Main Menu
User Menu

BB - Nagato (1919)

長門 / ながと

Nagato
Druh: bitevní loď
Třída: Nagato
Stát : Japonsko
Spuštěna na vodu : 9. listopadu 1919
Uvedena do služby 25. listopadu 1920
Potopena 26. července 1946


Délka: 215,6 m
Šířka: 28,95 m (33 metrů včetně protitorpédových výdutí - bulges)
Ponor: 9,6 m
Výtlak standardní / maximální : 32 720 t / 39 400 t


Výzbroj:
8 x 410mm (16,1"/45)
18 x 140 (5,5"/50)
8 x 127mm (5"/40)AA (po roce 1934)
4 x 80 mm/40 AA
20 x 25mm (1934) + 98 x 25mm/60 (1944) AA
torpédomety 8 x 610mm (do r. 1934/36)
Hydroplány 3 (po r. 1934/36)


Pohon: 10 kotlů Kanpon (původně 15 naftových a 6 uhlových kotlů), 4 turbíny Gihon (Brown-Curtis)
Výkon: 91 000 ks
Počet šroubů: 4
Max. rychlost :26,5 uzlu
Zásoba paliva: 4 500 t
Akční rádius: 7 400 nám. mil při 14 uzlech


Posádka. 1 463 - 1480 mužů
URL : https://www.valka.cz/BB-Nagato-1919-t8895#26438Verze : 0
18.7.1945 Jokosuka - Ťažko poškodená pri náletoch lietadiel z US Task Force 38. Po skončení vojny ju Američania poslali k atolu Bikini spolu s ľahkým krížnikom SAKAWA. Po prvom atómovom teste "Able" (vzdušný výbuch) začiatkom júla bola loď iba ľahko poškodená. Definitívny koniec jej priniesol až druhý atómový výbuch "Baker" (podvodný výbuch). 5 dní po jeho uskutočnení sa ľoď potopila.
URL : https://www.valka.cz/BB-Nagato-1919-t8895#56428Verze : 0
Ešte k presnému dátumu potopenia bitevnej lode NAGATO.


Vo viacerých zdrojoch sa udávajú rôzne dátumy. Avšak po preskúmaní najvernejších zdrojov som dospel k názoru, že sa Nagato potopilo až piaty deň po výbuchu bomby "Baker", ktorý nastal 25.7.1945, teda Nagato sa potopilo až 29.7.1946.
URL : https://www.valka.cz/BB-Nagato-1919-t8895#56434Verze : 0
Nagato
URL : https://www.valka.cz/BB-Nagato-1919-t8895#68450Verze : 0
Velitelé lodi


02.03.1920 - 01.12.1921 námořní kapitán Iida Nobutaro
01.12.1921 - 10.11.1922 námořní kapitán Kabayama Bekinari
10.11.1922 - 01.12.1923 námořní kapitán Takahashi Setsuo
01.12.1923 - 01.12.1924 námořní kapitán Sakonji Seizo
01.12.1924 - 22.08.1925 námořní kapitán Nakajima Susumu
22.08.1925 - 01.12.1926 námořní kapitán Ozoegawa Masaharu
01.12.1926 - 01.12.1927 námořní kapitán Hasegawa Kiyoshi
01.12.1927 - 10.12.1928 námořní kapitán Matsushita Shigeru
10.12.1928 - 30.11.1929 námořní kapitán Inoue Tsugumatsu
30.11.1929 - 01.12.1930 námořní kapitán Hamada Kichijiro
01.12.1930 - 10.10.1931 námořní kapitán Nakamura Kamezaburo
10.10.1931 - 01.12.1931 námořní kapitán Hara Keitaro
01.12.1931 - 04.03.1932 námořní kapitán Sugisaka Teijiro
04.03.1932 - 01.12.1932 námořní kapitán Sonoda Minoru
01.12.1932 - 15.11.1933 námořní kapitán Uno Sekizo
15.11.1933 - 15.11.1934 námořní kapitán Sada Kenichi
15.11.1934 - 15.07.1935 námořní kapitán Yukishita Katsumi
15.07.1935 - 01.12.1936 námořní kapitán Saito Jiro
01.12.1936 - 01.12.1937 námořní kapitán Samejima Tomoshige
01.12.1937 - 15.11.1938 námořní kapitán Nakajima Torahiko
15.11.1938 - 15.12.1938 námořní kapitán Kakuta Kakuji (navíc k "Yamashiro")
15.12.1938 - 05.11.1939 námořní kapitán Fukutome Shigeru
15.11.1939 - 15.10.1940 námořní kapitán Tokunaga Sakae
15.10.1940 - 11.08.1941 námořní kapitán Onishi Shinzo
11.08.1941 - 10.11.1942 námořní kapitán, od 01.11.1942 kontradmirál Yano Hideo
10.11.1942 - 02.08.1943 námořní kapitán Hisamune Yonejiro
02.08.1943 - 15.12.1943 námořní kapitán, od 01.11.1943 kontradmirál Hayakawa Mikio
15.12.1943 - 20.12.1944 námořní kapitán, od 15.10.1944 kontradmirál Kobe Yuji
20.12.1944 - 28.04.1945 námořní kapitán Shibuya Kiyomi
28.04.1945 - 18.07.1945 (padl) kontradmirál Otsuka Miki (posmrtně viceadmirál)


Zdroj: nihonkaigun.modellmarine.de
URL : https://www.valka.cz/BB-Nagato-1919-t8895#191307Verze : 0