Main Menu
User Menu

3. letecká armáda [1951-2005]

Third Air Force

     
Název:
Name:
3. letecká armáda
Originální název:
Original Name:
Third Air Force
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.05.1951
Předchůdce:
Predecessor:
reaktivovaná (3. letecká armáda)
Datum zániku:
Disbanded:
01.11.2005
Nástupce:
Successor:
inaktivovaná (3. letecká armáda (Vzdušné síly v Evropě))
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.05.1951-01.11.2005 Vzdušné síly Spojených států v Evropě
Dislokace:
Deployed:
01.05.1951-15.04.1972 Londýn (South Ruislip), Victoria Park Estate (U.S. Air Base, South Ruislip, South Ruislip Air Station)
15.04.1972-01.11.2005 Mildenhall, RAF Mildenhall
Velitel:
Commander:
03.05.1951-06.05.1952 Johnson, Leon W. (Major General)
06.05.1952-21.04.1954 Griswold, Francis H. (Major General)
21.04.1954-29.04.1954 ???, ??? (Major General)
30.04.1954-16.07.1957 Wilson, Roscoe C. (Major General)
16.07.1957-17.03.1961 Moore, Ernest (Major General)
17.03.1961-15.08.1962 Ives, John H. (Major General)
15.08.1962-25.06.1964 Puryear, Romulus W. (Major General)
25.06.1964-27.10.1966 Hardy, John S.(Major General)
27.10.1966-16.07.1968 Box, Clyde (Major General)
16.07.1968-30.07.1969 Lightner, Lawrence S. (Major General)
30.07.1969-14.07.1971 Bell, John H. (Major General)
14.07.1971-12.06.1972 Pitts, William F. (Major General)
12.06.1972-05.11.1973 Hill, James E. (Major General)
05.11.1973-01.08.1977 Rosencrans, Evan W. (Major General)
01.08.1977-25.06.1980 Norris, William C. (Major General)
25.06.1980-13.07.1981 Bazley, Robert W. (Major General)
13.07.1981-30.07.1982 Baxter, Walter H. III (Major General)
30.07.1982-10.06.1983 Cathey, Carl H. (Major General)
10.06.1983-26.07.1985 Acker, William P. (Major General)
26.07.1985-26.09.1986 McInerney, Thomas G. (Major General)
26.09.1986-27.06.1988 James, William K. (Major General)
27.06.1988-15.07.1991 Anderson, Marcus A. (Major General)
15.07.1991-28.07.1993 Link, Charles D. (Major General)
28.07.1993-25.07.1995 Andrus, James G. (Major General)
25.07.1995-18.07.1997 Oelstrom, Tad J. (Major General)
18.07.1997-02.07.1999 Hinton, William S. Jr. (Major General)
02.07.1999-02.06.2000 Wehrle, Joseph H. Jr (Major General)
02.06.2000-07.06.2002 Hess, Kenneth W. (Major General)
07.06.2002-28.06.2004 Wooley, Michael W. (Major General)
28.06.2004-15.07.2004 Watkins, E. (Colonel)
15.07.2004-01.11.2005 Gould, Michael C. (Major General)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
09.09.1951-DD.MM.RRRR 81. přepadová stíhací skupina
09.09.1951-01.07.1961 81. přepadové stíhací křídlo
05.06.1952-01.07.1961 20. stíhací bombardovací křídlo
05.06.1952-01.10.1955 47. bombardovací křídlo, lehké
05.06.1952-15.11.1954 49. letecká divize, operační
25.06.1952-01.04.1954 406. stíhací bombardovací křídlo
01.04.1954-15.05.1958 406. přepadové stíhací křídlo
01.04.1954-01.07.1961 81. stíhací bombardovací křídlo
01.04.1954-DD.MM.RRRR 81. stíhací-bombardovací skupina
15.11.1954-01.07.1956 49. letecká divize (operační)
01.10.1955-01.07.1961 47. bombardovací křídlo, taktické
08.07.1957-01.07.1962 3. spojovací skupina
08.07.1958-01.07.1961 20. taktické stíhací křídlo
08.07.1958-01.07.1961 81. taktické stíhací křídlo
25.08.1959-01.07.1961 10. taktické průzkumné křídlo
01.10.1959-12.10.1959 48. taktické stíhací křídlo
15.01.1960-01.07.1961 48. taktické stíhací křídlo
01.09.1963-20.08.1987 10. taktické průzkumné křídlo
01.09.1963-01.10.1991 20. taktické stíhací křídlo
01.09.1963-01.10.1991 48. taktické stíhací křídlo
01.09.1963-01.07.1993 81. taktické stíhací křídlo
01.07.1966-01.07.1967 513. křídlo pro přepravu jednotek
01.09.1966-01.04.1970 66. taktické průzkumné křídlo
01.11.1968-01.02.1992 513. taktické transportní křídlo
01.04.1970-01.07.1970 66. skupina bojového zabezpečení
01.07.1982-31.05.1991 501. taktické raketové křídlo
31.07.1985-DD.MM.RRRR 81. taktická stíhací skupina
12.12.1986-31.01.1989 303. taktické raketové křídlo
18.06.1987-01.02.1992 513. křídlo vzdušného řízení a velení
20.08.1987-31.03.1993 10. taktické stíhací křídlo
01.10.1991-01.01.1994 20. stíhací křídlo
01.10.1991-01.11.2005 48. stíhací křídlo
01.02.1992-01.11.2005 100. křídlo pro doplňování paliva za letu
31.03.1993-01.11.1994 10. letištní křídlo
31.07.1996-01.11.2005 52. stíhací křídlo
31.07.1996-01.08.1996 617. skupina pro operace leteckého zabezpečení
31.07.1996-01.11.2005 86. transportní křídlo
01.10.2002-01.11.2005 65. letištní křídlo
01.10.2002-08.10.2004 85. skupina
16.06.2003-08.07.2003 404. letecká expediční skupina
16.06.2003-08.07.2003 404. letecká expediční skupina
15.01.2004-01.11.2005 435. letištní křídlo
25.05.2004-01.11.2005 38. křídlo bojového zabezpečení
12.05.2005-01.11.2005 501. křídlo bojového zabezpečení

Ručně vyplněné položky:
05.06.1952-01.07.1956 49. letecká divize
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
po inaktivácii premenovaná k 29.11.2006 na 3. letecká armáda (Vzdušné síly v Evropě)
Zdroje:
Sources:
www.afhra.af.mil
www.afhra.af.mil
URL : https://www.valka.cz/3-letecka-armada-1951-2005-t67044#237189Verze : 6
MOD