Main Menu
User Menu

Útočná peruť 104 [1953-1959]

Attack Squadron 104 "Hell’s Archers" / VA-104

     
Název:
Name:
Útočná peruť 104
Originální název:
Original Name:
Attack Squadron 104
Datum vzniku:
Raised/Formed:
04.12.1953
Předchůdce:
Predecessor:
Stíhací peruť 104
Datum zániku:
Disbanded:
31.03.1959
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
04.12.1953-31.03.1959 Palubní letecká skupina 10
Dislokace:
Deployed:
04.12.1953-DD.02.1957 Jacksonville, NAS Cecil Field
DD.02.1957-31.03.1959 Jacksonville, NAS Jacksonville

Velitel:
Commander:
04.12.1953-DD.02.1954 Brock, Harold H. (Lieutenant Commander)
DD.02.1954-10.03.1955 Johnson, D. H. (Commander)
10.03.1955-DD.04.1957 Ford, George E. (Commander)
DD.04.1957-31.03.1959 Durio, Jack N. (Commander)
Výzbroj:
Armament:
04.12.1953-DD.MM.RRRR Vought F4U-5 Corsair
DD.01.1954-DD.MM.RRRR Douglas AD-6 Skyraider
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Grossnick, Roy A.: Dictionary of American Naval Aviation Squadrons Volume I - The History of VA, VAH, VAK, VAL, VAP and VFA Squadrons; Naval Historical Center, Department of the Navy, Washington, D.C., 1995
URL : https://www.valka.cz/Utocna-perut-104-1953-1959-t87266#582668Verze : 2
MOD