Main Menu
User Menu

Kanadské dominium [1867-1967]

Dominion of Canada

Kanadské dominium
(Založeno během linkování)
URL CZ: https://www.valka.cz/Kanadske-dominium-1867-1967-t93592#350593Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Dominion-of-Canada-t93592#350593Version : 0
MOD
Státní útvary Datum Událost

28.4.1888 Narodil se generál Harry Crerar (velitel, 1. kanadská armáda)

18.12.1890 Narodil se generálporučík Ernest Sansom (velitel, 3. kanadská pěší divize
)

15.4.1893 Narodil se poručík Merrill Samuel Taylor (stíhací eso 1. světové války (7 vítězství)
)

28.5.1893 Narodil se major Donald Roderick MacLaren (kanadský styčný důstojník na britském ministerstvu letectví)



19.4.1894 Narodil se letecký komodor Gerald Harold Boyce (velitel RAF Island
)

28.4.1894 Narodil se kapitán Henry John Burden (velitel výcvikové školy v Kanadě)

10.7.1894 Narodil se kapitán Francis Granger Quigley (kanadské letecké eso a ničitel balónu 1. sv. v. s 33 sestřely [15 zničených (8 sám, 7 sdílel), 12 sražených do neřízeného pádu (10 sám, 2 sdílel) a 6 zničených v plamenech (4 sám, 2 sdílel)], z toho 1 balón (zničen, sdílel))

1.6.1899 Narodil se kapitán William Gordon Claxton (velitel letky 41. perutě RAF)



2.4.1902 Narodil se Major General Harry Wickwire Foster (velitel 7. Kanadskej pešej brigády
)

15.5.1907 Narodil se generálmajor Bert Hoffmeister (velitel, 2. kanadská pěší brigáda)

20.5.1907 Narodil se Brigadier John Godery Spragge (velitel 7. Kanadskej brigády
)

8.7.1912 Narodil se podplukovník David Vivian Currie (nositel Viktoriina kříže)

12.6.1915 Narodil se kapitán Vincent Elmer Stark (velitel roty B, Horalskej lahkej pechoty Kanady)

13.10.1915 Narodil se plukovník Hume Elliott Dalton (velitel Královninich vlastních strelcov Kanady)


4.2.1916 Narodil se major Ronald Gendall Shawcross (velitel roty A, Pluku strelcov Regina)



22.8.1916 Narodil se podplukovník Vernon Crompton Woodward (velitel 213., 19. a 69. perutě)

14.10.1916 Narodil se podporučík Andrew Mynarski (nositel Viktoriina kříže
)

6.12.1917 V novoškótskom prístave Halifax po vypuknutí požiaru vybuchla muničná loď, zahynulo 1600 osôb a bolo zničené značné množstvo munície.

5.3.1918 Narodil se poručík Lewis Burpee



7.5.1918 Narodil se major John William Kerwin (velitel 111. perutě RCAF)


10.5.1918 Narodil se nadporučík Allen Benjamin Angus (stíhací eso (4+1-0-0 vítězství)
)

7.7.1918 Zemřel poručík Merrill Samuel Taylor (stíhací eso 1. světové války (7 vítězství)
)

19.10.1918 Narodil se major Ian Willoughby Bazalgette (pilot, 635. peruť)

20.10.1918 Zemřel kapitán Francis Granger Quigley (kanadské letecké eso a ničitel balónu 1. sv. v. s 33 sestřely [15 zničených (8 sám, 7 sdílel), 12 sražených do neřízeného pádu (10 sám, 2 sdílel) a 6 zničených v plamenech (4 sám, 2 sdílel)], z toho 1 balón (zničen, sdílel))



14.1.1919 Narodil se plukovník Everett Large Baudoux (velitel 233. perutě RAF
)


6.2.1919 Narodil se podplukovník Edward Francis John Charles (velitel, Middlewallopské křídlo)


24.9.1919 Narodil se poručík Vernon Byers




18.4.1920 Narodil se major Jackson Eddie Sheppard (velitel, 412. peruť RACF)

6.12.1921 Narodil se kapitán George Frederick Beurling (stíhací eso (31+1-0-9 vítězství)
)




11.3.1922 Narodil se podplukovník Roderick Illingworth Alpine Smith (velitel, 411. peruť RCAF)

30.7.1922 Narodil se major William Thomas Klersy (velitel, 401. peruť RCAF)

14.10.1929 Založen kýl lodi HMCS Skeena

10.10.1930 Loď HMCS Skeena spuštěna na vodu

10.6.1931 Loď HMCS Skeena uvedena do služby

11.4.1940 Založen kýl lodi HMCS Arrowead


16.5.1940 Zemřel nadporučík Allen Benjamin Angus (stíhací eso (4+1-0-0 vítězství)
)

8.8.1940 Loď HMCS Arrowead spuštěna na vodu

22.11.1940 Loď HMCS Arrowead uvedena do služby



16.7.1941 Zemřel major John William Kerwin (velitel 111. perutě RCAF)


8.9.1942 Uzavřena dohoda mezi SSSR a Kanadou o dodávkách pšenice.


16.5.1943 Zemřel poručík Vernon Byers

17.5.1943 Zemřel poručík Lewis Burpee



24.5.1944 Kanadská vojska překročila řeku Melfa a obsadila město Pontecorvo a americká. 5. armáda město Terracina (Itálie).

7.6.1944 Zemřel - George Alexander Harris (kaplan 1. Kanadského parašutistického praporu)

13.6.1944 Zemřel podporučík Andrew Mynarski (nositel Viktoriina kříže
)

8.7.1944 Zemřel kapitán Vincent Elmer Stark (velitel roty B, Horalskej lahkej pechoty Kanady)

8.7.1944 Zemřel major Frank Lester Fisher (velitel roty A, Stormont, Dundas & Glengarry horalov)




9.7.1944 Britská 2. armáda dobyla Caen. Kanadské jednotky se zmocnily letiště Carpiquet.

4.8.1944 Zemřel major Ian Willoughby Bazalgette (pilot, 635. peruť)


30.9.1944 Kanadská 1. armáda dobyla Calais. Německá posádka kapitulovala. Na atlantickém a la-manšském pobřeží dosud v německých rukou Gironde-Jih, Gironde-Sever (Royan), La Rochelle (s ostrovem Re a Oléron), St. Nazaire, Lorient, ostrovy v Lamanšském průlivu a Dunkerque.



2.10.1944 Britská 2. a kanadská 1.armáda vedly boje v ústí řeky Šeldy.




16.4.1945 Kanadská 1. armáda obsadila Groningen a Haarlingen (Hol.). Německá vojska obklíčená v severní části rúrského kotle se vzdala. Americká 7. armáda pronikla k Norimberku.




17.4.1945 Představitelé vlád SSSR, USA, Velkou Británie a Kanady podepsali tzv. čtvrtý protokol, obsahující dohody o dodávkách válečného materiálu do SSSR.

22.5.1945 Zemřel major William Thomas Klersy (velitel, 401. peruť RCAF)

20.5.1948 Zemřel kapitán George Frederick Beurling (stíhací eso (31+1-0-9 vítězství)
)

28.3.1960 Zemřel kapitán Henry John Burden (velitel výcvikové školy v Kanadě)



16.8.1964 Zemřel Major General Harry Wickwire Foster (velitel 7. Kanadskej pešej brigády
)

1.4.1965 Zemřel generál Harry Crerar (velitel, 1. kanadská armáda)

28.9.1967 Zemřel kapitán William Gordon Claxton (velitel letky 41. perutě RAF)



24.9.1975 Zemřel letecký komodor Gerald Harold Boyce (velitel RAF Island
)

18.10.1982 Zemřel generálporučík Ernest Sansom (velitel, 3. kanadská pěší divize
)



8.5.1984 Zemřel brigádní generál Percy Carl Klaehn (velitel 17. pešej brigádnej skupiny
)

20.6.1986 Zemřel podplukovník David Vivian Currie (nositel Viktoriina kříže)


5.11.1986 Zemřel podplukovník Edward Francis John Charles (velitel, Middlewallopské křídlo)

7.7.1988 Zemřel major Donald Roderick MacLaren (kanadský styčný důstojník na britském ministerstvu letectví)

4.12.1999 Zemřel generálmajor Bert Hoffmeister (velitel, 2. kanadská pěší brigáda)



26.5.2000 Zemřel podplukovník Vernon Crompton Woodward (velitel 213., 19. a 69. perutě)




16.4.2002 Zemřel podplukovník Roderick Illingworth Alpine Smith (velitel, 411. peruť RCAF)


27.3.2003 Zemřel major Ronald Gendall Shawcross (velitel roty A, Pluku strelcov Regina)



27.5.2010 Zemřel plukovník Everett Large Baudoux (velitel 233. perutě RAF
)
URL CZ: https://www.valka.cz/Kanadske-dominium-1867-1967-t93592#643866Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Dominion-of-Canada-t93592#643866Version : 0
MOD