Main Menu
User Menu

Španělské království [1874-1931]

Kingdom of Spain

Reino de España

Španielske kráľovstvo


Predchodca: do 29.12.1874 Španělská republika


Nástupce: po 14.04.1931 Španělská republika




(Založeno během linkování)
URL CZ: https://www.valka.cz/Spanelske-kralovstvi-1874-1931-t91505#342046Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Kingdom-of-Spain-t91505#342046Version : 0
MOD
Státní útvary Datum Událost


9.9.1788 Narodil se polní maršál Javier Rodríguez Vera (plukovník: 13. pěší pluk "Mallorca")


19.9.1788 Narodil se generálporučík Joaquín Ezpeleta Enrile (ministr války Španělska)


4.4.1793 Narodil se generálporučík Isidoro de Hoyos y Rubín de Celis (kancelář války Španělska
)


13.10.1797 Narodil se generálporučík Joaquín Bassols y Marañosa (Ministr války)


27.11.1801 Narodil se generálporučík José María Marchesi Oleaga (ministr války Španělska)


27.12.1804 Narodil se kapitángenerál Juan de Zavala y de la Puente (Ministr války)


4.6.1809 Narodil se generálkapitán José Gutiérrez de la Concha Irigoyen (ministr války Španělska
)


2.9.1809 Narodil se generálporučík Fernando Fernández de Córdova (Ministr války)


17.12.1810 Narodil se generálkapitán Francisco Serrano y Domínguez (President výkonné moci republiky)


8.12.1812 Narodil se generál Ramón Nouvilas y Rafols (Ministr války)


11.3.1818 Narodil se generál Eulogio González Íscar (Ministr války)


15.9.1818 Narodil se generálporučík José Sánchez Bregua (ministr války)


11.12.1819 Narodil se generálporučík Juan Acosta Muñoz (Ministr války)


24.5.1821 Narodil se Viceadmirál Juan Bautista Topete (Ministr války
)


2.12.1822 Narodil se - Cándido Pieltain Jove-Huergo



29.4.1824 Narodil se - Francisco Pi y Margall (President výkonné moci republiky)


21.1.1827 Narodil se generálporučík Manuel de Velasco y Brena (velitel: 10. pěší pluk "Córdoba")


2.6.1830 Narodil se ? José Mirelis González (velitel: 10. pěší pluk "Córdoba")


13.7.1838 Narodil se generálporučík Camilo García de Polavieja (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)


18.2.1839 Narodil se admirál Pascual Cervera Topete (ministr námořnictva)


12.7.1839 Narodil se brigádní generál Juan García y Margallo (guvernér Melilly)


28.1.1841 Narodil se generálporučík Julián González Parrado (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)


14.2.1843 Narodil se generálporučík Vincente Martitegui y Pérez de Santamaría (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)



26.4.1844 Narodil se - Adolfo Jiménez-Castellanos y Tapia (plukovník: 13. pěší pluk "Mallorca")


21.7.1858 Narodil se - Maria Cristina von Habsburg-Lothringen (kráľovna manželka)


1.1.1863 Zemřel polní maršál Javier Rodríguez Vera (plukovník: 13. pěší pluk "Mallorca")


24.3.1863 Zemřel generálporučík Joaquín Ezpeleta Enrile (ministr války Španělska)


14.7.1871 Narodil se divizní generál Carlos Masquelet Lacaci (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)


16.12.1871 Narodil se divizní generál Manuel Fernández Silvestre (velitel Melilly)




8.5.1874 Narodil se divizní generál Enrique Cano Ortega (plukovník: 13. pěší pluk "Mallorca")


8.10.1874 Narodil se brigádní generál Gonzalo González de Lara (plukovník: 13. pěší pluk "Mallorca")


5.2.1875 Narodil se generálporučík Gonzalo Queipo de Llano


3.9.1875 Zemřel generálporučík Isidoro de Hoyos y Rubín de Celis (kancelář války Španělska
)


23.11.1875 Narodil se generálporučík Enrique Marzo Balaguer (ministr vnitra)


12.2.1877 Zemřel generálporučík Joaquín Bassols y Marañosa (Ministr války)


21.3.1877 Narodil se generálporučík Andrés Saliquet (velitel: Centrální armáda
)



6.7.1877 Narodil se - Niceto Alcalá-Zamora y Torres (prezident Španělské republiky
)


6.11.1877 Narodil se divizní generál Mariano Gómez Ulla (hlavní inspektor vojenského zdravotnictví)

18.2.1878 Loď Vicente Ferrer spuštěna na vodu


26.10.1878 Narodil se generálkapitán José Moscardó (velitel: 2. vojenská oblast)



9.2.1879 Narodil se - Santiago González-Tablas (velitel: 3. skupina regulárov "Ceuta")


29.12.1879 Zemřel kapitángenerál Juan de Zavala y de la Puente (Ministr války)


30.5.1880 Zemřel generál Ramón Nouvilas y Rafols (Ministr války)



12.1.1882 Narodil se - Muhammad Abd el-Krim (líder povstaleckých kmeňov v zóne Rif)


23.5.1882 Zemřel generálporučík José María Marchesi Oleaga (ministr války Španělska)


21.6.1882 Narodil se Lic. Lluís Companys (předseda Katalánské vlády)


30.10.1883 Zemřel generálporučík Fernando Fernández de Córdova (Ministr války)


29.10.1885 Zemřel Viceadmirál Juan Bautista Topete (Ministr války
)


25.12.1885 Zemřel generálkapitán Francisco Serrano y Domínguez (President výkonné moci republiky)

17.5.1886 Narodil se kapitángenerál, polní maršál - Alfonso XIII (Král Španělska)


24.6.1887 Zemřel generálporučík Juan Acosta Muñoz (Ministr války)


9.7.1887 Narodil se brigádní generál Emilio Mola (riaditeľ verejnej bezpečnosti)


24.10.1887 Narodil se - Victoria Eugenie of Battenberg (Královna manželka Španielska)


21.8.1888 Zemřel - Cándido Pieltain Jove-Huergo


29.5.1889 Narodil se kapitángenerál Camilo Alonso Vega (první ministr
)

24.7.1889 Založen kýl lodi Infanta María Teresa

30.8.1890 Loď Infanta María Teresa spuštěna na vodu


9.11.1891 Narodil se generálporučík Juan Yagüe (ministr letectví)


7.1.1892 Zemřel ? José Mirelis González (velitel: 10. pěší pluk "Córdoba")

4.3.1892 Založen kýl lodi Carlos V


4.5.1892 Narodil se generálporučík Fernando Barrón Ortiz (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)


18.5.1892 Narodil se Generálporučík Emilio Esteban Infantes (velitel: 250. pěší divize ("Modrá divize"))


18.5.1892 Narodil se generálporučík Emilio Infantes y Martín (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)

7.7.1892 v Katipunan je vytvorené Filipinské bratstvo (Hermandad Filipina) ktoré prispeje k pádu tejto kolónie

28.8.1893 Loď Infanta María Teresa uvedena do služby


28.10.1893 Zemřel brigádní generál Juan García y Margallo (guvernér Melilly)


2.5.1894 Narodil se generálporučík José Rodríguez Díaz de Lecea (Ministr letectva v letech 1957 1962
)


20.6.1894 Narodil se generálporučík Luis Oliver Rubio (velitel: 3. pěší pluk "Castilla")

18.7.1894 nezávislosť Filipín od Španielska s podporou USA

10.3.1895 Loď Carlos V spuštěna na vodu


5.11.1895 Zemřel generálkapitán José Gutiérrez de la Concha Irigoyen (ministr války Španělska
)


10.6.1896 Narodil se generálporučík Pablo Martín Alonso (minister obrany)


5.10.1896 Narodil se - Raimundo Fernández-Cuesta (předseda rady vlády
)


17.1.1897 Zemřel generál Eulogio González Íscar (Ministr války)



8.3.1897 Narodil se podplukovník Antonio Beltrán Casaña (velitel 43. divize)

2.6.1897 Loď Carlos V uvedena do služby



7.6.1897 Narodil se kapitán Santiago Cortés González (veliteľ národných povstalcov v kláštore Nuestra Señora de la Cabeza)


19.6.1897 Zemřel generálporučík José Sánchez Bregua (ministr války)


10.6.1898 na Kube sa vyloďujú námorný pešiaci USA


11.6.1898 Námorníctvo USA vyplávalo smerom k brehom Kuby za úmyslom napadnúť Španielske lode


12.6.1898 na Filipínach gen. Emilio Aguinaldo deklaruje nezávislosť Filipín na Španielsku

30.6.1898 v Baler na Filipínach hliadka vedená Saturnino Martín Cerezom padne do léčky a touto udalosťou sa začína obliehanie Baler, ktoré potrvá 337 dní.


3.7.1898 námorníctvo USA potopí konvoj šiestich lodí pod velením admirála Pascual Cervera pri vyplávaní zo zálivu Santiago de Cuba.


25.7.1898 Jednotky vykonajú inváziu do Portorika a zakrátko sa bez večšieho odporu zmocňujú ostrova


24.10.1898 Narodil se generálporučík Rafael García-Valiño Marcén (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)



27.3.1899 Narodil se kapitán Ángel Hernández Menor (držitel vavrínového velkokríža San Fernando)


4.4.1899 Narodil se generálporučík Ramón Robles Pazos (velitel: 6. pěší pluk "Savojský")



2.6.1899 kapitulujú "posledný na Filipínas" (los últimos de Filipinas), 60 vojaci, dôstojníci a misionári ktorí ostali obklúčený v kostole v obci Baler na ostrove Luzón po dobu 337 dní. Boli poslednou Španielskou jednotkou ktorá sa bránila povstalcom a armáde USA. Následne bola jednotka s poctami repatriovaná a Filipíny prevzali USA.


3.6.1899 Španielsko a USA znovu nadvezujú diplomatické vzťahy po tom ako Španielsko stratilo svoje posledné americké kolónie



9.4.1900 Narodil se - Miguel Rodríguez Bescansa (držitel 2 vavrínových velkokrížov San Fernando
)


18.2.1901 Narodil se brigádní generál José Juste Iraola


12.6.1901 Kuba sa stáva protektorátom USA


12.9.1901 Narodil se - Ramón Serrano Suñer (ministr vnitra
)



29.11.1901 Zemřel - Francisco Pi y Margall (President výkonné moci republiky)


27.5.1904 Zemřel generálporučík Manuel de Velasco y Brena (velitel: 10. pěší pluk "Córdoba")


3.6.1905 Alfonso XIII unikne v Paríži nezranený pokusu o atentát

31.5.1906 v Madride je uskutočnený atentát na Alfonsa XIII počas jeho svadby s Victoriou Eugeniou de Battenberg. Obaja skončili beze zranení.


2.11.1907 Narodil se generálporučík Gonzalo Fernández de Córdoba y Ziburu (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)


3.4.1909 Zemřel admirál Pascual Cervera Topete (ministr námořnictva)


8.11.1909 Narodil se divizní generál Blas Orzáez Román (velitel: 19. motorizovaný pluk "Pavía")

22.7.1910 V Barcelone je spáchaný atentát na premiéra Antonio Maura, pri ktorom je ľahko zranený


21.2.1912 Zemřel generálporučík Vincente Martitegui y Pérez de Santamaría (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)


27.7.1912 Narodil se generálporučík Carlos Bayo Alessandri (letec 1./Escuadrilla Azul)


17.5.1913 Narodil se generál Tomás de Liniers y Pidal (náčelník Hlavného štábu armády)


20.6.1913 Narodil se - Juan de Borbón (třetí potomek krále Alfonsa XIII)


13.7.1913 Narodil se generálporučík Carlos Fernández Vallespín (velitel: 10. pěší pluk "Córdoba")


19.12.1913 Narodil se generál José Vega Rodríguez (náčelník: Hlavní štáb armády)


15.1.1914 Zemřel generálporučík Camilo García de Polavieja (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)


23.6.1915 Zemřel generálporučík Julián González Parrado (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)



27.9.1916 Narodil se poručík José Falcó Sanmartín (Velitel noční stíhací letky republikánské letectvo)


1.2.1920 Narodil se generál Ramón Ascanio y Togores (náčelník Hlavního štábu armády)


11.3.1920 Narodil se generál José María Sáenz de Tejada y Fernández de Bobadilla (náčelník Hlavního štábu armády)


22.7.1921 V blízkosti Annual, marockí povstalci zmasakrujú Španielsku armádu (okolo 13.000 mužov), udalosť známa ako katastrofa u Annual (Desastre de Annual)


22.7.1921 Zemřel divizní generál Manuel Fernández Silvestre (velitel Melilly)


25.7.1921 V Madride končenie Francúzsko Španielskej konferencie o Maroku



26.7.1921 Padnú poslední obrancovia Sidi Dris



13.5.1922 Zemřel - Santiago González-Tablas (velitel: 3. skupina regulárov "Ceuta")

4.6.1923 v Zaragoze je pri anarchistickom atentáte zavraždený kardinál Juan Soldevilla

13.9.1923 Státní převrat ve Španělsku, nastolení dikratury Primo de Rivery.



7.8.1924 Zemřel podplukovník Meheddin Abd el-Malek



7.9.1925 Zemřel kapitán Ángel Hernández Menor (držitel vavrínového velkokríža San Fernando)



8.9.1925 vylodenie v Alhucemas. Prvá obojživelná operácia v histórii zahrnujúca použitie tankov, námornej a leteckej podpory



22.9.1925 Zemřel - Miguel Rodríguez Bescansa (držitel 2 vavrínových velkokrížov San Fernando
)

18.7.1927 Alfonso XIII vydáva dekrét ktorým sa nariaďuje vytvorenie letísk v Madride, Barcelone, Valencii, Seville, Alicante, Málage a v Burgose.


15.8.1928 Založen kýl lodi Baleares

15.8.1928 Založen kýl lodi Canarias



18.1.1929 Zemřel - Adolfo Jiménez-Castellanos y Tapia (plukovník: 13. pěší pluk "Mallorca")


6.2.1929 Zemřel - Maria Cristina von Habsburg-Lothringen (kráľovna manželka)

21.7.1930 otvorenie letiska Palomar v Zaragoze

28.5.1931 Loď Canarias spuštěna na vodu


20.4.1932 Loď Baleares spuštěna na vodu


22.6.1936 Zemřel brigádní generál Gonzalo González de Lara (plukovník: 13. pěší pluk "Mallorca")


21.8.1936 Zemřel plukovník Antonio Pinilla Barceló (velitel: 40. horský pěší pluk Simancas)

4.9.1936 Loď Canarias uvedena do služby


13.9.1936 Zemřel nadporučík Alejandro Felix Urtubi Ercilla (Stíhací pilot)


28.12.1936 Loď Baleares uvedena do služby



2.5.1937 Zemřel kapitán Santiago Cortés González (veliteľ národných povstalcov v kláštore Nuestra Señora de la Cabeza)


3.6.1937 Zemřel brigádní generál Emilio Mola (riaditeľ verejnej bezpečnosti)


21.4.1939 Zemřel brigádní generál José Aranguren Roldán (velitel: 4. organická divize)


15.10.1940 Zemřel Lic. Lluís Companys (předseda Katalánské vlády)

28.2.1941 Zemřel kapitángenerál, polní maršál - Alfonso XIII (Král Španělska)


24.11.1945 Zemřel divizní generál Mariano Gómez Ulla (hlavní inspektor vojenského zdravotnictví)


18.4.1947 Zemřel generálporučík Enrique Marzo Balaguer (ministr vnitra)


14.9.1948 Zemřel divizní generál Carlos Masquelet Lacaci (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)



18.2.1949 Zemřel - Niceto Alcalá-Zamora y Torres (prezident Španělské republiky
)


9.3.1951 Zemřel generálporučík Gonzalo Queipo de Llano


21.10.1952 Zemřel generálporučík Juan Yagüe (ministr letectví)




4.1.1953 Zemřel divizní generál Enrique Cano Ortega (plukovník: 13. pěší pluk "Mallorca")


16.6.1953 Zemřel generálporučík Fernando Barrón Ortiz (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)


12.4.1956 Zemřel generálkapitán José Moscardó (velitel: 2. vojenská oblast)


23.6.1959 Zemřel generálporučík Andrés Saliquet (velitel: Centrální armáda
)


27.11.1959 Zemřel generálporučík Luis Oliver Rubio (velitel: 3. pěší pluk "Castilla")



6.8.1960 Zemřel podplukovník Antonio Beltrán Casaña (velitel 43. divize)


6.9.1962 Zemřel Generálporučík Emilio Esteban Infantes (velitel: 250. pěší divize ("Modrá divize"))


6.9.1962 Zemřel generálporučík Emilio Infantes y Martín (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)



6.2.1963 Zemřel - Muhammad Abd el-Krim (líder povstaleckých kmeňov v zóne Rif)


11.2.1964 Zemřel generálporučík Pablo Martín Alonso (minister obrany)


28.11.1967 Zemřel generálporučík José Rodríguez Díaz de Lecea (Ministr letectva v letech 1957 1962
)


26.3.1968 Zemřel generálporučík Ramón Robles Pazos (velitel: 6. pěší pluk "Savojský")


15.4.1969 Zemřel - Victoria Eugenie of Battenberg (Královna manželka Španielska)


1.7.1971 Zemřel kapitángenerál Camilo Alonso Vega (první ministr
)


29.6.1972 Zemřel generálporučík Rafael García-Valiño Marcén (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)


13.6.1973 Zemřel generálporučík César Mantilla Lautrec (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)


28.4.1977 Zemřel generálporučík Carlos Fernández Vallespín (velitel: 10. pěší pluk "Córdoba")


1.2.1979 Zemřel generálporučík Carlos Bayo Alessandri (letec 1./Escuadrilla Azul)


8.7.1979 Zemřel brigádní generál José Juste Iraola


7.10.1983 Zemřel generálporučík Gonzalo Fernández de Córdoba y Ziburu (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)


13.1.1987 Zemřel generál Tomás de Liniers y Pidal (náčelník Hlavného štábu armády)


30.5.1992 Zemřel generál José Vega Rodríguez (náčelník: Hlavní štáb armády)


9.7.1992 Zemřel - Raimundo Fernández-Cuesta (předseda rady vlády
)


1.4.1993 Zemřel - Juan de Borbón (třetí potomek krále Alfonsa XIII)


16.5.1995 Zemřel generál Ramón Ascanio y Togores (náčelník Hlavního štábu armády)


1.9.2003 Zemřel - Ramón Serrano Suñer (ministr vnitra
)



10.5.2014 Zemřel poručík José Falcó Sanmartín (Velitel noční stíhací letky republikánské letectvo)


7.7.2016 Zemřel generál José María Sáenz de Tejada y Fernández de Bobadilla (náčelník Hlavního štábu armády)


21.8.2019 Zemřel plukovník Pedro García Zaragoza (veliteľ 19. motorizovaného pluku "Pavía")
URL CZ: https://www.valka.cz/Spanelske-kralovstvi-1874-1931-t91505#640881Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Kingdom-of-Spain-t91505#640881Version : 0
MOD