Main Menu
User Menu

5. divise [1920-1938]

5th Division

     
Název:
Name:
5. divise
Originální název:
Original Name:
5. divise
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.01.1920
Předchůdce:
Predecessor:
9. divise
Datum zániku:
Disbanded:
25.09.1938
Nástupce:
Successor:
Mobilisační těleso 117
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.01.1920-15.09.1925 Zemské vojenské velitelství pro Čechy
15.09.1925-15.10.1935 Zemské vojenské velitelství v Praze
15.10.1935-30.09.1936 III. sbor
30.09.1936-25.09.1938 I. sbor
Dislokace:
Deployed:
01.01.1920-25.09.1938 České Budějovice, budova divisního velitelství /

Velitel:
Commander:
01.01.1920-01.11.1922 Schöbl, František (Brigádní generál)
01.11.1922-01.12.1923 Škvára, Alfréd (Brigádní generál)
01.12.1923-19.03.1926 Horák, Jan (Brigádní generál)
19.03.1926-31.12.1926 Petřík, Václav (Brigádní generál)
31.12.1926-04.05.1928 Seits, Bruno (Brigádní generál)
04.05.1928-31.10.1928 Seits, Bruno (Divisní generál)
31.10.1928-05.01.1929 Brada, Josef (Brigádní generál)
05.01.1929-01.03.1929 Kopal, Václav (Brigádní generál)
01.03.1929-29.05.1930 Čeček, Stanislav (Divisní generál)
29.05.1930-15.10.1930 Kopal, Václav (Brigádní generál)
15.10.1930-01.01.1932 Hittl, Arnošt (Brigádní generál)
01.01.1932-08.10.1932 Vedral, Josef (Brigádní generál)
08.10.1932-11.01.1934 Haužvic, Čeněk (Brigádní generál)
11.01.1934-01.11.1935 Haužvic, Čeněk (Divisní generál)
01.11.1935-25.09.1938 Neumann, Bedřich (Brigádní generál)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
01.01.1920-29.03.1922 Bartoš, František (Podplukovník)
29.03.1922-DD.06.1923 Eminger, Jaroslav (Major)
00.06.1923-01.10.1924 Eminger, Jaroslav (Podplukovník)
01.10.1924-DD.MM.1926 Zahálka, Otakar (Major)
DD.MM.1926-28.07.1927 Zahálka, Otakar (Podplukovník)
28.07.1927-30.09.1927 Pták, Josef (Major)
30.09.1927-16.12.1927 Pleský, Metoděj (Major)
16.12.1927-28.01.1930 Pleský, Metoděj (Podplukovník)
28.01.1930-30.09.1932 Minsinger, Alfréd (Podplukovník)
30.09.1932-29.09.1936 Šindler, Eduard (Major)
29.09.1936-DD.12.1936 Bürger, František (Major)
00.12.1936-25.09.1938 Bürger, František (Podplukovník)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.01.1920-31.12.1937 10. pěší brigáda
01.01.1920-31.12.1937 9. pěší brigáda
01.06.1920-01.12.1921 Velitelství dělostřelectva 5. divise
15.07.1920-01.12.1921 Lehký dělostřelecký pluk 5
01.12.1921-31.12.1937 5. polní dělostřelecká brigáda
31.12.1937-24.09.1938 Pěší pluk 1
31.12.1937-25.09.1938 Pěší pluk 11
31.12.1937-24.09.1938 Pěší pluk 29
31.12.1937-24.09.1938 Velitelství dělostřelectva 5. divise

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Vojenský¨ústřední archiv Praha, fond 5. divise
Fidler, Jiří - Sluka, Václav: Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-1938. Praha, Libri 2006.
URL : https://www.valka.cz/5-divise-1920-1938-t73940#464476Verze : 1
MOD