Main Menu
User Menu

1. letecký stíhací pluk [1950-1954]

1st Air Fighter Regiment

     
Název:
Name:
1. letecký stíhací pluk
Originální název:
Original Name:
1. letecký stíhací pluk /proudový/
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.12.1950
Předchůdce:
Predecessor:
Letecký pluk 1
Datum zániku:
Disbanded:
01.11.1954
Nástupce:
Successor:
1. stíhací letecký pluk
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.12.1950-01.09.1952 3. letecká stíhací divize
01.09.1952-01.11.1954 1. letecká stíhací divize
Dislokace:
Deployed:
01.12.1950-DD.07.1951 Praha, letiště /
00.07.1951-DD.05.1952 Mladá, letiště /
00.05.1952-01.11.1954 České Budějovice, letiště /

Velitel:
Commander:
01.12.1950-01.06.1951 Kriško, Vladimír (Major)
01.06.1951-01.10.1951 Kúkel, Jozef (Kapitán)
01.10.1951-14.03.1952 Kúkel, Jozef (Štábní kapitán)
14.03.1952-01.09.1952 Kúkel, Jozef (Major)
01.09.1952-DD.05.1953 Krist, František (Kapitán)
00.05.1953-DD.06.1953 Krist, František (Štábní kapitán)
00.06.1953-DD.10.1954 Krist, František (Major)
00.10.1954-01.11.1954 Hájek, Emil (Kapitán)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
01.01.1951-01.11.1954 Velitelský roj
01.01.1951-01.11.1954 1. letka
01.01.1951-01.11.1954 2. letka
01.01.1951-01.11.1954 3. letka
DD.MM.RRRR-01.11.1954 4. letka
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
01.01.1951-DD.07.1951 VÚ 8514 Kbely
00.07.1951-DD.05.1952 VÚ 8514 Mladá
00.05.1952-01.11.1954 VÚ 8514 České Budějovice
Zdroje:
Sources:
Vojenský ústřední archiv Praha - Olomouc, fond 00000 ČSLA (1. letecký stíhací pluk), Havel, Jiří: O létání v Bechyni. Cheb, Svět křídel 2002.
Lorenc, Miroslav - Rogl, Stanislav: zrušená křídla. Olomouc, Votobia 1995.
URL : https://www.valka.cz/1-letecky-stihaci-pluk-1950-1954-t70173#410930Verze : 0
MOD
1. letecký stíhací pluk /proudový/ [1952-1954]


Velitelství pluku vzniklo 1. ledna 1951 přejmenováním z velitelství Leteckého pluku 1 [1945-1951].
Nacházelo se ve Kbelích, od července 1951 v Mladé a od května 1952 v Českých Budějovicích, podléhalo velitelství 3. letecké stíhací divize /proudové/ a od září 1952 velitelství 1. letecké stíhací divize /proudové/, od ledna 1951 do listopadu 1954 užívalo krycí číslo VÚ
Velitelství pluku bylo 1. listopadu 1954 přejmenováno na velitelství 1. stíhacího leteckého pluku [1954-1992].


Veliteli pluku byli:
major letectva Vladislav Kriško (leden 1951 - červen 1951),
kapitán letectva, od října 1951 štábní kapitán letectva, od major letectva Jozef Kúkel (červen 1951 - září 1952),
kapitán letectva, od května 1953 štábní kapitán letectva, od června 1953 major František Krist (září 1952 - říjen 1954),
kapitán Emil Hájek (říjen 1954 - listopad 1954).


Informační zdroje:


Prameny:
Vojenský ústřední archiv Praha, fond ČSLA-


Literatura:
Havel, Jiří: O létání v Bechyni. Cheb, Svět křídel 2002.
Lorenc, Miroslav - Rogl, Stanislav: zrušená křídla. Olomouc, Votobia 1995.
URL : https://www.valka.cz/1-letecky-stihaci-pluk-1950-1954-t70173#247080Verze : 0
MOD





Linked from : https://www.valka.cz/topic/postview/432596
URL : https://www.valka.cz/1-letecky-stihaci-pluk-1950-1954-t70173#432597Verze : 0
MOD