Main Menu
User Menu

Německé císařství [1871-1918]

German Empire / Imperial Germany

Deutsches Kaiserreich

     
Název:
Name:
Německé císařství
Originální název:
Original Name:
Deutsches Kaiserreich
Hlavní město:
Capital:
Berlín
Státní zřízení:
Government System:
konstituční monarchie
Nejvyšší představitelé:
Heads of State:
-
Ozbrojené složky:
Armed Forces:
-
Rozloha:
Area:
- km2
Geografická poloha:
Location :
-
Sousední státy:
Neighbouring Countries:
-
Vznik:
Independence:
DD.MM.1871 z Pruské království
Zánik:
Dissolution:
DD.MM.1919 Německá Říše
Národnostní složení:
Ethnic Groups:
-
Vlajka:
Flag:
-
Znak:
Coat of Arms:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
(Založeno během linkování)
URL CZ: https://www.valka.cz/Nemecke-cisarstvi-1871-1918-t89650#334551Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/German-Empire-Imperial-Germany-t89650#334551Version : 0
MOD
Státní útvary Datum Událost


1.10.1833 Narodil se generál poľný maršal Wilhelm von Hahnke (veliteľ 1. gardovej divízie)

19.1.1836 Narodil se generál poľný maršal Gottlieb Ferdinand Albert Alexis von Haeseler (veliteľ XVI. armádneho zboru)

27.6.1838 Narodil se - Peter-Paul Mauser (konštruktér zbraní)


30.7.1838 Narodil se - Philipp von Württemberg

12.8.1843 Narodil se generál polní maršál Wilhelm Leopold Colmar von der Goltz (vojenský guvernér Belgicka
)

6.6.1844 Narodil se ? Hugo Borchardt (vynálezce)

9.2.1846 Narodil se generál polní maršál Leopold Maximilian Joseph Maria Arnulf von Wittelsbach (veliteľ Skupiny armád Princ Leopold Bavorský)


2.10.1847 Narodil se generál polní maršál Paul Ludwig Hans Anton von Beneckendorff und von Hindenburg (nemecký prezident)


23.5.1848 Narodil se generálplukovník Helmuth Johannes Ludwig von Moltke (Držiteľ Komandérskeho kríža Vojenského rádu Márie Terézie.)

7.7.1856 Narodil se generál jazdectva George von der Marwitz (veliteľ 2. armády
)



29.11.1856 Narodil se - Theobold von Bethmann-Hollweg (nemecký kancelár)

11.9.1861 Narodil se generál pechoty Erich Georg Anton von Falkenhayn (náčelník generálneho štábu nemeckej armády v prvej svetovej vojne.)






13.10.1863 Narodil se generálmajor Max Egon Fürst zu Fürstenberg,



9.4.1865 Narodil se pruský a německý generál Erich Friedrich Wilhelm Ludendorff (Velitel generálního štábu 8. armády ve Východním Prusku.
)

18.5.1865 Narodil se generálporučík Ernst Friedrich Ludwig von Hohnhorst


21.7.1865 Narodil se Generálmajor Alfons von Bram (velitel: 22. brigáda Reichswehru)


1.10.1865 Narodil se generál jezdectva Maximilian von Poseck

22.4.1866 Narodil se generálplukovník Johannes Friedrich "Hans" von Seeckt von (veliteľ 11. armády
)


9.7.1866 Narodil se Generál dělostřelectva Rudolf von Horn (velitel: 3. divize Reichswehru)


21.7.1866 Narodil se Generálmajor Erich Victor Carl August Franke (Velitel císařských koloniálních si v Německé jihozápadní Africe.)



10.3.1867 Narodil se generál letectva Hermann von der Lieth-Thomsen


26.3.1867 Narodil se generál pěchoty Arnold von Möhl

7.6.1867 Narodil se generál pěchoty Hans-Emil von Hammerstein-Gesmold (velitel: 2. divize Reichswehru)

18.8.1867 Narodil se generál jezdectva Walter von Jagow (velitel: 1. jezdecká divize)




20.8.1867 Narodil se generálmajor Ralph von Egidy (štábní důstojník Reichswehru)


30.9.1867 Narodil se generálmajor Kurt von Lupin (velitel: Vojenský výcvikový prostor Münsingen)


7.1.1868 Narodil se generál pěchoty Leopold von Ledebur (veliteľ VI. vojenskej oblasti)



30.4.1868 Narodil se generál pěchoty Friedrich Karl von Loßberg (velitel: Skupinové velitelství 1)



30.4.1868 Narodil se generál pěchoty Georg Frotscher (inspektor pěchoty)



18.8.1868 Narodil se Generál pěchoty Hermann von Brandenstein (velitel: 14. pěší pluk)





16.10.1868 Narodil se generál pěchoty Franz Xaver von Epp


20.3.1869 Narodil se Generálmajor Gilbert von Hamilton




24.10.1869 Narodil se generálmajor Hugo von Abercron (průkopník letectví)

20.3.1870 Narodil se generál pěchoty Paul Emil von Lettow-Vorbeck (veliteľ v nemeckej Východnej Afrike.)





22.4.1870 Narodil se - Vladimir Iljič Lenin (předseda Rady lidových komisařů)


17.5.1870 Narodil se generál pěchoty Erich von Tschischwitz




20.1.1871 Narodil se Generálporučík Erich von Botzheim (velitel zajateckého tábora Oflag IV B)



12.4.1872 Narodil se generál delostřelectva Max Föhrenbach



19.5.1872 Narodil se kontradmirál Max Kühne




9.7.1872 Narodil se Generálmajor Kurt Schoenfelder (velitel: 168. náhradní dělostřelecký pluk)




1.10.1872 Narodil se generálporučík Adolf Herrgott (velitel zajateckých táborů ve Vojenském okruhu V)

23.3.1873 Narodil se generálmajor Karl von Roeder (pohřešován)


4.4.1873 Narodil se Generálmajor Wilhelm Lindemann (velitel: Vyšší polní velitelství 671)




27.7.1873 Narodil se generálmajor Otto Biermann




29.10.1873 Narodil se generálporučík Wilhelm Faupel (německý velvyslanec v Madridu)



27.8.1874 Narodil se Generálmajor Wilhelm von Ditfurth (náčelník štábu: Vyšší velitelství XXXVII)




18.10.1875 Narodil se generál pěchoty Karl von Prager




21.4.1876 Narodil se generál jezdectva Franz von Dalwigk zu Lichtenfels (veliteľ III. armádneho zboru)




28.4.1876 Narodil se generálmajor Georg Naegelsbach



6.5.1876 Narodil se generálmajor Gustav Stilgebauer




26.8.1876 Narodil se generálporučík Jesko von Puttkamer (velitel: Vojenský výcvikový prostor Döberitz)




6.12.1876 Narodil se generál jezdectva Curt Ludwig von Gienanth



6.5.1877 Narodil se generálmajor Max Nichterlein




24.5.1877 Narodil se generálmajor Theobald von Hülst (ředitel Úřadu pro psychologické testování VI)




15.6.1877 Narodil se generálporučík Ernst Hamel


20.3.1878 Narodil se Kontradmirál Wilhelm Buße

22.3.1878 Narodil se generálmajor Theodor Tafel (velitel: 435. pěší pluk
)

18.4.1878 Narodil se generálmajor Hartwig von Platen (velitel: 16. pěší pluk)



29.4.1878 Narodil se generálmajor Friedrich von Tempelhoff (Inspektor chemických jednotek na OKH)



2.5.1879 Narodil se viceadmirál Alexander Werth (náčelník: Kořistní soud Hamburk)




9.7.1879 Narodil se Generálmajor Friedrich Rabsilber




14.7.1879 Narodil se Generálmajor Gerhard Schimrigk (velitel zajateckého tábora Stalag 340)



1.1.1880 Narodil se generál letectva Helmuth Wilberg




10.5.1880 Narodil se kontradmirál Arno Spindler




7.10.1880 Narodil se SS oberst-gruppenführer a generálplukovník zbraní SS Paul Hausser (veliteľ II. SS tankového zboru
)




11.11.1880 Narodil se generálmajor August Brauer (velitel: 332. dělostřelecký pluk)




16.2.1881 Narodil se generálporučík Theopil Gautier


6.5.1881 Narodil se generálporučík Manfred von Schwerin (velitel: Divize č. 431)




28.5.1881 Narodil se generálporučík Hermann Starke




30.5.1881 Narodil se generál polní maršál Georg Karl Friedrich Wilhelm von Küchler (veliteľ Armádnej skupiny Sever)




30.6.1881 Narodil se generálmajor Fritz Crato (velitel: Vojenská správní oblast Düsseldorf)




26.8.1881 Narodil se generálporučík Feodor Spruner von Mertz




1.9.1881 Narodil se generálporučík Wilhelm Hederich (velitel severovýchodní Francie, Dijon)

22.3.1882 Narodil se kontradmirál Wilhelm Kopp



6.5.1882 Narodil se generál pěchoty Kurt Liese



11.5.1882 Narodil se viceadmirál Hans Kolbe




12.6.1882 Narodil se generálporučík Winfred von der Schulenburg (spáchal sebevraždu)




17.7.1882 Narodil se admirál Otto Groos

15.9.1882 Narodil se Kapitánporučík Otto Eduard Weddigen (kapitán ponorky U-9
)




6.10.1882 Narodil se generál letectva Waldemar Klepke




30.10.1882 Narodil se generál polní maršál Günther Adolf Ferdinand von Kluge (veliteľ 4. armády)




23.2.1883 Narodil se generál ženijních jednotek Walter Kuntze (veliteľ XXIV. armádneho zboru)



29.3.1883 Narodil se generálmajor Heinrich Höring (velitel: Artillerieführer III)



13.4.1883 Narodil se generálmajor Oskar von dem Hagen (velitel: 376. pěší pluk)




18.4.1883 Narodil se kontradmirál Fritz Conrad



1.5.1883 Narodil se generálmajor Willi Daube (velitel: 371. pěší pluk)




10.5.1883 Narodil se generál pěchoty Rudolf Lüters




1.8.1883 Narodil se kontradmirál Oswald Paul




1.1.1884 Narodil se generálmajor Heinrich Claes

22.3.1884 Narodil se generálmajor Wilhelm Stubenrauch (velitel: Polní velitelství 686)

22.5.1884 Narodil se kapitánporučík Bernd Wegener (kapitán ponorky U-27)




30.6.1884 Narodil se generálmajor Heinrich Aschenbrandt (velitel: Polní velitelství 238)



8.10.1884 Narodil se generál polní maršál Walter von Reichenau (veliteľ 6. armády
)


3.11.1884 Nemecké cisárstvo vyhlásilo protektorát nad severovýchodnou časťou ostrova Nová Guinea (Kaiser-Wilhelmsland).




7.2.1885 Narodil se generál polní maršál Hugo Sperrle (veliteľ 3. leteckej armády)

23.3.1885 Narodil se nadporučík Otto Schmidt (stíhač (Jasta 32, Jasta 29, Jasta 5))




1.5.1885 Narodil se generál pěchoty Walther Lichel (Držiteľ Rytierskeho kríža.)




30.10.1885 Narodil se generál polní maršál Albert Kesselring (veliteľ skupiny armád C)

8.1.1886 Narodil se Offizierstellvertreter Robert Heibert (stíhač (Jagdstaffel 46))





2.3.1886 Narodil se generál tankových jednotek Leo Geyr von Schweppenburg (veliteľ tankovej skupiny Západ)

24.5.1886 Narodil se poručík Hans von Adam (Stíhacie eso (21 zostrelov).
)



29.7.1886 Narodil se generál tankových jednotek Georg Stumme (veliteľ 7. tankovej divízie
)




3.11.1886 Narodil se generálmajor Kurt von Falkowski




1.1.1887 Narodil se admirál Wilhelm Franz Canaris (šéf Abwehru)

1.1.1887 Narodil se Poručík Max Müller (velitel Jasta 2)



23.3.1887 Narodil se generálmajor Wilhelm von Henning (velitel: Vojenský výcvikový prostor Oxböl, Dánsko)

5.10.1887 Narodil se poručík Gustav Dörr (německé letecké eso 1. sv. v. s 35 sestřely)




27.4.1888 Narodil se generál letectva Alexander Andrae (veliteľ pevnosti Kréta)




18.6.1888 Narodil se generál pěchoty Bruno Bieler (veliteľ VI. armádneho zboru)




8.10.1888 Narodil se generálplukovník Friedrich Fromm (veliteľ Záložnej armády)




3.11.1888 Narodil se generálporučík Theodor von Wrede (velitel: 290. pěší divize)




18.11.1888 Narodil se generálporučík Otto Ernst Ottenbacher (velitel: 36. pěší divize)




6.1.1889 Narodil se generálporučík Walter Friedensburg

27.3.1889 Narodil se Vizefeldwebel Fritz Beckhardt (německé stíhací eso 1. sv. v. se 17 sestřely)




27.4.1889 Narodil se generál pěchoty Friedrich Herrlein (velitel: 71. pěší divize
)



17.9.1889 Narodil se kontradmirál Theodor Heinrich Riedel



24.9.1889 Narodil se generálplukovník Friedrich August Eberhard von Mackensen (veliteľ 1. tankovej armády)




22.3.1890 Narodil se admirál Johannes Bachmann (Padol v boji.)

23.3.1890 Narodil se námorný kapitán Helmuth von Ruckteschell (veliteľ nemeckého pomocného krížnika Michel)




27.4.1890 Narodil se generálporučík Karl Kettembeil

29.4.1890 Narodil se nadporučík Hans Kummetz (velitel Jasta 1)




10.5.1890 Narodil se generálplukovník Alfred Jodl (náčelník operačného štábu veliteľstva ozbrojených síl (OKW))


19.6.1890 Narodil se generálmajor Max Sümmermann (velitel: 90. lehká africká divize)



3.8.1890 Narodil se plukovník Friedrich Mühlmann (velitel Dělostřeleckého pluku 1)




8.9.1890 Narodil se generál pěchoty Karl Weisenberger (veliteľ LIII. armádneho zboru)




29.10.1890 Narodil se generálplukovník Hans Valentin Hube (veliteľ 1. tankovej armády)




6.11.1890 Narodil se generálporučík Hans Henrich Sixt von Armin (náčelník štábu 5. armády)

11.11.1890 Narodil se poručík Otto Parschau (pilot in FFA 42)

5.1.1891 Narodil se poručík Carl Degelow (velitel Jasta 40)


27.3.1891 Narodil se poručík Paul Billik (velitel Jasta 52)




28.4.1891 Narodil se generálmajor Aribert Müller-Arles




10.5.1891 Narodil se generál pěchoty Anton Dostler (veliteľ LXXIII. armádneho zboru)

16.5.1891 Narodil se kapitán Adolf von Tutschek (stíhacie eso v 1. sv. vojne (27 zostrelov))

19.5.1891 Narodil se kapitán Oswald Boelcke (velitel: Jasta 2)




16.9.1891 Narodil se Velkoadmirál Karl Dönitz (veliteľ OBdM (Hlavný štáb námornictva)
)

18.10.1891 Narodil se nadporučík Erich Hahn (stíhač (Jagdstaffel Nr. 19))

13.11.1891 Narodil se vicefeldwebel Kurt Ungewitter (Pilot v Jasta 24)




26.1.1892 Narodil se Generálporučík Helmuth Castorf (velitel: 329. pěší divize)

18.3.1892 Narodil se poručík Hans von Freden (velitel Jasta 50)

22.3.1892 Narodil se generálplukovník Johannes Frießner (Veliteľ XXIII. armádneho zboru
)

22.3.1892 Narodil se generálmajor Hans Helwig (velitel: 503. pěší pluk
)


23.3.1892 Narodil se generál tankových jednotek Ulrich Kleemann (veliteľ útočnej divízie Rhodos)


23.3.1892 Narodil se generál tankových jednotek Walter Krüger (veliteľ LVIII. tankového zboru)


23.3.1892 Narodil se plukovník Paul Adam (velitel: 158. granátnický pluk)


23.3.1892 Narodil se generálmajor Heinrich von Nordheim (velitel: Dělostřelecké velitelství 125)

19.4.1892 Narodil se poručík Hans Weiss (velitel letky u Jasta 10)


2.5.1892 Narodil se kapitán Manfred Albrecht von Richthofen (velitel prvního většího německého leteckého útvaru Jagdgeschwader (stíhací skupiny))




10.5.1892 Narodil se kontradmirál Siegfried Engel (velitel: 2. admiralát Baltské moře)




27.6.1892 Narodil se generálmajor Hellmuth Eisenstuck (vojenský velitel Varšavy)




28.8.1892 Narodil se generálmajor Hubert Hartog




12.10.1892 Narodil se korvetní kapitán Georg Lange (ponorkový velitel (UC-1, UC-2))




12.1.1893 Narodil se říšský maršál Hermann Wilhelm Göring (velitel německého letectva)




17.1.1893 Narodil se generálmajor Hans-Jochen von Arnim

6.3.1893 Narodil se nadporučík Fritz Otto Bernert (velitel Jasty 2 a Jasty 6)

22.3.1893 Narodil se viceadmirál Robin Schall-Emden (velitel: Admiralát námořních velitelských stanovišť)


23.3.1893 Narodil se plukovník Andreas von Aulock (veliteľ 79. pešej divízie)

7.5.1893 Narodil se vizefeldwebel Karl Paul Schlegel (německé letecké a balónové eso 1. sv. v. s 22 potvrzenými sestřely, z toho 14 balónů a 2 nepotvrzenými sestřely, z toho 1 balón)



10.5.1893 Narodil se generálmajor Richard Kanzler (velitel: 2. pluk těžkého raketového dělostřelectva)




17.5.1893 Narodil se generálporučík Werner von Gallwitz (velitel: 183. dělostřelecký pluk
)

19.5.1893 Narodil se poručík Karl Thom (německé letecké eso 1. sv. v. s 27 sestřely
)




25.5.1893 Narodil se generálmajor Josef Krieger (velitel: 325. zajišťovací divize
)

9.7.1893 Narodil se poručík Max Mulzer (stíhací pilot)

29.9.1893 Narodil se nadporučík Fridrich Röth (velitel Jasta 16)


23.3.1894 Narodil se generálmajor Ludwig Krug (velitel: 716. pěší divize)



28.3.1894 Narodil se námorný kapitán Ernst Lindemann (Kapitán bitevnej lode Bismarck.)



28.3.1894 Narodil se kapitán Julius Buckler (velitel Jasta 17)

10.4.1894 Narodil se poručík Alwin Thurm (stíhací pilot v Jasta 24)

13.4.1894 Narodil se poručík Hermann Vallendor (německé letecké eso 1. sv. v. se 6 sestřely)




16.4.1894 Narodil se generál horských jednotek Friedrich Jobst Volckamer von Kirchensittenbach (veliteľ L. armádneho zboru
)




16.5.1894 Narodil se generálmajor Gerhard Fischer (vojenský velitel města Koblenz)

3.11.1894 Narodil se nadporučík (kapitán policie) Heinrich Claudius Kroll (velitel Jasta 24)




28.2.1895 Narodil se generálmajor Hans Hecker (velitel 3. divize tankových granátníků)




3.4.1895 Narodil se kontradmirál Erich Müller




30.4.1895 Narodil se generálmajor Hellmuth Dorn

9.7.1895 Narodil se poručík Eberhard Hänisch (stíhač (Jagdstaffel Nr. 15))




26.8.1895 Narodil se viceadmirál Kurt-Caesar Hoffmann (Veliteľ bitevnej lode Scharnhorst.)

24.9.1895 Narodil se poručík Hans Joachim Wolff (Stíhacie eso (10 zostrelov).
)

10.11.1895 Narodil se poručík Rudolf Matthaei (velitel: Jasta 5
)





23.12.1895 Narodil se generál tankových jednotek Smilo von Lüttwitz (veliteľ 26. tankovej divízie)




1.1.1896 Narodil se generálporučík Heinrich Götz (veliteľ 83. pešej divízie)




10.1.1896 Narodil se poručík Walter Blume (velitel Jasta 9)



26.4.1896 Narodil se generálplukovník Ernst Udet (velitel stíhací perutě (Jagdstaffel) za první světové války)

31.5.1896 Narodil se poručík Fritz Höhn (velitel Jasty 41 a 81)




22.7.1896 Narodil se generálporučík Walter Aßmann (velitel: 101. myslivecká divize)




13.8.1896 Narodil se generál pěchoty Rudolf Schmundt (šéf personálneho úradu nemeckej armády)




17.8.1896 Narodil se generál pechoty Arthur Kullmer (veliteľ XLIII. armádneho zboru)


27.8.1896 Narodil se poručík Karl Plauth (velitel Jasty 51)

27.1.1897 Narodil se poručík Rudolf Windisch (Stíhacie eso (22 zostrelov).)


23.3.1897 Narodil se generálmajor Heinz Fiebig (velitel: 84. pěší divize)

13.4.1897 Narodil se poručík Werner Voss (veliteľ stíhacej perute (Jagdstaffel) počas prvej svetovej vojny.)




1.5.1897 Narodil se generálmajor Georg von Gyldenfeldt




1.6.1897 Narodil se kontradmirál Waldemar Winther (velitel: 1. zajišťovací divize)

2.1.1898 Narodil se poručík Franz Büchner (velitel Jasta 13)




4.3.1898 Narodil se generál pěchoty Hans Krebs (náčelník generálneho štábu (OKH))



23.3.1898 Narodil se kontradmirál Wolff-Ehrenreich von Arnswaldt (náčelník štábu Inspekce námořního dělostřelectva)


23.3.1898 Narodil se kontradmirál Erich Bey (Veliteľ 4. flotily torpédoborcov.)





29.3.1898 Narodil se generálporučík Paul Reichelt (velitel: 299. pěší divize)




1.6.1898 Narodil se generálporučík Wolfgang Lange (velitel: 564. divize lidových granátníků
)




14.8.1898 Narodil se plukovník Friedrich-Erdmann von Hake (velitel: 4. tankový pluk
)




10.11.1898 Narodil se viceadmirál Martin Baltzer





13.3.1899 Narodil se Generálmajor Oskar Munzel (velitel: 14. tanková divize
)




5.4.1899 Narodil se generálporučík Curt Siewert (velitel: 58. pěší divize)




15.6.1899 Narodil se generálmajor Herbert Gundelach (náčelník štábu: XXVIII. armádní sbor)


4.4.1902 Narodil se plukovník Bernhard von der Chevallerie (Náčelník štábu I. armádneho zboru.)



9.11.1902 Britské a německé válečné loďě postřelují Caracas a zajímají venezuelské válečné loďstvo, aby tak byla venezuelská vláda přinucena zaplatit kompenzace za ztráty, které způsobila státním převratem. Po ostřelování následuje blokáda, jež je zrušena 13.02.0903 a sporné otázky dořešeny 22.02.1904.

16.3.1903 Narodil se plukovník Traugott Köhn (velitel: Tankový pluk 3)


4.4.1905 Narodil se Generálmajor Martin Berg (velitel: 1. lyžařská divize
)



23.3.1906 Narodil se plukovník Johannes Barge (velitel: Pevnostní pluk Kréta)

26.5.1909 Uskutočnil sa prvý let vzducholode Zepelin Z. II 5c.

16.3.1911 Narodil se SS-Hauptsturmführer Josef Mengele (Lagerarzt im KZ Auschwitz)

20.10.1911 Uskutočnil sa prvý let vzducholode Zepelin Ers.Z. II 9f.


8.2.1912 Zemřel generál poľný maršal Wilhelm von Hahnke (veliteľ 1. gardovej divízie)

22.3.1913 Narodil se kapitán Joseph Bisping (velitel: Bispingův zvláštní oddíl)

29.5.1914 Zemřel - Peter-Paul Mauser (konštruktér zbraní)


8.9.1914 Foch a jeho 9. francouzská armáda čelí stále silnějšímu náporu von Hausenovy 3. německé armády a ustupuje asi o 5 km. 3. a 18. armádní sbor 5. francouzské armády dobývá města Montmirail a Chateau-Thierry a ohrožuje 2. německou armádu von Bulowa.


22.9.1914 Ponorka U 9 potopila 3 anglické křižníky (Hogue, Aboukir a Cresy) hlídkující u holandského pobřeží.

22.9.1914 Uskutočnil sa prvý let vzducholode Zepelin L.5 28m.


22.9.1914 Německý křižník Emdem ostřeluje ropný terminál v Madrasu a způsobuje ve městě paniku.


22.9.1914 Německé křižníky Scharnhorst a Gneisenau z Východoasijské oskadry ostřelují Papeete na francouzském Tahiti.


2.10.1914 britský křižník HMS Cumberland zajímá na řece Cameroon v Západní Africe devět německých obchodních lodí.

13.10.1914 Uskutočnil sa prvý let vzducholode Zepelin Z. X 29m.



18.10.1914 Začiatok nerozhodnej bitky medzi Nemcami a Britmi o Yser.


18.10.1914 Nemecké ponorky zautočili na britskú Grand Fleet u Scapa Flow.


20.10.1914 Německý útok ve Flandrech ve snaze obejít "útěkem k moři" po pobřeží francouzsko-anglickou obranu. Belgičané otevřeli u Nieuwpoortu mořské hráze a zaplavili území do hloubky asi 35 km


20.10.1914 Britská obchodní loď Glitra je potopena ponorkou U-17. jedná se o první potopení britské obchodní lodě ponorkou.


30.10.1914 Začiatok nerozhodnej bitky medzi Nemcami a Britmi o Ypres.

1.11.1914 Paul von Hindenburg preberá po Prittwitzovi velenie na východnej fronte.


3.11.1914 Německý útok ve Flandrech ve snaze obejít "útěkem k moři" po pobřeží francouzsko-anglickou obranu. Belgičané otevřeli u Nieuwpoortu mořské hráze a zaplavili území do hloubky asi 35 km.

3.11.1914 Uskutočnil sa prvý let vzducholode Zepelin L.6 31m.


6.11.1914 Japonsko zaútočilo na prístav Čching-tao (Qingdao), nemeckú kolóniu v Číne.



9.11.1914 V polovici septembra 1914 ruská armáda vedená Nikolajom Nikolajevičom obsadila 3/4 Haliče a dobyla pevnosť Przemysl. V októbri 1914 pevnosť dobyli rakúšania späť. 9.11.1914 rakúske a nemecké vojská boli novým náporom rusov zatlačené a pevnosť obkľúčená.

9.11.1914 Křižník Emden potopen v Indickém oceánu

11.11.1914 Uskutočnil sa prvý let vzducholode Zepelin Z. XI 30m.


11.11.1914 Začiatok bitky o Lódž medzi Rusmi a Nemcami.


24.11.1914 Koniec nerozhodnej bitky medzi Nemcami a Angličanmi o Ypres.


30.11.1914 Koniec nerozhodnej bitky medzi Nemcami a Angličanmi o Yser.


3.12.1914 v Bitvě u Limanowa 3. - 15.prosince německá a rakousko-uherská úspěšně ubrání Krakov před ruským útokem.


25.12.1914 Letadla RNAS útočí na hangáry německých zepelínů v Cuxhavenu. Jedná se o první útok letadel startujících z lodní paluby na pozemní cíle.


1.1.1915 U Plymouthu v Lyme Bay byla německou ponorkou U-24 potopena britská řadová bitevní loď Formidable (15.000 tun). Zahynulo 551 členů posádky.


28.1.1915 Ve válce potopena první americká loď. Nákladní plavidlo William P. Frye, dopravující zboží do Británie, bylo potopeno německým pomocným křižníkem Prinz Eitel Friedrich. Americká vláda protestovala, ale Němci označili událost za nešťastnou nehodu.

16.3.1915 Narodil se podplukovník Helmut Bennemann (Veliteľ JG 53.)

16.3.1915 Narodil se kapitánporučík Hans Hunger (ponorkový velitel)

18.3.1915 Zemřel Kapitánporučík Otto Eduard Weddigen (kapitán ponorky U-9
)


22.3.1915 Nálet dvou Zeppelínů na Paříž.


9.4.1915 Německý pomocný křižník Prinz Eitel Friedrich byl internován v severoamerickém přístavu Newport News (Chesapeake Bay) poté, co mu došly zásoby uhlí, když 7 měsíců operoval v Pacifiku a jižním Atlantiku a potopil 11 dopravních spojeneckých lodí.

9.4.1915 Němci odstřelují Remeš.


12.4.1915 Německé vzducholodě bombardují Nancy.



15.4.1915 15 spojeneckých letadel bombarduje Ostende. Francouzská vzducholoď bombarduje Freiburg.



20.4.1915 Němci odstřelují Remeš a Ypry.


22.4.1915 U Ypres Německo použilo bojové plyny a zahájilo druhou bitvu o tuto oblast



1.5.1915 Německo-rakouské vojsko prolomilo u Gorlice na severním úpatí Karpat ruskou frontu a proniklo do hloubky ruské obrany směrem na Přemyšl a Lvov.




1.5.1915 Narodil se generálmajor Wilhelm Fox (velitel: 8. dělostřelecký pluk
)



7.5.1915 Německá ponorka potopila britský osobní parník RMS Lusitania. Mezi asi 1200 cestujícími zahynulo několik set amerických občanů, což vedlo k ostré nótě Německu.

8.5.1915 Němci dobyli Libavu.


17.5.1915 Nálet Zeppelínů na Dunkirk a Ramsgate.


22.5.1915 Německý nálet na Paříž.


25.5.1915 Německá ponorka U-21 potápí v Dardanelách britskou bitevní loď HMS Triumph


25.5.1915 Nemci boli odrazení a bola ukončená druhá bitka o Ypry.


26.5.1915 18 bombardérov Voisin 3 z leteckej bombardovacej skupiny GB 1 vzlietlo z letiska Malzeville neďaľeko Nancy aby bombardovalo nemeckú továreň na bojové plyny v Ludwigshafenu. Na továreň Badische Anilin und Sodafabrik bolo zhodených 87 mômb.


26.5.1915 Nálet Zeppelínů na Southend.


27.5.1915 Německá ponorka U-21 potápí v Dardanelách britskou bitevní loď HMS Majestic.



31.5.1915 Afrika: anglo-francouzské jednotky zahájily obléhání města Garua (dnes Garoua) na řece Bénoué v severní části německé kolonie Kamerunu. Skončilo dobytím města 10. června t. r.


31.5.1915 Útok německých vzducholodí na Londýn si vyžádal životy 28 lidí.


7.6.1915 Podporučík R. A. J. Warneford v letounu Morane-Saulnier L v časných ranních hodinách bombardoval nedaleko Gentu Zeppelin LZ-37, který se vracel z nočního náletu na Británii a zničil jej. S poškozeným strojem přistál za nepřátelským liniemi, letadlo opravil a vrátil se domů. Byl vyznamenán Křížem královny Viktorie (VC-Victoria cross) a od Francouzů obdržel rytířský kříž Čestné legie. Padl deset dní nato.

7.6.1915 Uskutočnil sa prvý let vzducholode Zepelin L.11 41p.



22.6.1915 Německo-rakouská vojska dobyla Lvov.

8.7.1915 Uskutočnil sa prvý let vzducholode Zepelin LZ 74


9.7.1915 Nemecké sily v Juhozápadnej Afrike kapitulovali.

19.8.1915 Zemřel kapitánporučík Bernd Wegener (kapitán ponorky U-27)


8.9.1915 Němci zahájili novou ofenzívu ve francouzských Argonách. Spojenci bombardovali Ostende, Méty a další města.


8.9.1915 Nálet německé vzducholodi L-13 pod velením por. Heinricha Mathyho na Londýn. Výsledkem bombardování bylo 22 mrtvých, 86 zraněných a škody přesahující půl miliónu liber.

1.10.1915 Bojovým nasazením letadla typu Fokker získávají Němci ve vzduchu převahu nad spojenci.


13.10.1915 Nemecký námorný Zeppelin L.11 (von Buttlar) napadol Norfolk, L.15 (veliteľ Breithaupt)) bombardoval Londýn, L.13 (veliteľ Mathy) napadol mestečko Shalford a Woolwich, L.14 (veliteľ Bocker)bombardoval predmestie Croydonu a L.16 (veliteľ Peterson) zasa Hertford. Spolu bolo 71 usmrtených.


30.10.1915 Hrabě Metternich byl jmenován německým velvyslancem v Turecku.

14.11.1915 Uskutočnil sa prvý let vzducholode Zepelin LZ 88 58p.


22.11.1915 Německo nabídlo 1000 liber za každého mrtvého Američana na lodi Lusitania, nabídka byla USA odmítnuta.

1.1.1916 Uskutočnil sa prvý let vzducholode Zepelin LZ 90 60p.

1.1.1916 Nemci ztratili město Yaoundé v Kamerunu.


6.3.1916 Verdun: Nemecká armáda obsadila Forges a obkľúčila Austrálsku brigádu

16.3.1916 Narodil se kapitánporučík Werner Heintze (ponorkový velitel (U-708))


18.3.1916 Rusové zaútočili od Vilniusu směrem na Kovno. Útok, který měl odlehčit obráncům Verdunu, skončil neúspěchem.


18.3.1916 Bitka o jazero Naroch - ruské jednotky boli odrazené nemeckou obranou.


25.3.1916 Námořní letouny RNAS bombardují německé síly na Syltu a ve Šlesvicku-Holštýnsku.


2.4.1916 Nálet Zeppelínů na východní pobřeží Anglie a Skotsko, 13 mrtvých a 24 zraněných. Exploze střelného prachu v Kentu si vyžádala 172 mrtvých.


17.4.1916 Itálie vydala zákaz obchodu s Německem.

19.4.1916 Zemřel generál polní maršál Wilhelm Leopold Colmar von der Goltz (vojenský guvernér Belgicka
)


20.4.1916 Maskovaná německá loď Aud byla potopena, když se pokoušela přistát u irského pobřeží s nákladem zbraní.

26.4.1916 Německo podepisuje dohodu o repatriaci zraněných a nemocných válečných zajatců do neutrálního Švýcarska.

28.4.1916 Uskutočnil sa prvý let vzducholode Zepelin LZ 98 68q.


2.5.1916 Nálet zeppelínů na východní pobřeží Anglie a Skotsko, 9 mrtvých a 30 zraněných.

5.5.1916 Nemecký armády Zeppelin LZ-85 musel núdzovo pristáť po tom ako ho zasiahla protilietadlová delostrelecká paľba. Pristál pri Wardare, a posádka ho pred zajatím podpálila. Veliteľom bol Scherzer.

17.5.1916 Uskutočnil sa prvý let vzducholode Zepelin S.L.10 E.3.


31.5.1916 (31.5-1.6.) Bitva u Jutska se stala jedinou velkou námořní bitvou 1. světové války. Německý admirál Scheer ve snaze snížit převahu britského loďstva se rozhodl pro strategii přepadů anglického pobřeží s cílem vylákat menší britské námořní síly na širé moře a ničit je. Britské velené však mělo k dispozici kód německých radiodepeší a rozhodlo se na nájezd odpovědět velkou bitvou s cílem úplně zničit německé loďstvo. Větší schopnost manévrování na německé straně vyrovnala v bitvě samé britskou početní převahu a způsobila Britům větší ztráty (150 000 tun potopených lodí ku 60 000 tun německých). Avšak velká absolutní britská převaha na moři se tím snížila jen nepatrně, kdežto německé loďstvo bylo bitvou citelně zasaženo.


18.6.1916 Zemřel generálplukovník Helmuth Johannes Ludwig von Moltke (Držiteľ Komandérskeho kríža Vojenského rádu Márie Terézie.)



16.7.1916 Ruský severozápadní front pod velením generála Kuropatkina zahájil ofenzívu směrem na Bausku. Porážky severozápadního a západního frontu umožnily Němcům a Rakušanům přísun nových posil k Lucku proti generálovi Brusilovovi.

21.7.1916 Zemřel poručík Otto Parschau (pilot in FFA 42)


2.8.1916 Německé zeppeliny podnikly noční nálet na jihovýchodní Anglii a Londýn, ale bez velkých úspěchů.


1.9.1916 Hodnota německé marky klesla na New Yorské burze o 30%.

26.9.1916 Zemřel poručík Max Mulzer (stíhací pilot)


1.10.1916 Další velký nálet zeppelinů na Londýn. Z 12 vzducholodí, které se na něm podílely, byla britskými letouny sestřelena L-31, slavného kpt. Heinricha Mathyho, který zahynul.

13.10.1916 40 spojeneckých letadel provedlo nálet na Mauserovu továrnu v Oberndorfu.

19.10.1916 Uskutočnil sa prvý let vzducholode Zepelin S.L.13 E.6.

28.10.1916 Zemřel kapitán Oswald Boelcke (velitel: Jasta 2)

31.1.1917 Nemecko obnovilo neobmedzenú ponorkovú vojnu.


20.3.1917 Britská nemocniční loď Asturian je bez varování torpédována v noci na 21.března, 41 mrtvých.



25.3.1917 Narodil se SS-Sturmbannführer Helmuth Schreiber (velitel: 3. pluk tankových granátníků SS "Deutschland")



9.4.1917 Nivellova ofenziva. Zúčastnilo se jí přes 100 pěších a 10 jezdeckých divizí, přes 11 000 děl, 1 000 letounů a 200 tanků. Operaci zahájily upoutávacím útokem 9.4. Angličané u Arrasu. 16.4. začal všeobecný útok. Po obsazení první linie byly nasazeny tanky, ale vzhledem k nevhodnému terénu utrpěly těžké ztráty, ze 132 tanků se vrátilo 11. Dobyt jižní svaz Chemin-des-Dames a pevnost Condé. Ztráty Dohody 200 000 mužů. Ve francouzské armédě v důsledku nesmyslných jatek lehkomylsně naplánované operace propukly vzpoury - byly nemilosrdně potlačeny ale přesto ochromily útočné schopnosti většího rozsahu až do léta 1918.


9.4.1917 Brazílie přerušila diplomatické styky s Německem.


13.4.1917 Bolívie přerušila diplomatické styky s Německem.


17.4.1917 Britské nemocniční lodě Donegal a Lanfranc byly potopeny v kanálu La Manche.


20.4.1917 v noci 20./21. Dvanáct německých torpédoborců ostřeluje Dover a Calais, než jsou napadeny HMS Swift a HMS Broke. Swift torpéduje G.85 a Broke taranuje G.42. V okamžiku kdy se obě lodě do sebe zaklíní, pustí se jejich posádky do boje muže proti muži.


21.4.1917 Bristká neztužená námorná vzducholoď C.17 bola nad belgickom napadnutá a zostrelená dvomi nemeckými plavákovými lietadlami Branderburg (piloti Kastner a Meyer).


23.4.1917 Brazílie vstupuje do války po boku Dohody. Brazílie vyhlašuje válku Německu.



25.4.1917 Německá flotila torpédoborců odstřeluje Dunkirk, je odražena francouzskými a britskými hlídkami.

26.4.1917 Zemřel podplukovník Max Reinhold


27.4.1917 Guatemala přerušila diplomatické styky a Německem.


8.5.1917 Libérie přerušila diplomatické styky s Německem.


8.5.1917 Francúzskym jednotkám sa podarilo obsadiť nemecké pozície v okolí Chevreux (Craonne) a následne odrazili nemecký protiútok.

8.5.1917 V Nemecku začali povolávať do amády aj mužov, ktorí doteraz zabezpečovali strategickú výrobu (napr. zamestnancov zbrojoviek).


19.5.1917 Nikaragua přerušila diplomatické vztahy s Německem.


20.5.1917 Britský lietajúci čln Large America (pilot F/SLt C.R. Morrish) objavil v Severnom mori nemeckú ponorku U-36 a následne ju potopil. Šlo o prvú nemeckú ponorku potopenú leteckým útokom.


25.5.1917 Velký nálet na jihovýchodní pobřeží Anglie, 95 zabitých a 192 zraněných.


7.6.1917 Britské jednotky prešli do útoku vo Flandersku a udreli na nemecké pozície u Messines za straty 17000 britských a okolo 17000 nemeckých vojakov.

26.6.1917 Zemřel poručík Eberhard Hänisch (stíhač (Jagdstaffel Nr. 15))


1.9.1917 U pobřeží Jutlandu napadly britské torpédoborce čtyři německé minolovky a dvě z nich potopily.

4.9.1917 Zemřel nadporučík Erich Hahn (stíhač (Jagdstaffel Nr. 19))

23.9.1917 Zemřel poručík Werner Voss (veliteľ stíhacej perute (Jagdstaffel) počas prvej svetovej vojny.)


11.10.1917 Návštěva německého císaře v Sofii.


11.10.1917 Zemřel - Philipp von Württemberg


13.10.1917 Nemecké jednotky obsadili Arensburg (v súčastnosti Kuressaare, Estónsko), pokračovali vo vyloďovaní na ostrove Oesel, ich predsunuté jednotky sa stiahli z ostrova Dago.

13.10.1917 Nemecké mínolovky operujú medzi Kurlandom (Courland) a ostrovom Oesel (Estónsko).


16.10.1917 Ruská bitevní loď Slava je po poškození v boji s německými bitevními loděmi u Moonsundských ostrovů úmyslně potopena.

30.10.1917 Zemřel poručík Heinrich Gontermann (stíhacie eso (39 zostrelov))


6.11.1917 Kanadské jednotky dobyly vesnici Passchendaele.

9.11.1917 Uskutočnil sa prvý let vzducholode Zepelin S.L.15 E.8.

15.11.1917 Zemřel poručík Hans von Adam (Stíhacie eso (21 zostrelov).
)


3.12.1917 V Brestu Litevském bylo zahájeno jednání mezi sovětskou delegací a delegacemi centrálních mocností o příměří.


5.12.1917 Německé torpédoborce útočí na skandinávský konvoj a potápějí všech pět obchodních lodí, čtyři traulery a torpédoborec HMS Partridge.


18.12.1917 Letecký nálet na Londýn, Kent a Essex, 14 mrtvých a 85 zraněných.

31.12.1917 Zemřel poručík Alwin Thurm (stíhací pilot v Jasta 24)



6.1.1918 Francie a Německo uznaly nezávislost Finska.

9.1.1918 Zemřel Poručík Max Müller (velitel Jasta 2)

11.1.1918 Zemřel nadporučík Hans Kummetz (velitel Jasta 1)

31.1.1918 V Berlíne, Hamburgu a ďalších nemeckých mestách bolo vyhlásené stanné právo.

15.3.1918 Zemřel kapitán Adolf von Tutschek (stíhacie eso v 1. sv. vojne (27 zostrelov))


29.3.1918 Ztráty způsobené dalekonosnými děly dosáhl v Paříži 160 mrtvých.



12.4.1918 Francouzský ministerský předseda Georges Clemenceau uveřejnil oficiální komuniké, v němž odtajil dopis císaře Karla I. z března 1917 švagrovi Sixtu Bourbounskému, v němž mu sděloval, že "bude podporovat spravedlivé nároky Francie na navrácení Alsaska-Lotrinska", aby tak zajistil Rakousku-Uhersku separátní mír s Francií. Vyvrcholila tak tzv. Sixtova aféra, které předcházely útoky rakousko-uherského ministra zahraničních věcí hraběte Czernina na Clemenceaua. Czernin se jimi snažil iniciativy v nabídce na mírová jednání naopak podsunout francouzské diplomacii. Aféra skončila Czerninovou demisí (14. dubna) a omluvou Karla I. německému císaři Vilému II., kterou zpečetila Karlova osobní cesta do hlavního německého štábu ve Spa 12. května.

17.4.1918 Zemřel poručík Rudolf Matthaei (velitel: Jasta 5
)


18.4.1918 Kulometná rota, složená z dosud žijících příslušníků slavné české "Roty Nazdar" se vyznamenala v boji s Němci u Moreuil ve Francii.



21.4.1918 Padl nejúspěšnější stíhač WWI Manfred Albrecht Freiherr von Richthofen, eso s 80 potvrzenými vítězstvími nositel řádu Pour le Merite 21.3. - 17.7.
Německá "Jarní" ofenziva. Čtyři velké operace Picardie, Flandry, Aisna a Marna byly posledním pokusem Německa získat vítězství na svou stranu s využitím vojsk uvolněných z východní fronty dříve než se projeví vliv USA. 21. března zahájena v Picardii mezi Arrasem a La-Fére. 23.3. průnik za řeku Sommu 9.4. postup zastaven francouzskými zálohami. Výsledkem rozdrzení 5. anglické armády a těžké ztráty 3. anglické armády, zajato 90 000 mužů, ukořistění 1 000 děl a průnik 65 km do nepřátelských postavení. Zahnání Angličanů do moře se ale nekonalo. 9.4. Iniciativa převedena do Flander do údolí řeky Lys mezi Ypres a La Bassée - podařilo se vytvořit další výběžek fronty, ale rozdrzení nepřítele se nekonalo. 27.5. začal útok na řece Aisně mezi Soissons a Remeší. Při bitvě o Remeš kterou Francouzi udržely Němci nasadily do útoku své tanky - všechny byly zničeny. Po zastavení 7. a 1. něm. armády v tomto sektoru navázala 18. něm. armáda útokem na Montdidier ve směru na Compiegne. Výsledkem byla změna fronty v šířce 80 km a hloubce 60km a opětovné dosažení řeky Marny spolu s těžkými ztrátami Francie - 65 000 zajatců, 650 děl a 2000 kulometů ukořistěno. 15.7. zahájilo Německo další postup na řece Marně a po obou straných Remeše. 17. 7. rozkaz k ústupu zpět za Marnu následovaný 18.7. Francouzským protiútokem u Villers-Cotterets což přineslo 12 000 německých zajatců a 250 děl. Celkové ztráty německé armády ve všech čtyřech operacích přesáhly 700 000 mužů, tyto ztráty už nebylo možno nahrazovat.


21.4.1918 Von Richthofen byl Brity pohřben se všemi vojenskými poctami


21.4.1918 Zemřel kapitán Manfred Albrecht von Richthofen (velitel prvního většího německého leteckého útvaru Jagdgeschwader (stíhací skupiny))


22.4.1918 22./23. probíhá britský nájezd proti základně Zeebrugge.



26.4.1918 Četa dosud žijících příslušníků bývalé slavné "Roty Nazdar" se vyznamenala v boji s Němci u Bois Hangard-Somme ve Francii.

2.5.1918 Zemřel poručík Hans Weiss (velitel letky u Jasta 10)




7.5.1918 Do prvej svetovej vojny na strane Dohody vstúpila Nikaragua.


Medzi Rumunskom a Centrálnymi mocnosťami je podpísaná separátna mierova dohoda v Bukurešti.

16.5.1918 Zemřel poručík Hans Joachim Wolff (Stíhacie eso (10 zostrelov).
)

27.5.1918 Zemřel poručík Rudolf Windisch (Stíhacie eso (22 zostrelov).)


31.5.1918 3. pěší divize americké armády zastavila postup německých vojsk u Chateau-Thierry.

29.9.1918 Vrchní velení německé armády požádalo, z obavy před úplným rozpadem fronty, císaře Viléma II. o co nejrychlejší uzavření míru.

3.10.1918 Zemřel poručík Fritz Höhn (velitel Jasty 41 a 81)

18.10.1918 Zemřel nadporučík Fritz Otto Bernert (velitel Jasty 2 a Jasty 6)

20.10.1918 Nemecko ukončilo ponorkovú vojnu.


22.10.1918 22. 10. - 23.10. 1918 - Francie - 22. čs. střelecký pluk dobyl k těžkém boji opevněné německé pozice u Chestres u Vouziers. Nejtěžší boje sváděli Čechoslováci o kotu 153, kde byli Němci silně opevněni a měli zde i několik betonových kulometných hnízd. Těžiště boje nesl především III. prapor pluku. Přes houževnatý odpor Němců e podařilo Čechoslovákům většinu pozic nepřítele zde dobýt a udržet až do konce měsíce, kdy byli vystřídáni francouzskou pěchotou.

27.10.1918 Zemřel vizefeldwebel Karl Paul Schlegel (německé letecké a balónové eso 1. sv. v. s 22 potvrzenými sestřely, z toho 14 balónů a 2 nepotvrzenými sestřely, z toho 1 balón)

6.11.1918 Nemecká revolúcia sa rozšírila na západný front a do mnohých veľkých miest a prístavov v Nemecku.

9.11.1918 Abdikoval nemecký cisár Wilém II.


9.11.1918 Ponorka UB-50 torpéduje u Trafalgarského mysu bitevní loď HMS Britannia. Je to poslední britská bitevní loď ztracená v průběhu WWI.

9.11.1918 V Berlíně vypukla revoluce a byla sestavena prozatímní vláda.





11.11.1918 V Réthondes, na lesnej čistinke pri Compiégne, v odstavenom železničnom vozni maršala Focha bolo uzavreté prímerie medzi štátmi dohody a Nemeckom. Britské ozbrojené sily zastupoval admirál Westwr Wesmyss a Nemeckú delegáciu viedol štátny tajomník Mathias Erzberger. Prímerie vstúpilo do platnosti o 11:00 hod.

14.11.1918 Internácia nemeckých ponoriek.

31.12.1918 Zemřel nadporučík Fridrich Röth (velitel Jasta 16)

25.10.1919 Zemřel generál poľný maršal Gottlieb Ferdinand Albert Alexis von Haeseler (veliteľ XVI. armádneho zboru)

30.10.1919 Zemřel poručík Hans von Freden (velitel Jasta 50)

18.3.1920 Zemřel poručík Franz Büchner (velitel Jasta 13)



1.1.1921 Zemřel - Theobold von Bethmann-Hollweg (nemecký kancelár)

8.4.1922 Zemřel generál pechoty Erich Georg Anton von Falkenhayn (náčelník generálneho štábu nemeckej armády v prvej svetovej vojne.)





21.1.1924 Zemřel - Vladimir Iljič Lenin (předseda Rady lidových komisařů)

8.5.1924 Zemřel ? Hugo Borchardt (vynálezce)


8.3.1926 Zemřel poručík Paul Billik (velitel Jasta 52)

14.3.1927 Zemřel vicefeldwebel Kurt Ungewitter (Pilot v Jasta 24)


1.11.1927 Zemřel poručík Karl Plauth (velitel Jasty 51)

27.3.1928 Zemřel generál jezdectva Walter von Jagow (velitel: 1. jezdecká divize)

11.12.1928 Zemřel poručík Gustav Dörr (německé letecké eso 1. sv. v. s 35 sestřely)

27.10.1929 Zemřel generál jazdectva George von der Marwitz (veliteľ 2. armády
)

21.2.1930 Zemřel nadporučík (kapitán policie) Heinrich Claudius Kroll (velitel Jasta 24)

28.9.1930 Zemřel generál polní maršál Leopold Maximilian Joseph Maria Arnulf von Wittelsbach (veliteľ Skupiny armád Princ Leopold Bavorský)

19.2.1933 Zemřel generál pěchoty Hans-Emil von Hammerstein-Gesmold (velitel: 2. divize Reichswehru)

10.5.1933 Zemřel Offizierstellvertreter Robert Heibert (stíhač (Jagdstaffel 46))


4.2.1934 Zemřel Generál dělostřelectva Rudolf von Horn (velitel: 3. divize Reichswehru)


2.8.1934 Zemřel generál polní maršál Paul Ludwig Hans Anton von Beneckendorff und von Hindenburg (nemecký prezident)



30.4.1935 Zemřel generálmajor Heinrich Höring (velitel: Artillerieführer III)


7.9.1936 Zemřel Generálmajor Erich Victor Carl August Franke (Velitel císařských koloniálních si v Německé jihozápadní Africe.)

27.12.1936 Zemřel generálplukovník Johannes Friedrich "Hans" von Seeckt von (veliteľ 11. armády
)



20.12.1937 Zemřel pruský a německý generál Erich Friedrich Wilhelm Ludendorff (Velitel generálního štábu 8. armády ve Východním Prusku.
)

14.3.1938 Zemřel generálmajor Hartwig von Platen (velitel: 16. pěší pluk)


2.11.1938 Zemřel generálmajor Kurt von Lupin (velitel: Vojenský výcvikový prostor Münsingen)



3.11.1939 Zemřel plukovník Friedrich Mühlmann (velitel Dělostřeleckého pluku 1)



24.12.1939 Zemřel kontradmirál Theodor Heinrich Riedel

1.5.1940 Zemřel generálporučík Ernst Friedrich Ludwig von Hohnhorst



17.5.1940 Zemřel generálmajor Oskar von dem Hagen (velitel: 376. pěší pluk)



27.5.1941 Zemřel námorný kapitán Ernst Lindemann (Kapitán bitevnej lode Bismarck.)






11.8.1941 Zemřel generálmajor Max Egon Fürst zu Fürstenberg,



20.8.1941 Zemřel generálmajor Willi Daube (velitel: 371. pěší pluk)



17.11.1941 Zemřel generálplukovník Ernst Udet (velitel stíhací perutě (Jagdstaffel) za první světové války)



20.11.1941 Zemřel generál letectva Helmuth Wilberg


10.12.1941 Zemřel generálmajor Max Sümmermann (velitel: 90. lehká africká divize)



27.12.1941 Zemřel generálmajor Friedrich von Tempelhoff (Inspektor chemických jednotek na OKH)



17.1.1942 Zemřel generál polní maršál Walter von Reichenau (veliteľ 6. armády
)



20.4.1942 Zemřel viceadmirál Alexander Werth (náčelník: Kořistní soud Hamburk)



4.5.1942 Zemřel generál pěchoty Friedrich Karl von Loßberg (velitel: Skupinové velitelství 1)



5.5.1942 Zemřel generál letectva Hermann von der Lieth-Thomsen



26.6.1942 Zemřel generál delostřelectva Max Föhrenbach



8.7.1942 Zemřel generálmajor Richard Kanzler (velitel: 2. pluk těžkého raketového dělostřelectva)



24.10.1942 Zemřel generál tankových jednotek Georg Stumme (veliteľ 7. tankovej divízie
)



24.12.1942 Zemřel Generál pěchoty Hermann von Brandenstein (velitel: 14. pěší pluk)



27.2.1943 Zemřel generál pěchoty Georg Frotscher (inspektor pěchoty)


21.6.1943 Zemřel generálporučík Manfred von Schwerin (velitel: Divize č. 431)


10.8.1943 Zemřel Generálmajor Wilhelm Lindemann (velitel: Vyšší polní velitelství 671)

5.10.1943 Zemřel kapitánporučík Hans Hunger (ponorkový velitel)


26.12.1943 Zemřel kontradmirál Erich Bey (Veliteľ 4. flotily torpédoborcov.)




1.1.1944 Zemřel kontradmirál Fritz Conrad




21.4.1944 Zemřel generálplukovník Hans Valentin Hube (veliteľ 1. tankovej armády)




11.5.1944 Zemřel generálporučík Werner von Gallwitz (velitel: 183. dělostřelecký pluk
)

20.7.1944 Zemřel plukovník Traugott Köhn (velitel: Tankový pluk 3)

24.7.1944 Zemřel nadporučík Otto Schmidt (stíhač (Jasta 32, Jasta 29, Jasta 5))




19.8.1944 Zemřel generál polní maršál Günther Adolf Ferdinand von Kluge (veliteľ 4. armády)




1.10.1944 Zemřel generál pěchoty Rudolf Schmundt (šéf personálneho úradu nemeckej armády)


27.12.1944 Zemřel generál pěchoty Arnold von Möhl

14.2.1945 Zemřel kapitán Joseph Bisping (velitel: Bispingův zvláštní oddíl)

3.3.1945 Zemřel poručík Karl Thom (německé letecké eso 1. sv. v. s 27 sestřely
)




12.3.1945 Zemřel generálplukovník Friedrich Fromm (veliteľ Záložnej armády)




17.3.1945 Zemřel generálmajor Georg Naegelsbach




2.4.1945 Zemřel admirál Johannes Bachmann (Padol v boji.)




9.4.1945 Zemřel admirál Wilhelm Franz Canaris (šéf Abwehru)




1.5.1945 Zemřel generál pěchoty Hans Krebs (náčelník generálneho štábu (OKH))




1.5.1945 Zemřel generálmajor Otto Biermann




1.5.1945 Zemřel generálporučík Wilhelm Faupel (německý velvyslanec v Madridu)




1.5.1945 Zemřel generálporučík Winfred von der Schulenburg (spáchal sebevraždu)




5.5.1945 Zemřel generál letectva Waldemar Klepke




14.5.1945 Zemřel generálporučík Feodor Spruner von Mertz




16.5.1945 Zemřel generálmajor Hugo von Abercron (průkopník letectví)

25.9.1945 Zemřel generálmajor Karl von Roeder (pohřešován)




1.12.1945 Zemřel generál pěchoty Anton Dostler (veliteľ LXXIII. armádneho zboru)



15.12.1945 Zemřel generál pěchoty Kurt Liese




21.1.1946 Zemřel Generálmajor Kurt Schoenfelder (velitel: 168. náhradní dělostřelecký pluk)

29.1.1946 Zemřel viceadmirál Robin Schall-Emden (velitel: Admiralát námořních velitelských stanovišť)

12.10.1946 Zemřel podplukovník Harald Auffarth (velitel Jasta 29)




15.10.1946 Zemřel říšský maršál Hermann Wilhelm Göring (velitel německého letectva)




16.10.1946 Zemřel generálplukovník Alfred Jodl (náčelník operačného štábu veliteľstva ozbrojených síl (OKW))


18.11.1946 Zemřel generál jezdectva Maximilian von Poseck





31.12.1946 Zemřel generál pěchoty Franz Xaver von Epp


11.8.1947 Zemřel Generálmajor Gilbert von Hamilton




25.11.1947 Zemřel generál jezdectva Franz von Dalwigk zu Lichtenfels (veliteľ III. armádneho zboru)

24.9.1948 Zemřel námorný kapitán Helmuth von Ruckteschell (veliteľ nemeckého pomocného krížnika Michel)




28.3.1949 Zemřel generálmajor Josef Krieger (velitel: 325. zajišťovací divize
)




11.5.1949 Zemřel kontradmirál Oswald Paul



20.5.1949 Zemřel Generálmajor Wilhelm von Ditfurth (náčelník štábu: Vyšší velitelství XXXVII)


28.1.1951 Zemřel Generálmajor Alfons von Bram (velitel: 22. brigáda Reichswehru)


13.10.1951 Zemřel generál pěchoty Leopold von Ledebur (veliteľ VI. vojenskej oblasti)




7.12.1951 Zemřel generálmajor Theobald von Hülst (ředitel Úřadu pro psychologické testování VI)




7.1.1952 Zemřel Generálmajor Gerhard Schimrigk (velitel zajateckého tábora Stalag 340)




28.3.1952 Zemřel generál pěchoty Karl Weisenberger (veliteľ LIII. armádneho zboru)




1.4.1952 Zemřel generálporučík Hans Henrich Sixt von Armin (náčelník štábu 5. armády)




22.3.1953 Zemřel generálmajor Heinrich Aschenbrandt (velitel: Polní velitelství 238)




22.3.1953 Zemřel generálmajor August Brauer (velitel: 332. dělostřelecký pluk)




28.3.1953 Zemřel generál pechoty Arthur Kullmer (veliteľ XLIII. armádneho zboru)




1.4.1953 Zemřel generálmajor Kurt von Falkowski




2.4.1953 Zemřel generál polní maršál Hugo Sperrle (veliteľ 3. leteckej armády)




8.9.1953 Zemřel generálporučík Theopil Gautier




24.5.1955 Zemřel generálmajor Ralph von Egidy (štábní důstojník Reichswehru)




22.3.1956 Zemřel generálmajor Aribert Müller-Arles




15.2.1957 Zemřel generálporučík Adolf Herrgott (velitel zajateckých táborů ve Vojenském okruhu V)




28.3.1957 Zemřel Generálporučík Helmuth Castorf (velitel: 329. pěší divize)



8.9.1957 Zemřel viceadmirál Hans Kolbe




28.3.1958 Zemřel Generálporučík Erich von Botzheim (velitel zajateckého tábora Oflag IV B)




31.1.1959 Zemřel generál pěchoty Karl von Prager




22.3.1959 Zemřel generálporučík Walter Friedensburg




25.3.1959 Zemřel generálporučík Jesko von Puttkamer (velitel: Vojenský výcvikový prostor Döberitz)




1.5.1959 Zemřel generálmajor Hellmuth Eisenstuck (vojenský velitel Varšavy)




31.1.1960 Zemřel generálporučík Heinrich Götz (veliteľ 83. pešej divízie)




1.4.1960 Zemřel generál ženijních jednotek Walter Kuntze (veliteľ XXIV. armádneho zboru)



23.5.1960 Zemřel kapitán Julius Buckler (velitel Jasta 17)




29.5.1960 Zemřel generálmajor Fritz Crato (velitel: Vojenská správní oblast Düsseldorf)




16.7.1960 Zemřel generál polní maršál Albert Kesselring (veliteľ skupiny armád C)



12.1.1961 Zemřel kontradmirál Max Kühne




22.3.1961 Zemřel generálmajor Hellmuth Dorn




3.4.1961 Zemřel generál jezdectva Curt Ludwig von Gienanth

13.1.1962 Zemřel Vizefeldwebel Fritz Beckhardt (německé stíhací eso 1. sv. v. se 17 sestřely)


1.1.1963 Zemřel generál tankových jednotek Ulrich Kleemann (veliteľ útočnej divízie Rhodos)

14.8.1963 Zemřel generálmajor Theodor Tafel (velitel: 435. pěší pluk
)

17.9.1963 Zemřel kontradmirál Wilhelm Kopp

9.3.1964 Zemřel generál pěchoty Paul Emil von Lettow-Vorbeck (veliteľ v nemeckej Východnej Afrike.)


30.3.1964 Zemřel generálmajor Heinz Fiebig (velitel: 84. pěší divize)




1.5.1964 Zemřel generálporučík Walter Aßmann (velitel: 101. myslivecká divize)




27.5.1964 Zemřel poručík Walter Blume (velitel Jasta 9)


9.12.1965 Zemřel Kontradmirál Wilhelm Buße




22.3.1966 Zemřel generál pěchoty Bruno Bieler (veliteľ VI. armádneho zboru)




7.3.1967 Zemřel kontradmirál Erich Müller




22.3.1967 Zemřel generálmajor Gerhard Fischer (vojenský velitel města Koblenz)




18.5.1967 Zemřel kontradmirál Arno Spindler




25.5.1968 Zemřel generál polní maršál Georg Karl Friedrich Wilhelm von Küchler (veliteľ Armádnej skupiny Sever)


23.6.1968 Zemřel plukovník Andreas von Aulock (veliteľ 79. pešej divízie)




28.3.1969 Zemřel generálporučík Ernst Hamel


2.4.1969 Zemřel Generálmajor Martin Berg (velitel: 1. lyžařská divize
)



19.5.1969 Zemřel generálplukovník Friedrich August Eberhard von Mackensen (veliteľ 1. tankovej armády)




31.7.1969 Zemřel generálmajor Heinrich Claes


30.11.1969 Zemřel plukovník Paul Adam (velitel: 158. granátnický pluk)



3.12.1969 Zemřel generálmajor Wilhelm von Henning (velitel: Vojenský výcvikový prostor Oxböl, Dánsko)




10.12.1969 Zemřel generál pěchoty Walther Lichel (Držiteľ Rytierskeho kríža.)




29.5.1970 Zemřel admirál Otto Groos

9.11.1970 Zemřel poručík Carl Degelow (velitel Jasta 40)




3.4.1971 Zemřel viceadmirál Martin Baltzer

26.6.1971 Zemřel generálplukovník Johannes Frießner (Veliteľ XXIII. armádneho zboru
)




4.11.1971 Zemřel generálmajor Herbert Gundelach (náčelník štábu: XXVIII. armádní sbor)



4.1.1972 Zemřel kontradmirál Wolff-Ehrenreich von Arnswaldt (náčelník štábu Inspekce námořního dělostřelectva)




1.4.1972 Zemřel generálmajor Hans-Jochen von Arnim




4.4.1972 Zemřel generálmajor Hubert Hartog


19.8.1972 Zemřel generálmajor Ludwig Krug (velitel: 716. pěší divize)




21.12.1972 Zemřel SS oberst-gruppenführer a generálplukovník zbraní SS Paul Hausser (veliteľ II. SS tankového zboru
)

19.1.1973 Zemřel generálmajor Hans Helwig (velitel: 503. pěší pluk
)




30.3.1973 Zemřel generálporučík Theodor von Wrede (velitel: 290. pěší divize)


11.7.1973 Zemřel generál tankových jednotek Walter Krüger (veliteľ LVIII. tankového zboru)


6.9.1973 Zemřel generálmajor Heinrich von Nordheim (velitel: Dělostřelecké velitelství 125)





27.1.1974 Zemřel generál tankových jednotek Leo Geyr von Schweppenburg (veliteľ tankovej skupiny Západ)




28.7.1974 Zemřel generál pěchoty Friedrich Herrlein (velitel: 71. pěší divize
)

15.11.1974 Zemřel poručík Hermann Vallendor (německé letecké eso 1. sv. v. se 6 sestřely)




7.1.1975 Zemřel generálporučík Otto Ernst Ottenbacher (velitel: 36. pěší divize)





19.5.1975 Zemřel generál tankových jednotek Smilo von Lüttwitz (veliteľ 26. tankovej divízie)




4.11.1975 Zemřel generálporučík Wilhelm Hederich (velitel severovýchodní Francie, Dijon)




12.4.1976 Zemřel generálporučík Karl Kettembeil




12.7.1976 Zemřel kontradmirál Siegfried Engel (velitel: 2. admiralát Baltské moře)




23.5.1977 Zemřel generálmajor Georg von Gyldenfeldt

7.2.1979 Zemřel SS-Hauptsturmführer Josef Mengele (Lagerarzt im KZ Auschwitz)




3.4.1979 Zemřel generál letectva Alexander Andrae (veliteľ pevnosti Kréta)




1.5.1979 Zemřel generálmajor Hans Hecker (velitel 3. divize tankových granátníků)




24.12.1980 Zemřel Velkoadmirál Karl Dönitz (veliteľ OBdM (Hlavný štáb námornictva)
)





15.6.1981 Zemřel generálporučík Paul Reichelt (velitel: 299. pěší divize)




22.3.1982 Zemřel plukovník Friedrich-Erdmann von Hake (velitel: 4. tankový pluk
)




6.4.1983 Zemřel kontradmirál Waldemar Winther (velitel: 1. zajišťovací divize)




13.6.1983 Zemřel generálporučík Curt Siewert (velitel: 58. pěší divize)




23.2.1984 Zemřel korvetní kapitán Georg Lange (ponorkový velitel (UC-1, UC-2))




16.4.1985 Zemřel generálmajor Wilhelm Fox (velitel: 8. dělostřelecký pluk
)




10.2.1988 Zemřel generálporučík Wolfgang Lange (velitel: 564. divize lidových granátníků
)




19.5.1988 Zemřel viceadmirál Kurt-Caesar Hoffmann (Veliteľ bitevnej lode Scharnhorst.)




3.4.1989 Zemřel generál horských jednotek Friedrich Jobst Volckamer von Kirchensittenbach (veliteľ L. armádneho zboru
)





1.1.1992 Zemřel Generálmajor Oskar Munzel (velitel: 14. tanková divize
)



28.2.2000 Zemřel plukovník Johannes Barge (velitel: Pevnostní pluk Kréta)

17.11.2007 Zemřel podplukovník Helmut Bennemann (Veliteľ JG 53.)



6.12.2008 Zemřel SS-Sturmbannführer Helmuth Schreiber (velitel: 3. pluk tankových granátníků SS "Deutschland")
URL CZ: https://www.valka.cz/Nemecke-cisarstvi-1871-1918-t89650#638610Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/German-Empire-Imperial-Germany-t89650#638610Version : 0
MOD