Main Menu
User Menu

Útočná peruť 15 [1948-1969]

Attack Squadron 15 / VA-15

     
Název:
Name:
Útočná peruť 15
Originální název:
Original Name:
Attack Squadron 15
Datum vzniku:
Raised/Formed:
02.08.1948
Předchůdce:
Predecessor:
Útočná peruť 2A
Datum zániku:
Disbanded:
01.06.1969
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
02.08.1948-31.08.1948 Útočná palubná letecká skupina 1
01.09.1948-22.09.1948 Palubná letecká skupina 1
23.09.1948-22.02.1949 Palubná letecká skupina 13
23.02.1949-19.12.1963 Palubná letecká skupina 1
20.12.1963-XX.08.1965 Palubné letecké krídlo 1
xx.08.1965-XX.01.1966 Letecké křídlo bojové připravenosti 4
XX.01.1966-15.01.1968 Palubné letecké krídlo 10
16.01.1968-01.06.1969 Palubné letecké krídlo 17
Dislokace:
Deployed:
02.08.1948-20.03.1949 Coronado, Naval Air Station San Diego
21.03.1949-08.01.1950 Jacksonville, NAAS Cecil Field
09.01.1950-28.02.1952 Jacksonville, NAS Jacksonville
29.02.1952-29.06.1952 Jacksonville, NAAS Cecil Field
30.06.1952-DD.07.1957 Jacksonville, NAS Cecil Field
DD.07.1957-DD.04.1965 Jacksonville, NAS Jacksonville
DD.04.1965-DD.08.1965 Virginia Beach, NAS Oceana
DD.08.1965-01.06.1969 Jacksonville, NAS Cecil Field

Velitel:
Commander:
02.08.1948-29.08.1948 Newcomb, Robert A. - poverený / acting (Lieutenant Commander)
30.08.1958-02.06.1950 Lovelace, Paul C. (Commander)
03.06.1950-11.07.1950 Mitchell, Clay A. - poverený / acting (Lieutenant Commander)
12.07.1950-20.12.1951 Lacouture, John E. (Lieutenant Commander)
21.12.1951-04.01.1953 Isaman, Roy M. (Lieutenant Commander)
05.01.1953-XX.01.1954 Prescott, W. R. (Lieutenant Commander)
DD.01.1954-23.08.1955 Bain, John B. (Commander)
24.08.1955-09.09.1957 Jennings, L. B. (Commander)
10.12.1957-17.09.1959 Gray, William J. (Lieutenant Commander)
18.09.1959-29.11.1960 Patterson, J. Jr. (Commander)
30.11.1960-05.11.1961 Farrell, Ted L. (Commander)
06.11.1961-25.11.1962 Munns, David L. (Commander)
26.11.1962-03.10.1963 Coleman, Joseph L. (Commander)
04.10.1963-31.03.1964 Bowerman, R. G. (Commander)
01.04.1964-11.08.1965 Marvin, Steven D. (Commander)
12.08.1965-26.09.1966 Gracey, Jack L. (Commander)
27.09.1966-28.01.1967 Jones, Isaac F. Jr. (Commander)
29.01.1967-13.02.1968 Carr, William K. (Commander)
14.02.1968-14.02.1969 Snyder, James M. (Commander)
15.02.1969-01.06.1969 Daly, Richard G. (Commander)
Výzbroj:
Armament:
02.08.1948-XX.08.1949 Grumman TBM-3Q Avenger
19.08.1949-XX.XX.XXXX Douglas AD-4 Skyraider
08.03.1951-XX.XX.XXXX Douglas AD-4L Skyraider
XX.05.1954-XX.XX.XXXX Douglas AD-6 Skyraider (AD-6) / Douglas A-1H Skyraider
XX.12.1965-XX.XX.XXXX McDonnell Douglas A-4B Skyhawk
XX.12.1966-01.06.1969 McDonnell Douglas A-4C Skyhawk
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Grossnick, Roy A.: Dictionary of American Naval Aviation Squadrons Volume I - The History of VA, VAH, VAK, VAL, VAP and VFA Squadrons; Naval Historical Center, Department of the Navy, Washington, D.C., 1995
URL CZ: https://www.valka.cz/Utocna-perut-15-1948-1969-t89245#332746Verze : 5
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Attack-Squadron-15-VA-15-t89245#332746Version : 0
MOD
Obdržané vyznamenania:


Vyznamenanie
Stuha
Dôvod / dátum udelenia
Poznámka
NAVE

1953
01.07.1960-30.06.1961
01.07.1961-30.06.1962

NUC

12.06.1967-08.12.1967

Medaile Za službu ve Vietnamu (VNSM) (8 x)

Za bojové nasadenie vo Vietname v období:
14.05.1966-15.06.1966
08.07.1966-10.08.1966
01.09.1966-23.09.1966
02.10.1966-18.10.1966
21.06.1967-13.07.1967
29.07.1967-27.08.1967
14.09.1967-12.10.1967
31.10.1967-24.11.1967

NEM

20.11.1961-29.11.1961

RVNGC

01.05.1966-01.10.1966
21.06.1967-13.07.1967
29.07.1967-27.08.1967
14.09.1967-12.10.1967
31.10.1967-24.11.1967




Zdroj: Grossnick, Roy A.: Dictionary of American Naval Aviation Squadrons Volume I - The History of VA, VAH, VAK, VAL, VAP and VFA Squadrons; Naval Historical Center, Department of the Navy, Washington, D.C., 1995
URL CZ: https://www.valka.cz/Utocna-perut-15-1948-1969-t89245#362589Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Attack-Squadron-15-VA-15-t89245#362589Version : 0
MOD