Main Menu
User Menu

18. armáda [1939-1945]

18th Army / 18. Armee

     
Název:
Name:
18. armáda
Originální název:
Original Name:
18. Armee
Datum vzniku:
Raised/Formed:
04.11.1939
Předchůdce:
Predecessor:
Úsekové velitelství pohraniční ochrany Střed
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
04.11.1939-04.07.1940 Skupina armád B
04.07.1940-20.09.1940 Vrchní velitelství armády
20.09.1940-22.04.1941 Skupina armád B
22.04.1941-22.06.1941 Abschnittstab Ostpreußen
22.06.1941-25.01.1945 Skupina armád Sever
25.01.1945-08.05.1945 Skupina armád Kuronsko
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
04.11.1939-16.01.1942 Küchler, Georg von (Generalfeldmarschall)
16.01.1942-29.03.1944 Lindemann, Georg (Generaloberst)
29.03.1944-02.09.1944 Loch, Herbert (General der Artilerie)
02.09.1944-08.05.1945 Böge, Ehrenfried (General der Infanterie)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
04.11.1939-10.12.1940 Marcks, Erich (Generalmajor)
10.12.1940-19.01.1941 Hasse, Wilhelm (Generalmajor)
19.01.1941-17.11.1942 Waeger, Kurt (Generalmajor)
24.11.1942-01.12.1943 Speth, Hans (Generalmajor)
01.12.1943-25.01.1945 Foertsch, Friedrich (Generalmajor)
25.01.1945-05.03.1945 Hetzel, Wilhelm (Oberst)
05.03.1945-08.05.1945 Merk, Ernst (Generalmajor)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
04.11.1939-21.10.1940 Velitelství armádní týlové oblasti 588
04.11.1939-DD.07.1940 Velitelství letectva 18. armády
DD.01.1940-31.05.1940 1. jezdecká divize
DD.01.1940-DD.06.1940 X. armádní sbor
14.05.1940-15.08.1940 379. pěší divize
14.05.1940-01.08.1940 393. pěší divize
DD.05.1940-DD.06.1940 9. tanková divize
DD.05.1940-15.05.1940 Dispoziční divize SS
31.05.1940-03.06.1940 XI. armádní sbor
DD.05.1940-DD.06.1940 XXVI. armádní sbor
15.06.1940-20.06.1940 19. pěší divize
20.06.1940-21.06.1940 62. pěší divize
21.06.1940-03.07.1940 I. armádní sbor
29.06.1940-03.07.1940 19. pěší divize
30.06.1940-20.08.1940 372. pěší divize
DD.06.1940-DD.07.1940 365. pěší divize
18.07.1940-25.09.1940 Velitelství armádní týlové oblasti 550
DD.07.1940-DD.09.1940 III. armádní sbor
DD.07.1940-DD.09.1940 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXIV
DD.07.1940-DD.09.1940 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXV
DD.07.1940-DD.09.1940 XIX. armádní sbor (motorizovaný)
DD.07.1940-DD.09.1940 XVII. armádní sbor
DD.07.1940-DD.05.1941 XXVI. armádní sbor
DD.07.1940-DD.09.1940 XXX. armádní sbor
DD.07.1940-DD.09.1940 XXXXIV. armádní sbor
06.09.1940-19.09.1940 2. pěší divize (motorizovaná)
13.09.1940-15.07.1941 I. armádní sbor
DD.09.1940-17.02.1941 XVI. armádní sbor (motorizovaný)
21.10.1940-08.05.1945 Velitelství armádní týlové oblasti 583
15.03.1941-05.05.1941 Velitelství armádní týlové oblasti 553
DD.03.1941-DD.05.1941 6. tanková divize
DD.03.1941-22.04.1941 II. armádní sbor
DD.03.1941-DD.05.1941 VI. armádní sbor
DD.03.1941-DD.04.1941 XIII. armádní sbor
01.04.1941-DD.05.1942 Velitelství letectva 18. armády
DD.04.1941-DD.05.1941 87. pěší divize
DD.04.1941-DD.05.1941 X. armádní sbor
DD.04.1941-DD.05.1941 XX. armádní sbor
DD.05.1941-DD.06.1941 58. pěší divize
DD.06.1941-DD.10.1942 XXVI. armádní sbor
DD.06.1941-DD.08.1941 XXXVIII. armádní sbor
DD.08.1941-DD.11.1941 XXXXII. armádní sbor
20.09.1941-DD.11.1942 Vyšší dělostřelecké velitelství 303
DD.09.1941-14.11.1941 XXXVIII. armádní sbor
09.10.1941-22.11.1941 61. pěší divize
DD.10.1941-DD.10.1942 L. armádní sbor
DD.10.1941-DD.10.1944 XXVIII. armádní sbor
04.11.1941-09.11.1941 1. pěší divize
03.12.1941-15.09.1943 I. armádní sbor
16.12.1941-03.03.1942 12. tanková divize
DD.12.1941-DD.12.1941 Brigáda SS 2 Reichsführer-SS
23.02.1942-DD.08.1943 XXXVIII. armádní sbor
08.08.1942-12.08.1942 12. tanková divize
17.08.1942-28.08.1942 12. tanková divize
01.09.1942-05.09.1942 24. pěší divize
DD.09.1942-DD.10.1942 LIV. armádní sbor
DD.09.1942-DD.10.1942 XXX. armádní sbor
27.11.1942-08.05.1945 Vyšší dělostřelecké velitelství 303
DD.11.1942-DD.12.1942 28. myslivecká divize
DD.11.1942-DD.04.1944 L. armádní sbor
DD.11.1942-DD.01.1943 LIV. armádní sbor
DD.11.1942-DD.03.1944 XXVI. armádní sbor
DD.11.1942-DD.12.1942 XXX. armádní sbor
DD.01.1943-27.01.1944 Hilpertova skupina
DD.01.1943-DD.10.1943 III. polní sbor letectva
DD.02.1943-DD.03.1943 23. pěší divize
DD.08.1943-DD.09.1943 23. pěší divize
23.09.1943-16.10.1943 69. pěší divize
DD.10.1943-DD.11.1943 28. myslivecká divize
DD.10.1943-DD.10.1944 XXXVIII. armádní sbor
27.01.1944-23.02.1944 Sponheimerova skupina
DD.01.1944-DD.03.1944 III. tankový sbor SS (germánský)
DD.02.1944-DD.03.1944 12. tanková divize
DD.02.1944-DD.03.1944 58. pěší divize
DD.03.1944-DD.08.1944 207. zajišťovací divize
DD.03.1944-01.05.1944 VI. dobrovolnický armádní sbor SS (lotyšský)
01.05.1944-DD.08.1944 Divizní štáb ke zvláštnímu použití 300
DD.05.1944-DD.06.1944 32. pěší divize
DD.07.1944-DD.10.1944 L. armádní sbor
DD.07.1944-DD.10.1944 VI. dobrovolnický armádní sbor SS (lotyšský)
DD.07.1944-DD.07.1944 Wegenerova skupina
15.08.1944-26.08.1944 II. armádní sbor
DD.08.1944-DD.09.1944 14. tanková divize
DD.08.1944-08.05.1945 X. armádní sbor
26.09.1944-07.10.1944 II. armádní sbor
DD.09.1944-DD.10.1944 23. pěší divize
DD.10.1944-DD.04.1945 52. zajišťovací divize
DD.10.1944-08.05.1945 I. armádní sbor
DD.10.1944-DD.11.1944 XXXIX. tankový sbor
DD.11.1944-DD.12.1944 563. divize lidových granátníků
DD.11.1944-DD.02.1944 Divizní štáb ke zvláštnímu použití 300
DD.11.1944-08.05.1945 II. armádní sbor
DD.11.1944-DD.02.1945 III. tankový sbor SS (germánský)
DD.02.1945-DD.04.1945 14. tanková divize
DD.03.1945-DD.04.1945 12. tanková divize
DD.03.1945-08.05.1945 L. armádní sbor
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Polní divize letectva 10

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
Armee-Oberkommando 18 (AOK 18)
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/
URL : https://www.valka.cz/18-armada-1939-1945-t9714#421083Verze : 0
MOD
18. Armee
URL : https://www.valka.cz/18-armada-1939-1945-t9714#29609Verze : 0
MOD