Naši vojáci v Iráku - fotoreportáž I.

Autor : 🕔21.05.2003 📕17.895
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Jsem skutečně velmi potěšen, že se na stránkách tohoto servru objevil článek o činnosti našich vojáků v Iráku, konkrétně o naší polní nemocnici. Jsem rád, že vztah naší společnosti k vojenskému řemeslu se pomalu, ale jistě mění k lepšímu. Snažíme se svou práci dělat nejlépe jak umíme. I já bych tedy chtěl přispět k tématu a to několika fotografiemi, které dokreslují stávající situaci v Iráku. Současně bych tímto rád vzdal hold mým kolegům, kteří právě v tomto okamžiku slouží daleko od domova a popřál jim především šťastný návrat. Speciálně jednomu – PePe Šajdlerovi, díky jemuž tyto fotografie máme k dispozici.

Česká kolona právě vjíždí do Iráku. V pozadí si povšimněte mohutných hraničních valů.

Zastávka. Povšimněte si neprůstřelných vest a speciálních ochranných brýlí proti prachu a písku. Dále je zajímavý univerzální kulomet vz. 59 na střeše landroveru a další zbraň tohoto typu odložená na zemi u zadního kola vozidla. Pprap. Šajdler klečí v popředí s brýlemi na přilbě.

Tatra nezná bratra. Spolehlivost a odolnost tohoto vozidla je legendární. Všimněte si předmětu ležícího u trsu trávy přímo pod skupinkou našich vojáků.

Zde je ta věcička na detailu. Je to samozřejmě i našim vojákům notoricky známý náboj PG7V do pancéřovky RPG-7. Všimněte si roztrženého dráhového reaktivního motoru a „oholených“ stabilizátorů v zadní části.

Konečně v Basře aneb „tentokrát jsem vybral takový průměr, ani nejhnusnější, ani nejpěknější.“ – konec citátu.

Tady bude nemocnice. Název této fotografie hovoří za vše.

Po šichtě je třeba vyrazit na průzkum. Opuštěná polobaterie notoricky známých sovětských protiletadlových dvojkanónů vz. 1939 ráže 37 mm. Po dobu II. svět. války tento kanón (tehdy spíše jeho jednohlavňová varianta) nesl hlavní tíži protivzdušné obrany vojsk sovětské armády a námořnictva, omezeně byl využíván i k boji s lehce pancéřovanými cíly. Nacházel se i ve výzbroji československých jednotek na "Východě". Po ukončení války zůstal ve výzbroji naší armády a ještě v roce 1950 jich bylo evidováno 64 ks. Používal se prakticky po celou válku ve Vietnamu a v řadě lokálních konfliktů, včetně posledních bojů v Afghánistánu.
TTD: Výškový dostřel 6700 m a dálkový až 8500 m, hmotnost střely - 0,76 kg, její počáteční rychlost 900 m/s. Délka hlavně 2315 mm. Rozsah odměru - 360° a náměru -5° až +85°. Rychlost střelby až 180 ran/ min. Hmotnost tažené verze na čtyřkolovém podvozku činila 2100 kg. (Údaje platí pro jednohlavňovou verzi).

Průzkum pokračuje – Saddámovy paláce v Basře.

Večer a zasloužený odpočinek. Tato fotografie nese příznačný název „Hotel“.

Autor : 🕔21.05.2003 📕17.895

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago