Main Menu
User Menu

Ostrov Guadalcanal

Guadalcanal

Guadacanal, který je domorodci nazýván Isatabu nacházející se v Tichém oceánu na pozici S 09°38’43.28" E 160°17’33.33" náleží k Šalamounově souostroví a zároveň jednou z částí státu Šalamounovy ostrovy. Rozloha ostrova činí 5 336m2 (údaje se někdy rozcházejí) a má přes přes 109 tisíc stálých obyvatel.


Ostrov byl objeven v roce 1568 expedicí Álvara Mendañala. Jméno obdržel po městu ve španělské Andalusii ve kterém se narodil účastník expedice Pedro de Ortega. Přes různé podoby jako Guadarcana, Guarcana, Guadalcana a Guadalcanar bylo nakonec toto jméno Brity v roce 1932 změno na Guadalcanal.


V polovině 19. století se o oblast Šalamounových ostrovů začalo zajímat Německé císařství, které převzalo protektorát nad severními Šalamounovými ostrovy. Na základě britsko-německé smlouvy uzavřené roku 1886 pak následně vyhlásila Británie protektorát nad jižními Šalamounovými ostrovy (r. 1893). Součástí britského protektorátu byl i ostrov Guadacanal.


Roku 1899 Německo předalo svoje ostrovy Británii. Stalo se tak na základě britsko-německo-americké smlouvy o Samoe. Britská zpráva byla přerušena v lednu roku 1942 Japonskou invazí. V srpnu stejného roku na ostrov zaútočila Spojenecké vojska a v únoru 1943 nad ním získala Británie opět kontrolu.


V sedmdesátých letech docházelo k uvolňování Britského protektorátu nad Šalamounovými ostrovy a dne 07.07.1978 získalo celé souostroví úplnou nezávislost.


Začátkem roku 1999 se pozvolna stupňovalo napětí mezi místním obyvatelstvem (Gwale) a migranty ze sousedního ostrova Malaita. Které přerostlo v občanskou válku. Tuto válku ukončila v roce 2003 mise OSN RAMSI, známá i jako operace Helpem Fren.


Na severním pobřeží leží hlavní město státu Honiara. V tomto městě je i přístav Point Cruz a jediné mezinárodní letiště na souostroví je od města vzdáleno 8km. Jedná se bývalé Hendersonovo letiště, které bylo v listopadu 2003 přejmenováno na Mezinárodní letiště Honiara (Honiara International Airport ICAO: AGGH).


Pobřeží u města Honiara omývají vody úžiny v minulosti známé jako Sealarkova úžina (Sealark Sound), kterou v období 2. světové války vojáci USA přejmenovali na Průliv se železným dnem (Ironbottom Sound). Toto pojmenování má původ v množství lodí a letadel, které spočinuli na dně průlivu během šesti měsíčních bojů o ostrov.


Na západě na průliv navazuje Štěrbina (Slot), kterou Japonské námořnictvo využívalo jako hlavní přístupovou trasu z přístavu na Rabaulu.


Na dně průlivu leží vraky těchto lodí.
Japonské lodě
Bitevní lodě Hiei (tř. Kongó), Kirišima (tř. Kongó)
Těžké křižníky Furutaka (tř. Furutaka)
Torpédoborce Ajanami (tř. Fubuki) , Akacuki (tř. Akacuki), Fubuki (tř. Fubuki ), Júdači (tř. Širacuju), Kikuzuki (tř. Mucuki), Makigumo (tř. Júgumo), Takanami (tř. Júgumo), Teruzuki (tř. Akizuki)
Ponorky miniponorka typu A
Stíhače ponorek Tama Maru
Transportní a nákladní lodě Azumasan , Hirokawa, Jamacuki Maru , Jamaura Maru , Kasi , Kinugawa Maru , Kjúšú Maru, Sasako Maru, Toa Maru.


Spojenecké lodě

Těžké křižníky USS Astoria (CA-34 , tř. New Orleans) , HMAS Canberra (tř. Kent) , USS Quincy (CA-39 , tř. New Orleans) , USS Northampton (CA-26 , tř. Northampton) , USS Vincennes (CA-44 , tř. New Orleans)
Protiletadlové křižníky USS Atlanta (CL-51 , tř. Atlanta)
Torpédoborce USS Aaron Ward (DD-483 , tř. Gleaves) , USS Barton (DD-599 , tř. Benson) , USS Blue (DD-387 , tř. Bagley) , USS Colhoun (DD-85 , tř. Wickes) ,USS Cushing (DD-376 , tř. Mahan) , USS De Haven (DD-469 , tř. Fletcher) , USS Duncan (DD-485 , tř. Gleaves) , USS Gregory (DD-82 , tř. Wickes) , USS Jarvis (DD-393 , tř. Gridley) , USS Laffey (DD-459 , tř. Benson) , USS Little (DD-79 , tř. Wickes) , USS Monssen (DD-436 , tř. Gleaves) , USS Preston (DD-379 , tř. Mahan) , USS Walke (DD-416 , tř. Sims)
Korvety HMNZS Moa (T233, tř. Bird)
Výsadkové lodě USS John Penn (APA-23)
Tankové výsadkové lodě LST-342
Torpédové čluny PT-37 , PT-44 , PT-111 , PT-112 , PT-123
Hlídkové čluny YP-284
Transportní lodě USS George F. Elliot (AP-13 , tř. Heywood)
Nákladní lodě USS Serpens (AK-97 , tř. Crater , typ Liberty)
Tankery USS Kanawha (AO-1 , tř. Kanawha/Cuyama)
Oceánské remorkéry USS Seminole (AT-65 , tř. NavajoZajímavostí je příď těžkého křižníku USS Minneapolis (CA-36 , tř. New Orleans) potopená u Tulagi.


Zdroje:
Miloš Hubáček, Vítězství v Pacifiku , Panorama, Praha 1986¨
http://en.wikipedia.org/wiki/Ironbottom_Sound
http://cs.wikipedia.org/wiki/Guadalcanal
http://en.wikipedia.org/wiki/Guadalcanal
http://maps.google.com

Ostrov Guadalcanal - Mapa ostrova

Mapa ostrova
Ostrov Guadalcanal - Satelitní snímek

Satelitní snímek
Ostrov Guadalcanal - Americký památník na ostrově

Americký památník na ostrově
URL : https://www.valka.cz/Ostrov-Guadalcanal-t83891#307659Verze : 0