Main Menu
User Menu

Smolensk

Смоленск

     
Název:
Name:
Smolensk
Originální název:
Original Name:
Смоленск
Další názvy:
Other Names:
-
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
Smolenský rajon
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
54°46'59.97"N 32°03'00.00"E
Místní části:
Local Municipalities:
Zadneprovská časť (Заднепровский район), Leninova časť (Ленинский район), Priemyselná časť (Заднепровский район)
První písemná zmínka:
First Written Reference:
862
Vojenské objekty:
Military Objects:

letecká základňa Smolensk-Sever
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
-
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
DD.MM.1820-DD.07.1914
1. pěší divize
1st Infantry Division
05.04.1864-DD.07.1914
2. sofijský pěší pluk
2nd Sofia Infantry Regiment
05.04.1864-DD.07.1914
3. narvský pěší pluk
3rd Narva Infantry Regiment
05.04.1864-DD.07.1914
4. koporský pěší pluk
4rd Kopor Infantry Regiment
01.03.1877-DD.07.1914
13. armádní sbor
13th Army Corps
31.12.1922-08.04.1924
Západní front
Western Front
14.04.1924-02.10.1926
Západní vojenský okruh
Western Military District
DD.10.1925-DD.MM.1939
11. střelecký sbor
11th Rifle Corps
02.10.1926-26.07.1938
Běloruský vojenský okruh
Byelorussian Military District
15.11.1926-26.07.1938
Velitelství letectva Běloruského vojenského okruhu
Air Force Command of the Byelorussian Military District
01.01.1927-01.01.1933
6. letecká brigáda
6th Aviation Brigade
01.01.1933-01.03.1935
450. letecká brigáda
450th Aviation Brigade
26.07.1938-15.09.1939
Běloruský zvláštní vojenský okruh
Byelorussian Special Military District
15.09.1939-17.09.1939
10. armáda
10th Army
15.09.1939-14.11.1939
Běloruský vojenský okruh
Byelorussian Military District
14.03.1941-19.06.1941
44. střelecký sbor
44th Rifle Corps
24.07.1941-05.08.1941
II. skupina Stíhací eskadry 52
2nd Group of the 52nd Fighter Wing
DD.07.1941-05.08.1941
I. skupina Stíhací eskadry 51
1st Group of the 51st Fighter Wing
DD.07.1941-05.08.1941
II. skupina Stíhací eskadry 51
2nd Group of the 51st Fighter Wing
DD.07.1941-05.08.1941
III. skupina Stíhací eskadry 51
3rd Group of the 51st Fighter Wing
DD.07.1941-05.08.1941
IV. skupina Stíhací eskadry 51
4th Group of the 51st Fighter Wing
DD.07.1941-DD.07.1941
Západní vojenský okruh
Western Military District
DD.08.1941-DD.08.1941
1. letka (armádní) Průzkumné skupiny 21
1st Squadron (Army) of the 21st Reconnaissance Group
DD.08.1941-DD.08.1941
1. letka (armádní) Průzkumné skupiny 31
1st Squadron (Army) of the 31st Reconnaissance Group
DD.08.1941-DD.12.1942
Průzkumná letka 2 (dálková)/noční
2nd Reconnaissance Squadron (Long Range)/Night
28.09.1941-15.10.1941
VIII. letecký sbor
VIII Air Corps
DD.09.1941-DD.12.1941
1. letka (dálková) Průzkumné skupiny 33
1st Squadron (Long Range) of the 33rd Reconnaissance Group
DD.09.1941-DD.07.1942
1. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 50
1st Squadron of the 50th Special Purpose Bomber Group
DD.09.1941-DD.12.1941
2. letka (dálková) Průzkumné skupiny 122
2nd Squadron (Long Range) of the 122nd Reconnaissance Group
DD.09.1941-DD.07.1942
2. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 50
2nd Squadron of the 50th Special Purpose Bomber Group
DD.09.1941-DD.09.1941
3. letka (armádní) Průzkumné skupiny 14
3rd Squadron (Army) of the 14th Reconnaissance Group
DD.09.1941-DD.07.1942
3. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 50
3rd Squadron of the 50th Special Purpose Bomber Group
DD.09.1941-DD.06.1942
4. letka (dálková) Průzkumné skupiny 14
4th Squadron (Long Range) of the 14th Reconnaissance Group
DD.09.1941-DD.07.1942
4. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 50
4th Squadron of the 50th Special Purpose Bomber Group
DD.09.1941-DD.09.1941
5. letka (armádní) Průzkumné skupiny 14
5th Squadron (Army) of the 14th Reconnaissance Group
DD.09.1941-DD.07.1942
Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 50
50th Special Purpose Bomber Group
DD.09.1941-DD.12.1941
Meteorologická průzkumná letka 26
26th Weather Reconnaissance Squadron
DD.09.1941-DD.12.1941
Průzkumná skupina 122
122nd Reconnaissance Group
DD.09.1941-DD.07.1942
Štáb Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 50
Staff of the 50th Special Purpose Bomber Group
DD.09.1941-DD.12.1941
Štáb Průzkumné skupiny 122
Staff of the 122nd Reconnaissance Group
02.10.1941-08.11.1941
1. letka (dálková) Průzkumné skupiny 22
1st Squadron (Long Range) of the 22nd Reconnaissance Group
DD.10.1941-DD.12.1942
1. letka (dálková) Průzkumné skupiny Hlavního velitele letectva
1st Squadron (Long Range) of the Reconnaissance Group of the High Commander of the Air Force
22.11.1941-DD.01.1942
1. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 102
1st Squadron of the 102nd Special Purpose Bomber Group
22.11.1941-DD.01.1942
2. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 102
2nd Squadron of the 102nd Special Purpose Bomber Group
22.11.1941-DD.01.1942
3. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 102
3rd Squadron of the 102nd Special Purpose Bomber Group
22.11.1941-DD.01.1942
4. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 102
4th Squadron of the 102nd Special Purpose Bomber Group
22.11.1941-DD.01.1942
Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 102
102nd Special Purpose Bomber Group
22.11.1941-DD.01.1942
Štáb Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 102
Staff of the 102nd Special Purpose Bomber Group
DD.12.1941-10.04.1942
VIII. letecký sbor
VIII Air Corps
01.02.1942-06.02.1942
I. skupina Stíhací eskadry 52
1st Group of the 52nd Fighter Wing
DD.02.1942-DD.03.1942
2. letka Noční stíhací eskadry 3
2nd Squadron of the 3rd Night Fighter Wing
01.04.1942-05.05.1943
Velitelství letectva Východ
Air Force Command East
05.04.1942-DD.11.1942
Stíhací eskadra 51
51st Fighter Wing
DD.04.1942-DD.06.1942
7. letka (armádní) Průzkumné skupiny 13
7th Squadron (Army) of the 13th Reconnaissance Group
DD.04.1942-DD.05.1942
7. letka Eskadry střemhlavých bombardérů 2
7th Squadron of the 2nd Dive Bomber Wing
DD.04.1942-DD.05.1942
8. letka Eskadry střemhlavých bombardérů 2
8th Squadron of the 2nd Dive Bomber Wing
DD.04.1942-DD.05.1942
9. letka Eskadry střemhlavých bombardérů 2
9th Squadron of the 2nd Dive Bomber Wing
DD.04.1942-DD.05.1942
III. skupina Eskadry střemhlavých bombardérů 2
3rd Group of the 2nd Dive Bomber Wing
DD.04.1942-DD.05.1942
Štáb III. skupiny Eskadry střemhlavých bombardérů 2
Staff of the 3rd Group of the 2nd Dive Bomber Wing
DD.05.1942-DD.08.1943
Skupina dálkového průzkumu 2
2nd Long-Range Reconnaissance Group
DD.06.1942-DD.01.1943
4. letka (dálková) Průzkumné skupiny 121
4th Squadron (Long Range) of the 121st Reconnaissance Group
05.08.1942-DD.08.1942
Bombardovací eskadra 53
53rd Bomber Wing
05.08.1942-DD.08.1942
II. skupina Bombardovací eskadry 53
2nd Group of the 53rd Bomber Wing
16.08.1942-01.09.1942
III. skupina Bombardovací eskadry 53
3rd Group of the 53rd Bomber Wing
DD.10.1942-DD.03.1943
4. letka (armádní) Průzkumné skupiny 23
4th Squadron (Army) of the 23rd Reconnaissance Group
DD.11.1942-09.12.1942
4. letka Stíhací eskadry 3
4th Squadron of the 3rd Fighter Wing
DD.11.1942-09.12.1942
5. letka Stíhací eskadry 3
5th Squadron of the 3rd Fighter Wing
DD.11.1942-09.12.1942
6. letka Stíhací eskadry 3
6th Squadron of the 3rd Fighter Wing
DD.11.1942-09.12.1942
II. skupina Stíhací eskadry 3
2nd Group of the 3rd Fighter Wing
DD.11.1942-09.12.1942
Štáb II. skupiny Stíhací eskadry 3
Staff of the 2nd Group of 3rd Fighter Wing
03.12.1942-10.01.1943
III. skupina Bombardovací eskadry 4
3rd Group of the 4th Bomber Wing
DD.12.1942-12.02.1943
III. skupina Stíhací eskadry 54
3rd Group of the 54th Fighter Wing
DD.MM.1942-DD.MM.1943
Polní velitelství 191
191st Field Command
DD.02.1943-DD.02.1943
1. letka (armádní) Průzkumné skupiny 11
1st Squadron (Army) of the 11th Reconnaissance Group
DD.03.1943-DD.09.1943
4. letka (dálková) Průzkumné skupiny 14
4th Squadron (Long Range) of the 14th Reconnaissance Group
DD.04.1943-DD.05.1943
12. letka Průzkumné skupiny 12
12th Squadron of the 12th Reconnaissance Group
DD.04.1943-DD.04.1943
2. letka (armádní) Průzkumné skupiny 12
2nd Squadron (Army) of the 12th Reconnaissance Group
DD.04.1943-DD.09.1943
Polní letecká župa XXVII
27th Field Air Region
06.05.1943-DD.09.1943
Letecká armáda 6
6th Air Fleet
DD.05.1943-07.06.1943
1. letka Stíhací eskadry 26
1st Squadron of the 26th Fighter Wing
DD.05.1943-07.06.1943
2. letka Stíhací eskadry 26
2nd Squadron of the 26th Fighter Wing
DD.05.1943-07.06.1943
3. letka Stíhací eskadry 26
3rd Squadron of the 26th Fighter Wing
DD.05.1943-07.06.1943
I. skupina Stíhací eskadry 26
1st Group of the 26th Fighter Wing
DD.05.1943-07.06.1943
Štáb I. skupiny Stíhací eskadry 26
Staff of the 1st Group of 26th Fighter Wing
17.08.1943-DD.12.1943
7. letka Noční stíhací eskadry 200
7th Squadron of the 200th Night Fighter Wing
DD.08.1943-DD.09.1943
1. letka Eskadry střemhlavých bombardérů 1
1st Squadron of the 1st Dive Bomber Wing
DD.08.1943-DD.09.1943
2. letka Eskadry střemhlavých bombardérů 1
2nd Squadron of the 1st Dive Bomber Wing
DD.08.1943-DD.09.1943
3. letka Eskadry střemhlavých bombardérů 1
3rd Squadron of the 1st Dive Bomber Wing
DD.08.1943-DD.09.1943
4. letka Eskadry střemhlavých bombardérů 1
4th Squadron of the 1st Dive Bomber Wing
DD.08.1943-DD.09.1943
5. letka Eskadry střemhlavých bombardérů 1
5th Squadron of the 1st Dive Bomber Wing
DD.08.1943-DD.09.1943
6. letka Eskadry střemhlavých bombardérů 1
6th Squadron of the 1st Dive Bomber Wing
DD.08.1943-DD.09.1943
I. skupina Eskadry střemhlavých bombardérů 1
1st Group of the 1st Dive Bomber Wing
DD.08.1943-DD.09.1943
II. skupina Eskadry střemhlavých bombardérů 1
2nd Group of the 1st Dive Bomber Wing
DD.08.1943-DD.09.1943
Štáb I. skupiny Eskadry střemhlavých bombardérů 1
Staff of the 1st Group of the 1st Dive Bomber Wing
DD.08.1943-DD.09.1943
Štáb II. skupiny Eskadry střemhlavých bombardérů 1
Staff of the 2nd Group of the 1st Dive Bomber Wing
DD.11.1943-DD.08.1944
Běloruský vojenský okruh
Byelorussian Military District
06.12.1944-DD.MM.1945
18. letecká armáda
18th Air Army
DD.06.1945-09.07.1945
33. armáda
33rd Army
09.07.1945-05.05.1946
Smolenský vojenský okruh
Smolensk Military District
DD.07.1945-DD.07.1946
13. gardový střelecký sbor
13th Guards Rifle Corps
DD.07.1945-DD.04.1946
280. bitevní letecká divize
280th Assault Aviation Division
09.04.1946-20.02.1949
1. letecká armáda dálkového letectva
1st Long-Range Aviation Army
20.02.1949-01.08.1960
50. letecká armáda
50th Air Army
DD.MM.1958-DD.05.1968
11. gardová motostřelecká divize
11th Guards Motor Rifle Division
01.07.1960-01.08.1980
6. samostatný těžký bombardovací letecký sbor
6th Separate Heavy Bomber Air Corps
01.09.1960-30.11.1990
50. raketová armáda
50th Missile Army
01.07.1991-31.12.1991
Hlavní velitelství vojsk západního směru
Main Command of the Armed Forces of the Western Theatre
DD.MM.1996-DD.MM.2001
3. gardová letecká dopravní divize
3rd Guards Aviation Transport Division
DD.MM.RRRR-01.01.1933
4. samostatná stíhací letka
4th Detached Fighter Aviation Flight
DD.MM.RRRR-01.01.1933
9. samostatná stíhací letka
9th Detached Fighter Aviation Flight
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Smolensk na wiki.ru
URL : https://www.valka.cz/Smolensk-t94775#354145Verze : 0
MOD
Dňa 10.04.2009, v 10:56 hod moskovského času (8:56 SEČ) došlo pri pristávaní poľského Tu-154M Lux (výrobné číslo 90A837, cn 0837) Poľského vojenského letectva (36 Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego / 36. speciální pluk dopravního letectva) na letisku Smolensk-Sever ku katastrofe, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Aleksander Kaczyński s manželkou a ďalších 94 osôb na palube lietadla. Medzi pasažiermi boli vysokí štátni a vojenskí predstavitelia (vrátane náčelníka GŠ Poľskej armády a veliteľov síl), predstavitelia cirkví a veteráni 2. svetovej vojny idúci si uctiť pamiatku obetí z Katyne.

https://www.valka.cz/topic/view/94773/
URL : https://www.valka.cz/Smolensk-t94775#354414Verze : 1
MOD