Main Menu
User Menu
Reklama

2008 - Operace Lité olovo - Izraelská ofenziva proti teroristickému hnutí Hamás

Operace Lité olovo - izraelská ofenziva proti teroristickému hnutí HamásZačátek operace: sobota, 27. prosince 2008


Ukončení operace: 18. ledna 2009


Místo: Pásmo Gazy, přilehlé izraelské území, především města Sderot, Aškelon a okolí


Cāsus bellī: Ostřelování izraelského území raketami Kasám z palestinského území pod kontrolou Hamásu
Přípravy:
Izrael se na operaci dlouho a pečlivě připravoval. Zpravodajci dlouhodobě pátrali po přesné poloze velitelských stanovišť, podzemních stanovišť pro odpalování raket, tunelů na pašování zbraní, výroben, skladů, ale i bydlišť vysoce postavených teroristů.


Do poslední chvíle byla o konkrétních přípravách informována jen úzká skupina osob. Když bylo na středu 24. prosince svoláno zasedání vlády, znaly jeho skutečný program jen premiér, ministr obrany a ministryně zahraničí. Ostatní ministři, stejně jako novináři žili v domnění, že schůze bude věnována jen obecným otázkám boje proti světovému islámskému terorismu. Ačkoli byla operace na zasedání vlády dlouho diskutována a nakonec jednohlasně odsouhlasena, obsah závěrečné komuniké byl napsán tak, že nezúčastnění žili v domnění, že vláda se držela oznámeného programu. Hamás také, a proto poslal své zmobilizované teroristy zpět domů.


Ehud Barak a generalita využili poslední chvíle před útokem k doladění posledních detailů operace. Ministryně Cipi Livni odletěla do Egypta, kde informovala prezidenta Hosní Mubaraka.


Nakonec Izrael oznámil otevření pohraničních přechodů pro humanitární pomoc a skutečnost, že premiér Olmert rozhodne o případném ataku až v neděli, ačkoli finální rozhodnutí padlo v pátek dopoldne na schůzce Baraka s náčelníkem generálního štábu IDF a veliteli zpravodajských služeb. Pro posílení dojmu obdržela řada vojáků propustku a odjela domů. Iluze byla dokonalá a pro teroristické kádry Hamásu smrtící.
Izrael:


premiér: Ehud Olmert
ministr obrany: Ehud Barak
ministryně zahraničí: Cipi Livni
náčelník generálního štábu: genpor. Gabi Aškenazi
velící důstojník Jižního velitelství: genmjr. Joav Galant
velící důstojník divize Gaza: brig. gen. Ejal Eisenberg


velící důstojník jižní oblasti Velitelství domácí fronty: plk. Jicchak EjtanJednotky:


- IDF
--- Velitelství
------ Jižní, Domácí
--- Sbory
------ Obrněný, Ženijní
--- Divize
------ Gaza
--- Brigády
------ Para, Golani, Givati
(rozpracováno)
URL : https://www.valka.cz/2008-Operace-Lite-olovo-Izraelska-ofenziva-proti-teroristickemu-hnuti-Hamas-t79286#291116Verze : 0
MOD
Letecká ofenzíva - týden od 27. prosince 2008 do 2. ledna 2009
Sobota, 27. prosince 2008 - den první


Půl hodiny před sobotním polednem proniklo na padesát strojů izraelského letectva do vzdušného prostoru nad pásmem Gazy. Hlavní role připadla především víceúčelovým taktickým bojovým letounům F-16I Sufa a bitevním vrtulníkům AH-64 Apache. Ty zde úspěšně zasáhly padesátku cílů, mimo jiné za použití moderní bomby GBU-39, mezi cíli byly policejní stanice, základny, výcvikové tábory, výrobny raket, muniční sklady a různá velitelství a úřady Hamásu. Po půl hodině přilétla ještě o něco početnější druhá vlna, která se zaměřila především na podzemní odpalovací stanoviště raket Kásam. Během dne IAF zlikvidovalo na dvě stě cílů. Většina z nich patřila teroristickému hnutí Hamás. Některé cíle patřily jiným teroristickým organizacím, jež působí v pásmu Gazy. Pro IAF byla důležitý moment překvapení, přesto jakmile začaly bojové operace, IDF veřejně varovalo palestinské obyvatelstvo, aby se nepřibližovalo k objektům Hamásu, především ne k odpalovacím stanovištím raket Kásam.


K výběru cílů a sledování výsledků náletů jsou také používány bezpilotní prostředky (UAV). Jedná se o UAV typu Heron a Hermes 450. Na záběrech z příprav akcí se objevují také stroje AH-1 Cobra a podle všeho k nesení GBU-39 byly použity stroje F-15 Eagle, které se také účastní operací.


Nejčastěji v záběrech zobrazované AH-1S mají na trupu kresbu bílého hada, což je znak 161. Squadrony "Northern Cobra's" (Severní kobry)

I přes mohutnost izraelského náletu odpálil Hamás na Izrael necelou stovku raket a minometných granátů. Jedna z raket si v Netivotu vyžádala jednoho mrtvého a šest zraněných, další zasáhla synagogu v Eškolu, kde způsobila jednomu muži těžká zranění. Večer zasáhla raketa dva muže v Mivtahimu, jeden z nich utrpěl vážná zranění. Na palestinské straně bylo mtrvých více, už proto, že nálet zastihl teroristy nepřipravené, dokonce se i řadící na slavnostní pochod. Seriózní odhady jsou takřka nemožné, ale udává se, že mezi dvěma stovkami mrtvých byla zhruba dvacítka civilistů.


Ministr obrany Ehud Barak na tiskové konferenci uvedl, že probíhající operace má tři cíle - tvrdě zasáhnout Hamás, radikálně změnit situaci a zabránit pokračování raketového ostřelování izraelských civilistů.

Neděle, 28. prosince 2008 - den druhý


Izraelské letectvo pokračovalo v náletech i v neděli. Hlášeno bylo pětadvacet náletů. Jeden z nich mířil i na mešitu u nemocnice v Šífě - byly z ní odpalovány rakety na izraelské území. Dalším cílem byly podzemní tunely v okolí hraničního přechodu v Rafáhu, které jsou využívány k pašování zbraní do Gazy. Během čtyř minut jich mělo být zlikvidováno na čtyřicet. Mezi dalšími cíli figuruje například stanice televize al-Aksá či výrobna raket Kasám.


Teroristé opět odpálili řadu raket na Izrael. Tři dopadly až u přístavního města Ašdodu.


Na palestinsko-egyptské hranici došlo k přestřelce mezi Palestinci a egyptskými pohraničníky.Pondělí, 29. prosince 2008 - den třetí


Krátce po půlnoci zaútočilo IAF na budovu Islámské univerzity v Gaze. Cílem náletu byly především její laboratoře. Za úsvitu se cílem izrealských letounů stalo palestinské ministerstvo vnitra.


Jedna raketa středního doletu zasáhla izraelské město Aškelon, kde přišel o život jeden Izraelec beduínského původu. Cílem teroristů byl i Ašdod a Nahal Oz. Celkově Hamás provedl na osmdesát raketových a minometných přepadů.


IAF pokračovalo i ve večerních hodinách pokračovalo v náletech na cíle Hamásu - mimo jiné na policejní stanice, ministerstva vnitra, zahraničí, financí a úřad premiéra Ismaíla Haníji.


Francouzský ministr zahraničních věcí Bernard Kouchner navrhl během telefonického rozhovoru s izraelským ministrem obrany Ehudem Barakem dvoudenní zastavení operací z "humanitárních" důvodů. Barak to zamítl.


Do akcí se zapojilo také izraelské námořnictvo. Jeho lodě, pravděpodobně Super Dvora Mk.3, ostřelovaly cíle Hamásu. Cílem byly hlídkové čluny a objekty Hamasu na pobřeží. Střelba byla vedena systémem Typhoon GS, který zahrnuje kanon (pravděpodobně 25 mm) a střely Spike-ER.


Ve večerních hodinách byla zasažena základna IDF poblíž Nahal Oz v západní části pouště Negev. Při zásahu zemřel praporčík Lutfi Nasraladin (38 let, z Daliat el-Carmel), příslušník Pohraniční policie (složka vojenské policie IDF, známá také pod názvem Magav). Zraněno bylo mnoho dalších, z toho jeden vážně.Úterý, 30. prosince 2008 - den čtvrtý


Izraelské letouny večer podnikly druhou větší vlnu náletů na podzemní tunely na hranici s Egyptem, jež jsou využívány k pašování zbraní a dalšího kontrabandu.


Ministr obrany Barak požádal vládu o mandát k povolání dalších 2510 záložníků. V oblasti třiceti kilometrů kolem pásma Gazy vyhlásil ministr obrany zvláštní stav, který poskytuje bezpečnostním orgánům více pravomocí při výkonu opatření k zajištění ochrany obyvatelstva. Tento stav dosud platil jen v těsném okolí pásma Gazy. V třicetikilometrovém pásmu jsou uzavřeny školy.


Barak měl další telefon s Kouchnerem. Během něj Kouchnerovi sdělil, že jeho návrh ještě jednou zváží a probere ho s premiérem Olmertem a ministryní zahraničních věcí Cipi Livni. "Triumvirát" pak francouzskou žádost projednával až do pozdních nočních hodin. Barak a Olmert zřejmě byli rozdílného názoru. Izraelští činitelé naklonění k dočasnému příměří předpokládali, že Hamás by ho stejně nedodržel, což by poskytlo vhodné odůvodnění pro eskalaci leteckých náletů v pozemní operaci.


Minimálně dvě rakety odpálené teroristy z Hamásu dopadly na izraelské město Berševu, jedna z nich na mateřskou školku - nejsou hlášeny oběti na životech. IAF provedlo úspěšný odvetný útok na odpalovací zařízení a jeho obsluhu. Dvě další rakety dopadly do centra města Aškelonu, kde zranily jednu osobu a způsobily značné materiální škody. Celkově teroristé z Hamásu v úterý provedly přes třicet přepadů.


Izrael vpustil do Gazy přes hraniční přechod Kerem Šalom stovku nákladních vozidel s humanitární pomocí z Jordánska, Turecka a od mezinárodních organizací. Projelo i pět nových vozidel rychlé záchranné služby z Turecka.


Egypt odmítl úplné otevření přechodu v Rafáhu do té doby, než vládu nad pásmem Gazy nepřevezme palestinská administrativa (kterou vyhnal Hamás, jehož nadvládu nad Gazou Egypt odmítá).


Plavidla izralského námořnictva zadržela loď Dignity patřící hnutí Free Gaza, která se snažila prorazit námořní blokádu. Vyplula z Kypru. Na její palubě byly 3 tuny zdravotnického materiálu a 16 aktivistů. Během akce došlo k srážce jednoho izraelského plavidla s lodí Dignity. Aktivisté tvrdí, že srážka byla úmyslná, izraelské námořnictvo to popírá. Poškozená loď Dignity odplula do libanonského přístavu Tyre.Středa, 31. prosince 2008 - den pátý


Izraelská vláda odmítla francouzský návrh na dvoudenní zastavení útoků na cíle Hamásu. To mělo francouzskému prezidentovi Sarkozymu poskytnout příležitost postavit se do role zprostředkovatele následného příměří, podobně jako v případě Gruzie - Francie by tak zakončila své předsednictví EU významným činem. To zatím nevyšlo, avšak ve čtvrtek by měl do Izraele dorazit Kouchner a v pondělí, již v době českého předsednictví, zřejmě i Sarkozy.


Podle Olmerta může být francouzský návrh v případě potřeby v budoucnu znovu zvážen. Prozatím ale vyloučil zastavení operací za současné situace, kdy jsou izraelská města a osady na jihu země ostřelovány raketami, odpalovanými teroristy z Hamásu, což právě bylo důvodem pro zahájení operace Lité olovo. Olmert ještě dodal, že Izrael byl velmi dlouho zdrženlivý, avšak nyní že již musel reagovat na neustálé ostřelování osad v blízkosti pásma Gazy. Zastavení operace by navíc poskytlo Hamás čas a prostor k přeskupení. Moment překvapení přitom hrál důležitou roli v dosavadním úspěšném průběhu operace.


Teroristické hnutí Hamás mezitím oznámilo, že je připraveno seznámit se blíže s návrhem příměří, avšak pouze za podmínek úplného ukončení izraelských operací a otevření všech pohraničních přechodů do Gazy.


Na Izrael dopadlo více než sedmdesát raket. Zasáhly Aškelon, Beerševu a Ašdod. Zde jedna raketa dopadla na dětské hřiště.


Izraelské letectvo pokračovalo v náletech na cíle v Gaze. Jeden z nich směřoval na mešitu v Gaza City, v níž bylo skladováno značné množství raket. Rozkaz k provedení tohoto konkrétního náletu byl posvěcen z vyšších míst. Mešita patří mezi cíle, které jakožto civilní a navíc sakrální budovy standardně nejsou na seznamu cílů, avšak přítomnost skladiště zbraní v jejích útrobách z ní učinilo legitimní vojenský cíl.


Během noci se do akcí opět zapojilo námořnictvo a ve spolupráci s letectvem zaútočilo na asi 20 cílů.


Na záběrech uveřejněných na youtube (uživatel Iweapons) jsou vidět stroje F-16I, F-15I, AH-64, CH-53, Beech King Air 200.


100. letka "Létající velbloud" a další, účastnící se akcí, používájí letouny Tzofit (Beechcraft King Air 200/RC-12) k hledání cílů a Chofit (Beechcraft Bonanza A-36) k pořízení fotografií vybraných cílů.Čtvrtek, 1. ledna 2009 - den šestý


Libye, jednající za Ligu arabských států, předložila Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce odsuzující Izrael a požadující po něm zastavení operací v Gaze. Návrh ihned odmítly USA, které jej označily za jednostranný a nevyvážený, neboť nezmiňuje zastavení raketových přepadů Izraele členy Hamásu.


Izraelské letectvo dnes pokračovalo v náletech na vybrané cíle Hamásu. Během jednoho z nich byl zlikvidován jeden z předních teroristů - Nizár Raján, spojka mezi tzv. vojenskou a tzv. politickou částí Hamásu a výrazný zastánce obnovení sebevražedných útoků proti Izraeli. Jeho rodinu byla údajně dopředu vyzvána, aby dům opustila. Vzhledem k tomu, že tak neučinila, stala se rovněž obětí náletu. Jeho dům byl rovněž využíván jako sklad zbraní, skryté vyústění tunelu a komunikační centrála, což z něj činilo legitimní vojenský cíl. Dalšími cíli byly
budovy parlamentu, ministerstva školství a ministerstva spravedlnosti. Ve městě Gaza byla ještě zničena výrobna zbraní a jejich skladiště, v Rafáhu pak pět tunelů a policejní velitelství.


Po odpoledním náletu na Rajána následoval večerní na dům dalšího významného člena Hamásu Nabíla Abú al-Amrího. Po zásahu jeho domu došlo k sekundárnímu výbuchu - v budově v rezidenční zástavbě bylo zřejmě přechováváno větší množství zbraní a výbušnin.


Letoun IAF zaútočil na mešitu v Džabalíji, jež sloužila jako jedna ze základen Hamásu a skladiště velkého množství raket a dalších zbraní (po počátečním zásahu došlo k řadě sekundárních explozí)


Do Gazy projelo přes přechod Kerem Šalom dalších 90 nákladních vozidel s potravinami a lékařskými zásobami od mezinárodních organizací.


Teroristé z Hamásu odpálili na Izrael padesát raket, které dopadly na Beerševu, Aškelon, Sderot a Ašdod.


Ministryně zahraničních věcí Cipi Livni během navštěvy Paříže opět odmítla přijetí francouzského návrhu na ukončení bojových operací. Ty podle ní budou pokračovat do té doby, dokud bude Hamás pro Izrael představovat nebezpečí. Dále uvedla, že přerušení boje z důvodů humanitárních není potřeba; do oblasti prý nyní naopak proudí více pomoci než normálně.


Egyptský ministr zahraničních věcí Ahmed Abúl Gheit řekl, že Hamás musí v rámci jakéhokoli příměří zajistit ukončení raketových útoků. Zároveň palestinské "militanty" podrobil kritice, neboť dali Izraeli ospravedlnění pro nálety. Uvedl to po schůzce egyptského prezidenta Husního Mubaraka s tureckým premiérem Recepem Tajipem Erdoganem, který je na okružní cestě oblastí v rámci pokusu o zprostředkovatelskou roli.


Během noci se akcí zúčastnilo i námořnictvo. Zasaženo bylo kolem dvaceti cílů.


Pátek, 2. ledna 2009 - den sedmý


IAF zaútočila na cca čtyřicítku cílů, mezi nimi i na domy zhruba patnáctky předních činitelů teroristické skupiny Hamás. Cílem se stali například Imád Akel (jeden z předních "vojenských" činitelů, výrobce zbraní a hlava raketových a minometných přepadů Izraele), Atef Adwán (měl na starosti vězeňství), Mohammed Matúk (zapleten do výroby a skladování zbraní, pod jeho domem vedl tunel na pašování kontrabandu z Egypta) či Mohammed Madhún, člen Hamásu přímo spoluzodpovědný za raketové útoky na Izrael. I jeho dům sloužil vedle obytných účelům také jako výrobna a skladiště různých zbraní. Provedeno bylo i několik útoků na podzemní tunely na hranici s Egyptem.


Rakety Hamásu (cca čtyři desítky) směřovaly na Aškelon, Sderot, Eškol a Sdot Negev.


Námořnictvo také pokračovalo v akcích. Společně s letectvem zaútočilo během noci z 2. na 3. ledna na zhruba pětadvacet cílů - stanoviště Hamásu, výcvikové tábory a stanoviště pro odpalování raket.


Palestinská policie na Západním břehu Jordánu tvrdě rozehnala pro-hamásovskou demonstraci.(rozpracováno; text je průběžně doplňován i zpětně upravován)
URL : https://www.valka.cz/2008-Operace-Lite-olovo-Izraelska-ofenziva-proti-teroristickemu-hnuti-Hamas-t79286#291130Verze : 0
MOD
Pozemní ofenziva - týden od 3. ledna 2009Sobota, 3. ledna 2009 - den osmý


V noci z pátku na sobotu pokračovalo izraelské letectvo v náletech na cíle v pásmu Gazy. Mezi zhruba třemi desítkami cílů byl dům Abú Zakaríi Al-Džamála, jednoho z předních velitelů Brigád Izz al-Dína al-Kasáma, či dům Izz al-Dína Haddáda, vojenského velitele východní části města Gaza. V Bejt Lahíji byl cílem náletu dům Ismaíla Ghanema, člena "vojenského" křídla Hamásu, který byl hlavní osobou zodpovědnou za odpalování raket typu Grad. Mezi dalšími cíly byly Americká mezinárodní škola, která sloužila jako odpaliště raket a úkryt teroristů, a kontrolní věž letiště v Dahaníji.


Ráno shodilo IAF letáky varující obyvatele Gazy, aby se nezdržovali v ulicích. Poté následovaly další letecké údery.


Hamás tvrdí, že minometnou palbou odrazil pokus skupiny vojáků IDF o průnik do Gazy. IDF to popřely.


Ráno bylo na Izrael odpáleno nejméně deset raket, jedna z nich zasáhla dvůr domu v Aškelonu. Nejsou hlášeny ztráty na životech, jen materiální škody. Další dopadly do oblasti Eškolu a Netivotu.


Kolem čtvrté hodiny odpoledne se do akcí poprvé zapojilo i dělostřelectvo. Cílem byla místa odkud byly odpalovány rakety a další cíle podél společné hranice. Na záběrech je střelba vedena z houfnic M-109 Doher.


Letectvo na třech různých místech bombardovalo hlavní silnice vedoucí skrz pásmo, čímž velmi znesnadnilo pohyb vozidel oblastí.


Teroristé odpálili na jižní Izrael další rakety. Dopady jsou hlášeny z oblasti Eškolu, Netivotu, Aškelonu, Ašdodu, Kirjat Malachi a Šaar Hanegevu.


Po setmění zesílila letecká ofenzíva. Během jednoho náletu bylo bombardováno zpravodajské velitelství Hamásu v Šáti, cílem dalších byly mešita ve městě Bejt Lahíja, sklady zbraní a munice, výcviková střediska a domy vůdců Hamásu. Cílem byly i pozice Islámského džihádu.V průběhu večera se operace posunula do druhé fáze. První pozemní jednotky vstoupily do pásma Gazy za podpory ostatních složek IDF. Podle arabských korespondentů útok probíhá ze tří směrů a v současné době jsou jednotky IDF v Bejt Lahíji a Bejt Hanúnu. Místa kudy IDF pronikla na území Gazy byly přechod Erez, Nahal Oz a Karni. Došlo k prvním střetům s ozbrojenci Hamasu, při nichž došlo k prudkým přestřelkám. Na záběrech z příprav jsou vidět tanky Merkava typu Mk. 3 a Mk. 4 a také transportéry Zelda a Achzarit, dále obrněné buldozery D9.


Přes přechod Karni postupovala 401. brigáda obrněného sboru, vybavená tanky Merkava Mk. 4.Pozemní část operace rozšiřuje podle mluvčího IDF cíle celé operace Lité olovo - o zasazení tvrdého úderu Hamásu a posílení odstrašující síly IDF, což má přinést dlouhodoběji stabilnější situaci z hlediska bezpečnosti obyvatel jižního Izraele. Na pozemní části operace se podílí pěší, tankové, dělostřelecké, ženijní a zpravodajské součásti pozemních sil za podpory letectva, námořnictva a zpravodajské služby Šinbet (civilní kontrarozvědka).

Námořnictvo v noci z 3. na 4. zaútočilo na další cíle, mezi nimi jsou zpravodajská centrála Hamasu v městě Gaza, místa odpalů raket a námořní základny Hamasu.Pozemní invazi schválila vláda již v pátek. Dva ministři se zdrželi hlasování z toho důvodu, že mezi cíle pozemní operace nebylo výslovně zahrnuto svržení Hamásu.


Podle zatím nepotvrzených zpráv zlikvidovala izraelská pěchota v přestřelkách za podpory bojových vrtulníků desítky ozbrojenců Hamásu. Izraelští ženisté narazili při likvidaci jednoho z podzemních tunelů na skupinku pěti teroristů - pět jich zlikvidovali.


Vláda schválila povolání deseti tisíců záložníků, především z bojových jednotek.


Ministr obrany Ehud Barak nařídil úplnou námořní blokádu v oblasti čtyřiceti mil od pásma Gazy. Izraelské vojenské námořnictvo bombardovalo pobřeží Gazy (zřejmě protiinvazní fortifikační prvky).


Z pásma Gazy byla vypálena další raketa, dopadla do neobydlené oblasti (Sdot Negev). Celkově jich bylo za sobotu cca 40.


Vůdce teroristického hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh vyzval Hamás k tomu, aby způsobil IDF velké ztráty na životech a porazil Izrael.


Izraelské pozemní síly ovládly severní oblast pásma Gazy, odkud byly odpalovány rakety a minometné granáty na Izrael.Neděle, 4. ledna 2009 - den devátý


Postup izraelských pozemních vojsk rozdělil pásmo Gazy na dvě části. Tanky IDF byly spatřeny v oblasti mezi městem Gaza a osadou Netzarim, což by znamenalo odříznutí města Gaza od zbytku pásma. Podle svědků jich mělo být 150.


IDF hlásí třicet zraněných vojáků, z toho dva těžce.


Na akci se podílí vojáci z Obrněného sboru, Ženijního sboru, výsadkáři a příslušníci brigád Golani a Givati. Celkově by množství nasazených vojáků mělo odpovídat přinejmenším síle čtyř brigád.


USA zablokovaly přijetí rezoluce OSN vyzývající k okamžitému příměří, kterou chtěla předložit Libye.


Od rána již dopadlo na Izrael deset raket. Dopadly do oblasti Sderotu, Negevu, Netivotu a Eškolu.


Jeden z těžce zraněných vojáků St.Sgt. Dvir Immanuell (uváděno také Emmanueloff) (22 let, z Givat Ze'ev) z brigády Golani podlehl svým zraněním v nemocnici Soroka v Beerševě kam byl evakuován. Stal se tak první obětí z řad IDF v Gaze. Zraněn byl střepinou z minometného granátu u Džabaljy. Jeho pohřeb se bude konat ve 23:00 na vojenském hřbitově na Herzlově hoře v Jeruzalému (izraelský ekvivalent Arlingtonského národního hřbitova v USA). V odpoledních hodinách přibyli ke třicítce zraněných další tři, všichni lehce.


Odpoledne se IAF během náletu na Chán Júnis podařilo zlikvidovat Hussámu Hamdána (řídil odpalování raket typu Grad na města Beer Ševa a Ofakim) a Muhammada Hila (řídil v Chán Júnisu speciální síly Hamásu).Newyorský starosta Michael Bloomberg navštívil jako výraz solidarity Izrael. Navštívil města Sderot a Aškelon, jež jsou již delší dobu pravidelným cílem raket Hamásu.


Velitel generálního štábu Lt. Gen. Gabi Ashkenazi navštívil leteckou základnu Palmahim. Během návštěvy provedl inspekci několika jednotek a promluvil s vojáky. Vyjádřil uspokojení s průběhem operací.


Hamás uvalil na řadu členů konkurenčního Fatáhu domácí vězení. Někteří byli navíc zraněni či přímo zabiti. Vládnoucí režim v Gaze má strach, že by se členové Fatáhu mohli pokusit převzít moc v případě svržení nadvlády Hamásu.


V neděli odpoledne byl ve městě Džabalíja zlikvidován další výše postavený terorista Hamásu Muhammad Šalpoch, který byl členem jeho úderných jednotek a byl zapleten do odpalování raket na Izrael.


V noci z 4. na 5. zaútočilo námořnictvo na cíle zahrnující odpalovací základny, bunkry a námořní základny Hamasu.


Hamas uvádí, že se mu podařilo unést dva vojáky IDF. IDF to popírá a potvrzuje pouze, že se Hamas pokusil unést jednoho z vojáků z brigády Golani, který sledoval jednoho z militantů Hamasu do tunelu pod velitelským centrem. Tam narazil na další a strhla se přestřelka. Za pomoci spolubojovníků a podpory dvou vrtulníků se mu podařilo vyváznout. Hamas se snaží vyprovokovat vojáky IDF, aby je následovali do tunelů, kde je chce unést.

Hamás má prý v důsledku izraleské pozemní operace problémy s udržením spojení s jednotlivými veliteli v poli.


St.- Sgt. Dvir Emanuelof, 22, Givat Ze'ev, průzkumný prapor brigády Golani, další těžce zraněný voják (asi) ze stejné jednotky


- ta třicítka zraněných byla z 51. praporu brigády Golaniv neděli večer - čtyři vojáci zraněni odstřelovačem


v neděli odpoledne rozdělily IDF Gazu na dvě části, čímž zamezily přísunu zbraní, bojovníků a dalších zásob z jihu, a obklíčili město Gaza


- na čtyřicet raket dopadlo na Izrael; Sderot a Aškelon utrpěly přímé zásahy


- IDF drží pozice na severu pásma a na okrajích Bejt Lahíjy, Sadžijy, Džabaljy a Atatry
- k přestřelkám prý došlo i u letiště v Dahaníje


- řada významných teroristů se prý skrývá v nemocnici Šífa ve městě Gaza, kde se pohybují v převlecích za doktoryPondělí, 5. ledna 2009 - den desátý


V noci IAF zasáhlo třicítku cílů, mezi nimi i mešitu sloužící jako skladiště zbraní, podzemní bunkr ve městě Gaza, řadu tunelů v okolí Rafáhu, stanoviště odpalování raket a několik domů předáků Hamásu.


Dopoledne bylo v severní části pásma lehce až středně těžce zraněno šest příslušníků IDF. Přestřelky byly hlášeny z Bejt Lahíje a Bejt Hanúnu.


Izraelská pěchota, postupující k pobřeží, se večer za masivní podpory dělostřelectva střetla s palestinskými teroristy z Hamásu. Letectvo zlikvidovalo řadu dalších tunelů.


Celkový počet teroristů zlikvidovaných v přestřelkách během pozemní operace dosáhl stovky.


- pásmo rozděleno na tři části
- Izrael obklíčil město Gaza
- značná část pásma pod kontrolou IDF
- přestřelky hlášeny i z ulic města Gaza a jiných hustě obydlených oblastí


- jen během pondělka dle IDF zlikvidováno cca 80-100 teroristů Hamásu v přestřelkách na zemi; dalších 100 zajato


- přesto cca 40 raket a minometných granátů dopadlo na jižní Izrael (oblast Ša'ar Hanegev, Beerševa, Ašdod, Aškelon)- Hamás uvedl, že pošle do Egypta své zástupce na diplomatická jednáníV noční akci kolem 6 hodiny večerní zahynuli tři vojáci IDF 13. praporu "Gideon" brigády Golani, jeden utrpěl kritická zranění, tři rozsáhlá a dvacet lehká až střední. Došlo k tomu následkem střelby do vlastních řad při akci v severní části pásma Gazy. Izraelský tank při akci zasáhl budovu, kterou již vojáci obsadili. Velitel brigády Col. Avi Peled utrpěl při incidentu lehká zranění. Mrtví jsou Cpl. Yosef Muadi (19 let, z Haify) z 13. praporu brigády Golani. Jeho pohřeb se bude konat v obci Yarka v Galileji na hřbtově Bircha 6. ledna v 15:00. Maj. Dagan Vertman (32 let, doktor z Ma'aleh Michmash), pohřben bude na hřbitově na Herzlově hoře v 15:30. St. Sgt Nitai Stern (21 let, z Jeruzalemu), pohřben bude také na hřbitově na Herzlově hoře v 13:30.
Jeden z vážně zraněných byl velitel 13. praporu Lt. Col. Oren Cohen.


Zranění vojáci byly evakuováni vozidly a vrtulníky ( v záběru z Beer Ševy je vidět S-70A Yanshuv)do nemocnic v Izraeli, v závislosti na utrpěných zraněních.


Počet mrtvých na straně IDF se rozrostl na pět. V dalším případě střelby do vlastních řad poblíž Bejt Hanůnu zahynul důstojník výsadkářské brigády. Jedná se o zástupce velitele roty Cpt. Yonatana Netanela (27 let, z Kedumimu) z 202. praporu "Zmije" výsadkářské brigády. Zemřel pod troskami budovy po zásahu zbloudilou střepinou z minometného granátu vystřeleného IDF, který zasáhl prostor, kde jeho jednotka operovala.
Úterý, 6. ledna 2009 - den jedenáctý- jeden voják IDF byl zabit (St.-Sgt. Alexander Mashevizky, 21 let, z Beer Ševy, příslušník elitní jednotky ženistů - Sajeret Jahalom)
- čtyři další byli lehce zraněni v severní části města Gaza


- na jih Izraele dopadlo na třicet raket; jedna z nich poprvé dopadla až v Gedeře


- během náletu na budovu v Džabalíje byl zřejmě zlikvidován Ajmán Siam, velitel Hamásu zodpovědný za odpalování raket


- izraelští představitelé uvedli, že Izrael bude i nadále posílat do Gazy humanitární pomoc skrze přechod v Kerem Šalomu, ačkoli velkou část z ní rozkrádají teorirsté z Hamásu, čímž uměle zhoršují situaci v Gaze


- Izrael zaútočil na teroristy Hamásu vedoucí minometnou palbu ze školy patřící jedné z organizací OSN (UNRWA)


Izrael během úterý zaútočil na dvě školy patřící organizaci UNRWA. Při útocích zahynulo v jedné škole 40 (mluvčí UN uvádí 30)(Džabalíja) a v druhé 3 (Shati) Palestinci. Zároveň však IDF potvrdila, že mezi mrtvými v Džabalíji byli identifikováni teroristé z Hamásu Imad Abu Askhar a Hassan Abu Askhar. Také záběry z UAV (užívány jsou typy Heron a Hermes 450) potvrzují střelbu vedenou z budov škol a z jejich blízkosti.


Na záběrech z tohoto dne, uvolněných na oficiálním kanálu IDF na youtube, jsou vidět transportéry Achzarit, tanky Merkava Mk. 4 a Merkava Mk. 3 a vojáci vybavení útočnými puškami Tavor a několika variantami M4
Středa, 7. ledna 2009 - den dvanáctý


IDF večer vystupňovaly operace proti tunelům na hranicích Gazy s Egyptem. IAF předtím v Rafáhu shodilo letáky vyzývající obyvatelstvo z oblasti poblíž tzv. koridoru Philadephi, aby ji opustili, což také vesměs udělali. Ve večerních hodinách pak letouny IAF vybombardovalo několik domů, v nichž měly být vstupy do tunelů.


IAF údajně zaútočilo na mešitu ve čtvrti Šejch Radwán ve městě Gaza. Jednalo by se o v pořadí šestý nálet na mešitu. Ty teroristé využívají k vojenským účelům, čímž z nich dělají legitimní vojenský cíl.


Izraelští vojáci zadrželi řadu teroristů, zbraní a výbušných systémů. Nalezli též řadu tunelů.


Během dne bylo lehce zraněno devět vojáků IDF.


V době trvání odpoledního tříhodinového příměří (které by napříště mělo být každý den) bylo do Gazy vpuštěno zhruba 80 nákladních vozidel s humanitární pomocí, do elektrárny v Gaze byl odeslán topný olej. Po skončení příměří odpálil Hamás raketu na Beer Ševu, na což IAF reagovalo náletem na stanoviště jejich odpálení.


Izraelský bezpečnostní kabinet odsouhlasil pokračování operace v Gaze.


Izraelské pozemní síly obsadily řadu pozic v severní Gaze. Jsou ale prý připraveny rozšířit operaci i do jižní části pásma, pokud to bude nutné.Čtvrtek, 8. ledna 2009 - den třináctý


Další izraelský voják zemřel při ranní přestřelce v oblasti Kissufim. Vojáky zasáhla protitanková střela. Jeden zemřel, další byl lehce zraněn. Mrtvý je Cpt. Roi Rosner (27 let, z Holonu), velitel roty z 93. praporu Haruv brigády Kfir. Posmrtně byl povýšen na majora.


UNRWA pozastavila činnost v pásmu Gazy po incidentu, kdy během tříhodinové přestávky v boji údajně ostřelovali vojáci IDF nákladní auto organizace. Řidič vozidla zemřel. IDF incident vyšetřuje.


Sgt. Amit Robinson (20 let, z kibucu Magal) ze 71. praporu Obrněného sboru IDF se stal druhým vojákem IDF který v průběhu dne zemřel. Stal se obětí ostřelovače.
Na severní Izrael, konkrétně do oblasti Naharíje, dopadly ráno kolem osmé hodiny nejméně dvě rakety odpálené z jižního Libanonu. Jedna z nich zasáhla domov důchodců. Dvě osoby utrpěly lehká zranění, několik dalších utrpělo šok. Hizballáh odmítl účast na této akci. Izraelská armáda na tento raketový přepad odpověděla krátkým dělostřeleckým protiútokem. Libanonská vláda raketový útok odsoudila. Zřejmě se jedná o akci nějaké místní palestinské skupiny.


Izrael již dříve deklaroval, že je v případě většího ohrožení ze severu připraven na masivní protiakci.
- v přestřelce s Hamásem zahynul další voják IDF - kpt. Omer Rabinovič z brigády Golani


Cpt. Omer Rabinovich (23 let, z Aradu) velitel čety z brigády Golani (některé prameny uvádí Kfir(?)) zemřel při přestřelce v centrální oblasti pásma Gazy. Skupinu vojáků zasáhla protitanková střela.


- zasaženo (IAF) kolem 30 cílů v celé Gaze, hlavně skladů zbraní, dále tunely v okolí Rafáhu a odpaliště raket


- další šedesátku cílů zlikvidovaly pozemní síly


- na Izrael dopadlo kolem třiceti raket, například do oblasti západního Negevu


- v noci napadlo IAF ve spolupráci s kontrarozvědkou domy čelních teroristů Hamásu
--- Jásir Natat: zodpovědný za raketové ostřelování Izraele z oblasti Rafahu
--- Mohammed Sanuar: velitel jednotky v Chán Junís


V noční akci izraelské námořnictvo zasáhlo nejméně desítku ozbrojených teroristů a pokračovalo v podpoře pozemních sil. Na zveřejněných záběrech jsou plavidla třídy Saar 4.5 podtřídy Hetz. Je vidět palba 76 mm děla na cíle na pobřeží.


Pátek, 9. ledna 2009 - den čtrnáctý


K dnešnímu dni vypršel mandát prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse; podle některých právních výkladů mu Základní zákon umožňuje zastávat úřad ještě po dobu jednoho roku, jiní tvrdí, že pravomoci by měly přejít na předsedu Palestinské legislativní rady a po šedesáti dnech na nově zvoleného prezidenta. Avšak v současné situaci lze těžko předpokládat uskutečnění voleb a navíc se předseda legislativního orgánu, Abdel Azíz Dwejk, nachází v izraelském vězení.IDF pokračovaly v operacích v severní části pásma Gaza. Pozemní vojsko podporovalo letectvo i námořnictvo. Zničeny byly další tunely a sklady zbraní. Tři vojáci byli zraněni - jeden středně těžce, dva lehce.IDF ve spolupráci s kontrarozvědkou (Šinbet) zlikvidovali dva vysoce postavené teroristy (Tárik Abú Hamšab v Bejt Hanúnu a Muhammad Nadžár v Džabalje). Ráno byl ve čtvrti Zejtún výstřelem z tanku eliminován Assád el Džamala, další významný kádr Hamásu, terorista zodpovědný za raketové přepady a umisťování NVS.


Přes noc zasáhlo IAF padesátků cílů. V odpoledních hodinách pak zaútočilo na více jak čtyři desátky cílů (budovy patřící Hamásu, muniční sklady, místa odpalování raket).


Po raketovém útoku na Ašdod, čímž došlo k narušení tříhodinového příměří, obnovil Izrael své vojenské operace v Gaze.


Přes noc bylo zraněno pět vojáků IDF, jeden středně těžce, čtyři lehce.
V pátek ráno dopadlo na jižní Izrael cca dvacet raket a minometných granátů.


Teroristé Hamásu narušili tříhodinové příměří, během něhož vždy proudila pomoc přes hraniční přechod v Kerem Šalomu, tím, že provedli minometný přepad právě tohoto terminálu.
Ještě předtím krátce po jedné hodině odpolední vypálili tři rakety na Ašdod.


Odpoledne vypálili dvě rakety do oblasti Eškol, jednu do doblasti Sdot Negev a další na Ofakim. Další útoky směřovaly na Beerševu, Aškelon a Merhavim. Celkově odpoledne dopadlo na jižní Izrael přes třicet raket a minometných granátů.


Rada bezpečnosti přijala rezoluci vyzývající k okamžitému a trvalému příměří.


Hamás ústy Usámy Hamdána, jeho zástupce v Libanonu, tuto rezoluci odmítl.


Premiér Olmert uvedl, že operace v Gaze bude pokračovat i přes přijatou rezoluci OSN. Rakety odpálené ráno na Izrael podle něho jen dokazují, že tato rezoluce je nepraktická.
URL : https://www.valka.cz/2008-Operace-Lite-olovo-Izraelska-ofenziva-proti-teroristickemu-hnuti-Hamas-t79286#291541Verze : 0
MOD
Sobota, 10. ledna 2009 - den patnáctý


Přes noc zlikvidovali izraelští vojáci v přestřelkách patnáct teroristů Hamásu. Sedm příslušníků IDF bylo lehce zraněno. Letectvo podpořilo pozemní síly útokem na čtyři desítky cílů (tunely, muniční sklady, odpaliště raket).


Ráno dopadly do oblasti Eškol tři rakety. Další dvě směřovaly na Sderot.


IDF zlikvidovala vysokého velitele Hamasu Amira Mansiho velitele programu odpalování raket. Mansi byl také hlavní autoritou pro odpalování raket typu Grad. Mansi byl spatřen při odpalování raket v oblasti Jabel Rise, byla zahájena střelba a Mansi byl zabit a další dva teroristi zraněni. Mansí měl úzké kontakty na Hizballáh. Zlikvidován byl raketou, jež byla odpálena z vrtulníku.


Podle vyšetřování IDF není za incident s napadením vozidla OSN zodpovědná armáda. Nyní probíhá vyšetřování toho, kdo za napadením stál. Očití svědkové uvádějí teroristy z Hamásu. Zranění Palestinci byli ošetřeni na izraelském území a jsou v nemocnici v Aškelonu. Samo OSN nyní potvrdilo, že nemůže s jistotou konstatovat, že původcem střelby byl tank IDF.Podle IDF bylo od počátku zahájení pozemní operace zlikvidováno nejméně 300 teroristů Hamásu.


Letouny IDF shodily letáky varující obyvatelstvo Gazy před rozšířením operace Lité olovo, jelikož na jižní Izrael dopadá stále více raket. Tím by došlo ke třetí fázi operace. Tento krok by nejprve musela odsouhlasit vláda. Armáda má prý i plány na čtvrtou fázi, která by znamenala celkovou okupaci pásma Gazy a svržení Hamásu.Neděle, 11. ledna 2009 - den šestnáctýTeroristé z Hamásu pokračovali v ostřelování jižního Izraele. Nepřestali ani v době trvání tříhodinového příměří. Celkově odpálili kolem třiceti raket. Jedna z nich zasáhla prázdnou školku v Ašdodu. Rakety dále dopadly na Sderot, Beerševu, Kirjat Malachi, Aškelon a do oblastí Eškol, Sdot Negev a Netivot. V Beerševě dochází k postupnému otevírání škol. Týká se to jen těch, které mají dostatečně silné střechy, schopné odolat zásahu rakety, nebo chráněné místnosti. Některé hodiny budou vedeny v úkrytech. Školy v Aškelonu zůstávají uzavřené.


Vozidlo IDF bylo na Golanských výšinách napadenou střelbou ze syrského území. Jednalo se zřejmě o individuální akci.


Mluvčí IDF informoval, že do Gazy byli nyní posláni i záložníci. Odmítl ale potvrdit, zda to znamená, že bude zahájena třetí fáze operace Lité olovo (1. fáze = letecké údery, 2. fáze = pozemní operace [obsazení nezastavěných oblasti, obklíčení města Gaza], 3. fáze = zřejmě rozšíření pozemních operací do jižní části pásma).


IAF provedlo kolem dvou desítek náletů na pašerácké tunely podél hranice s Egyptem. Hamás se údajně pokusil sestřelit jeden letoun pomocí rakety odpálené z přenosného protiladlového kompletu. IAF v noci vybombardovalo jednu mešitu v Gaze, kde bylo několik takových kompletů skladováno. IAF zlikvidovalo ještě několik dalších stanovišť a skladů, další sklady objevili vojáci pozemního vojska.


IAF vybombardovalo i dům vojenského velitele Hamásu Ahmed Džábrího. Ten se ovšem skrývá na neznámém místě, pravděpodobně v podzemí pod nemocnicí Šífa.


Vojáci IDF se při zužování obklíčení města Gaza střetli s bojovníky Hamásu a Islámského džihádu v údajně zatím nejzuřivější přestřelce. Stalo se tak na předměstí Šejk Adžlín.


Letectvo dále shodilo další várku letáků. Vyzývá v nich obyvatelstvo Gazy, aby telefonicky informovalo IDF o skladech a odpalištích raket.Pondělí, 12. ledna 2009 - den sedmnáctý


Hamás vyraboval nákladní vozy, které do Gazy přivážely humanitární pomoc. Materiál pak rozprodali. Od desáté hodiny ráno zastavil Izrael na tři hodiny palbu a nechal přes terminály Karni a Kerem Šalom do Gazy proudit humanitární pomoc. Palestinci se pokusili propašovat do Gazy i elektroniku. Izraelští činitelé tento pokus zmařili. Od začátku bojů bylo do Gazy přes izraelské přechody dovezeny sedmnáct tisíc tun humanitární pomoci.


IDF zvažuje zřízení polní nemocnice u hranic s Gazou, v níž by byli ošetřováni zranění Palestinci.


Příslušníci parabrigády objevili tunel vedoucí z Gazy na izraelské území. Tunel, který měl zřejmě posloužit k provedení teroristického útoku, byl následně zničen.


K regulérním jednotkám se v pondělí připojovali další povolaní záložníci. To umožnilo vojskům, již nasazeným, postoupit hlouběji do zastavěného území. Pěchota pokračovala za podpory letectva v potyčkách s bojovníky Hamásu v severní části pásma a ve městě Gaza. Čtyři vojáci byli lehce zraněni.


Podle izraelských odhadů bylo od začátku bojů zabito zhruba 900 Palestinců, z čehož 400 osob bylo známo jako příslušníci Hamásu a ze zbývajících 500 byla odhadem polovina též příslušníky Hamásu.


Skupina teroristů zaútočila na izraelské vojáky z mešity. Pěchota přivolala na pomoc letectvo, které na pozice skupiny zaútočilo. Posléze vojáci mešitu prohledali a našli v ní rakety Kasám a minometné granáty. Mimoto zaútočilo letetcvo v pondělí na necelou třicítku cílů.


Patnáct minut před koncem humanitárního zastavení palby vypálili Palestinci rakety na Aškelon, Beerševu, Ofakim a Sderot.


Na Izrael dopadlo celkem něco mála přes dvacet raket a dělostřeleckých granátů. Poprvé byla zasažena oblast Kirjat Gat. Mezi dalšími zasaženými oblastmi je Šaar Hanegev a Eškol.

On-line aktualita:
V době otevření přechodu, tj. v době trvání pravidelného tříhodinového příměří, by mělo být možné on-line sledovat provoz na přechodu Kerem Šalom. Adresa zde: www.mod.gov.il
Úterý, 13. ledna 2009 - den osmnáctý


Náčelník generálního štábu IDF genpor. Gabi Aškenazi uvedl, že Hamás utrpěl významné personální i materiální zprávy. Podle něj teroristé z Hamásu zneužívají civilní obyvatelstvo Gazy jako živé štíty. Též nosí uniformy IDF a pak v nich útočí na skutečné vojáky. Hamásu podle něj dostával materiální i finanční pomoc z Íránu.


I přes výrazný pokrok ještě podle izraelských činitelů nebylo plně dosaženo dvou základních cílů - dostatečného oslabení Hamásu a obnovení izraelské úrovně odstrašení.


Od začátku operace provedlo izraelské letectvo 2 310 vzletů.


I dnes dopadly na jižní Izrael rakety Hamásu. Cílem byla města Aškelon a Sderot, oblasti Eškol a Šaar Hanegev. Nicméně v poslední době klesá počet odpálených raket.


Jeden důstojník IDF (velitel čety 2nd Lt. Aharon Karov z Ginot Šomronu, prapor 890, výsadková brigáda; před necelými dvěma týdny byl odeslán bojovat do Gazy a to druhý den po své svatbě) byl v noci těžce zraněn při výbuchu nastražené bomby. Dva další byli zraněni lehce a středně těžce. Hamás měl v noci přijít o třicítku svých členů. Vojáci IDF zničili další sklady a tunely.


Dělostřelectvo IDF silně ostřelovalo cíle na okrajích města Gaza, pěchota postupovalo více do středu obydlených oblastí. Silné střety byly hlášeny např. ze čtvrti Tel Hawwa. Vojáci IDF se nyní nacházejí zhruba kilometr a půl od středu města Gaza. Pozice v otevřených oblastech zaujali záložníci, pravidelné jednotky se posunuly více do obydlených oblastí.

Podle některých zdrojů se Olmert, Barak a Livni rozhodli dát šanci egyptské diplomatické iniciativě, což pro IDF znamená, že prozatím nebude postupovat dále, jen bude provádět cílené nálety.


Teroristé v severní Gaze stříleli na vojáky IDF z mešity. Ti střelbu opětovali a IAF následně vybombardovalo dvůr budovy, kde se teroristé nacházeli. Letectvo dále bombardovalo na šedesátku cílů.Během dne bylo vypáleno na Izrael celkem 18 raket a minometných střel.


Přes přechod Kerem Šalom bylo převezeno 102 nákladních aut a 4 kontejnery s humanitární pomocí.


IAF zaútočilo na více než 100 cílů, mezi nimiž bylo:
55 pašeráckých tunelů
20 odpalovacích pozic
22 pozic teroristů, kteří byli zaměřeni ve spolupráci s pozemními silami


Pozemní síly v severní části pásma Gazy narazilo na větší množství teroristů ozbrojených protitankovými střelami a lehkými zbraněmi.


Jednotky ženistů provedly kontrolovaný výbuch tunelu vedoucího na území Izraele v blízkosti přechodu Nahal Oz, který objevily výsadkářské jednotky. Ten byl zřejmě určen k provádění únosů.


Jednotky IDF nalezly v mešitě v Zeitoun zbraně a části raket. Mezi nalezenými zbraněmi byl protiletadlový kulomet ráže 14,5 mm typu KPV (předpokládá se, že Hamás jich má více než deset)


Středa, 14. ledna 2009 - den devatenáctý


Přes přechod Kerem Šalom bylo převezeno 104000l paliva a 111 nákladních vozů s humanitární pomocí.


Více než 12 raket Kassam a Grad bylo vypuštěno na Izrael. Rakety typu Grad zasáhly oblast Beer Ševy a Ašdodu. Tři rakety vypuštěné z území Libanonu zasáhly sever Izraele. Izraelské dělostřelectvo odpovědělo střelbou na zdroj střelby poblíž vesnice Kfar Hamam v jižní části Libanonu. Tři další rakety typu grad připravené k odpálení objevily a zlikvidovaly libanonské síly.
Teroristé také poprvé použili střely s fosforem. Bylo odpáleno 14 raket, které dopadly v oblasti Eškolu v západní části pouště Negev.


Letectvo zničilo odpalovací zařízení raket Grad. Dále zaútočilo na zhruba 20 teroristických postavení, mezi nimiž byly:
9 postavení pro odpalování raket, některé podzemní
mnoho ozbrojených operativců
3 tunely
5 skladů zbraní


Pozemní síly hlásí mnoho ozbrojených střetů. Při jednom z incidentů na průzkumné misi narazily výsadkářské jednotky na sebevražedného atentátníka. Jednotky ho identifikovaly, zahájily palbu a přivedly k výbuchu pás na jeho těle.


Při další akci byl ozbrojený terorista identifikován a zneškodněn v blízkosti tankových sil IDF.


V třetím incidentu ženijní jednotky ve spolupráci s ozbrojeným sborem odhalily zásobu 20 raket v civilním domě ve městě Gaza. Ty byly zničeny při kontrolované explozi.


Jeden voják byl vážně zraněn, jeden středně a pět lehce, když na ně byla vystřelena protitanková střela. Došlo k tomu v severní části pásma Gazy.
URL : https://www.valka.cz/2008-Operace-Lite-olovo-Izraelska-ofenziva-proti-teroristickemu-hnuti-Hamas-t79286#292829Verze : 0
MOD
Čtvrtek, 15. ledna 2009 - den dvacátý


Přes noc bylo v bojích zraněno jedenáct vojáků IDF. Letectvo zaútočilo na sedmdesátku cílů, hlavně sklady zbraní, včetně toho v jedné z mešit.


"Ministr vnitra" Hamásu Saíd Sijám a šéf všeobecné bezpečnostní služby Saláh Abú Šráh byli zlikvidováni při náletu izraelského letectva na Sijámův dům v Džabalíji. Sijám byl považován za muže číslo 3 v teroristické organizaci Hamás. Patřil k nejradikálnějším představitelům Hamásu, měl úzké kontakty s Mišálem v Egyptě a íránskými činiteli. Byl jedním z hlavních organizátorů násilného nastolení režimu v létě 2007. Je možné, že při náletu byl zkikvidován i další významný velitel Hamásu Mahmúd Watfa.


Pozemní vojska pronikla zatím nejhlouběji směrem ke středu města Gaza. Postup pozemních sil podporovalo ze vzduchu letectvo. Boje byly hlášeny např. ze čtvrti Tel Hawwá.


IDF opětovaly palbu směrem na budovu OSN. Přesto se Izrael za incident omluvil, připomněl ovšem, že teroristé navíc stříleli v době humanitárního příměří. Během dalšího incidentu byla na izraelské vojáky vedena palba z nákladního vozidla označeného znaky OSN.


Dopoledne dopadla raketa poblíž Ofakimu, několik jich směřovalo také na oblast Gedery. Jedna raketa způsobila značné materiální škody ve Sderotu. Odpoledne dopadly dvě rakety na Beerševu, kde vážně zranily sedmiletého chlapce a ženu, čtyři další lidé utrpěli lehší zranění. Místo odpalu vybombardovalo izraelské letectvo. Na Izrael dnes dopadlo celkově kolem třiceti raket.


Elektrická přenosová síť v Gaze prý funguje na 74 procent, na počátku bojů to bylo jen 40 procent.


Na oficiálním webu IDF se objevil článek o jednotkách používajících taktické UAV. Na obrázku je UAV typu Skylark.


Pátek, 16. ledna 2009 - den dvacátý první


Odpoledne zasáhly dvě rakety Kirjat Gat, zranily tři lidi a způsobily velké materiální škody. Další dvě dopadly na Ašdod, kde zranily dva muže. Další směřovaly na Aškelon, do oblastí Eškol a Netivot či do západního Negevu. Na Izrael dopadaly rovněž minometné granáty. Dvě rakety byly odpáleny v době trvání humanitárního, nyní již čtyřhodinového příměří.


Izraelská armáda ohlásila, že během dne zlikvidovala dvacítku teroristů Hamásu. Izraelské letectvo v noci bombardovalo na čtyřicet cílů, včetně mešity, v níž měly být skladovány zbraně.


Předák Hamásu Chálid Mišál odmítl během účasti na summitu arabských zemí v katarském Dauhá izraelské podmínky příměří. Účast na summitu odmítl Egypt, Saúdská Arábie, Jordánsko a některé další státy. Nepřijel ani palestinský prezident Mahmúd Abbás.


Vysoký činitel izraelského ministerstva obrany generál Amos Gilad jednal již druhý den s egyptskými činiteli o egyptském návrhu příměří. Jednání údajně velmi pokročila vpřed. Podle egyptského plánu by došlo na deset dní k zastavení palby, avšak izraelští vojáci by zůstali na místě a režim na hranicích by se též nezměnil, dokud by nedošlo k zavedené opatření k zabránění dalšího pašování zbraní do Gazy. Izrel požaduje konec raketových přepadů a mezinárodní záruky ohledně prevence pašování zbraní. Izrael a USA podepsaly memorandum o porozumění, které zavazuje USA podílet se na prevenci pašování zbraní do Gazy.


Katar a Mauretánie zrušili vztahy s Izraelem. Mauretánie měla dokonce plné diplomatické vztahy, zatímco Katar udržoval jen vztahy na nižší úrovni.
URL : https://www.valka.cz/2008-Operace-Lite-olovo-Izraelska-ofenziva-proti-teroristickemu-hnuti-Hamas-t79286#293478Verze : 0
MOD
Sobota, 17. ledna 2009 - den dvacátý druhý


Izraelská vláda v sobotu večer odhlasovala (devět ministrů hlasovalo pro, dva proti a jeden se zdržel) jednostranné desetidenní příměří, které začne platit od nedělních 2 hodin ráno. Podle Ehuda Olmerta bylo plně dosaženo cílů operace. Izrael si ovšem vyhrazuje právo opětovat střelbu v případě, že by Hamás pokračoval v ostřelování Izraele. Olmert poděkoval řadě politických a vojenských činitelů za jejich výkon. Zároveň uvedl, že dostal dopisy od řady evropských státníků, v nichž tito nabízejí pomoc při prevenci pašování zbraní do Gazy.


Hamás odmítl příměří respektovat, dokud IDF zůstávají v Gaze. Izraelský ministr obrany Barak uvedl, že IDF i izraelští civilisté by měli zůstat připraveni na jakýkoli vývoj situace. Vyjádřil též lítost nad všemi zmařenými životy, ačkoli ztráty Izraele byly menší, než se očekávalo. Směrem k obyvatelstvu Gazy uvedl, že Izrael dělal vše možné, aby minimalizoval ztráty na životech na straně civilistů v Gaze - připomněl například telefonická varování a distribuci humanitární pomoci přes přechody. Barak též ocenil výkon IDF.


V pátek v noci přijala Valná hromada OSN nezávaznou rezoluci, která požaduje okamžité, trvalé a plně respektované příměří.Hamás pokračoval v odpalování raket i po ohlášení příměří. Mezi cíli byly Ašdod, Sderot, Aškelon, Beerševa (v době trvání pravidelného dočasného humanitární příměří), Kirjat Gat, Ofakim, Tifra a Netivot, oblasti Eškol, Sdot Negev a Šaar Hanegev.


Jeden voják IDF byl zraněn vážně, druhý středně těžce a tři další lehce protitankovou střelou. Všichni byli příslušníky brigády Givati. Čtyři příslušníci výsadkové brigádty byli vážně zraněni minometnou palbou v přestřelkách ve městě Gaza. V jejich případě není vyloučena ani palba od vlastních vojsk. Další středně těžce zraněný voják byl hospitalizován již během noci z pátku.


IDF měly údajně ostřelovat školu OSN.


Letectvo ráno podniklo nálety na padesátku cílů na již standardní cíle - tunely, sklady, odpaliště raket. Zlikvidována byla údajně dvacítka teroristů Hamásu.Neděle, 18. ledna 2009 - den dvacátý druhý


I přes vyhlášené příměří pokračovali teroristé z Hamásu v ostřelování jižního Izraele raketami a minometnými granáty. Dopady raket: Aškelon, Ašdod, Sderot, oblast Sdot Negev, Netivot. Na přepady odpovědělo izraelské letectvo odvetnými výpady na odpaliště raket.

Teroristé rovněž zaútočili na příslušníky IDF v Bejt Lahíji. Izraelští vojáci palbu opětovali a přivolali si na pomoc bojové vrtulníky, které skupinu teroristů zlikvidovaly.


Velení IDF prý upozorňovalo vojáky v poli, že i kdyby se vedení Hamásu rozhodlo pro ukončení násilných aktů, může trvat den dva, než se pokyny dostanou k odloučeným skupinám.


Nicméně Ehud Olmert zopakoval, že pokud nedojde k zastavení útoků na Izrael, IDF obnoví vojenské operace v Gaze.


Olmert ocenil opozičního lídra Benjamina Netanjahua za jeho podporu vládě a za vysvětlování izraelského postoje v zahraničí. Olmert ocenil též konstruktivní chování Egypta.


Evropští politici, mj. Topolánek, Sarkozy, Merkel, Brown, se sešli v Egyptě, aby upevnili směřování vývoje směrem k příměří. Olmert uvedl, že Izrael nehodlá setrvat v Gaze, pokud se ukáže příměří stabilním. V nejbližší době by mělo dojít k humanitárnímu summitu a k hledání cesty, jak otevřít hranice s Gazou.


Hamás oznámil zastavení bojů na týden s tím, že je obnoví, pokud se Izrael do týdne nestáhne.


Francie, Británie, Německo a USA nabídly pomoc při zajištění ukončení pašování zbraní do Gazy. Egypt ale rozhodně odmítl jakékoli rozmisťování mezinárodních jednotek na egyptských hranicích s Gazou - trvá na tom, že dokáže hranice zabezpečit sám. Pro Izrael je ale klíčové to, aby se zastavil příliv zbraní do Gazy. Již dříve odmítl otevřít hranice dříve, než Hamás ukončí ostřelování izraelského území.


IDF se večer pomalu začaly stahovat z Gazy.


Hamas se pokusil, na základě pokynů z Teheránu, pod pláštěm akcí proti Izraeli zasáhnout také americký protiraketový radarový systém FBX-T (mobilní radar AN/TPY-2) na izraelské letecké základně Nevatim (instalovaný hlavně kvůli hrozbě iránských raket Šahab-3). Pokusil se o to vypálením salvy tří raket Grad. Ty naštěstí, hlavně díky povětrnostním podmínkám, dopadly do neobydlené části pouště Negev.


Pondělí, 19. ledna 2009 - den dvacátý třetí


Podle IDF byla zničena valná většina tunelů, jež sloužily k pašování zbraní z Egypta do Gazy. Izraelské vojsko se stahuje z Gazy.


Hamás prohlásil, že hodlá nadále pašovat zbraně a časem se opět vyzbrojit na původní úroveň.Úterý, 20. ledna 2009 - den dvacátý čtvrtý


Izrael otevřel u hraničního přechodu v Erecu kliniku, určenou pro zraněné Palestince. Zatím jich moc nedorazilo.


Teroristé Hamásu dnes odpálili několik minometných granátů na Izrael a zaútočili na vojáky IDF, kteří jsou zatím v Gaze.


Na přepad odpověděla izraelské letectvo likvidací stanoviště minometu. Vojáci IDF na zemi též palbu opětovali.
URL : https://www.valka.cz/2008-Operace-Lite-olovo-Izraelska-ofenziva-proti-teroristickemu-hnuti-Hamas-t79286#293905Verze : 0
MOD
Středa, 21. ledna 2009 - den dvacátý pátý


Izrael ukončil v ranních hodinách stahování vojsk, poslední voják opustil pásmo.Jednotky IDF zaujaly postavení na izraelském území při hranici s Gazou. To jim umožňuje v případě nutnosti ihned zasáhnout na území pásma Gazy.
URL : https://www.valka.cz/2008-Operace-Lite-olovo-Izraelska-ofenziva-proti-teroristickemu-hnuti-Hamas-t79286#294325Verze : 0
MOD
Pátek, 23. ledna 2009 - den dvacátý sedmý


Denní rozkazy Jižního velitelství IDF při příležitosti ukončení operace "Lité olovo"


Vojáci a velitelé Jižní fronty IDF,
za poslední měsíc se síly IDF, rezervních i pravidelných jednotek, spolu s jednotkami ISA, zúčastnily soustředěné kampaně proti terorismu v pásmu Gazy. Operace "Lité olovo" započala 27. prosince (šestý den svátku Chanuka), kdy byly letecké útoky směřovány proti centrálním teroristickým velícím centrům a základnám. Operace pokračovala v dalších týdnech následnou pozemní kampaní, zamířenou na pozice teroristů na celém území Gazy.


Po letech nepřetržitých a záměrných teroristických útoků na civilisty v jižním Izraeli operace přinesla novou bezpečnostní situaci, kdy dal Izrael najevo, že nedovolí, aby někdo zpochybňoval nebo ohrožoval jeho existenci v této oblasti.


Vojáci IDF na zemi, ve vzduchu a na moři bojovali v pevné víře ve spravedlnost našeho postupu a demonstrovali pevného bojovného ducha , odhodlání a podporu cílů této mise, když bojovali se smyslem pro kamarádství a bratrství ve zbrani.


Spolupráce mezi různými složkami nasazených sil, stejně tak přítomnost velitelů v předních liniích, byly hlavními faktory úspěchu operace.


Obrana našich práv na bezpečný a pokojný život v Izraeli stála vysokou cenu, 13 izraelských nejlepších - vojáků, velitelů a civilistů - ztracených v kampani za bezpečnost jihu Izraele. Skláníme své hlavy a vlajku k uctění jejich památky a sdílíme smutek s jejich rodinami. Dále přejeme plné uzdravení zraněným a ještě jednou zdůrazňujeme, že uděláme vše pro to, abychom navrátili uneseného vojáka, Gilada Šalíta, zpět jeho milující rodině.


Bitva za bezpečnost státu Izraele skončila. Vzhlížíme kupředu, k výzvám budoucnosti, vědomi si, že jim budeme úspěšně čelit, díky spravedlnosti naší cesty a našemu odvážnému duchu.


Jižní velitelství vyjadřuje uznání jednotkám IDF za obranu Izraele a jeho lidu.


genmjr. Joav Galant
velící důstojník Jižního velitelstvíanglicky / EN version


Daily Orders by GOC Southern Command


Fighters and Commanders of the IDF in the Southern Front,
For the last month, IDF forces, both in reserve and regular service, together with forces of the ISA, operated in a concentrated campaign against terrorism in the Gaza Strip. Operation Cast Lead was initiated on December 27th, [the sixth day of the Holiday of Chanukah], when an aerial attack was directed against central terrorist command centers and outposts. The operation continued in the weeks to follow in a ground campaign aimed at terrorist sites throughout all of Gaza.
After years of continuous intentional terror attacks on Israeli civilians in southern Israel, the operation brought forth a new security situation, making clear that Israel will not allow its existence in this region to be doubted or questioned.
IDF fighters on the ground, in the air, and at sea, operated out of a strong belief in the righteousness of our way and demonstrated a steadfast fighting spirit, ambition, and a maintenance of the goal of this mission, while operating with a sense of comradeship and brotherhood in arms.
The cooperation between the various operating forces, as well as the presence of commanders in the front lines, were central factors behind the operation’s success.
The defense of our right to a safe and peaceful life in Israel had once again come at a high cost. 13 of Israel’s finest - fighters, commanders and civilians - were lost in the campaign for the security of Israel’s south. We lower our heads and our flag in honor of their memory, and mourn with their families. We extend a wish of full recovery to the wounded, and once more emphasize that we will do our utmost to return the kidnapped soldier, Gilad Shalit, to the warmth of his family.
The battle for the security of the state of Israel is yet to be over. We shall look onward, to the challenges of the future, knowing that we will successfully engage them, thanks to the righteousness of our way and our courageous spirit.
The Southern Command expresses its appreciation to the corps of the IDF for defending Israel and its people.
Yoav Galant,
Major General GOC Southern Commandoriginál hebrejsky / Hebrew original


פקודת יום לרגל סיום מבצע "עופרת יצוקה" מאת מפקד פיקוד הדרום


לוחמי ומפקדי צה"ל בחזית הדרום,


במהלך החודש האחרון פעלו לוחמי צה"ל, בסדיר ובמילואים, ואנשי שירות הביטחון הכללי להגנת אזרחי ישראל, במערכה מרוכזת כנגד הטרור הגואה ברצועת עזה.
בשבת, ל' כסלו התשס"ט, נר שישי לחנוכה, החל מבצע "עופרת יצוקה" במתקפה אווירית על עמדות ומפקדות קדמיות של ארגוני הטרור ברצועת עזה ונמשך בשבועות שלאחר מכן בתמרון קרקעי אל יעדי אויב בכל מרחב רצועת עזה.


מקץ שנים של טרור מתמשך ומתקפות כנגד תושבי דרום ישראל, נוצרה מציאות ביטחונית חדשה באזור, האויב הוכה באורח קשה, והובהר כי לא נאפשר קריאת תגר על נוכחותנו בחבל ארץ זה.


לוחמי צה"ל ביבשה, באוויר ובים פעלו מתוך אמונה בצדקת הדרך והפגינו רוח קרב איתנה, נחישות ודבקות במשימותיהם, רעות ואחוות לוחמים.
המפקדים הניצבים בחזית הלחימה ושיתוף הפעולה בין הכוחות הלוחמים היוו גורם מכריע בהשגת יעדי המבצע.


זכותנו לחיים שלווים ובטוחים במדינתנו גבתה מאיתנו מחיר כבד אף הפעם. שלשה-עשר מטובי בניה של הארץ הזו, לוחמים, מפקדים ואזרחים, נפלו במערכה על בטחון הדרום. אנו מרכינים ראשנו ודגלנו לזכרם ומאמצים אל לבנו את בני משפחותיהם.
ברכת רפואה שלמה שלוחה לפצועים והבטחה כי נעשה כל שנוכל להשבתו של הלוחם גלעד שליט לחיק משפחתו.


לא תם המאבק על בטחון ישראל בארצו, ניישיר מבטינו אל אתגרי העתיד ונוכל להם בזכות צדקת דרכנו ועוז רוחנו.


פיקוד הדרום מוקיר את פועלם של לוחמי צה"ל להגנת העם והארץ.


חזקו ואמצו,
יואב גלנט, אלוף
מפקד פיקוד הדרום
URL : https://www.valka.cz/2008-Operace-Lite-olovo-Izraelska-ofenziva-proti-teroristickemu-hnuti-Hamas-t79286#294945Verze : 0
MOD
Zdroje - platí pro všechny příspěvky v tomto tématu:
Jerusalem Post
Arutz Sheva
Haaretz
Lidové noviny
Youtube.com
defense-update.com
http://www.youtube.com/watch?v=qAvp1hqf2W8
http://frgdr.com/blog/articles/fallen-cast-lead/
http://israelmatzav.blogspot.com/
http://dover.idf.il/IDF/English
www.ynetnews.com
www.israelnationalnews.com
http://news.sky.com
http://idfspokesperson.com
http://www.debka.com/index1.php


RoBoT - příspěvky psané normální barvou (černě)
MART.in - příspěvky psané tmavě modře
URL : https://www.valka.cz/2008-Operace-Lite-olovo-Izraelska-ofenziva-proti-teroristickemu-hnuti-Hamas-t79286#294946Verze : 0
MOD
Diskuse
Video izraelské armády ukazující problémy při vedení operace v pásmu Gazy.


idfspokesperson.com
URL : https://www.valka.cz/2008-Operace-Lite-olovo-Izraelska-ofenziva-proti-teroristickemu-hnuti-Hamas-t79286#309289Verze : 0
MOD