Main Menu
User Menu

121. křídlo RAF [1944-1945]

No. 121 Wing RAF

     
Název:
Name:
121. křídlo RAF
Originální název:
Original Name:
No. 121 Wing Headquarters
Datum vzniku:
Raised/Formed:
12.05.1944
Předchůdce:
Predecessor:
121. polní letiště RAF
Datum zániku:
Disbanded:
30.09.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
12.05.1944-12.07.1944 22. sektor RAF
12.07.1944-DD.MM.1945 83. skupina RAF
Dislokace:
Deployed:
12.05.1944-17.06.1944 Burley, stanice RAF Holmsley South
17.06.1944-27.08.1944 Le Fresne-Camilly, předsunutá přistávací plocha B-5
27.08.1944-01.09.1944 Saint-André-de-l´Eure, předsunutá přistávací plocha B-24
01.09.1944-03.09.1944 Beauvais, předsunutá přistávací plocha B-42 Beauvais-Tillé
03.09.1944-16.09.1944 Vitry-en-Artois, Advanced Landing Ground B-50
16.09.1944-28.09.1944 Antverpy, Předsunutá přistávací plocha B-70 Deurne
28.09.1944-21.03.1945 Volkel, Předsunutá přistávací plocha B-80
21.03.1945-11.04.1945 Weeze, Předsunutá přistávací plocha B-100 Goch /
11.04.1945-16.04.1945 Bramsche, Předsunutá přistávací plocha B-110 Achmer /
16.04.1945-DD.MM.1945 Celle, předsunutá přistávací plocha B-150 Hustedt /

Velitel:
Commander:
12.05.1944-DD.07.1944 Morice, Charles Stewart (Wing Commander)
DD.07.1944-DD.12.1944 Morice, Charles Stewart (Group Captain)
DD.12.1944-DD.04.1945 Jones, G. (Group Captain)
DD.04.1945-DD.MM.1945 Powell, R. P. R. (Group Captain)
12.05.1944-DD.08.1944 Green, C. L. * (Wing Commander)
DD.08.1944-DD.11.1944 Pitt-Brown, W. * (Wing Commander)
DD.11.1944-DD.02.1945 Judd, M. T. * (Wing Commander)
DD.02.1945-DD.MM.1945 Keep, J. G. * (Wing Commander)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
12.05.1944-08.04.1945 174. peruť RAF
12.05.1944-DD.MM.1945 175. peruť RAF
12.05.1944-DD.MM.1945 245. peruť RAF
14.07.1944-DD.MM.1945 184. peruť RAF

Ručně vyplněné položky:

Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
* - operační velitel


** - podřízené jednotky byly v tomto období několikrát poslány do Británie na různé zdokonalovací kurzy (hlavně ve střelbě a bombardování) a nebyly v té době ve stavu křídla
Zdroje:
Sources:
Shores C. - Thomas C.: 2nd Tactical Air Force, volume 3, Classic Pub., Hersham 2006, ISBN 1-903223-60-1
https://www.rafweb.org/Wings3.htm
URL : https://www.valka.cz/121-kridlo-RAF-1944-1945-t64166#492431Verze : 2
MOD
121 Airfield/Wing
121. letiště/křídlo

Jednotka vznikla 22. února 1943 na letišti Wrexham. Perutě jednotky byly vyzbrojeny letouny Hawker Typhoon Mk.IB a byly určeny k podpoře pozemních vojsk (krátce byla ve svazku křídla též 65. peruť vyzbrojená Spitfiry Mk.V). V květnu 1944 došlo k přejmenování všech letišť na křídla a všech křídel na sektory.
Původně létaly stroje jednotky vyzbrojené pumami, od jara 1944 však křídlo přešlo na rakety. V červenci 1944 se ke křídlu připojila čtvrtá pertuť.
Dne 17. června 1944 se jednotka přesunula do do Francie a po zbytek války podporovala pozemní jednotky.
K rozpuštění došlo 30. září 1945.

Prameny:
Shores C. - Thomas C.: 2nd Tactical Air Force, volume 3, Classic Pub., Hersham 2006
https://www.rafweb.org
URL : https://www.valka.cz/121-kridlo-RAF-1944-1945-t64166#259323Verze : 0
MOD