Main Menu
User Menu

Operační oddíl Ruhsam

Einsatzkommando Ruhsam

Einsatzkommando Ruhsam
Operační oddíl Ruhsamprotipartyzánská jednotka pořádkové policieOperační oddíl Ruhsam je pokračovatelem operačního oddílu Miethe. Jeho velitel, kapitán ochranné policie Paul Miethe, žádal od inspektora uniformované protektorátní policie na Moravě a současně velitele policejního pluku SS 21 SS-Standartenführera a plukovníka četnictva Georga Attenbergera posily pro efektivnější vedení protipartyzánského boje. Ten se rozhodl žádosti vyhovět.


K jednotce byla 20. srpna 1944 převelena další rota ochranné policie. Na druhou stranu ale byl rozšířen její operační prostor o sousední okresy Valašské Meziříčí a Vsetín. Ke změně došlo i na postu velitele. V čele jednotky stanul SS-Sturmbannführer a major četnictva Rudolf Ruhsam. Od 21. srpna 1944 nesla jednotka jeho jméno. Úkoly zůstaly stejné.


Štáb zůstal do listopadu 1944 ve Frýdku, poté byl přemístěn do Rožnova pod Radhoštěm. Stíhací oddíly byly zřízeny ve Velkých Karlovicích, Novém Hrozenkově, Rožnově, Valašském Meziříčí a Frenštátu pod RadhoštěmZdroje:
Oldřich Sládek: Ve znamení smrtihlava. Nacistický protipartyzánský aparát v letech 1944-1945, Naše vojsko, Praha, 1991
http://forum.axishistory.com
URL : https://www.valka.cz/Operacni-oddil-Ruhsam-t64295#229228Verze : 0
MOD