Main Menu
User Menu

Skupina armád Sever [1941-1945]

Army Group North / Heeresgruppe Nord

     
Název:
Name:
Skupina armád Sever
Originální název:
Original Name:
Heeresgruppe Nord
Datum vzniku:
Raised/Formed:
20.06.1941
Předchůdce:
Predecessor:
Skupina armád C
Datum zániku:
Disbanded:
25.01.1945
Nástupce:
Successor:
Skupina armád Kuronsko
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
20.06.1941-13.01.1942 Leeb, Wilhelm von (Generalfeldmarschall)
17.01.1942-30.07.1942 Küchler, Georg von (Generaloberst)
30.07.1942-09.01.1944 Küchler, Georg von (Generalfeldmarschall)
09.01.1944-01.03.1944 Model, Walter (Generaloberst)
01.03.1944-31.03.1944 Model, Walter (Generalfeldmarschall)
31.03.1944-04.07.1944 Lindemann, Georg (Generaloberst)
04.07.1944-25.07.1944 Frießner, Johannes (Generaloberst)
25.07.1944-25.01.1945 Schörner, Ferdinand (Generaloberst)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
20.06.1941-17.01.1942 Brennecke, Kurt (Generalleutnant)
25.01.1942-01.02.1942 Hasse, Wilhelm (Oberst)
01.02.1942-01.02.1943 Hasse, Wilhelm (Generalmajor)
01.01.1943-22.01.1943 Hasse, Wilhelm (Generalleutnant)
22.01.1943-01.09.1943 Kinzel, Eberhard (Generalmajor)
01.09.1943-18.07.1944 Kinzel, Eberhard (Generalleutnant)
19.07.1944-25.01.1945 Natzmer, Oldwig von (Generalmajor)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
22.06.1941-25.01.1945 16. armáda
22.06.1941-25.01.1945 18. armáda
22.06.1941-22.09.1941 Tanková skupina 4
22.06.1941-DD.05.1942 Velitelství letectva Skupiny armád Sever
DD.07.1941-DD.07.1941 L. armádní sbor
DD.07.1941-DD.08.1941 XXIII. armádní sbor
DD.01.1942-DD.02.1942 8. tanková divize
DD.12.1942-DD.01.1943 58. pěší divize
20.05.1943-23.06.1943 18. pěší divize (motorizovaná)
23.06.1943-DD.08.1943 18. divize tankových granátníků
15.09.1943-08.10.1943 I. armádní sbor
31.10.1943-04.12.1943 Lochova armádní skupina
DD.12.1943-DD.01.1944 11. dobrovolnická divize tankových granátníků SS Nordland
DD.12.1943-DD.01.1944 III. tankový sbor SS (germánský)
23.02.1944-25.09.1944 Armádní oddíl Narva
25.02.1944-25.03.1944 Tankový oddíl Sever
DD.04.1944-DD.07.1944 12. tanková divize
DD.04.1944-DD.05.1944 8. myslivecká divize
DD.09.1944-DD.10.1944 Grasserův armádní oddíl
29.10.1944-06.11.1944 Kleffelův armádní oddíl
DD.10.1944-DD.11.1944 11. dobrovolnická divize tankových granátníků SS Nordland
DD.10.1944-DD.11.1944 20. granátnická divize Waffen-SS (estonská č. 1)
DD.10.1944-DD.11.1944 III. tankový sbor SS (germánský)
DD.11.1944-DD.12.1944 12. tanková divize
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Polní divize letectva 22

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
Heeres-Gruppenkommando Nord
Zdroje:
Sources:
Georg TESSIN: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen SS im Zweiten Weltkrieg 1939—1945. Vierzehnter Band: Die Landstreitkräfte: Namensverbande / Die Luftstreitkräfte (Fliegende Verbände) / Flakeinsatz im Reich 1943-1945, Biblio Verlag, Osnabrück, 1980
www.lexikon-der-wehrmacht.de
URL : https://www.valka.cz/Skupina-armad-Sever-1941-1945-t8711#400831Verze : 0
MOD
Heeresgruppe Nord (skupina armád Sever)



1. Životopis:


Zostavená 2.9.1939 pre poľné ťaženie proti Poľsku prestavbou Armeeoberkommando 2.


Po skončení ťaženia proti Poľsku je Heeresgruppe Nord preložená na západ a tam dňa 10.10.1939 premenovaná na Heeresgruppe B.


Znovu zostavená dňa 20.6.1941 na začiatku ťaženia proti Sovietskemu zväzu premenovaním Heeresgruppe C.


Po nasadení v severnej časti Ruska ustupuje v roku 1944 do Kuronska (Kurland) a 25.1.1945 je premenovaná na Heeresgruppe Kurland.


Znovu zostavená dňa 25.1.1945 vo Východnom Prusku (Ostpreußen) premenovaním pôvodnej Heeresgruppe Mitte. Dňa 2.4.1945 jej rozpustený štáb vytvára v ríši Armeeoberkommando 12.




2. Členenie:


a) Heeresgruppentruppen:


Heeresgruppen-Nachrichten-Regiment 537 - zpravodajský pluk 537
Heeresgruppen-Nachrichten-Regiment 639 (2. Aufstellung) - zpravodajský pluk 537
Heeresgruppen-Nachrichten-Regiment 537 - zpravodajský pluk 537



b) Podriadené armády (dátum - podriadené armády)


september/září 1939 - 3. Armee, 4. Armee
október/říjen 1939 - 6. Armee, 4. Armee
jún/červen 1941 - 18. Armee, 16. Armee, Panzergruppe 4
október/říjen 1941 - 18. Armee, 16. Armee
január/leden 1942 - 18. Armee, 16. Armee
september/září 1942 - 18. Armee, 16. Armee, 11. Armee
december/prosinec 1942 - 18. Armee, 16. Armee
marec/březen 1944 - Armee-Abteilung Narwa, 18. Armee, 16. Armee
október/říjen 1944 - 16. Armee, Armee-Abteilung Grasser, 18. Armee
november/listopad 1944 - 16. Armee, Armee-Abteilung Kleffel, 18. Armee
december/prosinec 1944 - 16. Armee, 18. Armee
január/leden 1945 - 16. Armee, 18. Armee
február/únor 1945 - Armee-Abteilung Samland, 4. Armee
URL : https://www.valka.cz/Skupina-armad-Sever-1941-1945-t8711#92476Verze : 0
MOD