Main Menu
User Menu

Ritchie, Richard S.

     
Příjmení:
Surname:
Ritchie
Jméno:
Given Name:
Richard Stephen
Jméno v originále:
Original Name:
-
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
brigádní generál
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
25.06.1942 Reidsville, Severní Karolína
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
XX.XX.XXXX -
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
ředitel Úřadu na vymáhání výživného
asistent pro mobilizaci velitele Náborové služby letectva
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
letecké eso vietnamské války
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
en.wikipedia.org
URL CZ: https://www.valka.cz/Ritchie-Richard-S-t85897#325846Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Ritchie-Richard-S-t85897#325846Version : 0
MOD
Ritchie se narodil v 25. června 1942 v severokarolínském městečku Reidsville. V roce 1964 absolvoval leteckou akademii. Následoval pilotní výcvik na letecké základně v texaském Laredu. Poté létal na stroji F-104 Starfighter na Eglinově letecké základně na Floridě. Po dvou letech následoval přesun na leteckou základnu Homestead, nacházející se rovněž na Floridě. Zde se před nasazením ve Vietnamu seznamoval se strojem F-4 Phantom II.


V jihovýchodní Asii byl přidělen k 480. taktické stíhací peruti, která byla součástí 366. taktického stíhacího křídla, dislokovaného v Da Nangu. Nejprve působil jako rychlý letecký návodčí, tj. letec, který vyhledával a značkoval cíle pro ostatní stroje. Těchto misí vykonal necelé dvě stovky.


V roce 1969 se vrátil do USA a podílel se na výcviku stíhačů. V roce 1972 se ovšem do Vietnamu vrátil. Tentokrát byl přidělen k 555. taktické stíhací peruti ze sestavy 432. taktického průzkumného křídla. Jeho stroj patřil k těm, jež byly vybaveny elektronickým systémem APX-80 "Combat Tree", který umožňoval jeho operátori rozpoznávat signály IFF vysílané MiGy, a tak je lokalizovat, ačkoli se ještě nacházeli mimo dohled.


Dne 10. května, v průběhu operace Linebacker, Richard Ritchie a jeho operátor zbraňových systémů Charles DeBellevue dosáhli, s pomocí letounu včasného varování EC-121 Warning Star a radiolokační strážní lodě USS Chicago, prvního sestřelu nepřátelského MiGu-21. DeBellevue na něj vyslal dvě protiletadlové řízené střely AIM-7 Sparrow. Ta v pořadí druhá přinesla nepřátelskému stroji zkázu.


Dalšího sestřelu dosáhl Ritchie 31. května. Tentokrát byl jeho operátorem Lawrence H. Pettit (při všech dalších sestřelech to bude opět DeBellevue). Jejich stroj byl spolu s ostatními naveden nad Severním Vietnamem radiolokační strážní lodí na nepřátelský MiG-21. Operátor na stroj vystřelil všechny čtyři střely Sparrow - ta poslední našla svůj cíl.


Další dva sestřely - opět šlo o stroje MiG-21 - zaznamenali Ritchie a DeBellevue 8. července během bojové letecké hlídky na stroji F-4E. Ačkoliv šlo o verzi s leteckým kanónem M61 Vulcan, dosáhli paradoxně úspěchu opět střelami Sparrow.


Svého pátého sestřelu, kterým se zařadil mezi letecká esa, dosáhl Ritchie 28. srpna 1972. Pro DeBellevueho to byl sice teprve čtvrtý sestřel, avšak ten dosáhl ještě dalších dvou s jiným pilotem. Dvojice Ritchie-DeBellevue se toho dne účastnila bojové letecké hlídky, tentokrát opět na stroji F-4D. I v tomto případě byli v předstihu varováni radiolokační strážní lodí, tentokrát to byla USS Long Beach, a navíc dostávali data od hlídkujícího stroje EC-121. Ritchieho roj pronásledoval dva MiGy-21. Poté, co jedna z vypálených střel Sparrow zasáhla jeden z unikajících nepřátelských strojů, rozhodl se Ritchie nepokračovat ve stíhání toho druhého, ale kvůli docházejícímu palivu naopak nasměroval svého Phantoma zpátky na základnu.


Po návratu domů prošel řadou funkcí v civilní i vojenské oblasti. Měl na starost mimo jiné i otázky spojené s plánováním mobilizace. Pokusil se dokonce i kandidovat do kongresu za Severní Karolínu, avšak jakožto republikán neuspěl kvůli skandálu Watergate. V roce 1999 odešel brigádní generál Ritchie do výslužby.Zdroje:
en.wikipedia.org
URL CZ: https://www.valka.cz/Ritchie-Richard-S-t85897#324544Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Ritchie-Richard-S-t85897#324544Version : 0
MOD