Main Menu
User Menu

Rakouská republika [1919-1938]

Republic of Austria

Republik Österreich

(Založeno během linkování)
URL : https://www.valka.cz/Rakouska-republika-1919-1938-t91404#341733Verze : 0
MOD
Státní útvary Datum Událost



12.2.1856 Narodil se polní maršál Eduard von Böhm-Ermolli (veliteľ 2. armády )


9.6.1862 Narodil se generál IV. hodnostní třídy ve výslužbě16.12.1927 divisní generál ve výslužbě Adolf Aust


24.3.1864 Narodil se plukovník Johann Haas von Haagenfels (Držiteľ Rytierskeho kríža Vojenského rádu Márie Terézie.)


4.6.1865 Narodil se generálmajor Heinrich von Hoyos


22.11.1867 Narodil se generálmajor Josef von Janečka (Držiteľ Rytierskeho kríža Vojenského rádu Márie Terézie.)




24.12.1873 Narodil se generálmajor Karl von Kurz (velitel: 3. pluk zemských střelců)



23.10.1879 Narodil se generálmajor Hugo Schefold (velitel: Polní velitelství 520)



4.4.1882 Narodil se generálporučík Emil Kern (ženijní náčelník 4. armády)



15.11.1882 Narodil se generál jezdectva Theodor Brantner



20.10.1884 Narodil se generálporučík Ernst Hammer (veliteľ 190. pešej divízie)



19.5.1885 Narodil se generálporučík Walter Hinghofer (velitel: 342. pěší divize
)



24.12.1886 Narodil se generálmajor Moritz Basler



24.10.1893 Narodil se generálmajor Alfred Kuzmany (velitel: 338. pěší pluk
)



3.11.1893 Narodil se generálmajor Karl Jackwerth



4.4.1896 Narodil se major Erwein von Thun und Hohenstein (velitel: Skupina Abwehru 218 Edelweiß)



9.1.1910 Narodil se podplukovník Josef-August Fitz (veliteľ 1. pluku pancierových granátnikov " Hermann Göring")



13.7.1918 Narodil se vrchný šikovateľ Heinrich Bartels (Pilot v JG 26, JG 1, JG 5, JG 27)



14.7.1918 Narodil se major Egmont zur Lippe-Weißenfeld (velitel I./NJG 3 a III./NJG 1
)


12.11.1918 v Rakúsku bola vyhlásená republika.


10.3.1921 v Prahe bola medzi Československom a Rakúskom uzatvorená dohoda o vedení rakúsko-československej hranice a s tým súvisiacich otázkach.



23.12.1924 Narodil se svobodník Matthäus Hetzenauer (odstřelovač 2./Pluk horských myslivců 144)

5.6.1925 vo Viedni je podpísaný protokol o zákaze použitie bakteriologických zbraní a otravných plynov


15.5.1932 Zemřel plukovník Johann Haas von Haagenfels (Držiteľ Rytierskeho kríža Vojenského rádu Márie Terézie.)

7.3.1933 Státní převrat v Rakousku - počátek fašizace země. Vlády se zmocnil klerofašista Dollfuss.

26.5.1933 Rakouská klerofašistická vláda zakázala Komunistickou stranu Rakouska

11.2.1934 Ve Vídni, Linci, Štýrském Hradci a na jiných místech v Rakousku došlo k ozbrojenému protifašistickému vystoupením dělníků. Boje skončily 16.2. porážkou povstalců. Dovršení fašizace země.



17.3.1934 Itálie, Maďarsko a Rakousko podepsaly tzv. římské protokoly (dohody o politické a hospodářské spolupráci pod italským vedením).

30.4.1934 V Rakousku vyhlášena fašistický ústava (podle italského vzoru).


5.4.1937 Zemřel generálmajor Josef von Janečka (Držiteľ Rytierskeho kríža Vojenského rádu Márie Terézie.)


5.1.1938 Zemřel generál IV. hodnostní třídy ve výslužbě16.12.1927 divisní generál ve výslužbě Adolf Aust


11.3.1938 Nemecké motorizované jednotky prekročili hranice Rakúska (tzv. Anschluss Rakúska) a zvrhli vládu kancelára Schuschnigga. Nemecká hranica s ČSR sa predĺžila o 549 kilometrov, Nemecko hraničilo už aj s Maďarskom a Juhosláviou.


12.3.1938 Obsazení Rakouska německými vojsky - tzv. Anšlus


13.3.1938 Vyhlášení zákona o připojení Rakouska k Německu.



13.7.1941 Zemřel generálmajor Moritz Basler



9.12.1941 Zemřel polní maršál Eduard von Böhm-Ermolli (veliteľ 2. armády )



12.3.1944 Zemřel major Egmont zur Lippe-Weißenfeld (velitel I./NJG 3 a III./NJG 1
)



23.12.1944 Zemřel vrchný šikovateľ Heinrich Bartels (Pilot v JG 26, JG 1, JG 5, JG 27)



21.2.1945 Zemřel generálporučík Emil Kern (ženijní náčelník 4. armády)




12.1.1946 Zemřel generálmajor Karl von Kurz (velitel: 3. pluk zemských střelců)



12.2.1946 Zemřel major Erwein von Thun und Hohenstein (velitel: Skupina Abwehru 218 Edelweiß)



17.2.1951 Zemřel generálporučík Walter Hinghofer (velitel: 342. pěší divize
)


28.4.1955 Zemřel generálmajor Heinrich von Hoyos



2.12.1957 Zemřel generálporučík Ernst Hammer (veliteľ 190. pešej divízie)



24.10.1961 Zemřel generálmajor Alfred Kuzmany (velitel: 338. pěší pluk
)



15.12.1964 Zemřel generál jezdectva Theodor Brantner



4.4.1974 Zemřel generálmajor Karl Jackwerth



1.1.1977 Zemřel podplukovník Josef-August Fitz (veliteľ 1. pluku pancierových granátnikov " Hermann Göring")



3.10.2004 Zemřel svobodník Matthäus Hetzenauer (odstřelovač 2./Pluk horských myslivců 144)
URL : https://www.valka.cz/Rakouska-republika-1919-1938-t91404#640880Verze : 0
MOD