Main Menu
User Menu

1. tanková divize [1958-1992]

1st Tank Division

     
Název:
Name:
1. tanková divize
Originální název:
Original Name:
1. tanková divize
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.10.1958
Předchůdce:
Predecessor:
1. mechanizovaná divize
Datum zániku:
Disbanded:
31.12.1992
Nástupce:
Successsor:
1. tanková divize
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.10.1958-01.09.1965 1. armáda
01.09.1965-01.09.1969 Západní vojenský okruh
01.09.1969-01.12.1991 1. armáda
01.12.1991-01.01.1992 Západní vojenský okruh
01.01.1992-31.12.1992 Vojenské velitelství Západ
Dislokace:
Deployed:
01.10.1958-31.12.1992 Slaný, Kasárna Klementa Gottwalda /

Velitel:
Commander:
01.10.1958-20.10.1959 Janda, Bohumil (Plukovník)
20.10.1959-22.09.1962 Němec, Emil (Plukovník)
22.09.1962-01.10.1964 Kosmel, Eduard (Plukovník)
01.10.1964-17.10.1964 Kosmel, Eduard (Generálmajor)
17.10.1964-01.05.1965 Gottwald, Jaroslav (Podplukovník)
01.05.1965-28.12.1968 Gottwald, Jaroslav (Plukovník)
28.12.1968-04.05.1969 Vondrák, Zdeněk (Podplukovník)
15.08.1969-06.07.1970 Nezbeda, Miloslav (Podplukovník)
06.07.1970-01.10.1970 Havala, Zdeněk (Podplukovník)
01.10.1970-16.10.1973 Havala, Zdeněk (Plukovník)
16.10.1973-09.11.1977 Výlet, Alois (Plukovník)
09.11.1977-01.05.1981 Vincenc, Josef (Plukovník)
01.05.1981-07.10.1981 Vincenc, Josef (Generálmajor)
07.10.1981-01.05.1982 Grohman, Václav (Podplukovník)
01.05.1982-28.09.1983 Grohman, Václav (Plukovník)
28.09.1983-01.05.1985 Loučka, Josef (Plukovník)
01.05.1985-24.10.1985 Loučka, Josef (Generálmajor)
25.10.1985-09.05.1986 Kindl, Jaroslav (Podplukovník)
09.05.1986-07.10.1987 Kindl, Jaroslav (Plukovník)
07.10.1987-01.10.1989 Ščudlík, Jan (Plukovník)
01.10.1988-08.09.1989 Ščudlík, Jan (Generálmajor)
08.09.1989-09.05.1990 Zbytek, Zdeněk (Podplukovník)
09.05.1990-00.10.1990 Zbytek, Zdeněk (Plukovník)
00.10.1990-31.12.1992 Martinek, Jiří (Plukovník)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
01.10.1958-30.09.1959 Vološčuk, Ilja (Podplukovník)
30.09.1959-16.06.1962 Petržíla, Stanislav (Podplukovník)
16.06.1962-26.05.1966 Hrabovský, Josef (Podplukovník)
26.05.1966-29.04.1968 Havala, Zdeněk (Podplukovník)
02.07.1968-03.01.1969 Vondrák, Zdeněk (Podplukovník)
03.01.1969-09.12.1969 Turek, Jan (Podplukovník)
09.12.1969-30.06.1972 Jánský, Jiří (Podplukovník)
30.06.1972-21.11.1974 Havlík, Václav (Podplukovník)
21.11.1974-01.11.1975 Rygál, Florián (Podplukovník)
01.11.1975-19.12.1975 Rygál, Florián (Podplukovník)
19.12.1975-09.05.1976 Arendáš, Josef (Major)
09.05.1976-30.11.1979 Arendáš, Josef (Podplukovník)
30.11.1979-00.06.1980 Loučka, Josef (Podplukovník)
17.12.1980-07.10.1981 Grohman, Václav (Podplukovník)
22.10.1981-09.05.1982 Michálek, Vladimír (Major)
09.05.1982-23.08.1984 Michálek, Vladimír (Podplukovník)
31.10.1984-25.10.1985 Kindl, Jaroslav (Podplukovník)
25.10.1985-01.09.1986 Zbytek, Zdeněk (Major)
01.09.1986-09.05.1987 Táborský, Jaroslav (Major)
09.05.1987-05.09.1988 Táborský, Jaroslav (Podplukovník)
05.09.1988-08.09.1989 Zbytek, Zdeněk (Podplukovník)
08.09.1989-01.10.1992 Mertin, Oldřich (Podplukovník)
01.10.1992-31.12.1992 Kruml, Aleš (Plukovník)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.10.1958-01.09.1961 1. dělostřelecký pluk
01.10.1958-01.09.1961 1. prapor technického zabezpečení
01.10.1958-01.09.1961 1. průzkumný prapor
01.10.1958-01.10.1989 1. tankový pluk
01.10.1958-01.12.1992 2. spojovací prapor
01.10.1958-31.12.1992 2. tankový pluk
01.10.1958-31.12.1992 21. tankový pluk
01.10.1958-01.12.1991 3. motostřelecký pluk
01.10.1958-01.12.1991 3. ženijní prapor
01.10.1958-01.10.1960 5. protiletadlový dělostřelecký oddíl
01.10.1958-DD.MM.1977 5. rota chemické ochrany
01.10.1958-01.12.1991 5. zdravotnický prapor
01.10.1958-DD.MM.1969 5. školní tankový prapor
01.10.1958-01.09.1961 92. raketometný oddíl
01.10.1960-01.09.1961 5. protiletadlový dělostřelecký pluk
01.09.1961-01.09.1967 1. dělostřelecký oddíl
01.09.1961-01.09.1966 1. průzkumná rota
01.09.1961-01.09.1977 1. technické opravny
01.09.1961-01.11.1983 5. automobilní prapor
01.09.1961-01.09.1969 5. protiletadlový oddíl
DD.MM.1961-DD.MM.1967 1. průzkumná dělostřelecká baterie
26.09.1963-DD.MM.1966 1. samostatný dělostřelecký oddíl
20.09.1964-DD.MM.1974 1. vrtulníková letka
01.09.1966-31.12.1992 1. průzkumný prapor
DD.09.1966-18.11.1982 16. samostatný raketometný oddíl
DD.MM.1966-01.11.1989 1. samostatný raketometný oddíl
01.09.1967-31.12.1992 1. dělostřelecký pluk
DD.MM.1969-DD.MM.1984 5. protiletadlový pluk
01.09.1977-31.12.1992 1. prapor oprav techniky
01.09.1977-31.10.1991 1. raketometný oddíl
DD.MM.1977-31.12.1992 1. baterie velení a dělostřeleckého průzkumu
DD.MM.1977-DD.MM.1991 5. prapor chemické ochrany
18.11.1982-01.12.1989 13. samostatný raketometný oddíl
01.11.1983-31.12.1992 1. prapor materiálního zabezpečení
DD.MM.1984-31.10.1991 5. protiletadlový raketový pluk
01.12.1991-30.10.1992 1. zdravotnický prapor
01.12.1991-31.12.1992 1. ženijní prapor
01.12.1991-31.12.1992 3. mechanizovaný pluk
01.11.1992-31.12.1992 1. sklad zdravotnického materiálu
01.12.1992-31.12.1992 1. spojovací prapor
DD.MM.RRRR-DD.MM.1977 1. velitelská baterie

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
01.10.1958-08.05.1990 Kyjevská, bělocerkevská, dukelsko-prešovská, popradská tanková divize Klementa Gottwalda
08.05.1990-31.12.1992 Kyjevská, bělocerkevská, dukelsko-prešovská, popradská tanková divize
Vyznamenání:
Decorations:
01.10.1958 Vojenský řád bílého lva Za vitězství, 1. třída
DD.05.1975 Řád republiky
01.10.1958 Řád Bohdana Chmělnického, 1. třída
01.10.1958 Řád Suvorova, 2. třída
01.10.1958 Československý válečný kříž 1939
01.10.1958 Československý válečný kříž 1939
01.10.1958 Československý válečný kříž 1939
01.10.1958 Československý válečný kříž 1939
01.10.1958 Československý válečný kříž 1939
01.10.1958 Československý válečný kříž 1939
01.10.1958 Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
01.10.1958 Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
01.10.1958 Bachmačská pamětní medaile
01.10.1958 Sokolovská pamětní medaile
DD.10.1959 Dukelská pamětní medaile
DD.08.1964 Pamětní medaile k 20. výročí Slovenského národního povstání
DD.05.1965 Pamětní medaile k 20. výročí osvobození Československa
DD.05.1985 Pamětní medaile k 40. výročí osvobození Československa
Poznámka:
Note:
01.10.1958-31.12.1992 VÚ 3858 Slaný
Zdroje:
Sources:
Vojenský ústřední archiv Olomouc, fond 00402 (1. tanková divize)
Kubánek, Vladimír: Historie 1. tankové divize (VÚ 3858 Slaný). Brno, Tribun EU 2012.
URL : https://www.valka.cz/1-tankova-divize-1958-1992-t69166#406426Verze : 2
MOD