Main Menu
User Menu

CZK - UTN-2 (usměrněná táhlá náložka)

Je určena k trhání ocelových a železobetonových konstrukcí. Z jednotlivých náložek je možné sestavovat táhlé usměrněné nálože podle situace a potřeby. U náložky je využito účinku výbuchu usměrněného do osy výdutě, tj. v podélné ose náložky. Roznět náložky se provádí shora. Za tímto účelem je v horní části náložky umístěno počinové tělísko z lisovaného pentritu Np10, které je tvořeno po celé délce náložky kanálkem pro protažení bleskovice. Po obou stranách počinového tělíska jsou zapuštěny umělohmotné šroubové závity, které umožňují upevnění rozbušky Ž, bleskovicové počinky BP-1, případně časového rozněcovače Ča Ro Z-60.

Upevnění se provádí pomocí rozbuškového šroubu. K roznětu UTN-2 lze využít i bleskovice protažené kanálkem počinového tělíska po celé délce náložky. Do kanálku počinového tělíska nelze vložit elektrickou rozbušku Že-B a ŽeČ-B, proto není možné UTN-2 odpalovat pomocí elektrického roznětu.

Náložka je tvořena z plechového obalu. V čele náložky je po obou stranách uchycen pár oček, určených k protažení drátu při spojování náložek do táhlých usměrněných náloží. Nálož sestavená z UTN-2 se ukládá k trhanému předmětu tak, aby na straně roznětu přesahovala okraj předmětu minimálně o 3 cm. Vyžaduje-li situace uložení nálože na spodní stranu trhaného předmětu, je vhodné sestavit žlábek z prken, do kterého se nálož umístí a celý komplet se pomocí vázacího drátu připevní (zavěsí) na spodní část předmětu.

celková hmotnost: 2,77 kg
hmotnost náplně: 1,96 kg (náplň je tvořena směsí TNT a HEXOGENU
v poměru 50/50)
hmotnost počinového tělíska: 80 g ( tvoří ji lisovaný pentrit Np10)
délka: 20 cm
šířka: 11 cm
výška: 12 cm

Přeráží:
ocelové konstrukce do tloušťky: 7,5 cm
železobeton do hloubky: 7,5 cm
beton do tloušťky: 75 cmZdroje:
Předpis Žen 2-6 Trhaviny a ničení čj. 2264 /SŽV/ 1980 vydaný MNO ČSSR v roce 1982
Pracovní sešit - Trhaviny a ničení vydaný VA Vyškov v roce 2005 pod číslem zakázky 45/2005
Foto z archivu autora

CZK - UTN-2 (usměrněná táhlá náložka) - UTN-2 před použitím. V horní části náložky je vidět počinové tělísko tvořené kanálkem pro protažení bleskovice.Na fotografii opatřeno nálepkou proti vniknutí nečistot při dopravě a manipulaci.

UTN-2 před použitím. V horní části náložky je vidět počinové tělísko tvořené kanálkem pro protažení bleskovice.Na fotografii opatřeno nálepkou proti vniknutí nečistot při dopravě a manipulaci.
CZK - UTN-2 (usměrněná táhlá náložka) - Příslušníci družstva ženijní podpory 23. základny vrtulníkového letectva Přerov provádí instalaci UTN-2 na betonový prvek v rámci výcviku s ostrými trhavinami.

Příslušníci družstva ženijní podpory 23. základny vrtulníkového letectva Přerov provádí instalaci UTN-2 na betonový prvek v rámci výcviku s ostrými trhavinami.
URL : https://www.valka.cz/CZK-UTN-2-usmernena-tahla-nalozka-t94710#354014Verze : 0
Tak takhle vypada cvicna varianta UTN. Je plnena piskem.


zdroj: vlastni foto
URL : https://www.valka.cz/CZK-UTN-2-usmernena-tahla-nalozka-t94710#354425Verze : 0
Diskuse
Mam dotaz prosim,


fotky cvicne verze patri sem nebo do vlastniho vlakna, ktere je potreba zalozit?
URL : https://www.valka.cz/CZK-UTN-2-usmernena-tahla-nalozka-t94710#354026Verze : 0
Já osobně bych to dal sem??? Aspoń by to bylo pohromadě. Ale poraďte se s moderátorem této sekce, je to Tango nebo Bitaxe. Ať v tom nemají pak chaos?? Ještě chystám příspěvek o větší verzi UTN-2 a to UTN-11.
URL : https://www.valka.cz/CZK-UTN-2-usmernena-tahla-nalozka-t94710#354076Verze : 0
Cvičná verze by měla být zde, je to v podstatě součást "kompletu", tedy výcviková pomůcka a pokud není založena samostatná skupina pro výcvikové prostředky (což není a asi hned tak nebude) je rozumné je dávat k těm ostrým. Jak píše Petr, je to pohromadě a samostatně by se to mnohdy špatně hledalo. Pokud to budeš vkládat uveď prosím zdroj (i třeba vlastní foto) ať to můžeme dát jako faktografii.
URL : https://www.valka.cz/CZK-UTN-2-usmernena-tahla-nalozka-t94710#354081Verze : 0
Ano provedu,
ale az po vikendu, neb jsem si myslel, ze mam foto v PC, ale nemam. Takze to cvaknu pekne in natura, az priletim zitra na dovcu v rodnou hroudu. Fotky budou moje vlastni.


Jeste tam je dalsi cvicna nalozka, ale mensi a je to odhaduju priblizne stejne velke jako onen akumulatorek do polniho telefonu a je to hranolek, ne takhle vydute. Jake to muze mit oznaceni???


A pak tam je (bylo) par cvicnych min, ale to musim prozkoumat podle potisku, neb jsem ted uz pryc a nehrabal jsem se dlouho ve skladu.
URL : https://www.valka.cz/CZK-UTN-2-usmernena-tahla-nalozka-t94710#354083Verze : 0
Pokud nebudeš mít označení, dej to samostatně jako dotaz, s tím že zdroj je tvá fotka, někdo se jistě najde kdo ho bude znát, pak to buď přesuneme nebo to založíš jako faktografické. V tom problém není. to co popisuješby mohla být tritolová nálož 200g aspoň podle velikosti (ale já znám nejmíň tři velikosti těch článků Smile a ten největší by byl tak na 3 kila Smile )
URL : https://www.valka.cz/CZK-UTN-2-usmernena-tahla-nalozka-t94710#354086Verze : 0
Aj tritolová náložka sa vyskytovala ako trojkilový kúsok a navyše bola tiež v plechovom obale.
URL : https://www.valka.cz/CZK-UTN-2-usmernena-tahla-nalozka-t94710#354101Verze : 0
Asi tady mluvíte o tzv. normálním ženijním náloživu a to se skládá ze:
kulaté 75 g náložky TNT (má jednu jímku pro rozbušku)
200 g náložky TNT (má jednu jímku pro rozbušku)
400 g náložka TNT (má jednu jímku pro rozbušku)
1 kg náložka TNT (má dvě jímky pro rozbušku)
3 kg náložka TNT (má tři jímky pro rozbušku)
URL : https://www.valka.cz/CZK-UTN-2-usmernena-tahla-nalozka-t94710#354111Verze : 0
Nevypadá to nějak takto??
CZK - UTN-2 (usměrněná táhlá náložka) - truhlík s náložkami 1kg

truhlík s náložkami 1kg
CZK - UTN-2 (usměrněná táhlá náložka) - Truhlík s náložkami 400g

Truhlík s náložkami 400g
URL : https://www.valka.cz/CZK-UTN-2-usmernena-tahla-nalozka-t94710#354116Verze : 0
Ja si to ted uz z hlavy nepamatuju, ale pokud si vzpominam, pak je to hranolek o ctvercove zakladne cca 8x8 cm, na vysku max 20 cm. Zelena plechova krabicka, ve stejnem stylu jako UTN vyse, zaoblene rohy a v jedne zakladne je urcite zavit (???) nebo proste jen samice na zasunuti palniku nebo roznetky ci jak se to zve. S cervenym pruhem.


Ale vic reknu v nedeli.
URL : https://www.valka.cz/CZK-UTN-2-usmernena-tahla-nalozka-t94710#354123Verze : 0
Tak tady koukám do toho předpisu Žen 2-6 a píše se tady, že se ještě mohou vyjímečně vyskytovat v armádě staré typy náložek a to 100 g, 200 g a 1 kg.
Ty 100 a 200 g mají jednu rozbuškovou jímku a jsou baleny v papíru a jsou parafínovány.
Ta náložka 1 kg je v plechovém obalu a má dvě rozbuškové jímky.
URL : https://www.valka.cz/CZK-UTN-2-usmernena-tahla-nalozka-t94710#354328Verze : 0
Podle pana Liskovce to vypada, ze jsem se ptal na onu 1kg TNT nalozku v plechovem obalu. Taky je cvicna a plnena piskem (nejsem magor, ze ano...)


Pak tam je jeste kulata nadobka, ale to muze byt i cokoli jineho.


Muzete mi prosim poradit, jak zalozit nove vlakno, nez abych to zvoral... Stejne jako pred casem ten revolver?


zdroje: vlastni fotky
CZK - UTN-2 (usměrněná táhlá náložka) - 1kg

1kg
CZK - UTN-2 (usměrněná táhlá náložka) - valecek

valecek
URL : https://www.valka.cz/CZK-UTN-2-usmernena-tahla-nalozka-t94710#354427Verze : 0
Založení tématu je jednoduché, buď dole pod článkem je v hranaté závorce je "Nové téma" na to stačí kliknout a otevře se okno kde je třeba vyplnit stát (zkratkou, třeba CZK) pak mezera pomlčka mezera a název předmětu. Do velkého pole vyplnit text a přidat případné fotky v malých polích pod ním (stejně jako u příspěvku). Nezapomenout zdroj aby byl příspěvek faktograficky uznatelný. No a poslat Smile pokud se něco nepovede vlastní příspěvky lze upravovat, stejně jako je mohu upravit já nebo Tango. Takže případný problém se vyřeší celkem snadno. Důležité je to pojmenování, bez něj se to nezařadí na správné místo a je s tím problém Smile
URL : https://www.valka.cz/CZK-UTN-2-usmernena-tahla-nalozka-t94710#354431Verze : 0
Ano! Vypadá to na tu starou náložku TNT 1 kg. Co je to druhé to netuším?? Možná nějaká dýmovnice, imitační prostředek nebo tak něco??
URL : https://www.valka.cz/CZK-UTN-2-usmernena-tahla-nalozka-t94710#354432Verze : 0
Papergeorge by neměl klást podobnou otázku před tím, než použije košťátko - to jen pro pořádek.
Na obrázku DSCF0009 je cvičná cv-PP-Mi-Šr, kterou bylo možno adjustovat dýmovou vložkou a příslušným zapalovačem/zapalovači tak, aby při našlápnutí/zatažení za nástražný drát "imitovala" (místo výbuchu zadýmila)...
Na víku je vidět část šablonování, víko je otočné a odnímatelné tak, aby bylo možno vyměnit dýmovou vložku.


Obrázky pro srovnání zde: www.lexpev.nl
www.lexpev.nl
www.lexpev.nl
URL : https://www.valka.cz/CZK-UTN-2-usmernena-tahla-nalozka-t94710#354473Verze : 0
Palič má pravdu - ten valček je skutočne CvPPMi-Šr, práve na to pozerám in natura.... Len mám k tomu na ten závit aj uzáver so šnúrkou na prenášanie?
URL : https://www.valka.cz/CZK-UTN-2-usmernena-tahla-nalozka-t94710#354488Verze : 0
MOD

Citace - palič :
Papergeorge by neměl klást podobnou otázku před tím, než použije košťátko - to jen pro pořádek.Co to znamena? Asi jsem hodne natvrdly...
URL : https://www.valka.cz/CZK-UTN-2-usmernena-tahla-nalozka-t94710#354674Verze : 0
Uchopím košťátko - provedu několik pohybů košťátkem "nanečisto" - použiju košťátko "naostro" - ometu víčko - vidím červené šablonování - přečtu červené šablonování - a vím, že je to cv-PP-Mi-šr... Very Happy
Celé mi to zašpinění připadá takové podivně "nasypané" - mohl bys to víko vyfotit tak, že celá ta cv-PP-Mi-šr bude ležet na boku?


A když cituješ, necituj tak, že do toho připíšeš, že jsem natvrdlý. Dokonce hodně.
URL : https://www.valka.cz/CZK-UTN-2-usmernena-tahla-nalozka-t94710#354679Verze : 0
Diky za krasne vysvetleni. Az na to budu mit pul hodiny casu a v tom bordelu nejake to kostatko najdu, abych stravil cely cas hledanim kostatka a ne materialu pro server valka, pak to samozrejme ocistim. I presto, ze pisek tam byl prilepeny (nevim proc a nezajima mne to). Rad si od Vas prectu navod, jak se kostatkem ometa nafest prilepena vrstva pisku.


Myslim, ze jakykoli prispevek, a jeste k tomu do diskusni casti muze byt prinosem, nebo snad ne?


Jo a k te spatne citaci...Ano, nepovedlo se. Vsak jsem si taky vcera s kamarady trochu natlacil do hlavy a ono je to pak druhy den znat. Nevideli jsme se od Vanoc.


Moje dalsi prispevky budou uz pouze a jen k materialu CSLA.


PS: pokud mluvim o skladu, pak je to hromada pruznu poshaneneho materialu, ktery by mel nekdy slouzit jako muzeum. Jestli k tomu dojde se ale neodvazuji odhadovat...
URL : https://www.valka.cz/CZK-UTN-2-usmernena-tahla-nalozka-t94710#354768Verze : 0
Myslím, že jsme se zásadním způsobem nepochopili.
Pokud někdo položí otázku "Co to je?", formuluje ji nějakým srozumitelným způsobem a někdo tu zná odpověď, tak ji poskytne... Splněno, viz výše.
Pokud někdo položí otázku "Nevím, jak mám použít...", formuluje ji nějakým srozumitelným způsobem a někdo tu zná odpověď, tak ji poskytne, pokud to samozřejmě není návod na něco, co by tazateli mohlo být nebezpečné... Splněno, viz výše.
Pokud někdo požádá o vysvětlení něčeho, co někdo napsal, odpověď přijde od autora a pokud tu není, lze předpokládat, že odpověď podá někdo jiný. Splněno.


Rád odpovídám na otázky a nečiní mi to problémy, ale když vidím, že se někdo na něco ptá a nevyčerpal všechny možnosti získání odpovědi, které má takříkajíc po ruce (jako tomu bylo v případě dotazu na cv-PP-Mi-šr), snažím se nejen podat odpověď, ale také poskytnout radu do budoucna - proto ten návod na použití košťátka.


Když si natlačím s kamarády do hlavy (nenapadá mne co, jak a kudy, ale to je jedno), pokud nejsem schopen intelektuální činnosti, nedělám nic, co by mělo nějaké veřejně viditelné dopady, zalezu a vyspím se... abych se ráno nemusel divit... Prostě to není nic - ani důvod, ani omluva.Musíme si pomáhat a když se nám pomoci dostane, buďme za ni vděčni. Pokud se nám jí nedostane, asi se nedá svítit... #Evil Bat
URL : https://www.valka.cz/CZK-UTN-2-usmernena-tahla-nalozka-t94710#354770Verze : 0