Main Menu
User Menu

PSE - Hamás

حماس

PSE – Hamás


حماس = „nadšení“Obsah:


1) Charakteristika organizace a stanoviska mezinárodních organizací
2) Vznik, další vývoj a ideologie
3) Struktura organizace
4) Finance
5) Média
6) Vlajka organizace
7) Fotografie a obrázky
8) Zajímavosti = fakta
9) Zdroje
10) Zajímavé odkazy1) Charakteristika organizace a stanoviska mezinárodních organizací
Hamás je zkratkou pro celou organizaci s názvem „Hnutí islámského odporu“ (arabsky: حركة المقاومة الاسلامي, Harakat al-Muqawama al-Islamíja.


Hnutí islámského odporu je tedy palestinskou ozbrojenou islamistickou teroristickou skupinou, která organizuje mj. i sebevražedné útoky.


Hamás je organizace, která je uznána Spojenými státy, Kanadou, Evropskou unií, Izraelem, Japonskem, Austrálií a Spojeným královstvím jako teroristická.


2) Vznik, další vývoj a ideologie
Za předchůdce Hamásu se dá považovat „Muslimské bratrstvo“, organizace vzniklá v Káhiře v Egyptě v roce 1928 na tamější univerzitě. Samotný Hamás však vznikl až v roce 1987 s pomocí osob Ahmed Yassin, Abdel Aziz al-Rantissi a Mohammad Taha jako odbočka egyptských Muslimských bratří Al-Madžama Al-Islami.


Hamás je odpovědný za krvavé teroristické útoky v 90. letech 20. století a na počátku tohoto století. Tyto akce byly zastaveny až v té době, kdy bylo vedení Hamásu odstraněno a stavba „bezpečnostního plotu“, který bránil pronikání teroristů na území Izraele.


Po vítězství v palestinských parlamentních volbách v roce 2006 propukla krátká občanská válka mezi Hamásem a Fatahem, která skončila zcela evidentní převahou Hamásu v Gaze.


Ideologie Hamásu vychází z palestinského nacionalismu, islamismu a náboženského nacionalismu.


3) Struktura a organizace hnutí
Tato teroristická organizace se dělí na dvě části, a to na bojovou a politickou.


První část organizace, bojová, je utajená a provádí teroristické akce. Nazývá se „Brigáda mučedníka Izz ad-Dína al-Kassáma“ a stojí za teroristickými útoky na civilní obyvatelstvo i na ozbrojené izraelské složky.


Druhá část, politická, je „mírovou“ a podílí se na poskytování sociálních služeb. Angažuje se do života společnosti. Spravuje školy, mešity, poskytuje zdravotní péči, zajišťuje kulturní vzdělávání.


Vrchním velitelstvím Hamásu je Gaza. Hlavními představiteli této teroristické organizace jsou Khaled Mashaal, Ismail Haniyah a Mahmoud Zahar.


4) Finance
Rozpočet Hamásu tvoří podle odhadů až 70 milionů dolarů ročně. Největší sponzorem je však Saúdská Arábie, která tvoří polovinu všech příjmů Hamásu. Dříve se celkový roční rozpočet odhadoval organizací GlobalSecurity.org na 50 milionů dolarů, který byl většinou dotován soukromými společnostmi, ale 12 milionů dolarů bylo dodáváno přímo státy v zálivu jako Saúdskou Arábií ale částečně také Íránem v hodnotě 3 milionů dolarů.


5) Média
V provozu je oficiální internetová stránka Hamásu (viz. níže)


Funguje také televizní stanice s názvem „Al-Aqsa TV“, a to od 7. ledna 2006.


6) Vlajka organizace
Vlajku organizace tvoří arabské písmo bílé barvy na zeleném podkladu. Vlajka je k dispozici ZDE.


7) Fotografie a obrázky
Fotografie pochodu příznivců Hamásu v Betlémě je k dispozici ZDE.


8) Zajímavosti = fakta

Organizace Hamás dosáhla úspěchu v roce 2006 v palestinských parlamentních volbách, které vyhrála.


Oficiální webová stránka Hamásu je přístupná v šesti světových jazycích (angličtina, perština, urdu, indonézština, ruština a arabština).


Na území Gazy se nachází nespočet teroristických výcvikových táborů a středisek. Po odchodu izraelské armády v roce 2005 se tato aktivita ještě zvětšila – stavěly se dílny, chemické laboratoře atd., a to vše pod absolutním dohledem Hamásu.


9) Zdroje

http://en.wikipedia.org/wiki/Hamas
http://cs.wikipedia.org/wiki/Hamas
rybar.bigbloger.lidovky.cz


10) Zajímavé odkazy
Oficiální webová stránka Hamásu: www.palestine-info.info
Více o televizní stanici Al-Aqsa TV: http://en.wikipedia.org/wiki/Al-Aqsa_TV
URL : https://www.valka.cz/PSE-Hamas-t86096#318654Verze : 0