02.03.

2.3.


2.3.1796                  
 
Francie
Napoleon je vymenovaný za veliteľa talianskej armády (vymenil generála Schérera, ktorý odmietol vykonať Napoleonom navrhnutý plán). Napoleonova armáda mala asi 30 000 bojaschopných vojakov a 30 diel.
2.3.1916
 
Osmanská říše
10.1. - 2.3. Erzerumská operace - Dobytím Erzerumu zbavila ruská vojska Turky důležitého prostoru a základny v Zakavkazí
2.3.1918
 
Rusko
V Kyjevě na Ukrajině se srazil 2. čs. střelecký pluk "Jiřího z Poděbrad" s Němci na velkém mostě přes řeku Dněpr. Teprve tři dny předtím pluk do Kyjeva dorazil po dlouhém usilovném pochodu. V boji se podařilo postup Němců přes most čs. legionářům zadržet.
2.3.1919
 
Rusko
Dobrovolnický sbor gen. v.d.Goltze a libavský oddíl hr. Livena dobyl Vindavu.
2.3.1938
 
SSSR
V Moskvě (do 12.3.) probíhal proces s tzv. Pravicově-trockistickým antisovětským blokem. Odsouzeni a popraveni byli N. Bucharin a A. Rykov (v letech 1924-1930 předseda rady lidových komisařů).
2.3.1940
 
SSSR
Sovětská vojska pronikla k Vyborgu.
Norsko /
Švédsko
Norská a švédská vláda odmítly průchod cizích vojsk přes své území do Finska.
Francie
V Paříží byla podepsána dohoda o převedení československých letců z cizinecké legie do československé armády.
2.3.1941
 
Francie
Britský nálet na Brest a Calais
Bulharsko
Německá 12. armáda (maršál List) vstoupila do Bulharska. Německý VIII. letecký sbor se přesunul na letiště v Plovdivu a Sofii.
Nizozemí
Britský nálet na Rotterdam.
Velká Británie
Velká Británie přerušila diplomatické styky s Bulharskem.
2.3.1942
 
Pacifické válčiště
Japonské těžké křižníky Nači, Haguno, Ašigara a Mjóko admirála Takagiho se 4 torpédoborci potopily při pokusu o únik z Jávského moře anglický těžký křižník Exeter. (Loď, která na začátku války pomohla potopit německou kapesní bitevní loď Admirál Graf Spee). S lodí se potopili i kapitán Gordon a torpédoborce britský Ecounter a americký Pope.
Filipíny
Japonská vojska se vylodila u Zamboangy (ostrov Mindanao).
Austrálie
Austrálie vyhlásila Thajsku válku.

2.3.1943
 
SSSR
TASS uveřejnil zprávu o prohlášení polské vlády v Londýně z 25.2.1943 o polsko-sovětských vztazích. Polská vláda požadovala zachování územního státu quo k 1.9.1939. Sdělení TASS hodnotilo tento postoj jako nerespektování historického práva ukrajinského a bělorusského národa žít jednotně ve svých národních státech.

Západní a Kalininský front zahájily rževsko-vjazemskou útočnou operaci. Německá 1.tanková armáda generála Mackensena znovu dobyla Slavjansk. Hothova 4.tanková armáda vytvořila u Balakleje předmostí na Severním Donci.
Pacifické válčiště
Ve snaze posílit svou posádku na Nové Guineji vysílají Japonci z Rabaulu pěší divizi v osmi transportech se silným doprovodem torpédoborců. V sérii leteckých útoků, jež začaly 2. a pokračují až do 4. března je potopeno všech osm tranportů včetně torpédoborců Širajuki, Tokicikaze, Arašio a Asašio.

Americký hlídkový letoun spatřil japonský konvoj směřující k Lae a z Papui vzlétla vlna 12 létajících pevností a 17 Liberátorů, které byli vyzbrojeny novými pumami, explodujícími se zpožděním 5 vteřin. 24 doprovodných stíhaček Zero nedokázalo pohromě zabránit. Jedna dopravní loď se potopila a 2 další byli těžce poškozeny. Doprovodné torpédoborce zachránili 950 trosečníků. (Američané útočili na konvoj po 3 dny).
Německo
Uskutočnil sa spojenecký nálet na Berlín.
Středomořské válčiště
Němci zahájili ústup z Tuniska.
2.3.1944
 
SSSR
Maršál Žukov jmenován velitelem 1. ukrajinského frontu.

O plánoch sovietskej pomoci protifašistickému vystúpeniu na Slovensku rokovali v Moskve československí vojenskí predstavitelia so sovietskymi generálmi Golikovom, Fokinom, Žukovom a Jevstignejevom.
Německo
Berghof navštívil berlínský oční specialista aby vyšetřil Hitlerovi oči. Jeho diagnóza zněla: "drobné krvácení v zadní komoře oční", a Morellovi doporučil, aby se Führer každého dne podrobil dvěma čtvrthodinovým celkovým relaxacím doprovázených pakod možno horským sluncem. Měl se vyhnout zbytečnému rozrušování.
Pacifické válčiště
Američanům na Los Negros dorazily posily. V noci Japonci znovu zaútočili. Dobře připravená obrana s čerstvými jednotkami ale odolala, kosila jednu lidskou vlnu za druhou a Japonci se vyčerpali. K dalším útokům již nedošlo.
2.3.1945
 
Německo
Vojska 2. běloruského frontu vedla boje severozápně od města Neustettin (Szczecinek).

Americká 3. armáda obsadila Krefeld a Trier.
Jugoslávie
V Bělehradě se ustavila regentská rada zastupující krále Petara II.

Filipíny
Američané prohlásili Corregidorskou operaci za skončenou. V bojích zahynulo 215 Američanů a 790 bylo zraněno. Japonské ztráty byly opět katastrofální. 4 500 mužů padlo v boji, 500 zůstalo zasypáno v podzemí, 200 bylo zabyto při pokusu ostrov opustit a jen 19 bylo zajato. Generál MacArthur opět po 3 letech vstoupil na ostrov a byla zde slavnostně vztyčena americká státní vlajka.

Americká 40. divize bojující na Luzonu proti skupině Kembu v Zambaleském pohoří, musela být vystřídána 43. divizí.
2.3.1946
 
Vietnam
Ho Či Min je zvolen prezidentem Vietnamské komunistické demokratické republiky, která je Francií o čtyři dny později uznána jako "volný stát" Francouzské unie.
2.3.1948
 
Československo
V Bratislave sa konala celoštátna konferencia národohospodárskych pracovníkov z KSS.
2.3.1965
 
Vietnam
Byla zahájena operace Rolling Thunder, když více jak 100 stíhacích bombardérů zaútočilo na cíle v Severním Vietnamu. Ačkoliv měla trvat jen 8 týdnů, nakonec tato operace trvala 3 dlouhé roky. První americké útoky byly také zaměřeny na Ho Chi Minhovu stezku. V průběhu války byla stezka často bombardována pouze s malým výsledkem. Po každém útoku bylo poškození a krátery po pumách opraveny ženami - stavařkami. V Severním Vietnamu se cílem staly sklady paliv a továrny. Vietnamci reagovali na letecké útoky decentralizací jejich průmyslové výroby a dodávek, aby minimalizovali možnost zničení během náletů.
2.3.1968
 
Vietnam
48 vojáků bylo zabito v léčce u letiště Tan Son Nhut v Saigonu.
2.3.1969
 
SSSR /
Čína
Propukají čínsko-sovětské pohraniční srážky na řece Ussuri.
2.3.1978
 
SSSR
Let do vesmíru, ktorého sa zúčastnil Vladimír Remek.
URL : https://www.valka.cz/02-03-t74262#263498Verze : 0
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!