Main Menu
User Menu

5. tanková armáda [1944-1945]

5th Tank Army

5. Panzer-Armee

     
Název:
Name:
5. tanková armáda
Originální název:
Original Name:
5. Panzer-Armee
Datum vzniku:
Raised/Formed:
05.08.1944
Předchůdce:
Predecessor:
Tanková skupina Západ
Datum zániku:
Disbanded:
17.04.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
05.08.1944-10.09.1944 Skupina armád B
10.09.1944-16.10.1944 Skupina armád G
16.10.1944-17.04.1945 Skupina armád B
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
05.08.1944-29.08.1944 Eberbach, Heinrich (General der Panzertruppe)
29.08.1944-10.09.1944 Dietrich, Josef (SS-Oberstgruppenführer und Generaloberst der Waffen-SS)
10.09.1944-09.03.1945 Manteuffel, Hasso von (General der Panzertruppe)
09.03.1945-17.04.1945 Harpe, Josef (Oberst)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
05.08.1944-10.09.1944 Gause, Alfred (Generalleutnant)
10.09.1944-05.11.1944 Kahlden, Wolf von (Oberst)
05.11.1944-20.02.1945 Wagener, Carl (Generalmajor)
20.02.1945-10.03.1945 Reinhard, Walter (Generalmajor)
10.03.1945-17.04.1945 Mellenthin, Friedrich-Wilhelm von (Generalmajor)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
05.08.1944-DD.09.1944 LXXXVI. armádní sbor
05.08.1944-17.04.1945 Vyšší dělostřelecké velitelství 309
DD.08.1944-DD.09.1944 275. pěší divize
DD.08.1944-DD.09.1944 I. tankový sbor SS Leibstandarte
DD.08.1944-DD.09.1944 II. tankový sbor SS
DD.08.1944-DD.09.1944 LVIII. tankový sbor
DD.08.1944-DD.09.1944 LXXIV. armádní sbor
DD.08.1944-DD.09.1944 LXXXI. armádní sbor
DD.09.1944-16.10.1944 LVIII. tankový sbor
DD.09.1944-16.10.1944 XXXXVII. tankový sbor
20.10.1944-22.10.1944 Dělostřelecký sbor (motorizovaný) 766
22.10.1944-DD.02.1945 Lidový dělostřelecký sbor (motorizovaný) 410
22.10.1944-DD.01.1945 Lidový dělostřelecký sbor (motorizovaný) 766
DD.11.1944-DD.12.1944 Divize č. 526
DD.11.1944-DD.01.1945 LXXXI. armádní sbor
DD.11.1944-DD.12.1944 LXXXVI. armádní sbor
DD.11.1944-DD.01.1945 XII. armádní sbor SS
10.12.1944-DD.02.1945 LVIII. tankový sbor
DD.12.1944-DD.01.1945 10. tanková divize SS Frundsberg
DD.12.1944-DD.01.1945 246. divize lidových granátníků
DD.12.1944-DD.01.1945 Lidový dělostřelecký sbor (motorizovaný) 401
DD.12.1944-DD.01.1945 Lidový dělostřelecký sbor (motorizovaný) 402
DD.12.1944-DD.02.1945 XXXXVII. tankový sbor
DD.01.1945-DD.02.1945 12. tanková divize SS Hitlerjugend
DD.01.1945-DD.02.1945 340. divize lidových granátníků
DD.01.1945-DD.02.1945 I. tankový sbor SS Leibstandarte
DD.01.1945-DD.02.1945 XXXIX. tankový sbor
DD.02.1945-DD.04.1945 LXVI. armádní sbor
DD.02.1945-DD.04.1945 LXVII. armádní sbor
DD.02.1945-DD.04.1945 LXXIV. armádní sbor
DD.04.1945-17.04.1945 LVIII. tankový sbor
DD.04.1945-16.04.1945 XII. armádní sbor SS
DD.MM.1945-DD.MM.1945 309. dělostřelecká divize
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Oddíl těžkých samohybných děl 217
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Vůdcova doprovodná brigáda

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
Panzer-Armeeoberkommando 5
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/
URL : https://www.valka.cz/5-tankova-armada-1944-1945-t8729#421025Verze : 4
MOD