52. armáda [1941-1946]

52nd Army

52-я армия

     
Název:
Name:
52. armáda
Originální název:
Original Name:
52-я армия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
23.08.1941
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
12.06.1946
Nástupce:
Successor:
8. mechanizovaná armáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
23.08.1941-17.12.1941 Hlavní stan nejvyššího velení
17.12.1941-23.04.1942 Volchovský front
23.04.1942-09.06.1942 Volchovská skupina vojsk
09.06.1942-08.05.1943 Volchovský front
08.05.1943-25.08.1943 Hlavní stan nejvyššího velení
25.08.1943-03.10.1943 Voroněžský front
03.10.1943-20.10.1943 Stepní front
20.10.1943-05.09.1944 2. ukrajinský front
05.09.1944-30.10.1944 Hlavní stan nejvyššího velení
30.10.1944-10.06.1945 1. ukrajinský front
10.06.1945-27.06.1945 Střední skupina vojsk
27.06.1945-DD.MM.1945 Severní skupina vojsk
DD.MM.1945-03.05.1946 Lvovský vojenský okruh
03.05.1946-12.06.1946 Přikarpatský vojenský okruh
Dislokace:
Deployed:
28.09.1941-10.06.1945 východoevropské válčiště
10.06.1945-27.06.1945 Liberec
27.06.1945-DD.MM.1945 Krakov
DD.MM.1945-12.06.1946 Drogobyč
Velitel:
Commander:
23.08.1941-10.01.1942 Klykov, Nikolaj Kuzmič (generálporučík)
10.01.1942-20.07.1943 Jakovlev, Vsevolod Fjodorovič (generálporučík)
20.07.1943-13.09.1944 Korotějev, Konstantin Apollonovič (generálporučík)
13.09.1944-11.06.1946 Korotějev, Konstantin Apollonovič (generálplukovník)
11.06.1946-12.06.1946 Puchov, Nikolaj Pavlovič (generálplukovník)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
23.08.1941-30.10.1941 Ljapin, Pjotr Ivanovič (generálmajor)
30.10.1941-05.03.1942 Rožděstvěnskij, Boris Alexandrovič (plukovník)
05.03.1942-17.06.1942 Viktorov, Ivan Michajlovič (generálmajor)
17.06.1942-20.07.1943 Berezinskij, Lev Samojlovič (generálmajor)
20.07.1943-13.09.1945 Kolominov, Alexandr Nikolajevič (generálmajor)
13.09.1945-12.06.1946 ?
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.11.1941-01.04.1942 513. stíhací letecký pluk
22.12.1941-DD.01.1942 Novgorodská operační skupina
01.03.1942-DD.MM.RRRR 662. lehký bombardovací letecký pluk
01.06.1942-DD.MM.RRRR 662. lehký bombardovací letecký pluk
01.07.1942-01.01.1943 165. střelecká divize
01.01.1943-DD.03.1943 662. smíšený letecký pluk
01.03.1943-01.06.1943 310. střelecká divize
01.05.1943-01.08.1943 254. střelecká divize
DD.05.1943-20.10.1943 373. střelecká divize
20.07.1943-DD.MM.RRRR 73. střelecký sbor
01.01.1944-30.06.1944 78. střelecký sbor
01.06.1944-01.09.1944 254. střelecká divize
05.09.1944-DD.MM.RRRR 78. střelecký sbor
DD.MM.1944-DD.05.1945 48. střelecký sbor

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITGU 2003.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič - Slugin, Sergej Anatoljevič: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk, INTL 2013.
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003.
URL : https://www.valka.cz/52-armada-1941-1946-t79175#425931Verze : 1
MOD
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!