Main Menu
User Menu

2. stíhací letecká divize [1954-1961]

2nd Fighter Air Division

     
Název:
Name:
2. stíhací letecká divize
Originální název:
Original Name:
2. stíhací letecká divize
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.11.1954
Předchůdce:
Predecessor:
2. letecká stíhací divize
Datum zániku:
Disbanded:
01.09.1961
Nástupce:
Successor:
2. stíhací bombardovací letecká divize
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.11.1954-01.03.1955 Velitelství letectva
01.03.1955-01.01.1957 Velitelství stíhacího letectva protivzdušné obrany státu
01.01.1957-01.10.1960 Velitelství letectva a protivzdušné obrany státu
01.10.1960-01.09.1961 7. armáda protivzdušné obrany státu a letectva
Dislokace:
Deployed:
01.11.1954-01.09.1961 Zvolen, kasárny /

Velitel:
Commander:
01.11.1954-DD.04.1956 Kamenický, Zdeněk (Plukovník)
DD.04.1956-15.09.1957 Ondrášek, Michal (Podplukovník)
DD.09.1957-15.09.1958 Válek, Bořivoj (Podplukovník)
15.09.1958-DD.09.1960 Grznár, František (Podplukovník)
DD.09.1960-01.09.1961 Jaďut, Štefan (Podplukovník)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
01.11.1954-01.09.1961
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.11.1954-01.09.1960 2. letecká divizní opravna
01.11.1954-01.10.1960 2. letecká spojovací rota
01.11.1954-01.09.1961 2. stíhací letecký pluk
01.11.1954-01.10.1957 4. rota leteckých zabezpečovacích prostředků
01.11.1954-01.09.1961 6. stíhací letecký pluk
01.11.1954-01.09.1961 7. stíhací letecký pluk
01.11.1954-01.10.1957 8. rota leteckých zabezpečovacích prostředků
01.11.1954-01.09.1961 Velitelské stanoviště 2. stíhací letecké divize
DD.12.1954-15.06.1955 Radiotechnická stanice Zvolen
01.10.1955-01.10.1959 Letka vlečných terčů
01.11.1955-01.10.1957 11. rota leteckých zabezpečovacích prostředků
01.08.1957-01.09.1961 2. letecká technická skupina
01.10.1957-01.10.1958 13. četa pozemního zabezpečení navigace
01.10.1957-01.10.1958 7. rota pozemního zabezpečení navigace
01.10.1958-12.11.1959 13. prapor pozemního zabezpečení navigace

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
09.05.1955-01.09.1961 Opavská stíhací letecká divize
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
01.11.1954-01.09.1961 VÚ 2517 Sliač
Zdroje:
Sources:
ŠTAIGL, Jan – MINAŘÍK, Pavel: Dislokácia a krycie čísla jednotiek, útvarov a zariadení čs. armády a vojsk ministerstva vnútra na Slovensku 1945 – 1992. Bratislava : Vojenský historický ústav, 2014, 495 s., zozn. ISBN 978-80-89523-30-6
URL : https://www.valka.cz/2-stihaci-letecka-divize-1954-1961-t70165#421645Verze : 2
MOD
Diskuse
PROSÍM OPRAVIT data doby velení a prolinkovat
Edit JP: Hotovo Františkovi Grznárovi tam nesedí nástup funkcie

V létě 1958 byla Náměstkem ministra národní obrany VLaPVOS
čj. 0018887/1958 k provedení reorganizace a redislokace útvarů a svazků ČSLA

Byla zahájena již v polovině července 1958 a probíhala v následujících měsících. Spolu s tím probíhaly změny na postech velitelů a s tím docházelo k situacím, že "velitel" v jedné funkc skončil a v jiné nastupoval (předávání a předávání) a to nemohlo proběhnout v jeden den.
Konkrétně: Grznár, František končil ve funkci u rušené 6. stíhací letecké divize Čáslav (a reorganizované na 34. stíhací bombardovací letckou divizi) a přebíral 2. stíhací leteckou divizi Zvolen.
Důležitá poznámka: Ministr národní obrany stanovil datum ke kterému se měly všechny změny ukončit: 01.10.1958.
(Vzniklé mezidobí tak bylo prostorem pro vznik "chyb")
Tak je možné, že jak u jednoteK (útvarů a svazků) a u osob (zenména na velitelských postech mohou existovat různá data. Je mimo realitu možnost dohledat a doložit "záznam. Jako příklad jsou rozdílné záznamy ve vojeské knížce, kam se zapisovaly bezprostředně po změně ustanovení kádrovým rozkazem a na opak v osobním spisu, uloženém ve Správním archivu Olomouc především proto, že byly záznamy pořizovány u ex post.
URL : https://www.valka.cz/2-stihaci-letecka-divize-1954-1961-t70165#659136Verze : 18