Konec existence Regia Aeronautica

Autor : 🕔15.09.2004 📕10.032
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

3.září 1943 zaútočila britská 8.armáda na kalabrijské pobřeží mezi Reggio a Villa San Giovanni, „krátké příměří“ mezi Itálií a Spojenci bylo tajně podepsáno v Cassibile na Sicílii generálem Castellanem za Itálii a generálem Bedellem Smithem, který zastupoval Spojence, zároveň byl přítomen i generál Dwight D. Eisenhower.


Jeden z osmi letounů Re.2005, které 362a Squadriglia nasadila při obraně Sicílie

Večer 8.září 1943, zároveň se spojeneckou invazí u Salerna, oznámil maršál Badoglio ve 20 hodin v rádiu příměří, čímž informoval italský lid o novém postavení Itálie ve válce.

Jedna z podmínek nařizovala Regia Aeronautica přemístění všech italských letadel na letiště kontrolované Spojenci a zároveň odpovídat na všechny německé útoky a podporovat italskou armádu, jejímž úkolem byla podpora Spojenců, kteří se vylodili u Salerna na pobřeží blízko Říma. Nicméně odsun italských letadel na spojenecká letiště byl obzvlášť obtížný kvůli tomu, že nebyly učiněny žádné přípravy a také kvůli invazi u Salerna. Později, když byly všechny podmínky příměří známé, přispěly k tomu že vydání rychlých a jasných rozhodnutí vojenským velením, bylo ještě složitější. Vojáci v poli věřili, že válka skončila a oni pojedou domů. Nicméně rozhořčení a klam uzemnila velké množství pilotů.


Stroje Macchi C.202 ze sestavy 368a Squadriglie zachycené na stojánce letecké základny Sciacca

Přesto však mnoho pilotů pokračovalo v boji se ctí, ti na severu pro fašisty a ti na jihu pro Spojence. Avšak rozhodnutí, jestli bojovat na straně fašistů nebo Spojenců záviselo stejně na umístění jednotky v době podepsání příměří tak na politické sympatii a loajalitě (která byla často určena umístěním bydliště pilotovi rodiny nebo přátelstvím s muži, se kterými narukovali a společně bojovali a riskovali životy více než tři roky). Volba pilotů vedly jen zřídka k nepřátelským vztahům mezi piloty bojujícími na opačných stranách, oni vzájemně respektovali svá rozhodnutí.

Dvě samostatná italská letectva, které vznikly po příměří 8.září 1943, u Luftwaffe na severu a u USAAF a RAF na jihu. 

Fotografie: HPM

Italské letectvo na straně Spojenců 1943 - 1945

Autor : 🕔15.09.2004 📕10.032

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago