Main Menu
User Menu

Pěší pluk 43 [1920-1938]

43rd Infantry Regiment

     
Název:
Name:
Pěší pluk 43
Originální název:
Original Name:
Pěší pluk 43
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.10.1920
Předchůdce:
Predecessor:
8. pěší pluk
Datum zániku:
Disbanded:
24.09.1938
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.10.1920-31.12.1937 11. pěší brigáda
31.12.1937-24.09.1938 6. divise
Dislokace:
Deployed:
01.10.1920-24.09.1938 Brno, kasárny /

Velitel:
Commander:
01.10.1920-DD.12.1920 Zabloudil, Alois (Podplukovník)
DD.12.1920-DD.01.1921 Chlebovský, Alois (Plukovník)
DD.01.1921-DD.02.1923 Koptík, Hynek (Plukovník)
DD.02.1923-DD.10.1927 Glos, Bohumil (Plukovník)
DD.10.1927-DD.12.1927 Šípek, Jan (Plukovník)
DD.12.1927-DD.01.1929 Mejstřík, Karel (Plukovník)
DD.01.1929-DD.10.1931 Novotný, Josef (Plukovník)
DD.10.1931-DD.01.1932 Jelínek, Vladimír (Plukovník)
DD.01.1932-DD.12.1932 Novotný, Josef (Plukovník)
DD.12.1932-DD.04.1933 Jelínek, Vladimír (Plukovník)
DD.04.1933-DD.10.1935 Novotný, Josef (Plukovník)
DD.10.1935-DD.09.1936 Páral, Alois (Plukovník)
DD.09.1936-DD.03.1937 Vlk, Viktor (Podplukovník)
DD.03.1937-DD.09.1938 Walter, František (Plukovník)
DD.09.1938-24.09.1938 Vláčil, František (Podplukovník)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.10.1925 Válečný kříž
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Fidler, Jiří - Sluka, Václav: Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-1938. Praha, Libri 2006.
URL : https://www.valka.cz/Pesi-pluk-43-1920-1938-t72477#565127Verze : 3
MOD
Pěší pluk 43 [1920-1938]


Velitelství pěšího pluku vzniklo 13. září 1920 v rámci unifikace branné moci přejmenováním z velitelství 8. pěšího pluku [1918-1920] na základě výnosu Ministerstva národní obrany, čj. 5.700-org.1919.
Nacházelo se v Brně, podléhalo velitelství 11. pěší brigády [1920-1937] a od ledna 1938 velitelství 6. divise [1920-1938].


Pluk byl v říjnu 1925 vyznamenán Válečným křížem 1914-1918.
URL : https://www.valka.cz/Pesi-pluk-43-1920-1938-t72477#256459Verze : 0
MOD
Součástí pěšího pluku bylo:


velitelství pěšího pluku,


Hospodářská správa pěšího pluku 43
Technická správa pěšího pluku 43


Pěší prapor I/43 [1920-1938] (říjen 1920 - září 1938),
Pěší prapor II/43 [1920-1938] (říjen 1920 - září 1938),
Pěší prapor III/43 [1920-1938] (říjen 1920 - září 1938),
Náhradní prapor pěšího pluku 43 [1920-1938] (říjen 1920 - září 1938),


Pomocná rota pěšího pluku 43
Těchnická rota pěšího pluku 43
URL : https://www.valka.cz/Pesi-pluk-43-1920-1938-t72477#256468Verze : 0
MOD
Veliteli pluku byli:
podplukovník pěchoty Alois Zabloudil (říjen 1920 – prosinec 1920),
plukovník pěchoty Alois Chlebovský (prosinec 1920 – leden 1921),
plukovník pěchoty Hynek Koptík (leden 1921 – únor 1923),
plukovník pěchoty Bohumil Glos (únor 1923 – listopad 1927),
plukovník generálního štábu Jan Šípek (listopad 1927 – leden 1928),
plukovník generálního štábu Karel Mejstřík (leden 1928 – leden 1929),
plukovník pěchoty Josef Novotný (leden 1929 – říjen 1931),
plukovník pěchoty Vladimír Jelínek (říjen 1931 – leden 1932),
plukovník pěchoty Josef Novotný (leden 1932 – prosinec 1932),
plukovník pěchoty Vladimír Jelínek (prosinec 1932 – duben 1933),
plukovník pěchoty Josef Novotný (duben 1933 – říjen 1935),
plukovník generálního štábu Alois Páral (říjen 1935 – září 1936),
podplukovník pěchoty Viktor Vlk (listopad 1936 – březen 1937),
plukovník generálního štábu František Walter (březen 1937 – září 1938),
podplukovník pěchoty František Vláčil (září 1938).
URL : https://www.valka.cz/Pesi-pluk-43-1920-1938-t72477#256483Verze : 0
MOD