Main Menu
User Menu

Letecká armáda 2 [1939-1944]

2nd Air Fleet / Luftflotte 2

     
Název:
Name:
Letecká armáda 2
Originální název:
Original Name:
Luftflotte 2
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.02.1939
Předchůdce:
Predecessor:
Skupinové velitelství letectva 2
Datum zániku:
Disbanded:
27.09.1944
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.02.1939-05.02.1944 Vrchní velitelství ozbrojených sil
05.02.1944-27.09.1944 Vrchní velitelství letectva
Dislokace:
Deployed:
01.02.1939-01.09.1939 Brunšvik
01.09.1939-10.05.1940 Münster
17.07.1940-DD.05.1941 Brüssel
DD.10.1941-DD.MM.RRRR poblíž Smolensku
01.12.1941-DD.09.1943 Frascati (Rome)
DD.09.1943-DD.10.1943 Malcesine (jezero Garda)
DD.10.1943-27.04.1944 Abano Terme, poblíž Padua
27.04.1944-20.07.1944 Salsomaggiore
20.07.1944-DD.09.1944 Malcesine
Velitel:
Commander:
01.02.1939-12.01.1940 Felmy, Helmut (General der Flieger)
12.01.1940-11.06.1943 Kesselring, Albert (Generalfeldmarschall)
12.06.1943-27.09.1944 Richthofen, Wolfram von (Generalfeldmarschall)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
01.02.1939-30.09.1939 Wühlisch, Heinz von (Oberst)
01.10.1939-19.12.1939 Kammhuber, Josef (Oberst)
19.12.1939-30.01.1940 Speidel, Wilhelm (Generalmajor)
30.01.1940-31.07.1940 Bassenge, Gerhard (Oberst)
31.07.1940-05.10.1940 ?, ? ( )
05.10.1940-11.08.1942 Seidemann, Hans (Oberst)
25.08.1942-25.06.1943 Deichmann, Paul (Generalmajor)
DD.06.1943-DD.09.1943 Christ, Thorsten (Oberst)
01.10.1943-DD.09.1944 Müller, Ernst (Generalleutnant)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.11.1938-25.08.1939 Průzkumná eskadra 12
01.02.1939-21.03.1941 Letecká župa VI
01.02.1939-21.03.1941 Letecká župa XI
DD.02.1939-DD.09.1939 3. letecká divize
DD.02.1939-DD.10.1939 4. letecká divize
01.05.1939-DD.04.1940 Bombardovací eskadra 26
01.06.1939-DD.06.1944 Meteorologická průzkumná letka 26
05.09.1939-02.10.1939 10. letecká divize
11.10.1939-16.12.1939 I. skupina Těžké stíhací eskadry 76
DD.10.1939-DD.04.1940 X. letecký sbor
01.11.1939-31.03.1941 Doplňovací bombardovací skupina 2
10.11.1939-13.05.1940 VIII. letecký sbor
15.11.1939-DD.04.1940 Bombardovací eskadra 30
DD.MM.1939-DD.05.1940 Studentův kluzákový sbor
10.05.1940-DD.MM.RRRR 2. letka (dálková) Průzkumné skupiny 123
10.05.1940-26.06.1940 II. skupina Těžké stíhací eskadry 1
23.05.1940-DD.11.1940 9. letecká divize
17.07.1940-21.03.1941 1. noční stíhací divize
DD.08.1940-DD.01.1941 VIII. letecký sbor
DD.09.1940-DD.05.1941 II. skupina Těžké stíhací eskadry 76
DD.05.1941-DD.12.1941 Letecká župa II
14.06.1941-DD.MM.1941 Stíhací eskadra 53
DD.06.1941-DD.10.1941 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 102
DD.06.1941-DD.07.1941 VIII. letecký sbor
11.07.1941-10.08.1941 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 9
28.09.1941-DD.12.1941 VIII. letecký sbor
DD.09.1941-DD.11.1941 12. protiletadlová dělostřelecká divize
DD.10.1941-DD.11.1941 Letecká župa Moskva
DD.11.1941-DD.08.1942 Protiletadlová dělostřelecká brigáda VII
DD.MM.1941-DD.MM.RRRR 1. letka (dálková) Průzkumné skupiny 33
DD.12.1941-12.02.1943 Letecké velitelství Afrika
DD.12.1941-01.01.1943 X. letecký sbor
DD.01.1942-DD.07.1942 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 102
01.03.1942-31.08.1943 4. letka (armádní) Průzkumné skupiny 12
DD.03.1942-DD.08.1943 2. letka (armádní) Průzkumné skupiny 14
DD.03.1942-DD.05.1943 IV. skupina Bombardovací eskadry 54
06.08.1942-13.05.1943 19. protiletadlová dělostřelecká divize
DD.08.1942-DD.11.1942 Těžká stíhací eskadra 2
04.11.1942-DD.11.1942 11. letka Stíhací eskadry 2
13.11.1942-09.05.1943 20. protiletadlová dělostřelecká divize
DD.11.1942-DD.01.1944 2. letecká divize
DD.MM.1942-06.09.1944 Velitelství vzdušné přepravy Středozemní moře
01.01.1943-09.03.1943 X. letecký sbor
DD.03.1943-DD.MM.1943 Protiletadlová dělostřelecká brigáda XVII
DD.04.1943-DD.05.1943 II. skupina Těžké stíhací eskadry 1
01.06.1943-30.07.1943 Letecká župa Jih
01.06.1943-29.08.1944 Polní letecká župa XXX
DD.06.1943-DD.09.1944 Polní letecká župa XXIX
30.07.1943-06.09.1944 Polní letecká župa XXVIII
DD.07.1943-DD.04.1944 Generál protiletadlového dělostřelectva Jih
DD.07.1943-06.09.1944 Stíhací velitelství Horní Itálie
15.10.1943-27.09.1944 Stíhací eskadra 53
18.10.1943-DD.07.1944 Bitevní eskadra 4
DD.10.1943-DD.MM.1944 Skupina blízkého průzkumu 11
DD.MM.1943-DD.10.1943 Protiletadlová dělostřelecká brigáda 17
01.04.1944-DD.09.1944 25. protiletadlová dělostřelecká divize
DD.04.1944-DD.12.1944 Protiletadlová dělostřelecká brigáda 17
DD.04.1944-DD.09.1944 Protiletadlová dělostřelecká brigáda 3
DD.05.1944-DD.06.1944 II. skupina Noční stíhací eskadry 6
DD.07.1944-DD.09.1944 2. letecká divize
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 3. letka (dálková) Průzkumné skupiny 22
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR II. letecký sbor
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR IV. letecký sbor
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR IX. letecký sbor
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Letecké velitelství 2
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Letecké velitelství Sardinie
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Protiletadlová dělostřelecká brigáda 22
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Protiletadlová dělostřelecká brigáda 22

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://en.wikipedia.org/wiki/Luftflotte_2
en.wikipedia.org
en.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Letecka-armada-2-1939-1944-t9207#28013Verze : 0
MOD
Vrchní velitel:


Gen Hellmuth Felmy, 1.2.39 - 12.1.40
GenFeldm Albert Kesselring, 12.1.40 - 11.6.43
GenFeldm Wolfram Freiherr von Richthofen, 12.6.43 - 27.9.44


Náčelník štábu:


Oberst Heinz von Wühlisch, 1.2.39 - 30.9.39
Oberst Josef Kammhuber, 1.10.39 - 19.12.39
GenMaj Wilhelm Speidel, 19.12.39 - 30.1.40
Oberst Gerhard Bassenge, 30.1.40 - 31.7.40
?
Oberst Hans Seidemann, 5.10.40 - 11.8.42
GenMaj Paul Deichmann, 25.8.42 - 25.6.43
Oberst Thorsten Christ, 6.43 - 9.43
GenLt Ernst Müller, 1.10.43 - 9.44


Zformována 1.2.39 ze Luftwaffengruppenkommando 2 v Braunschweigu.
15.11.41 převelena do Italie. Zrušena 27.9.44.


HQ (hlavní stan):




1.2.39 - 1.9.39 Braunschweig
1.9.39 to Münster (10.5.40)
17.7.40 - 5.41 Brüssel
5.41 Warzaw-Bielany (1.7.41)
10.41 u Smolenska
1.12.41 - 9.43 Frascati (Rome)
9.43 - 10.43 Malcesine (jezero Garda)
10.43 - 27.4.44 Abano Terme, near Padua
27.4.44 - 20.7.44 Salsomaggiore
20.7.44 - 9.44 Malcesine


V průběhu války velela následujícím jednotkám:


Verbindungsstaffel/Luftflotte 2 (W.34), 2.41 - 10.41
Kurierstaffel/Luftflotte 2 (He 111)
Luftwaffenkommando Südost, 1.1.43 - 10.3.43
Komm. General der Deutschen Luftwaffe in Italien, 12.41 - 9.44
I. Fliegerkorps, 15.5.40 - konec.8.40
II. Fliegerkorps, 7.40 - 12.43
IV. Fliegerkorps, 10.39 - 7.40
VIII. Fliegerkorps, 10.39 - 13.5.40, 6.41 - 7.41 a 28.9.41 - 12.41
IX. Fliegerkorps, 10.40 - 5.41
X. Fliegerkorps, 10.39 - 4.40 and 12.41 - 9.3.43
Fliegerkorps Tunis, 2.43 - 5.43
Luftlandekorps Student, 5.40
Ital. Fliegerkorps (CAI), 9.40 - 4.41
2. Flieger-Division, 11.42 - 1.44 and 7.44 - 9.44
3. Flieger-Division, 2.39 - 10.39
4. Flieger-Division, 2.39 - 10.39
9. Flieger-Division, 23.5.40 - 10.40
1. Nachtjagd-Division, 17.7.40 - 21.3.41
Fliegerführer 2, 7.43 - 5.44
Fliegerführer Afrika, 11.41 - 2.43
Fliegerführer Sardinien, 7.43 (Sardinie)
Jagdfliegerführer 1, 1.40 - zima 41/42
Jagdfliegerführer 2, 1.40 - 5.41
Jagdfliegerführer Oberitalien, 7.43 - 9.44 (Severní Itálie)
Jagdfliegerführer Sizilien, 7.43 (Sicílie)
Luftgau-Kommando II, 5.41 - 12.41
Luftgau-Kommando VI, 10.37 - 21.3.41
Luftgau-Kommando XI, 10.37 - 21.3.41
Luftgau-Kommando Belgien-Nordfrankreich, 6.40 - 5.41 (Belgie a severní Francie)
Luftgau-Kommando Holland, 5.40 - 5.41 (Holandsko)
Luftgau-Kommando Griechenland, (Řecko)
Feldluftgau-Kommando XXVIII, 6.43 - 9.44
Luftgaustab z.b.V. 2, 6.41 - 11.41
Luftgaustab z.b.V. 6, 4.40 - 6.40
Luftgaustab z.b.V. 11, 4.40 - 6.40
Luftgaustab z.b.V. 20, 6.41 - 11.41
II. Flakkorps, 10.39 - 12.40 a 9.41 - 11.41
19. Flak-Division, 8.42 - 5.43
20. Flak-Division, 11.42 - 5.43
25. Flak-Division, 4.44 - 9.44
Flak-Brigade VII, 11.41 - 8.42
17. Flak-Brigade, 3.43 - 4.44
22. Flak-Brigade, 5.43 - 10.43


Luftnachrichten-Regiment 2
Luftnachrichten-Regiment 12
Luftnachrichten-Regiment 22
URL : https://www.valka.cz/Letecka-armada-2-1939-1944-t9207#28014Verze : 0
MOD