Main Menu
User Menu

Armáda Laponsko [1942-1942]

Army Lapland / Armee Lappland

     
Název:
Name:
Armáda Laponsko
Originální název:
Original Name:
Armee Lappland
Datum vzniku:
Raised/Formed:
14.01.1942
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
22.06.1942
Nástupce:
Successor:
20. horská armáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
14.01.1942-22.06.1942 Hlavní velitelství pozemního vojska
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
14.01.1942-22.06.1942 Dietl, Eduard (Generaloberst)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
14.01.1942-22.06.1942 Jodl, Ferdinand (Generalmajor)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
16.01.1942-22.06.1942 Velitelství armádní týlové oblasti 525
DD.02.1942-DD.05.1942 7. horská divize
DD.05.1942-DD.07.1942 XVIII. horský armádní sbor

Ručně vyplněné položky:
14.01.1942-22.06.1942 III. armádní sbor (finský)
14.01.1942-22.06.1942 Kommandant des rückwärtigen Armeegebiets 525
14.01.1942-22.06.1942 Armee-Nachrichten-Regiment 550
14.01.1942-22.06.1942 Kommandeur der Armee-Nachschub-Truppen 463
14.01.1942-22.06.1942 Höherer Kommandeur der Heeres-Küsten-Artillerie
14.01.1942-22.06.1942 Sturmboot-Kommando 901
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
Armee-Oberkommando Lappland (AOK Lappland)
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/
URL : https://www.valka.cz/Armada-Laponsko-1942-1942-t9720#420633Verze : 0
MOD
Armee Lappland (Laponsko) / 20. Gebirgs-Armee





1. Nasadenie a podriadenosť:


Zostavená 14.1.1942 ako AOK Lappland (Laponsko) a 22.6.1942 premenovaná na 20. Gebirgs-Armee. Od 18.12.1944 zároveň aj veliteľské stanovisko brannej moci Nórsko (Wehrmachtsbefehlsstelle Norwegen).





2. Velitelia:


Generaloberst Eduard Dietl, 14.1.1942


Generaloberst Dr. Lothar Rendulic, 25.6.1944


General der Gebirgstruppe Franz Böhme, 21.1.1945





3. Členenie:

a) Armádne oddiely:


Stab mit Stabstruppen - štáb se štábními oddíly
Armee-Nachrichten-Regiment 550 - armádní zpravodajský pluk 550
Korück 525
Kommandeur der Armee-Nachschub-Truppen 463 - velitelství armády - zásobovací jednotka 463
Maschinen-Gewehr-Bataillon 4 - 4.kulometný prapor
Maschinen-Gewehr-Bataillon 13 - 13.kulometný prapor
Maschinen-Gewehr-Bataillon 14 - 14.kulometný prapor
Sturmboot-Kommando 901 - skupina útpčných člunů 901
Gebirgs-Träger-Bataillon 57 - horský zásobovací prapor 57
Feldpostamt 537 - plní pošta 537
Höherer Kommandeur der Heeres-Küsten-Artillerie - vyšší velitelství armádního pobřežního dělostřelectva



b) Podriadené jednotky (dátum - Armeekorps)


Armee Lappland (Laponsko)


február/únor 1942
- Gebirgs-Korps Norwegen
- XXXVI.
- III. finn.
apríl/duben 1942
- Gebirgs-Korps Norwegen
- XXXVI.
- III. finn.
jún/červen 1942
- Gebirgs-Korps Norwegen
- XXXVI.
- III. finn.


20. Gebirgs-Armee


august/srpen 1942
- Gebirgs-Korps Norwegen
- XXXVI.
- XVIII.
december/prosinec 1942
- XIX.
- XXXVI.
- XVIII.
marec/březen 1943
- XIX.
- XXXVI.
- XVIII.
apríl/duben1944
- XIX.
- XXXVI.
- XVIII.
august/srpen 1944
- XIX.
- XXXVI.
- XVIII.
december/prosinec1944
- LXXI.
- XVIII.
- XIX.
- XXXVI.
február/únor1945
- LXX.
- XXXIII.
- LXXI.
- A.A. Narvik (XIX)
- z. Vfg.
apríl/duben 1945
- XXXVI.
- LXX.
- XXXIII.
- LXXI.
- A.A. Narvik (XIX)
URL : https://www.valka.cz/Armada-Laponsko-1942-1942-t9720#84256Verze : 0
MOD