Bitva u Guadalcanalu (13-15. listopadu 1942)

Autor : Petr Pršal 🕔15.05.2003 📕14.637

USA

COMSOPAC: Noumea, Nová Kaledonie,
Adm. William Halsey, velitel oblasti

Operační svaz 67
víceadmirál Richmond Kelly Turner

Operační skupina 67.1
    Transportní Divize 67.1  (Námořní kapitán. Ingolf N. Kiland)
        AP-10 McCAWLEY
        AP-40 CRESCENT CITY
        AP-38 PRESIDENT ADAMS
        AP-37 PRESIDENT JACKSON

Operační skupina 67.4  (Víceadmirál Daniel J. Callaghan)
        CA-38 SAN FRANCISCO
    4.Divize křižníků
        CA-24 PENSACOLA *
        CA-33 PORTLAND
        CL-50 HELENA
        CLAA-52 JUNEAU
        DD-599 BARTON
        DD-436 MONSSEN
    10. Divize torpédoborců  (fregatní kapitán Thomas M. Stokes)
        DD-376 CUSHING
        DD-459 LAFFEY
        DD-407 STERETT
        DD-450 O'BANNON
        DD-373 SHAW
        DD-433 GWIN *
        DD-379 PRESTON *
        DD-484 BUCHANAN
           
            * přemístěna 12. listopadu k TF 16

Operační skupina 62.4  (kontraadmirál Norman Scott)
        CLAA-51 ATLANTA
    12. divize torpédoborců
        DD-483 AARON WARD
        DD-445 FLETCHER
        DD-487 LARDNER ?
        DD-488 McCALLA
    Nákladní útočné lodě
        AKA-53 LIBRA
        AKA-128 BETELGEUSE
        AP-9 ZEILIN



16. Operační svaz
kontraadmirál Thomas C. Kinkaid


        CV-6 ENTERPRISE
           10. letecká skupina
              VF-10
              VB-10
              VS-10
              VT-10

    5. divize křižníků  (kontraadmirál Howard H. Good)
        CA-26 NORTHAMPTON
        CLAA-53 SAN DIEGO
    2. eskadra torpédoborců  (Námořní kapitán. Harold R. Holcomb)
        DD-361 CLARK
        DD-411 ANDERSON
        DD-410 HUGHES
    4. divize torpédoborců  (fregatní kapitán Arnold E. True)
        DD-417 MORRIS
        DD-413 MUSTIN
        DD-414 RUSSELL

64. operační skupina
kontraadmirál Willis A. Lee

    6. divize bitevních lodí
        BB-56 WASHINGTON
        BB-57 SOUTH DAKOTA
    Torpédoborce ochrany
        DD-416 WALKE
        DD-397 BENHAM

63. operační skupina
kontraadmirál Aubery W. Fitch

    Cactus Air Force  (brigádní generál Louis E. Woods)
        VT-8
        67 stíhací peruť
        339 stíhací peruť
        11 skupina těžkých bombardérů
    14. letecká skupina námořní pěchoty    (podplukovník Albert D. Cooley)
        VMF-112
        VMF-121
        VMF-122
        VMSB-131
        VMSB-132
        VMSB-141
        VMSB-142
        VMF-212
        VMO-251
    25. letecká skupina námořní pěchoty  (podplukovník Pelly K. Smith)
        VMJ-152
        VMJ-253

 


Japonsko

Kombinované loďstvo
Admirál Isoroku Yamamoto
(Truk)

útočné síly  (víceadmirál Nobutake Kondo na Atago)


Bombardovací skupina (víceadmirál Hiroaki Abe)
    11. divize bitevních lodí
        BB HIEI
        BB KIŘIŠIMA
    10. eskadra torpédoborců  (kontraadmirál Susumu Kimura)
        CL  AGARA
        DD AKATSUKI
        DD AMATSUKAZE
        DD IKAZUČI
        DD INAZUMA
        DD TERUZUKI
        DD JUKIKAZE
Útočná skupina  (kontraadmirál Tamotsu Takama)
    4. eskadra torpédoborců
        DD ASAGUMO
        DD HARUSAME
        DD MURASAME
        DD SAMIDARE
        DD JÚDAČI
Hlídková skupina  (námořní kapitán Jasuhide Setoyama)
    27. divize torpédoborců
        DD ŠIGURE
        DD ŠIRATSUJU

Hlavní svaz  (víceadmirál Nobutake Kondo)


Bombardovací skupina
        CA ATAGO
        CA TAKAO
Útočná skupina  (kontraadmirál Shintaro Hashimoto)
    3. eskadra torpédoborců
        CL SENDAI
        DD AJANAMI
        DD ŠIKANAMI
        DD URANAMI

Skupina letadlových lodí  (víceadmirál Takeo Kurita)

Podpůrná skupina
    6. divize bitevních lodí
        BB KONGO
        BB HARUNA
        CA TONE
Letecká útočná skupina  (kontraadmirál Kakuji Kakuta)
    2. divize letadlových lodí
        CV DŽUNJÓ
        CVL HIJÓ
Skupina ochrany
        4-8 torpédoborců

vzdálené krytí  (víceadmirál Gunichi Mikawa velitel 8. loďstva)

Podpůrná skupina  (víceadmirál Guniči Mikawa)

Hlavní svaz
        CA ČÓKAI
        CA KINUGASA
        CL ISUZU
        DD ARAŠIO
        DD ASAŠIO
Bombardovací skupina(kontraadmirál Šoji Nišimura)
        CA SUZUJA
        CA MAJA
        CL TENRJU
        DD KAZAGUMO
        DD MAKIGUMO
        DD MIČIŠIO
        DD JUGUMO

Posilová skupina  (kontraadmirál Raizo Tanaka)

Torpédoborce:
    2. eskadra torpédoborců
        DD HAJAŠIO
        DD AMAGIRI
        DD KAGERO
        DD KAWAKAZE
        DD MAKINAMI
        DD MOČIZUKI
        DD NAGANAMI
        DD OJAŠIO
        DD SUZUKAZE
        DD TAKANAMI
        DD UMIKAZE

Transportní skupina
        ARIZONA MARU
        BRISBANE MARU
        CANBERRA MARU
        HIROKAWA MARU
        KINUGAWA MARU
        KUMAGAWA MARU
        NAKO MARU
        NIAGARA MARU
        SADO MARU
        SHINANOGAWA MARU
        YAMAURA MARU
        YAMATSUKI MARU

Pozemní letectvo  (VAdm Kusaka)

    11. letecké loďstvo (Rabaul)
        25. vzdušná flotila
        26. vzdušná flotila


Rychlé síly   (víceadmirál Teruhisa Komatsu)
                 (Velitel 6. ponorkového loďstva, Truk)

Hlídková skupina
        I-15
        I-16
        I-17
        I-20
        I-24
        I-26
        I-122
        I-172
        I-175
        RO-34

Průzkumná skupina
        I-7  (u Santa Cruz)
        I-9  (u San Cristobal)
        I-21 (u Noumea)
        I-31 (u Suvy)

Autor : Petr Pršal 🕔15.05.2003 📕14.637

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře