Main Menu
User Menu

Ústřední velitelské stanoviště [1953-1955]

Central Command Post

     
Název:
Name:
Ústřední velitelské stanoviště
Originální název:
Original Name:
Ústřední velitelské stanoviště
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.01.1953
Předchůdce:
Predecessor:
Ústřední velitelské stanoviště Velitelství letectva
Datum zániku:
Disbanded:
01.03.1955
Nástupce:
Successor:
Ústřední velitelské stanoviště protivzdušné obrany státu
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.01.1953-01.03.1955 Velitelství letectva
Dislokace:
Deployed:
01.01.1953-01.02.1954 Praha, Palác Kotva /
01.02.1954-01.03.1955 Praha, Kasárny Jana Žižky z Trocnova /

Velitel:
Commander:
01.01.1953-01.03.1955 Kortán, Josef (podplukovník)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

Ručně vyplněné položky:
01.01.1953-01.03.1955 Operační sál Ústředního velitelského stanoviště
01.01.1953-01.10.1953 Skupina letecké dispečerské služby
01.10.1953-01.03.1955 Ústřední letecké dispečerské stanoviště
01.01.1953-01.10.1953 Hlavní letecké povětrnostní středisko
01.10.1953-01.03.1955 Skupina letecké povětrností služby
01.01.1953-01.03.1955 Radiový uzel
01.01.1953-01.03.1955 Spojovací uzel
Poznámka:
Note:
01.01.1953-01.03.1955 VÚ 2723 Praha
Zdroje:
Sources:
Vojenský ústřední archiv Praha, skupina ČSLA, fond 00000 (Ústřední velitelské stanoviště)
URL : https://www.valka.cz/Ustredni-velitelske-stanoviste-1953-1955-t81047#454400Verze : 0
MOD
Ústřední velitelské stanoviště letectva


Krycí číslo: VÚ 2723


Zřízení: 01.01.1953 (Nařízením MNO čj. 0055964-VL/OM)
Předchůdce: Ústřední velitelské stanoviště Velitelství letectva


Dislokace:
Praha, Náměstí republiky (v paláci „Kotva“ spolu s Velitelstvím letectva) (01.01.1953-DD.02.1954)
Praha-Karlín, kasárny Jana Žižky z Trocnova (DD.02.1954-28.02.1955)


Nadřízený stupeň: Velitelství letectva MNO


Podřízené součásti a jednotky:
- Operační sál Ústředního velitelského stanoviště (01.01.1953-28.02.1955)
- Skupina letecké dispečerské služby (01.01.1953-30.09.1953)
- Ústřední letecké dispečerské stanoviště (01.10.1953-28.02.1955)
- Hlavní letecké povětrnostní středisko (01.01.1953-30.09.1953)
- Skupina letecké povětrností služby (01.10.1953-28.02.1955)
- Radiový uzel (01.01.1953-28.02.1955)
- Spojovací uzel (01.01.1953-28.02.1955)



Náčelník ÚVS: Kortán, Josef (podplukovník)


Zrušení: 01.03.1955 (MNO-VL čj. 0085683-VL/OM "Reorganizace PVOS").
Nástupce: Ze zrušeného ÚVS zřízeno "Ústřední velitelské stanoviště Protivzdušné obrany státu".


Zdroj: Vojenský historický archiv Praha (kopie nařízení)
URL : https://www.valka.cz/Ustredni-velitelske-stanoviste-1953-1955-t81047#296841Verze : 0