Main Menu
User Menu

Brož, Jaroslav

     
Příjmení:
Surname:
Brož
Jméno:
Given Name:
Jaroslav
Jméno v originále:
Original Name:
Jaroslav Brož
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
divisní generál
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
15.10.1898 Prostějov /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
19.07.1979 Brno /
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
Vojenský ústřední archiv Praha, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
URL : https://www.valka.cz/Broz-Jaroslav-t73272#428953Verze : 0
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Brož
Jméno:
Given Name:
Jaroslav
Jméno v originále:
Original Name:
Jaroslav Brož
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.1908-DD.MM.1916 Státní gymnasium, Prostějov
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.1922-DD.MM.1923 Ekvitační kurs pěchoty, Milovice
DD.MM.1929-DD.MM.1932 Válečná škola, Praha
DD.MM.1948-DD.MM.1948 Kurs pro generály a vyšší velitele, Praha
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
01.08.1919 podporučík
01.11.1919 poručík
01.11.1920 nadporučík
01.10.1929 kapitán
DD.MM.RRRR štábní kapitán
20.02.1936 major
13.03.1941 podplukovník
07.03.1945 plukovník
19.02.1947 brigádní generál
01.12.1949 divisní generál
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Automaticky vyplněné položky:
03.04.1945-19.04.1945 Velitel : 1. československá samostatná brigáda
28.10.1945-01.03.1946 Velitel : 1. divise /motorisovaná/
01.03.1946-19.02.1947 Velitel : 1. divise /rychlá/
19.02.1947-DD.07.1947 Velitel : 1. divise /rychlá/
01.12.1947-15.09.1948 Velitel : Tankový sbor
15.09.1948-01.12.1949 Velitel : III. sbor
01.12.1949-DD.10.1950 Velitel : III. sbor

Ručně vyplněné položky:
Vyznamenání:
Awards:

DD.MM.RRRR

Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
Czechoslovak medal "For Gallantry"
-

DD.MM.RRRR

Československý vojenský řád Bílého lva "Za vítězství", hvězda II. stupně
Military Order of the White Lion For Victory, 2nd Degree
-

DD.MM.RRRR

Medaile Za osvobození Prahy
Medal for Liberation of Prague
Медаль За Освобождение Праги
-

DD.MM.RRRR

Medaile Za vítězství nad Německem ve Velké Vlastenecké válce 1941-1945
Medal for Victory over Germany in Great Patriotic War 1941-1945
Медаль За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.
-

DD.MM.RRRR

Řád Za národní zásluhy se zlatou hvězdou (1. st.)
Order of National Merit with Gold Star (I. Class)
Orden zasluge za narod sa zlatnom zvijezdom
-

DD.MM.RRRR

Pamětní odznak Čs. dobrovolce z let 1918-1919
Commemorative Cross of Czechoslovak Volunteers from 1918-1919
-

DD.MM.RRRR

Pamětní medaile československé armády v zahraničí
Commemorative Medal of Czechoslovak Army Abroad

-

DD.MM.RRRR

Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
Medal for Merit 1st Class
Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
-

MM.DD.RRRR

Československý válečný kříž 1939
Czechoslovak War Cross 1939
-

Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
URL : https://www.valka.cz/Broz-Jaroslav-t73272#537778Verze : 0
MOD
Brigádny generál Brož Jaroslav


1916 – jednoročný dobrovoľník, škola dôstojníkov v zálohe peší pluk 38 a peší pluk 79 v Rijece,
Február 1917 – Taliansky front,
Január 1918 – ranený,
Po vyliečení povýšený na práporčíka a veliteľ IV. náhradnej roty pešieho pluku 28 v Prahe,
Máj 1919 – veliteľ čaty na Hradnej stráži v Prahe,
01.08.1919 – dôstojník z povolania a povýšený na podporučíka,
01.11.1919 – povýšený na poručíka,
01.11.1920 – povýšený na nadporučíka,
06.11.1920 – preložený k pešiemu pluku 28 v Prahe ako veliteľ čaty,
01.01.1922 – veliteľ čaty v Prahe na škole dôstojníkov zálohe,
Absolvoval ekvitačný kurz,
01.01.1927 – veliteľ školskej roty na škole zdravotníctva v Prahe,
November 1928 – peší pluk 5 T. G. Masaryka v Prahe,
01.10.1929 – povýšený na kapitána, Vysoká škola vojnová v Prahe,
Povýšený na štábneho kapitána gšt.
30.09.1932 – prednosta 2. oddelenia veliteľstva 6. divízie v Brne,
September 1934 – veliteľ 3. poľnej roty pešieho pluku 24 v Znojme,
Október 1935 – pridelený dôstojník III. Zboru v Brne,
01.01.1936 – povýšený na majora,
September 1936 – PO ZVV v Prahe,
September 1937 – referent oddelenia brannej výchovy hlavného štábu MNO,
16.07.1939 – prepustený a pracuje na Zemskom cenovom úrade v Prahe,
23.01.1940 – odišiel do ilegality,
29.01.1940 – ušiel do Francúzska,
Júl 1940 – odchádza do Veľkej Británie a riadi vojenský rozhlas,
August 1940 – prednosta I/1 oddelenia MNO v Londýne,
07.03.1941 – povýšený na podplukovníka (k 28.10.1938),
Júl 1941 – prednosta III/3 oddelenia MNO v Londýne,
01.10.1944 – odcestoval do ZSSR, člen vojenského velenia oslobodeného územia,
11.01.1945 – stáž na veliteľstve 3. československej brigády,
21.01.1945 – zástupca veliteľa 1. československej brigády,
01.03.1945 - povýšený na plukovníka (k 28.10.1941),
01.04.1945 – dočasný veliteľ 1. československej brigády,
20.04.1945 – prednosta 5. oddelenia hlavného štábu MNO,
28.10.1945 – veliteľ 1. pešej divízie v Prahe,
28.10.1945 – povýšený na brigádneho generála,
22.07.1947 – poradca vyšetrovacej komisie bezpečnostného výboru,
01.12.1947 – dočasný veliteľ tankového zboru v Olomouci,
Marec – jún 1948 – II. kurz Najvyššej vojenskej akadémie,
01.09.1948 – veliteľ III. Zboru v Plzni,
1949 – sledovaný kvôli politickej nespoľahlivosti,
15.11.1950 – premiestnený - veliteľstvo 2. vojenského okruhu v Trenčíne – náčelník oddelenia bojovej prípravy,
01.05.1951 – prepustený z Armády,


Zdroj : VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
URL : https://www.valka.cz/Broz-Jaroslav-t73272#259801Verze : 1