Main Menu
User Menu

I. skupina Těžké stíhací eskadry 1 [1942-1943]

1st Group of the 1st Heavy Fighter Wing

I. Gruppe des Zerstörergeschwaders 1 (I./ZG 1)

     
Název:
Name:
I. skupina Těžké stíhací eskadry 1
Originální název:
Original Name:
I. Gruppe des Zerstörergeschwaders 1
Datum vzniku:
Raised/Formed:
04.01.1942
Předchůdce:
Predecessor:
I. skupina Eskadry rychlých bombardérů 210
Datum zániku:
Disbanded:
13.10.1943
Nástupce:
Successor:
I. skupina Těžké stíhací eskadry 26
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
04.01.1942-DD.03.1943 Těžká stíhací eskadra 1
DD.03.1943-13.10.1943 1. letecká divize
Dislokace:
Deployed:
04.01.1942-DD.02.1942 Lagerlechfeld, Fliegerhorst Lechfeld /
DD.02.1942-DD.03.1942 Tours, Fliegerhorst Tours /
DD.03.1942-30.05.1942 Neubiberg, Fliegerhorst Unterbiberg /
30.05.1942-08.07.1942 Belgorod, Fliegerhorst Belgorod /
08.07.1942-16.07.1942 Konstantinovka, ? /
16.07.1942-23.07.1942 Kuteinikowo, Landeplatz Kuteinikowo /
23.07.1942-28.07.1942 Taganrog, Fliegerhorst Taganrog-Süd /
28.07.1942-05.08.1942 Rostov, ? /
05.08.1942-16.08.1942 Belaja-Glina, ?
16.08.1942-22.09.1942 Armavir, Einsatzhafen Armawir /
22.09.1942-DD.01.1943 Krasnodar, ? /
DD.01.1943-DD.03.1943 Poltava, Fliegerhorst Poltawa /
DD.03.1943-DD.04.1943 Charkov, ?
DD.04.1943-DD.05.1943 Kramatorsk, Einsatzhafen Kramatorskaja /
DD.05.1943-DD.07.1943 Leda-Ost, ?
DD.07.1943-DD.08.1943 Wunstorf, Fliegerhorst Wunstorf
DD.08.1943-13.10.1943 Bad Lippspringe, Einsatzhafen Lippspringe /

Velitel:
Commander:
04.01.1942-02.03.1942 Diesing, Ullrich (Major)
02.03.1942-07.03.1942 Poka, Walther von (Hauptmann)
07.03.1942-20.08.1942 Schenck, Wolfgang (Hauptmann)
20.09.1942-12.04.1943 Blechschmidt, Joachim (Major)
DD.04.1943-14.07.1943 Hermann, Wilfried (Hauptmann)
14.07.1943-19.07.1943 Franzisket, Max (Hauptmann)
19.07.1943-13.10.1943 ?, ? ( ? )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
04.01.1942-13.10.1943 1. letka Těžké stíhací eskadry 1
04.01.1942-13.10.1943 2. letka Těžké stíhací eskadry 1
04.01.1942-13.10.1943 3. letka Těžké stíhací eskadry 1
04.01.1942-13.10.1943 Štáb I. skupiny Těžké stíhací eskadry 1

Ručně vyplněné položky:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
URL : https://www.valka.cz/I-skupina-Tezke-stihaci-eskadry-1-1942-1943-t75198#504882Verze : 1
MOD
I. Gruppe:


Gruppenkommandeure:


Maj Joachim-Friederich Huth, 1.5.39 - 13.12.39
Hptm Wolfgang Falck, 14.12.39 - 22.6.40
Maj Ulrich Diesing, 1.1.42 - 2.3.42
Hptm Walther von Poka, 2.3.42 - 7.3.42
Hptm Wolfgang Schenck , 7.3.42 - 20.8.42
Maj Joachim Blechschmidt, 20.8.42 - 12.4.43
Hptm Wilfried Hermann, 4.43 - 14.7.43
Hptm Max Franzisket, 14.7.43 - 19.7.43
Hptm August-Wilhelm Bier, 10.43 - 4.44
Maj Horst Grahl, 4.44 - 12.7.44


Zformována 1.5.39 ze I./ZG141 v Jüterbog-Damm :


Stab I./ZG1 ze Stab I./ZG141
1./ZG1 ze 1./ZG141
2./ZG1 ze 2./ZG141
3./ZG1 ze 3./ZG141


22.6.40 přeložena do Düsseldorfu a zrušena:


Stab I/ZG1 se stal Stab I./NJG1
1./ZG1 se stala 1./Erpr.Gr. 210 (v Köln-Ostheim)
2./ZG1 se stala 2./NJG1
3./ZG1 se stala 3./NJG1


Znovuzformována 4.1.42 v Lechfeld ze I./SKG210 :


Stab I./ZG1 ze Stab I./SKG210
1./ZG1 ze 1./SKG210
2./ZG1 ze 2./SKG210
3./ZG1 ze 3./SKG210


7.43 přejmenována na I./ZG26:


Stab I./ZG1 se stal Stab I./ZG26
1./ZG1 se stala 1./ZG26
2./ZG1 se stala 2./ZG26
3./ZG1 se stala 3./ZG26


znovu zformována 10.43 v Brest ze V./KG40 :


Stab I./ZG1 ze Stab V./KG40
1./ZG1 ze 13./KG40
2./ZG1 ze 14./KG40
3./ZG1 ze 15./KG40


1.44 3./ZG1 a 7./ZG1 se prohodily označení.
12.7.44 přesunuta do Welzow a přejmenována na II./JG4:


Stab I./ZG1 se stal Stab II./JG4
1./ZG1 se stala 5./JG4
2./ZG1 se stala 6./JG4
3./ZG1 se stala 7./JG4


Základny:


1.5.39 - 24.8.39 Jüterbog-Damm 1. Flieger-Division Bf 109D, Bf 110B/C
24.8.39 - 9.39 Mackfitz Bf 110C
9.39 - 15.10.39 Mühlen 1. Flieger-Division Bf 110C
15.10.39 - 11.3.40 Neuhausen ob Eck Luftflotte 3 Bf 110C
11.3.40 - 8.4.40 Marx Stab/JG1 Bf 110C
8.4.40 - 9.4.40 Barth X. Fliegerkorps Bf 110C
9.4.40 - 1.5.40 Aalborg-West X. Fliegerkorps Bf 110C
1.5.40 - 5.40 Kirchhellen Jafü 2 Bf 110C
5.40 - 6.40 Norrent-Fontes Jafü 2 Bf 110C
6.40 - pol.6.40 Boos-Rouen Jafü 2 Bf 110C
6.40 - 22.6.40 Mönchen-Gladbach Bf 110C

1.42 - 5.42 Lechfeld VIII. Fliegerkorps Me 210, Bf 110
5.42 - 7.42 Belgorod VIII. Fliegerkorps Bf 110
7.42 - 8.42 Bagerovo VIII. Fliegerkorps Bf 110
8.42 - 9.42 Armavir VIII. Fliegerkorps Bf 110
9.42 - 10.42 Proloff VIII. Fliegerkorps Bf 110
10.42 - 11.42 Krasnodar VIII. Fliegerkorps Bf 110
11.42 - 12.42 Tazinskaja VIII. Fliegerkorps Bf 110
12.42 - 5.43 Taganrog, Nikolayev VIII. Fliegerkorps Bf 110
3.43 - 5.43 Makejewka Bf 110
5.43 - konec.7.43 Leda-Ost 1. Flieger-Division Bf 110

10.43 - 12.6.44 Lorient Fl. Fü. Atlantik
Fl. Fü. West (od 4.44) Ju 88C
12.6.44 - 15.6.44 Nantes Ju 88C
15.6.44 - 18.6.44 Boulogne Ju 88C
18.6.44 - 16.7.44 Corme-Ecluse 5. JD Ju 88C
16.7.44 - 12.7.44 Salzwedel Ju 88C
URL : https://www.valka.cz/I-skupina-Tezke-stihaci-eskadry-1-1942-1943-t75198#2335Verze : 0
MOD