Main Menu
User Menu

19. armáda [1943-1945]

19th Army / 19. Armee

     
Název:
Name:
19. armáda
Originální název:
Original Name:
19. Armee
Datum vzniku:
Raised/Formed:
26.08.1943
Předchůdce:
Predecessor:
Felberova armádní skupina
Datum zániku:
Disbanded:
06.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
26.08.1943-28.04.1944 Skupina armád D
28.04.1944-15.12.1944 Skupina armád G
15.12.1944-30.01.1945 Vrchní velitel Horní Rýn
30.01.1945-11.04.1945 Skupina armád G
11.04.1944-26.04.1945 Vrchní velitel Západ
26.04.1945-29.04.1945 Skupina armád G
29.04.1945-06.05.1945 Hlavní velitelství Jih
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
26.08.1943-dd.06.1944 Sodenstern, Georg von (General der Infanterie)
29.06.1944-15.12.1944 Wiese, Friedrich (General der Infanterie)
15.12.1944-15.02.1945 Rasp, Siegfried (General der Infanterie)
15.02.1945-28.02.1945 Förtsch, Hermann (General der Infanterie)
01.03.1945-26.03.1945 Obstfelder, Hans von (General der Infanterie)
26.03.1945-06.05.1945 Brandenberger, Erich (General der Panzertruppe)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
26.08.1943-01.01.1945 Botsch, Walter (Generalleutnant)
01.01.1945-06.05.1945 Brandstädter, Kurt (Oberst)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
26.08.1943-DD.01.1944 338. pěší divize
26.08.1943-DD.10.1943 715. pěší divize
26.08.1943-DD.09.1943 Divize tankových granátníků Feldherrnhalle
26.09.1943-DD.11.1944 Dělostřelecké velitelství 2
DD.10.1943-10.07.1944 Knießův sbor
DD.11.1943-DD.12.1943 148. záložní divize
DD.12.1943-DD.02.1944 715. pěší divize
18.02.1944-02.04.1944 9. tanková divize SS Hohenstaufen
DD.04.1944-DD.08.1944 157. záložní divize
DD.04.1944-05.08.1944 LXII. záložní sbor
10.07.1944-DD.12.1944 LXXXV. armádní sbor ke zvláštnímu použití
DD.08.1944-DD.09.1944 11. tanková divize
DD.09.1944-08.05.1945 LXIV. armádní sbor
DD.09.1944-DD.10.1944 LXVI. armádní sbor
DD.09.1944-06.05.1945 Vyšší dělostřelecké velitelství 321
16.10.1944-DD.12.1944 XXXXVII. tankový sbor
19.11.1944-01.01.1945 LXXXX. armádní sbor
DD.12.1944-06.05.1945 Brigáda letectva Horní Rýn
DD.12.1944-DD.02.1945 LXIII. armádní sbor
31.12.1944-06.05.1945 Velitelství armádní týlové oblasti 536
DD.01.1945-25.01.1945 XIV. armádní sbor SS
DD.01.1945-08.05.1945 XVIII. armádní sbor SS
DD.02.1945-DD.03.1945 16. divize lidových granátníků
DD.04.1945-08.05.1945 LXXX. armádní sbor
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR IV. polní sbor letectva

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
Armee-Oberkommando 19 (AOK 19)
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/
URL : https://www.valka.cz/19-armada-1943-1945-t9716#421079Verze : 0
MOD