Main Menu
User Menu
Reklama

Rickenbacker, Edward Vernon

     
Příjmení:
Surname:
Rickenbacker
Jméno:
Given Name:
Edward Vernon
Jméno v originále:
Original Name:
Edward "Eddie" Vernon Rickenbacker
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
kapitán
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
08.10.1890 Columbus
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
27.07.1973 Curych
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
-
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
Nejúspěšnější americký stíhač 1. světové války, 26 vítězství ( z toho 5 balónů)
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
http://en.wikipedia.org/wiki/Eddie_Rickenbacker
http://www.acepilots.com/wwi/us_rickenbacker.html
www.centennialofflight.gov
http://www.medalofhonor.com/EddieRickenbacker.htm
Eric a Jane Lawson, První letecká válka - srpen 1914 - listopad 1918, JOTA 1997, ISBN 807217035X
URL : https://www.valka.cz/Rickenbacker-Edward-Vernon-t63969#502124Verze : 1
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Rickenbacker
Jméno:
Given Name:
Edward Vernon
Jméno v originále:
Original Name:
Edward "Eddie" Vernon Rickenbacker
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
DD.MM.RRRR
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Automaticky vyplněné položky:
25.08.1918-25.12.1918 Velitel : 94. letecká peruť

Ručně vyplněné položky:
Vyznamenání:
Awards:

DD.MM.1918

Válečný kříž
Cross of War
Croix de Guerre
s 2 palmami / with 2 palms

DD.MM.1919

Kříž za vynikající službu
Distinguished Service Cross
Citace k 1. Kříži za vynikající službu:
Kříž za vynikající službu je předán Edwardu Vernonu Rickenbackerovi, kapitánovi (letecké služby), za mimořádné hrdinství v boji poblíž Montsecu, ve Francii, 29. dubna 1918. Kapitán Rickenbacker napadl nepřátelský jednoplošný Albatros a po zuřivém boji, ve kterém pronásledoval svého protivníka na Německé území, uspěl v jeho sestřelení poblíž Vigneulles-les-Hatton Chatel.

DD.MM.1919

Kříž za vynikající službu
Distinguished Service Cross
Citace k 2. Kříži za vynikající službu:
Kříž za vynikající službu je předán Edwardu Vernonu Rickenbackerovi, kapitánovi (letecké služby), za mimořádné hrdinství v boji nad Richecourtem, ve Francii, 17. května 1918. Kapitán Rickenbacker napadl tři nepřátelská letadla Albatros, jedno sestřelil v okolí Richecourtu, ve Francii a ostatní zahnal nad jejich vlastní linie.

DD.MM.1919

Kříž za vynikající službu
Distinguished Service Cross
Citace k 3. Kříži za vynikající službu:
Kříž za vynikající službu je předán Edwardu Vernonu Rickenbackerovi, kapitánovi (letecké služby), za mimořádné hrdinství v boji nad St. Mihiel, ve Francii, 22. května 1918. Kapitán Rickenbacker napadl tři jednoplošníky Albatros ve výšce 4 000 metrů nad St. Mihiel, ve Francii. Zahnal je zpět na německé území, oddělil jednoho od skupiny a sestřelil ho poblíž Flirey.

DD.MM.1919

Kříž za vynikající službu
Distinguished Service Cross
Citace k 4. Kříži za vynikající službu:
Kříž za vynikající službu je předán Edwardu Vernonu Rickenbackerovi, kapitánovi (letecké služby), za mimořádné hrdinství v boji nad Boise Rate, ve Francii, 28. května 1918. Kapitán Rickenbacker zpozoroval skupinu dvou bojových letadel a čtyř jednoplošníků, německých letadel, kterou okamžitě zurivě napadl, jedno sestřelil a zbytek rozehnal.

DD.MM.1919

Kříž za vynikající službu
Distinguished Service Cross
Citace k 5. Kříži za vynikající službu:
Kříž za vynikající službu je předán Edwardu Vernonu Rickenbackerovi, kapitánovi (letecké služby), za mimořádné hrdinství v boji 30. května 1918, ve výšce 4 000 metrů na Jaulny, ve Francii. Kapitán Rickenbacker napadl skupinu pěti nepřátelských letadel. Po divoké boji, jedno letadlo sestřelil a ostatní zahnal.

DD.MM.1919

Kříž za vynikající službu
Distinguished Service Cross
Citace k 6. Kříži za vynikající službu:
Kříž za vynikající službu je předán Edwardu Vernonu Rickenbackerovi, kapitánovi (letecké služby), za mimořádné hrdinství v boji v regionu Villecy, ve Francii, 14. září 1918. Kapitán Rickenbacker zaútočil na čtyři nepřátelská letadla Fokkeer ve výšce 3 000 metrů. Po ostré a žhavé akci, uspěl v sestřelení jednoho v plamenech a rozehnání zbylých tří.

DD.MM.1919

Kříž za vynikající službu
Distinguished Service Cross
Citace k 7. Kříži za vynikající službu:
Kříž za vynikající službu je předán Edwardu Vernonu Rickenbackerovi, kapitánovi (letecké služby), za mimořádné hrdinství v boji v regionu Bois-de-Wavrille, ve Francii, 15. září 1918. Kapitán Rickenbacker se střetl se šesti nepřátelskými letadly, která útočila na čtyři Spady, které byly pod nimi. Neodstrašen jejich početní převahou je bez váhání napadl a úspěšně jedno sestřelil v plamenech a naprosto rozbil formaci ostatním.

06.11.1930

Medaile cti armáda
Medal of Honor Army
Citace ke Medaili cti, která vznikla z 8. Kříže za vynikající službu:
Edward V. Rickenbacker, plukovník, speciální zálohy, tehdy nadporučík, 94. letecké perutě, letecké služby, Amerických expedičních sil. Za zřetelnou udatnost a neohroženost daleko nad rámec služebních povinností v boji proti nepříteli poblíž Billy, ve Francii, 25. září 1918. Během dobrovolné hlídky nad liniemi, nadporučík Rickenbacker napadl sedm nepřátelských letadel (pět typu Fokker, chránící dvě fotografická letadla typu Halberstadt). Bez ohledu na své šance proti nim, rozdělil je a srazil jednoho z Fokkerů do neřízeného pádu. Poté napadl jeden z Halberstadtů a také ho sestřelil...

DD.MM.RRRR

Řád Čestné legie 5. třída
Order of Legion of Honour 5th Class
Ordre de la Légion d'Honneur Chevalier
-

DD.MM.RRRR

Medaile vítězství (1. svět. válka)
Victory Medal (World War I)
se 6 kampaňovými sponami

Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
http://en.wikipedia.org/wiki/Eddie_Rickenbacker
http://www.acepilots.com/wwi/us_rickenbacker.html
www.centennialofflight.gov
http://www.medalofhonor.com/EddieRickenbacker.htm
Eric a Jane Lawson, První letecká válka - srpen 1914 - listopad 1918, JOTA 1997, ISBN 807217035X
URL : https://www.valka.cz/Rickenbacker-Edward-Vernon-t63969#502125Verze : 0
MOD
Edward Vernon Rickenbacker


Narodil se jako Edward Rickenbacher 8. 10. 1890 v Columbusu ve státě Ohio švýcarským imigrantům. Od malička projevoval svoji lásku ke strojům všeho druhu. V jeho dvanácti letech mu tragicky zahynul otec a Edward musel zanechat školy a začít finančně podporovat svoji rodinu. Začal pracovat nejprve v obchodě a posléze v ocelárně. Za krátký čas nastoupil práci v automobilovém průmyslu a počal dokonce působit jako závodní jezdec. Celkem čtyřikrát se účastnil slavného závodu 500 mil Indianapolis. Jeho nejlepším výsledkem bylo desáté místo roku 1914. Ostatní závody pro poruchu vozu nedokončil, i když v roce 1916 odjel i několik kol v čele závodu. Jako první muž rovněž dokázal zajet jednu míli za jednu minutu a tento výkon mu přinesl přezdívku "Rychlík Eddie".
Ihned po vypuknutí války si nechává z důvodu všeobecné protiněmecké nálady změnit jméno na Rickenbacker a po vstupu USA do války se hlásí do armády s žádostí o přidělení k letectvu. Hned při odvodovém řízení ovšem naráží na neuvěřitelné problémy. Překážkou byl jeho relativně vysoký věk (bylo mu v té době 26 let) a absence vysokoškolského vzdělání. Rovněž jeho odbornost mu byla paradoxně na obtíž, neboť odvodový důstojník prohlásil že nevěří tomu, že by se chtěl stát pilotem někdo, kdo dokonale zná motory. Obával se, že by odmítl na v té době nespolehlivých strojích startovat do boje.
Rickenbacker tak odcestoval do Francie 26. června 1917 v pozici důstojnického šoféra. Až díky setkání s pozdějším generálem Williamem Mitchellem a opravě jeho vozu se dostal do leteckého učiliště v Issoudunu. Po jeho absolvování v březnu 1918 byl odvelen k 94. letecké eskadře která byla založena již v Americe. Zpočátku prováděl pouze hlídkové lety a to dokonce s neozbrojenými letadly. Brzy se ovšem dočkal svého prvního vítězství a koncem května se již stal stíhacím esem. Prvních šest vítězství získal na letounu Nieuport 28 a byl oceněn francouzským vyznamenáním Croix de Guerre. V této době ovšem bohužel velice vážně onemocněl ušním zánětem. Musel se podrobit operaci a strávil několik měsíců v nemocnici.
Do služby se vrátil v září 1918 v hodnosti kapitána a ve funkci velitele 94. eskadry. V té době již byla eskadra vybavena stroji SPAD XIII. Za necelé dva měsíce které zbývaly do konce války sestřelil dalších dvacet nepřátelských letadel. S celkovým počtem 26 leteckých vítězství (21 letounů + 5 balónů) se stal Rickenbacker nejúspěšnějším stíhacím pilotem vzdušných sil Spojených států. Za své válečné úspěchy byl Rickenbacker také náležitě vyznamenáván. Kromě již zmiňovaného Croix de Guerre obdržel celkem 8x DSC ( Distinguished Service Cross ) a v roce 1930 mu byla udělena medaile Medal of Honor.
Po skončení války se počal Rickenbacker opět věnovat automobilům a založil automobilovou továrnu v níž vyráběl auta značky Rickenbacker. Továrna za pouhých pět let své existence vyprodukovala na 34 500 vozů označených slavným znakem 94. eskadry - kloboukem v kruhu. V roce 1927 ovšem firma zkrachovala.
Rickenbacker poté nějaký čas opět závodil v Indianapolis, aby se koncem 30. let stal majitelem společnosti Eastern Air Lines, která se stala krátce po II. světové válce na nějaký čas nejziskovější leteckou společností.
Po vypuknutí II. světové války se Rickenbacker opět hlásí k armádě a podniká spoustu cest k leteckým jednotkám, na kterých předává své bohaté válečné zkušenosti. V roce 1942 po návštěvě na Havaji havaroval jeho letoun B-17 nad Tichým oceánem. Přeživší členové posádky včetně Rickenbackera strávili ve člunu bez zásob potravin a pitné vody na otevřeném oceánu plných 24 dní, než byli na pokraji smrti zachráněni.
Po skončení II. světové války se Rickenbacker věnuje stále obchodu až do července roku 1973 kdy umírá v zemi svých rodičů,v Curychu ve Švýcarsku. Pohřben byl pak v Columbusu ve státě Ohio.
Na jeho počest pak byla roku 1974 přejmenována letecká základna ve městě Lockbourne nedaleko Columbusu na Rickenbackerovu leteckou základnu.


Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Eddie_Rickenbacker
http://www.acepilots.com/wwi/us_rickenbacker.html
http://www.centennialofflight.gov/essay/Air_Power/rickenbacker/AP9.htm
Eric a Jane Lawson, První letecká válka - srpen 1914 - listopad 1918, JOTA 1997, ISBN 807217035X
URL : https://www.valka.cz/Rickenbacker-Edward-Vernon-t63969#299013Verze : 2
Sestřely Edwarda V. RICKENBACKERA


datum
jednotka
letadlo
soupeř
29. 4. 1918
94. Aero Squadron
Nieuport 28
Pfalz D.III*
7. 5. 1918
94. Aero Squadron
Nieuport 28
Pfalz D.III
17. 5. 1918
94. Aero Squadron
Nieuport 28
Albatros D.V
22. 5. 1918
94. Aero Squadron
Nieuport 28
Albatros D.V
28. 5. 1918
94. Aero Squadron
Nieuport 28
Albatros C
30. 5. 1918
94. Aero Squadron
Nieuport 28
Albatros C
14. 9. 1918
94. Aero Squadron
SPAD XIII S4523
Fokker D.VII
15. 9. 1918
94. Aero Squadron
SPAD XIII S4523
Fokker D.VII
25. 9. 1918
94. Aero Squadron
SPAD XIII S4523
Fokker D.VII
Halberstadt C
26. 9. 1918
94. Aero Squadron
SPAD XIII S4523
Fokker D.VII
28. 9. 1918
94. Aero Squadron
SPAD XIII S4523
balon
1. 10. 1918
94. Aero Squadron
SPAD XIII S4523
balon
2. 10. 1918
94. Aero Squadron
SPAD XIII S4523
Fokker D.VII
Hannover CL**
3. 10. 1918
94. Aero Squadron
SPAD XIII S4523
Fokker D.VII
balon***
9. 10. 1918
94. Aero Squadron
SPAD XIII S4523
Fokker D.VII
10. 10. 1918
94. Aero Squadron
SPAD XIII S4523
2x Fokker D.VII
22. 10. 1918
94. Aero Squadron
SPAD XIII S4523
Fokker D.VII
23. 10. 1918
94. Aero Squadron
SPAD XIII S4523
Fokker D.VII
27. 10. 1918
94. Aero Squadron
SPAD XIII S4523
2x Fokker D.VII
30. 10. 1918
94. Aero Squadron
SPAD XIII S4523
2x balon* společně s Capt. Jamesem N. Hallem
** společně s Lt. Reedem M. Chambersem
*** společně s Lt. Hamiltonem Coolidgeem a Lt. Edwardem P. Curtisem


Prameny:
www.theaerodrome.com
URL : https://www.valka.cz/Rickenbacker-Edward-Vernon-t63969#228415Verze : 0
U svého letounu SPAD.

Zdroj

URL : https://www.valka.cz/Rickenbacker-Edward-Vernon-t63969#331885Verze : 0
Nieuport 28, květen 1918. Jedná se o osobní stroj nejlepšího amerického stíhače 1. světové války - Eddieho Rickenbackera (26 vítězství). Jeho domovskou jednotkou byla 94th Aero Squadron, jejímž velitelem byl tento bývalý automobilový závodník. Znak na trupu (Hat in the Ring) je znakem jednotky, osobní symbol Rickenbackera ze SPADu XIII (viz detail) se stal v roce 1919 oficiálním výsostným znakem amerického vojenského letectva.
 -


Zveřejněno s laskavým svolením autoraLinked from : https://www.valka.cz/topic/postview/486218
URL : https://www.valka.cz/Rickenbacker-Edward-Vernon-t63969#486219Verze : 0
MOD