Main Menu
User Menu

I. sbor, velitelství [1945-1951]

Headquarters of the I Corps

     
Název:
Name:
I. sbor, velitelství
Originální název:
Original Name:
I. sbor, velitelství
Datum vzniku:
Raised/Formed:
25.05.1945
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
01.01.1951
Nástupce:
Successor:
1. armádní sbor, velitelství
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
25.05.1945-15.09.1950 1. vojenská oblast, velitelství
15.09.1950-01.01.1951 2. vojenský okruh, velitelství
Dislokace:
Deployed:
25.05.1945-01.04.1946 Praha, ? /
01.04.1946-15.12.1948 Litoměřice, Budova sborového velitelství /
15.12.1948-15.09.1950 Karlovy Vary, ? /
15.09.1950-01.01.1951 Banská Bystrica, Budova sborového velitelství /

Velitel:
Commander:
25.05.1945-01.12.1945 Slunečko, František (brigádní generál)
01.12.1945-01.02.1946 Slunečko, František (divisní generál)
01.02.1946-01.12.1947 Španiel, Oldřich (divisní generál)
01.12.1947-01.05.1949 Čejka, Karel (brigádní generál)
01.05.1949-15.09.1949
15.09.1949-01.01.1951 Šumavský, Josef (brigádní generál)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
25.05.1945-DD.01.1946 Bartoš, František (podplukovník generálního štábu)
DD.01.1946-DD.11.1946
DD.11.1946-04.02.1947 Ševčík, Hugo (major generálního štábu)
04.02.1947-DD.05.1949 Ševčík, Hugo (podplukovník generálního štábu)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
25.05.1945-01.10.1945 1. divise
25.05.1945-15.09.1950 12. divise
25.05.1945-29.06.1945 4. divise
25.05.1945-01.10.1945 Spojovací prapor 51
25.05.1945-01.01.1951 Velitelství dělostřelectva I. sboru
01.10.1945-01.03.1946 1. divise /motorisovaná/
01.03.1946-01.10.1947 1. divise /rychlá/
01.10.1947-01.10.1949 13. brigáda
01.10.1949-01.11.1950 13. divise
15.09.1950-01.11.1950 10. divise
15.09.1950-01.11.1950 9. divise
01.10.1950-15.12.1950 3. divise /pěší/
01.11.1950-01.01.1951 10. divise /pěší/
01.11.1950-01.01.1951 9. divise /pěší/
10.11.1950-01.12.1950 Spojovací prapor 21
12.11.1950-01.12.1950 Ženijní prapor 21
01.12.1950-01.01.1951 21. ženijní prapor
15.12.1950-01.01.1951 13. divise /pěší/

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
01.12.1945-01.10.1949 VÚ 2140
01.10.1949-01.01.1951 VÚ 6976
Zdroje:
Sources:
Historie československé armády. Sv. 6. Praha 2006.
Vojenské dějiny Československa. Sv. 5. Praha 1989.
URL : https://www.valka.cz/I-sbor-velitelstvi-1945-1951-t69212#593529Verze : 4
MOD