Gdaňsk

Gdańsk / Danzig

     
Název:
Name:
Gdaňsk
Originální název:
Original Name:
Gdańsk
Další názvy:
Other Names:
Danzig
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
-
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
54°22'00.00"N 18°38'00.00"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
-
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
-
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
- von Thadden, Arnold
* 30.01.1869 
Scharfe, Paul
* 06.09.1876 
- Suffert, Max
* 17.11.1876 
Lindner, Ingo
* 01.07.1878 
- Schimrigk, Gerhard
* 14.07.1879 
- Rühle von Lilienstern, Kurt
* 03.07.1881 
Maßmann, Siegfried
* 02.04.1882 
Bertram, Georg
* 31.08.1882 
Bender, Waldemar
* 28.12.1885 
Baltzer, Richard
* 01.06.1886 
Wittke, Walter
* 26.09.1887 
Lemke, Herbert
* 03.01.1888 
- Kohnke, Heinrich
* 18.08.1888 
Anger, Kurt
* 13.12.1888 
Jaschke, Erich
* 11.05.1890 
Brümmer-Patzig, Helmut
* 26.10.1890 
Schultze-Rhonhof, Carl
* 15.03.1891 
Steiner, Walter
* 14.07.1891 
- Stephan, Friedrich
* 26.01.1892 
Abt, Alexander
* 14.03.1892 
- Herrmann, Paul
* 25.03.1892 
- Domansky, Heinrich
* 13.06.1892 
Domansky, Kurt
* 13.06.1892 
Baltzer, Robert
* 03.07.1892 
Deckmann, Werner
* 12.07.1892 
Magnus, Erich
* 31.07.1892 
Kühn, Walter
* 04.02.1893 
Balck, Hermann
* 07.12.1893 
- Haack, Werner
* 06.03.1894 
von Tresckow, Joachim
* 20.06.1894 
Kessler, Ulrich
* 03.11.1894 
Hauschulz, Kurt
* 02.10.1895 
- Büchting, Andreas
* 17.01.1896 
Rose, Gerhard August Heinrich
* 30.11.1896 
- Höcherl, Georg
* 05.12.1896 
von Braunschweig, Leo
* 04.03.1897 
von Pfuhlstein, Alexander
* 17.12.1899 
- Klaus, Müller
* 28.04.1903 
- Schmidt von Altenstadt, Hans Georg
* 21.08.1904 
Wolff, Karl-Heinz
* 16.10.1909 
- Bork, Helmut
* 29.05.1910 
Behnke, Gerhard
* 23.12.1910 
- La Baume, Günter
* 29.04.1911 
Könenkamp, Jürgen
* 14.08.1913 
von Hartmann, Götz
* 30.10.1913 
Fechner, Fritz
* 16.12.1913 
Lindenau, Daniel
* 27.08.1914 
von Koenen, Friedrich
* 28.06.1916 
Zimmermann, Eberhard
* 27.10.1916 
- Charisius, Aurel
* 13.01.1917 
Krankenhagen, Detlev
* 03.07.1917 
Arendt, Kurt
* 08.10.1917 
Dauter, Helmut
* 09.08.1919 
Freytag, Siegfried
* 10.11.1919 
Lange, Gerhard
* 22.05.1920 
Becker, Arthur
* 31.12.1920 
Froemert, Werner
† 28.07.1944
Betzel, Clemens
† 27.03.1945
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
06.09.1939-DD.10.1939
1. letka Letecké skupiny letadlové lodě 186
1st Squadron of the 186th Carrier Air Group
06.09.1939-DD.10.1939
2. (Stuka) letka Letecké skupiny letadlové lodě 186
2nd (Stuka) Squadron of the 186th Carrier Air Group
06.09.1939-DD.10.1939
3. letka Letecké skupiny letadlové lodě 186
3rd Squadron of the 186th Carrier Air Group
06.09.1939-DD.10.1939
I. (Stuka) skupina Letecké skupiny letadlové lodi 186
1st (Stuka) Group of the 186th Carrier Air Group
06.09.1939-DD.10.1939
Štáb I. (Stuka) skupiny Letecké skupiny letadlové lodě 186
Staff of the 1st (Stuka) Group of the 186th Carrier Air Group
11.09.1939-23.10.1939
Vojenské velitelství Gdaňsk-Západní Prusko
Military Command Danzig-West Prussia
18.09.1939-21.09.1939
II. skupina Těžké stíhací eskadry 1
2nd Group of the 1st Heavy Fighter Wing
23.10.1939-DD.01.1945
Vojenský okruh XX
20th Military District
DD.11.1939-DD.04.1940
Ponorková výcviková flotila
Submarine Training Flotilla
DD.04.1940-DD.06.1940
1. ponorková výcviková flotila
1st Submarine Training Flotilla
DD.06.1940-DD.06.1941
25. ponorková flotila
25th Submarine Flotilla
15.08.1940-DD.MM.RRRR
60. pěší divize (motorizovaná)
60th Infantry Division (motorized)
DD.07.1941-DD.01.1942
6. ponorková flotila
6th Submarine Flotilla
DD.09.1941-DD.MM.1943
25. ponorková flotila
25th Submarine Flotilla
DD.08.1943-DD.03.1945
23. ponorková flotila
23rd Submarine Flotilla
23.01.1944-24.03.1945
I. skupina Stíhací eskadry 51
1st Group of the 51st Fighter Wing
23.01.1945-24.01.1945
III. skupina Stíhací eskadry 1
3rd Group of the 1st Fighter Wing
23.01.1945-20.03.1945
IV. skupina Stíhací eskadry 51
4th Group of the 51st Fighter Wing
DD.01.1945-DD.02.1945
1. letka Noční stíhací eskadry 100
1st Squadron of the 100th Night Fighter Wing
DD.01.1945-DD.02.1945
2. letka Noční stíhací eskadry 100
2nd Squadron of the 100th Night Fighter Wing
DD.01.1945-DD.02.1945
3. letka Noční stíhací eskadry 100
3rd Squadron of the 100th Night Fighter Wing
DD.01.1945-DD.02.1945
I. skupina Noční stíhací eskadry 100
1st Group of the 100th Night Fighter Wing
DD.01.1945-DD.02.1945
Štáb I. skupiny Noční stíhací eskadry 100
Staff of the 1st Group of the 100th Night Fighter Wing
02.02.1945-03.02.1945
1. letka Stíhací eskadry 1
1st Squadron of the 1st Fighter Wing
02.02.1945-03.02.1945
2. letka Stíhací eskadry 1
2nd Squadron of the 1st Fighter Wing
02.02.1945-03.02.1945
3. letka Stíhací eskadry 1
3rd Squadron of the 1st Fighter Wing
02.02.1945-03.02.1945
4. letka Stíhací eskadry 1
4th Squadron of the 1st Fighter Wing
02.02.1945-03.02.1945
5. letka Stíhací eskadry 1
5th Squadron of the 1st Fighter Wing
02.02.1945-03.02.1945
6. letka Stíhací eskadry 1
6th Squadron of the 1st Fighter Wing
02.02.1945-03.02.1945
7. letka Stíhací eskadry 1
7th Squadron of the 1st Fighter Wing
02.02.1945-03.02.1945
8. letka Stíhací eskadry 1
8th Squadron of the 1st Fighter Wing
02.02.1945-03.02.1945
I. skupina Stíhací eskadry 1
1st Group of the 1st Fighter Wing
02.02.1945-03.02.1945
II. skupina Stíhací eskadry 1
2nd Group of the 1st Fighter Wing
02.02.1945-03.02.1945
Stíhací eskadra 1
1st Fighter Wing
02.02.1945-03.02.1945
Štáb I. skupiny Stíhací eskadry 1
Staff of the 1st Group of 1st Fighter Wing
02.02.1945-03.02.1945
Štáb II. skupiny Stíhací eskadry 1
Staff of the 2nd Group of 1st Fighter Wing
02.02.1945-03.02.1945
Štáb Stíhací eskadry 1
Staff of the 1st Fighter Wing
DD.03.1945-DD.04.1945
2. letka Skupiny blízkého průzkumu 4
2nd Squadron of the 4th Short-Range Reconnaissance Group
01.03.1949-01.12.1952
I. tankový sbor
1st Armored Corps
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
2. ponorková výcviková flotila
2nd Submarine Training Flotilla
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
8. ponorková flotila
8th Submarine Flotilla
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Pevnostní divize Gdaňsk
Fortress Division Gdańsk
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Přístavní kapitanát Danzig-Neufahrwasser
Danzig-Neufahrwasser Harbor Captain
Průmyslové podniky:
Industry:
DD.MM.1844-DD.MM.1849
Korvettendepotplatz
DD.MM.1849-DD.MM.1854
Marinedepot
DD.MM.1854-DD.MM.1871
Königliche Werft Danzig
DD.MM.1871-DD.MM.1919
Kaiserliche Werft Danzig
DD.MM.1892-DD.MM.1941
F. Schichau GmbH
01.10.1899-31.12.1921
Deutschen Waggonbau- und Leihgesellschaft mbH
DD.MM.1919-30.08.1940
Danziger Werft und Eisenbahnwerkstätten AG
31.12.1921-DD.06.1945
Waggonfabrik Danzig AG
30.08.1940-DD.MM.1945
Danziger Werft AG
DD.06.1945-20.02.1950
Stocznia nr 3
DD.MM.1945-19.10.1947
Stocznia nr 1
19.10.1947-15.05.1967
Stocznia Gdańska
20.02.1950-DD.MM.1975
Stocznia Północna
15.05.1967-31.12.1989
Stocznia Gdańska im. Lenina
DD.MM.1975-DD.MM.1993
Stocznia Północna im. Bohaterów Westerplatte
31.12.1989-DD.MM.1998
Stocznia Gdańska SA
DD.MM.1993-DD.MM.2011
Stocznia Północna SA
DD.MM.1998-DD.MM.2006
Stocznia Gdańska – Grupa Stoczni Gdynia SA
DD.MM.2006-DD.MM.RRRR
Stocznia Gdańsk SA
DD.MM.2011-DD.MM.RRRR
Remontowa Shipbuilding SA
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Gda%C5%88sk
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#305867Verze : 0
Radnice

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574502Verze : 2
Zlatá brána

Foto vlastní

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574503Verze : 3
Neptunova fontána

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574505Verze : 2
Konkatedrální basilika Nanebevzetí Nejsvětější Panny Marie (Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny)

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574507Verze : 2
Gdaňsk hlavní nádraží (Gdańsk Główny)

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574508Verze : 2
Vrchní (?) brána (Brama Wyżynna)

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574510Verze : 0
Katovna s vězeňskou věží


Dnes se zde nachází muzeum jantaru.

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574511Verze : 0
Gdaňská banka

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574514Verze : 1
Dvůr Bratrstva sv. Jiří (Dwór Bractwa św. Jerzego)

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574529Verze : 1
Dvůr Artuše (Dwór Artusa)

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574530Verze : 1
Zelená brána

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574531Verze : 1
Sudová brána (Brama Stągiewna)

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574532Verze : 1
Kostel sv. Barbory (Kościół św. Barbary)

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574533Verze : 1
Chlebnická brána

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574535Verze : 0
Mariánská brána

Foto vlastní

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574536Verze : 1
Přístavní brána - velký jeřáb

Foto vlastní

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574537Verze : 1
Kostel sv. Jana (Kościół św. Jana)

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574538Verze : 0
Svatojánská brána

Foto vlastní

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574539Verze : 1
Kramářská brána (Brama Straganiarska)

Foto vlastní

Foto vlastní

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574540Verze : 1
Věž Labuť

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574541Verze : 0
Pomník Tadeusze Ziolkowského

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574542Verze : 0
Budova polské filharmonie Fryderyka Chopina

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574543Verze : 2
Královská sýpka

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574544Verze : 0
Městské opevnění

Sestává z řady zachovalých městských bran, věží a úseků hradeb.

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574545Verze : 1
Pomník polského Gdaňska

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574546Verze : 0
Špitál

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574560Verze : 0
Věž Jacek

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574561Verze : 0
Kostel sv. Kateřiny (Kościół św. Katarzyny)

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574562Verze : 0
Velký mlýn

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574563Verze : 0
Malý mlýn

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574564Verze : 0
Socha Jana Heweliusze

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574565Verze : 0
Kostel sv. Alžběty (Kościół św. Elżbiety)

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574566Verze : 1
Kostel sv. Josefa (Kościół św. Józefa)

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Gdansk-t83346#574567Verze : 0
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!