Main Menu
User Menu

127. (kanadské) křídlo RAF [1944-1945]

No. 127 (RCAF) Wing RAF

No. 127 (RCAF) Wing Headquarters

     
Název:
Name:
127. (kanadské) křídlo RAF
Originální název:
Original Name:
No. 127 (RCAF) Wing Headquarters
Datum vzniku:
Raised/Formed:
12.05.1944
Předchůdce:
Predecessor:
127. (kanadské) polní letiště RAF
Datum zániku:
Disbanded:
07.07.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
12.05.1944-12.07.1944 17. sektor RAF
12.07.1944-DD.MM.1945 83. skupina RAF
Dislokace:
Deployed:
12.05.1944-08.06.1944 Tangmere, Royal Air Force Station Tangmere
08.06.1944-16.06.1944 přesun / In transit
16.06.1944-28.08.1944 Bazenville, předsunutá přistávací plocha B-2
28.08.1944-16.09.1944 Illiers l’Eveque, předsunutá přistávací plocha B-26
16.09.1944-28.09.1944 Beauvechain, předsunutá přistávací plocha B-68 Le Culot
28.09.1944-22.10.1944 Ravenstein, předsunutá přistávací plocha B-82 Grave
22.10.1944-04.11.1944 Steenokkerzeel, předsunutá přistávací plocha B-58 Melsbroek
04.11.1944-02.03.1945 Brusel, předsunutá přistávací plocha B-56 Evere
02.03.1945-31.03.1945 Kleine Brogel, předsunutá přistávací plocha B-90 Petit Brogel
31.03.1945-08.04.1945 Eindhoven, předsunutá přistávací plocha B-78
08.04.1945-13.04.1945 Weeze, předsunutá přistávací plocha B-100 Goch /
13.04.1945-28.04.1945 Diepholz, předsunutá přistávací plocha B-114 /
28.04.1945-DD.MM.1945 Schneverdingen, předsunutá přistávací plocha B-154 Reinsehlen /

Velitel:
Commander:
12.05.1944-DD.07.1944 Brown, C. M. (Wing Commander)
DD.07.1944-DD.01.1945 MacBrien, W. R. (Group Captain)
DD.01.1945-DD.MM.1945 Turner, P. S. (Group Captain)
12.05.1944-DD.06.1944 Chadburn, Lloyd Vernon * (Wing Commander)
DD.06.1944-DD.07.1944 Buckham, Robert Andrew * (Wing Commander)
DD.07.1944-DD.03.1945 Johnson, James Edgar * (Wing Commander)
DD.04.1945-DD.07.1945 Edwards, James Francis * (Wing Commander)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
12.05.1944-01.07.1945 403. peruť RCAF
12.05.1944-DD.MM.1945 416. peruť RCAF
12.05.1944-DD.MM.1945 421. peruť RCAF
15.07.1944-DD.MM.1945 443. peruť RCAF
03.12.1944-31.12.1944 350. peruť RAF
04.12.1944-31.12.1944 610. peruť RAF

Ručně vyplněné položky:
12.05.1944-DD.MM.1945 403. peruť RAF
12.05.1944-DD.MM.1945 421. peruť RAF
12.05.1944-DD.MM.1945 416. peruť RAF
12.07.1944-DD.MM.1945 443. peruť RAF
28.08.1944-20.09.1944 414. peruť RAF
03.12.1944-31.12.1944 350. peruť RAF
04.12.1944-31.12.1944 610. peruť RAF
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
Poznámka:
Note:
* operační velitel


Podřízené jednotky byly v tomto období několikrát poslány do Británie na různé zdokonalovací kurzy (hlavně ve střelbě a bombardování) a nebyly v té době ve stavu křídla.
Zdroje:
Sources:
Shores, C. - Thomas, C.: 2nd Tactical Air Force, volume 3, Classic Pub., Hersham 2006, ISBN 1-903223-60-1
https://www.rafweb.org/Wings3.htm
URL : https://www.valka.cz/127-kanadske-kridlo-RAF-1944-1945-t64172#228926Verze : 0
MOD
127. (RCAF) letiště/křídlo
No. 127 (RCAF) Airfield/Wing


Jednotka vznikla 4. července 1943 na letišti Kenley (jako No. 127 (RCAF) polní letiště/Airfield) jako podpora pro dvě perutě Spitfirů 17. křídla.
V únoru 1944 byla jednotka posílena třetí a v červenci 1944 (od 12. května 1944 jako No. 127 (RCAF) křídlo/Wing) čtvrtou perutí. Dne 16. června 1944 se křídlo přesunulo do Francie a po zbytek války podporovalo pozemní jednotky.
Jednotka byla rozpuštěna 7. července 1945.


Prameny:
Shores C. - Thomas C.: 2nd Tactical Air Force, volume 3, Classic Pub., Hersham 2006
https://www.rafweb.org
URL : https://www.valka.cz/127-kanadske-kridlo-RAF-1944-1945-t64172#240761Verze : 0
MOD
Tabulka vítězství velitelů 127. křídla


DatumJménoTyp letounuMístoProtivník
12.08.1943W/Cdr Johnson, J. E.
Spitfire Mk.IX EN398/JE-J
oblast Axel
1/2 Bf 109
12.08.1943
W/Cdr Johnson, J. E.
Spitfire Mk.IX EN398/JE-J
oblast Axel
1/2 Bf 109 pš.
17.08.1943
W/Cdr Johnson, J. E.
Spitfire Mk.IX EN398/JE-J
S Gent
1/4 Bf 110
23.08.1943
W/Cdr Johnson, J. E.
Spitfire Mk.IX EN398/JE-J
oblast Gosnay
Fw 190
26.08.1943
W/Cdr Johnson, J. E.
Spitfire Mk.IX MA573
JZ Rouen
FW 190
04.09.1943
W/Cdr Johnson, J. E.
Spitfire Mk.IX MA573
SZ Roubaix
FW 190
05.09.1943
W/Cdr Johnson, J. E.
Spitfire Mk.IX EN398/JE-J
oblast Daynze
Bf 109 pš.
24.09.1943
W/Cdr Godefroy, H. C.
Spitfire Mk.IX HC-G
Poix
Fw 190
20.07.1944
W/Cdr Johnson, J. E.
Spitfire Mk.IXB MK392
J Argentan
Fw 190 pš.
23.8.1944
W/Cdr Johnson, J. E.
Spitfire Mk.IXB MK392
oblast Senlis
2x Fw 190
27.09.1944
W/Cdr Johnson, J. E.
Spitfire Mk.IXB MK392
Rees on Rhine
Bf 109
29.04.1945
W/Cdr Edwards, J. F.
Spitfire Mk.XVI JF-E
Z Hamburk
Fw 190 pš.
29.04.1945
W/Cdr Edwards, J. F.
Spitfire Mk.XVI JF-E
Z Hamburk
Me 262 pš.
03.05.1945
W/Cdr Edwards, J. F.
Spitfire Mk.XVI JF-E
S Kiel
1/4 Ju 88

Celkem: 7+3-0-4+1 vzdušných vítězství 127. křídla


poz:
pokud není uvedeno jinak, pak jde o jistý sestřel, prav. - pravděpodobný sestřel/probably, poš. - poškozen/demage


zdroje
Shores, C. - Williams, C.: Aces High, Grub Street, London, 1994
Shores, C.: Aces High, volume 2, Grub Street, London, 1999
URL : https://www.valka.cz/127-kanadske-kridlo-RAF-1944-1945-t64172#240798Verze : 0
MOD