General der Artillerie Hermann Karl Richard Eugen Tittel

Autor : Melkor 🕔02.07.2004 📕11.328

JMÉNO: Hermann Karl Richard Eugen Tittel

HODNOST: General der Artillerie

ZAJAT: Norsko

DATUM: 9. květen 1945

OSOBNÍ ÚDAJE

DATUM NAROZENÍ: 12. listopad 1888

MÍSTO NAROZENÍ: Lichte/Kreis Königsee/Schwarzburg - Rudolstadt

DATUM SMRTI: 22. srpen 1959

NÁRODNOST: Německá

NÁBOŽENSTVÍ: Evangelík

ZAMĚSTNÁNÍ: Voják z povolání

Rodiče: Hilmar a Johanna (Hölterhoffová) Tittelovi

Manželka: Oženil se s Louisou Krauserovou (narozena 13. února 1891) 11. března 1911 v Darmstadtu - jeden syn a dvě dcery. Po smrti jeho první ženy se Hermann Tittel oženil s Aneeliese Cordesovou 18. prosince 1944.

Povýšení:

Fahnenjunker: 27. únor 1908

Fahnenjunker - Gefreiter: 13. červen 1908

Fahnenjunker - Unteroffizier: 20. srpen 1908

Fähnrich: 18. říjen 1908

Leutnant: 19. srpen 1909 - Patent? 17. srpen 1907

Oberleutnant: 27. leden 1915

Hauptmann: 25. listopad 1916 - RDA později změněno na 25. listopad 1916

Major: 1. únor 1930

Oberstleutnant: 1. únor 1934

Oberst: 1. prosinec 1935

Generalmajor: 1. říjen 1939

Generalleutnant: 1. září 1941

General der Artillerie: 1. září 1943

Velení & Přidělení:

1895 - 1899: školní docházka (základní škola) v Coburgu.

1899 - 1904: školní docházka (střední škola) v Coburgu.

1904 - 1908: školní docházka - Reálné gymnázium v Darmstadtu, kde odmaturoval.

27. únor 1908: Vstoupil do armády jako Fahnenjunker do pěšího dělostřeleckého pluku General - Feldzeugmeister (Brandenburský) č. 3.

3. říjen 1908 - 26. červen 1909: Odvelen do Anclamské Válečné Školy.

1. říjen 1912 - 15. červenec 1913: Odvelen do Vojenské Technické Akademie.

1. říjen 1913 - 30. září 1915: Plukovní pobočník pěšího dělostřelectva pluku č. 3.

14. říjen 1914 - 18. listopad 1914: Současně odvelen jako pobočník velitele dělostřelectva XXVI. Rezervního sboru (Štáb pěšího dělostřelectva - pluk č. 3) .

30. září 1915: Pobočník Generála pěšího dělostřelectva No. 4.

3. listopad 1916: Přeložen k baterii pěšího dělostřelectva č. 114.

15. listopad 1916: Velitel baterie pěšího dělostřelectva č. 114.

1. březen 1917: Přeložen do Generálního štábu XXV. Rezervního armádního sboru.

8. květen 1917 - 11. květen 1917: Odvelen do úderného kursu při skupině armád „Archduke Josef“ (Generálplukovník Archduke Josef z Rakouska) .

15. červen 1917 - 30. červen 1917: Odvelen jako velitel roty do pěšího pluku č. 256 z 218. pěší divize.

10. srpen 1917: Přeložen do Generálního štábu umístěním v gardové záložní (doplňkové) divizi

13. listopad 1917 - 17. listopad 1917: Odvelen do Spojovací školy v Namuru.

30. listopad 1917 - 8. prosinec 1917: Odvelen na tréninkový kurs v Sedanu.

13. prosinec 1917 - 17. prosinec 1917: Odvelen do 6. gardového pěšího pluku.

17. prosinec 1917 - 22. prosinec 1917: Odvelen na Dělostřeleckou školu pro mířiče ve Wahnu.

10. leden 1918: Odvelen na čtyři týdny na kurs Generálního štábu v Sedanu.

27. únor 1918: Přeložen do armádního Generálního štábu.

11. březen 1918: Přidělen na Vrchní velení skupiny Armád „Vévoda Albrecht z Württembergu“ (Generál - Polní maršál Vévoda Albrecht z Württembergu) .

17. březen 1918: Odvelen na divizní velitelství pro speciální úkoly 310.

17. duben 1918: Přidělen ke 4. Jízdní divizi.

19. duben 1918: Přidělen ke skupině „Weiler“ (Hlavní velení Bavorského XV. Rezervního Armádního sboru) .

12. červen 1918 - 22. červen 1918: Odvelen na zastupování jako 1. důstojník Generálního štábu 61. brigády Landwehru.

7. říjen 1918: Odvelen jako proviantní důstojník ke Skupině „Heiligblasien“ (VII. Armádní sbor) .

11. listopad 1918: Vstoupil do Hlavního velení VII. Armádního sboru jako důstojník Generálního štábu.

1. říjen 1923: Přeložen do štábu III. praporu dělostřeleckého pluku č. 5, Ludwigsburg

24. duben 1924 - 5. červen 1924: Odvelen na střelecký kurs pro dělostřelecké důstojníky v Jüterbogu.

1. říjen 1924: Velitel 7. baterie 5. dělostřeleckého pluku, Ludwigsburg

23. říjen 1924: Přeložen do štábu 5. dělostřeleckého pluku, Fulda

1. duben 1925: Velitel 7. baterie 5. dělostřeleckého pluku, Ludwigsburg

5. - 25. březen 1928: Odvelen na kurs pro tělesné rozvoje ve Wünsdorfu.

1. květen 1928: Přeložen do štábu velitele dělostřelectva IV, Drážďany

1. říjen 1930: Odvelen do Dělostřelecké školy v Jüterbogu.

1. únor 1932: Přeložen do 4. dělostřeleckého pluku, Drážďany

1. říjen 1933: Velitel III. Praporu 1. (Pruského) dělostřeleckého pluku, Allenstein.

1. říjen 1934: Velitel III. Praporu dělostřeleckého pluku „Allenstein.

1. duben 1935: Velitel dělostřeleckého pluku „Jüterbog.

15. říjen 1935: Velitel dělostřeleckého předváděcího? Pluku, Jüterbog.

1. duben 1938: Dělostřelecký velitel (Arko) , nošení uniformy dělostřelectva pluk č. 11.

26. srpen 1939 - 29. září 1941: Velitel 69. pěší divize. [9. dubna 1940 se 69. pěší divize zúčastnila operace „Weserübung“ (Cvičení na Weseře) , invaze do Norska, jako součást armádní skupiny XXI Generála der Infanterie (později Generalobersta) Nikolause von Falkenhorsta. Většina divize dobyla města Stavanger, Bergen a Egersund pomocí námořních a vzdušných výsadků, když zbývající části 69. pěší divize přistáli v Oslu po jeho kapitulaci a postupovaly (advanced) přes jižní a centrální Norsko (detaily dole) . Po kampani, divize zůstala v Norsku, jako součást německých okupačních sil, kterým velel Generaloberst von Falkenhorst. ]

29. září 1941 - 11. říjen 1941: Zastupování vedení 169. pěší divize ve Finsku po dobu nemoci velitele divize (Generalmajor Kurt Dittmar) . [1. července 1941, Německý XXXVI. Horský Armádní sbor, kterému velel General der Infanterie z. V. Hans Feige, který se skládal z 169. pěší divize (Generalmajor Dittmar) a SS - divize „Nord“ (SS - Gruppenführer Karl - Maria Demelhuber) zahájil operaci „Polarfuchs“ (Polární liška) , útok proti Rusku z Finska s úkolem přerušit Murmanskou železnici v Kandalakshe. Během těžkých bojů, ve kterých byly části SS - divize „Nord“ zničeny a ustupovaly (broke and ran) , sbor dobyl města Salla a Aalakurtti, ale byl zastaven v polovině září 1941 jen 22 mil od železnice. Sbor další území nezískal a zakopal se podél řeky Verman. Po nahrazení Generalmajora Dittmara, který byl evakuován z Finska kvůli jeho nemoci, Tittel velel 169. pěší divizi na tomto stálém a převážně klidném postavení dalších 22 měsíců. ]

11. říjen 1941 - 22. červen 1943: Velitel 169. pěší divize ve Finsku.

22. červen 1943 - 1. září 1943: Zastupování vedení LXX. Armádního sboru v Norsku

1. září 1943 - 9. květen 1945: Velící Generál LXX. Armádního sboru v Norsku. [Hlavní velení v Lillestrim?, východně od Oslo, LXX. Armádní sbor sloužil? jako součást 20. horské armády, které velel General der Gebirgstruppe Franz Böhme a která byla hlavní německou okupační silou v jižním Norsku. V době německé kapitulace se Tittelův sbor skládal z těchto jednotek: 280. pěší divize (Generalleutnant Johann de Boer) , 274. pěší divize (Generalleutnant Kurt Weckmann) a divize č. 613 (Generalmajor Adrian Freiherr van der Hoop) .

9. květen 1945 - 17. květen 1948: Válečný zajatec v britském držení.

Dekorace & Vyznamenání:

Německý kříž ve zlatě: 9. březen 1945, General der Artillerie, Velící Generál LXX. Armádního sboru.

Pruský Železný kříž, 1. třída (1914) : 26. duben 1916.

Pruský Železný kříž, 2. třída (1914) : 27. říjen 1914.

1939 Spona k Pruskému Železnému kříži, 1. třída

1939 Spona k Pruskému Železnému kříži, 2. třída

Řád Friedricha Württemberga, Rytířský - 2. třída s meči: 25. únor 1915

Schwarzburský čestný kříž, 3. třída s meči: 7. duben 1915

Kříž cti pro bojovníky 1914 - 1918: 20. leden 1935

Vyznamenání za dlouhou službu v ozbrojených silách, 1. třída (25 let - Služební kříž)

Vyznamenání za dlouhou službu v ozbrojených silách, 3. třída (12 let - Služební medaile)

Rakouský Válečný Záslužný kříž, 3. třída s Válečnou Dekorací: 22. září 1917

Turecká Válečná medaile (Železný půlměsíc) : 18. listopad 1917

Bulharský řád za statečnost, 4. třída (1. stupeň) : únor 1918

Královský řád Yugoslávské koruny, 3. třída: 1. prosinec 1938

Finský řád Kříže Svobody, 1. třída s meči: 7. květen 1942

General der Artillerie Tittel - bojová služba:

Západní fronta

22. - 23. srpen 1914: Bitva u Neufchateau

24. - 29. srpen 1914: Bitva na Máse

30. srpen 1914 - 5. září 1914: Průlom od Másy k Marně

6. - 12. září 1914: Bitva na Marně

13. září 1914 - 10. říjen 1914: Poziční boj v Champagne

29. říjen 1914 - 30. listopad 1914: Bitva na Yseru

1. prosinec 1914 - 21. duben 1915: Poziční boj na Yseru

22. duben 1915 - 5. květen 1915: Boje u Yprů

26. květen 1915 - 3. listopad 1915: Poziční boj na Yseru

Makedonská fronta

28. listopad 1915 - 28. únor 1916: Poziční boj mezi jezerem Ochrida (Ohrid) a Dudicou, malým městem v horách západně od Ljumnici a severně od Nonte na dnešní hranici Řecka a Makedonie.

Východní fronta

3. březen 1916 - 11. červen 1916: Poziční boje ve „Waldkarpathen,“ východní část Karpat umístěná přibližně v dnešní jihozápadní Ukrajině.

1. - 3. červenec 1917: Bitva o Brzezany, Halič.

3. - 21. červenec 1917: Poziční boj mezi městy Narajowka a Zlota - Lipa, Halič.

21. - 30. červenec 1917: Stíhací akce v východním Haliči.

31. červenec 1917 - 2. srpen 1917: Boj na řece Zbrucz, Halič.

1. - 5. září 1917: Bitva u Rigy, Lotyšsko.

Západní fronta

7. říjen 1917 - 29. prosinec 1917: Poziční boj před Verdunem

26. leden 1918 - 20. únor 1918: Poziční boj před Verdunem

14. březen 1918 - 11. listopad 1918: Poziční boj v Lorraine a ve Vosges

12. listopad 1918 - 20. prosinec 1918: Ústup z okupovaných území a návrat domů.

69. pěší divize a invaze do Norska, duben 1940.

Soustředění pěších pluků č. 159,193 a 263, 69. pěší divize Generalmajora Hermanna Tittela byla jednou z šesti německých divizí vyčleněných pro invazi do Norska v dubnu 1940. Vrchní velení německých ozbrojených sil zadalo divizi úkol - počáteční okupaci norského pobřeží od Nordfjordu k Egersundu.

9. dubna 1940, štáb 69. pěší divize a dva prapory z pěšího pluku č. 159 (Oberst Christoph Graf zu Stolberg - Stolberg) plus námořní dělostřelecké jednotky - celkem 1,900 důstojníků a vojáků byly transportovány do Bergenu skupinou válečných lodí č. 3 (lehké křižníky Köln a Königsberg, školní dělostřelecká loď Bremse, torpédové čluny Leopard a Wolf, pětimotorové torpédové čluny neboli S - booty, S - boot tendr Carl Peters a ozbrojené trawlery Schiff 9 [ex - Alteland] a Schiff 18 [ex - Koblenz]) , které velel Konteradmiral Hubert Schmundt. Po příjezdu do Bergenu byl Königsberg zasažen norskými pobřežními bateriemi, které poškodily jeho motory (Bremse a Carl Peters byly také poškozeny v té samé akci) . Nicméně, Bergen byl obsazen německými invazními jednotkami později téhož dne. Během následujícího dne, stíhačky/střemhlavé bombardéry Blackburn Skua z Britského Královského námořnictva zatočily a potopily Königsberg třemi zásahy 500 librovými pumami v Bergenském zálivu. Byla to první větší válečná loď potopená leteckým útokem.

9. dubna 1940, dva prapory z pěšího pluku č. 193 (Oberst Karl von Beeren) přiletěly transportními letadly Luftwaffe do Stavangeru poté, co parašutisté z třetí roty parašutistického pluku č. 1 zabrali letiště Stavanger - Sola. Třetí prapor z pluku přiletěl příští den. 15. dubna 1940 se pěší pluk č. 193 začal přesunovat po moři a leteckým transportem, aby se spojil s pěším plukem č. 159, který bojoval v Bergenu. Současně se předpokládalo, že pěší pluk č. 355 z 214. pěší divize Generalmajora Maxe Horna převezme okupaci Stavangeru po odjíždějícím pluku Obersta von Beerena.

9. dubna 1940, skupina válečných lodí č. 6 (čtyři minolovky) , které velel Korvettenkapitän Kurt Thomas, transportovala 150 mužů z divizní cyklistické roty do Egersundu, kde jednotky zabraly komunikační kabelovou stanici.

12. dubna 1940, plukovní štáb a I. prapor pěšího pluku 236 (Oberst Xaver Adloch) přiletěl do Osla po kapitulaci města. Další den přiletěly zbývající dva prapory, které se spojily s plukem v Oslu. Pěší pluk č. 236 potom bojoval jako bojová skupina pod 163. pěší divizí, které velel Generalleutnant Erwin Engelbrecht v jižním a centrálním Norsku.

Autor : Melkor 🕔02.07.2004 📕11.328

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře