Ostrov Guadalcanal

Guadalcanal
Guadacanal, který je domorodci nazýván Isatabu nacházející se v Tichém oceánu na pozici S 09°38’43.28" E 160°17’33.33" náleží k Šalamounově souostroví a zároveň jednou z částí státu Šalamounovy ostrovy. Rozloha ostrova činí 5 336m2 (údaje se někdy rozcházejí) a má přes přes 109 tisíc stálých obyvatel.


Ostrov byl objeven v roce 1568 expedicí Álvara Mendañala. Jméno obdržel po městu ve španělské Andalusii ve kterém se narodil účastník expedice Pedro de Ortega. Přes různé podoby jako Guadarcana, Guarcana, Guadalcana a Guadalcanar bylo nakonec toto jméno Brity v roce 1932 změno na Guadalcanal.


V polovině 19. století se o oblast Šalamounových ostrovů začalo zajímat Německé císařství, které převzalo protektorát nad severními Šalamounovými ostrovy. Na základě britsko-německé smlouvy uzavřené roku 1886 pak následně vyhlásila Británie protektorát nad jižními Šalamounovými ostrovy (r. 1893). Součástí britského protektorátu byl i ostrov Guadacanal.


Roku 1899 Německo předalo svoje ostrovy Británii. Stalo se tak na základě britsko-německo-americké smlouvy o Samoe. Britská zpráva byla přerušena v lednu roku 1942 Japonskou invazí. V srpnu stejného roku na ostrov zaútočila Spojenecké vojska a v únoru 1943 nad ním získala Británie opět kontrolu.


V sedmdesátých letech docházelo k uvolňování Britského protektorátu nad Šalamounovými ostrovy a dne 07.07.1978 získalo celé souostroví úplnou nezávislost.


Začátkem roku 1999 se pozvolna stupňovalo napětí mezi místním obyvatelstvem (Gwale) a migranty ze sousedního ostrova Malaita. Které přerostlo v občanskou válku. Tuto válku ukončila v roce 2003 mise OSN RAMSI, známá i jako operace Helpem Fren.


Na severním pobřeží leží hlavní město státu Honiara. V tomto městě je i přístav Point Cruz a jediné mezinárodní letiště na souostroví je od města vzdáleno 8km. Jedná se bývalé Hendersonovo letiště, které bylo v listopadu 2003 přejmenováno na Mezinárodní letiště Honiara (Honiara International Airport ICAO: AGGH).


Pobřeží u města Honiara omývají vody úžiny v minulosti známé jako Sealarkova úžina (Sealark Sound), kterou v období 2. světové války vojáci USA přejmenovali na Průliv se železným dnem (Ironbottom Sound). Toto pojmenování má původ v množství lodí a letadel, které spočinuli na dně průlivu během šesti měsíčních bojů o ostrov.


Na západě na průliv navazuje Štěrbina (Slot), kterou Japonské námořnictvo využívalo jako hlavní přístupovou trasu z přístavu na Rabaulu.


Na dně průlivu leží vraky těchto lodí.
Japonské lodě
Bitevní lodě Hiei (tř. Kongó), Kirišima (tř. Kongó)
Těžké křižníky Furutaka (tř. Furutaka)
Torpédoborce Ajanami (tř. Fubuki), Akacuki (tř. Akacuki), Fubuki (tř. Fubuki), Júdači (tř. Širacuju), Kikuzuki (tř. Mucuki), Makigumo (tř. Júgumo), Takanami (tř. Júgumo), Teruzuki (tř. Akizuki)
Ponorky miniponorka typu A
Stíhače ponorek Tama Maru
Transportní a nákladní lodě Azumasan, Hirokawa, Jamacuki Maru, Jamaura Maru, Kasi, Kinugawa Maru, Kjúšú Maru, Sasako Maru, Toa Maru.


Spojenecké lodě

Těžké křižníky USS Astoria (CA-34, tř. New Orleans), HMAS Canberra (tř. Kent), USS Quincy (CA-39, tř. New Orleans), USS Northampton (CA-26, tř. Northampton), USS Vincennes (CA-44, tř. New Orleans)
Protiletadlové křižníky USS Atlanta (CL-51, tř. Atlanta)
Torpédoborce USS Aaron Ward (DD-483, tř. Gleaves), USS Barton (DD-599, tř. Benson), USS Blue (DD-387, tř. Bagley), USS Colhoun (DD-85, tř. Wickes), USS Cushing (DD-376, tř. Mahan), USS De Haven (DD-469, tř. Fletcher), USS Duncan (DD-485, tř. Gleaves), USS Gregory (DD-82, tř. Wickes), USS Jarvis (DD-393, tř. Gridley), USS Laffey (DD-459, tř. Benson), USS Little (DD-79, tř. Wickes), USS Monssen (DD-436, tř. Gleaves), USS Preston (DD-379, tř. Mahan), USS Walke (DD-416, tř. Sims)
Korvety HMNZS Moa (T233, tř. Bird)
Výsadkové lodě USS John Penn (APA-23)
Tankové výsadkové lodě LST-342
Torpédové čluny PT-37, PT-44, PT-111, PT-112, PT-123
Hlídkové čluny YP-284
Transportní lodě USS George F. Elliot (AP-13, tř. Heywood)
Nákladní lodě USS Serpens (AK-97, tř. Crater, typ Liberty)
Tankery USS Kanawha (AO-1, tř. Kanawha/Cuyama)
Oceánské remorkéry USS Seminole (AT-65, tř. Navajo)Zajímavostí je příď těžkého křižníku USS Minneapolis (CA-36, tř. New Orleans) potopená u Tulagi.


Zdroje:
Miloš Hubáček, Vítězství v Pacifiku, Panorama, Praha 1986¨
http://en.wikipedia.org/wiki/Ironbottom_Sound
http://cs.wikipedia.org/wiki/Guadalcanal
http://en.wikipedia.org/wiki/Guadalcanal
http://maps.google.com

Ostrov Guadalcanal - Mapa ostrova

Mapa ostrova
Ostrov Guadalcanal - Satelitní snímek

Satelitní snímek
Ostrov Guadalcanal - Americký památník na ostrově

Americký památník na ostrově
URL : https://www.valka.cz/Ostrov-Guadalcanal-t83891#307659 Verze : 1
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více