Main Menu
User Menu

Dollmann, Eugen

     
Příjmení:
Surname:
Dollmann
Jméno:
Given Name:
Eugen
Jméno v originále:
Original Name:
Eugen Dollmann
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
standartenführer SS
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
08.08.1900 Rezno /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
17.05.1985 Mníchov /
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
nemecký diplomat
Himmlerov zástupca v Ríme
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
-
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
https://de.wikipedia.org/wiki/Eugen_Dollmann
URL : https://www.valka.cz/Dollmann-Eugen-t64413#419726Verze : 0
MOD
SS-Standartenführer Dr. Eugen Dollmann

Himmlerův zástupce v Itálii a policejní atašé v Římě


Nar: 21.08.1900
Zom.


Narodil se 21. srpna 1900 v německém Řezně, kde vystudoval gymnázium. Poté studoval dějiny umění a podařilo se mu získat doktorát. Ve 20. letech prakticky neustále pobýval v Itálii pro archeologické výzkumy, naučil se mezitím perfektně italsky. V polovině 30. let mu nabídla spolupráci NSDAP, do které vzápětí vstoupil s pořadovým číslem 3403541, též vstoupil do SS, a to s pořadovým číslem 289259. Vzhledem k jeho znalostem italského prostředí byl roku 1938 jmenován policejním atašé a zástupcem říšského vůdce SS na německém velvyslanectví v Římě. Od roku 1944 do dubna 1945 byl zástupcem nejvyššího velitele SS a police v Itálii a zároveň zástupce vrchního velitele armádní skupiny Jih. Do hodnostního stupně standartenführera SS byl povýšen 9. listopadu 1943. Byl rovněž dekorován Válečným křížem za zásluhy 2. třídy s meči. Též dělal po celou svou kariéru tlumočníka představitelům nacistického Německa a fašistické Itálie, mj. i Himmlerovi a Hitlerovi.
Dr. Eugen Dollmann byl světlovlasý, laskavý, elegantní, štíhlý a vysoký muž, který vždy vypadal o deset let mladší než ve skutečnosti byl. Byl znalcem italského umění, kultury, architektury a především jazyka, kterým hovořil naprosto plynule. Kdykoliv mohl, tak vyměnil svou uniformu SS za značkové, na míru šité obleky a projížděl se svým luxusním Mercedesem po okolí Říma. Okouzlil nejednu mladou dámu z bohatých italských aristokratických rodin svými světa znalými verši, stejně tak svými nevyčerpatelnými jasnými a vtipnými konverzacemi. Hitler s Himmlerem měli o něm velmi dobré mínění a byl jedním z mnoha přátel Evy Braunové.
Jako mnoho ostatních vzdělaných a inteligentních příslušníku SD byl Dollmann střízlivý vůči ideologii a politice nacismu. Když 20. července 1944 navštívil Hitlera toho času už svržený diktátor Benito Mussolini, o jejich rozhovoru si do svého deníku poznamenal toto: "Vůdce neustále propadal záchvatům zuřivosti a s pěnou u úst ječel, že se pomstí atentátníkům i s jejich rodinami, že jej sama prozřetelnost zachránila. Ječel o zcela nekompromisním uplatňování principu "oko za oko, zub za zub" a že smete každého, kdo se mu postaví na odpor." Ještě předtím neúspěšně intervenoval u Hitlera a Himmlera ve snaze zabránit masakru v Ardejských jeskyních z konce března 1944. V odvetu za bombový útok italských partizánů na oddíl Waffen-SS, při kterém zahynulo 33 vojáků bylo v katakombách antického Říma popraveno 335 Italů. Úspěšnější vliv měl však společně s nejvyšším velitelem SS a policie v Itálii a obergruppenführerem SS Karlem Wolffem na jednání s američany v roce 1945 o příměří během operace Sunrise. Toto příměří se uskutečnilo 2. 5. 1945.
Poté se vzdal americké armádě a po propuštění ze zajetí žil v Mnichově jako nezávislý spisovatel, kde vydal své paměti v knize s názvem Roma Nazista. Spolupracoval také s americkými tajnými službami při hledání nacistických válečných zločinců.

Říšský vůdce SS a šéf německé policie Himmler se svým zástupcem v Itálii. Snímek je z roku 1938.Německo - italský večírek v roce 1938. Himmler v rozhovoru s představitelem fašistické Itálie. Překladatele mu dělá jeho zástupce v Římě dr. Eugen Dollmann.Zdroj: www.axishistory.com

(upravil buko1 01/09/2007)
URL : https://www.valka.cz/Dollmann-Eugen-t64413#229791Verze : 0