Main Menu
User Menu

Stíhací peruť 102 [1952-1955]

Fighter Squadron 102 / VF-102

     
Název:
Name:
Stíhací peruť 102
Originální název:
Original Name:
Fighter Squadron 102
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.05.1952
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
01.07.1955
Nástupce:
Successor:
Útočná peruť 36
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.05.1952-DD.11.1953 Palubní letecká skupina 10
DD.11.1953-DD.09.1954 Palubní letecká skupina 3
DD.09.1954-DD.05.1955 Palubní letecká skupina 10
DD.05.1955-DD.MM.RRRR ATG-201
Dislokace:
Deployed:
01.05.1952-01.07.1955 Jacksonville, NAS Cecil Field

Velitel:
Commander:
01.05.1952-DD.MM.1953 Dalton, R. B. (Lieutenant Commander)
DD.MM.1953-10.09.1954 Clarke, R. A. (Commander)
10.09.1954-01.07.1955 Menard, L. A. Jr. (Commander)
Výzbroj:
Armament:
DD.05.1952-DD.MM.RRRR Goodyear FG-1D Corsair
DD.10.1952-DD.MM.RRRR Grumman F9F-5 Panther
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.history.navy.mil
Grossnick, Roy A.: Dictionary of American Naval Aviation Squadrons Volume I - The History of VA, VAH, VAK, VAL, VAP and VFA Squadrons; Naval Historical Center, Department of the Navy, Washington, D.C., 1995
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-perut-102-1952-1955-t87248#581143Verze : 2
MOD