Main Menu
User Menu

Bong, Richard Ira

     
Příjmení:
Surname:
Bong
Jméno:
Given Name:
Richard Ira
Jméno v originále:
Original Name:
Richard Ira "Dick" Bong
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
major
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
24.09.1920 Superior /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
06.08.1945 North Hollywood, Kalifornie /
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
důstojník střeleckého výcviku, V. stíhací velitelství
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
stíhací eso (40-8-7 vítězství)
nejúspěšnější americký stíhač všech dob
zahynul při letecké nehodě
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
https://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Bong
https://acepilots.com/usaaf_bong.html
URL : https://www.valka.cz/Bong-Richard-Ira-t63745#574633Verze : 2
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Bong
Jméno:
Given Name:
Richard Ira
Jméno v originále:
Original Name:
Richard Ira "Dick" Bong
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
19.01.1942 poručík
DD.04.1943 nadporučík
DD.08.1943 kapitán
DD.04.1944 major
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Vyznamenání:
Awards:

19.01.1942

Pilotní odznak (základní)
Pilot Badge (Basic)
-

DD.MM.1943

Stříbrná hvězda
Silver Star
Citace k bronzovému dubovému listu ke Stříbrné hvězdě:
Prezidentu Spojených států Amerických, oprávněného zákonem Kongresu z 9. července 1918, je potěšením předat bronzovou dubovou ratolest ke druhému udělení Stříbrné hvězdy kapitánovi (leteckého sboru) Richardu Ira Bongovi (ASN: 0-433784), Letectva armády Spojených států, za statečnost v akci proti ozbrojeným nepřátelským silám během služby jako pilot stíhačky P-38 u 9. stíhací perutě, 49. stíhací skupiny, PÁTÉ letecké armády v akci nad Bismarkovým mořem 11. března 1943. Jeho statečné akce a zanícená služební oddanost, bez ohledu na jeho vlastní život, odpovídaly nejvyšším tradicím vojenské služby a odrážejí velkou zásluhu na něm, jeho jednotce a Letectvu armády Spojených států. (generální rozkaz č. 62)

DD.MM.1943

Kříž za vynikající službu
Distinguished Service Cross
Citace ke Kříži za vynikající službu:
Prezidentu Spojených států Amerických, oprávněného zákonem Kongresu z 9. července 1918, je potěšením předat Kříž za vynikající službu kapitánovi (leteckého sboru), [tehdy nadporučík], Richardu Ira Bongovi (ASN: 0-433784), Letectva armády Spojených států, za mimořádné hrdinství ve spojení s vojenskými operacemi proti ozbrojenému nepříteli během služby jako pilot stíhacího letadla P-38 u 9. stíhací perutě, 49. stíhací skupiny, PÁTÉ letecké armády v leteckém boji proti nepřátelským silám nad Markham Valley na Nove Guinei, 26. července 1943. Velíc letce deseti stíhaček na sever od Lae, kapitán Bong zpozoroval nepřátelskou formaci o dvaceti letadlech. Okamžitě vedl sérii tří útoků a sestřelil dva nepřátelské letouny. V té chvíli, více jak patnáct dalších nepřátelských stíhaček se zapojilo do střetnutí. Bez ohledu na početní převahu nepřítele, kapitán Bong nebojácně vedl svou letku znovu a svou přesnou střelbou sestřelil další dvě letadla ze tří, která napadl. Nepřátelská formace byla rozprášena a jeho letka se vrátila na základnu bez vlastní ztráty. Navzdory početní převaze více jak tří na jednoho, tato letka, pod odvážným vedením kapitána Bonga, zničila jedenáct nepřátelských letadel, z nichž Bong osobně sestřelil čtyři. Nezpochybnitelná odvaha nadporučíka Bonga v leteckém boji odpovídá nejvyšším tradicím vojenské služby a odráží velkou zásluhu na něm samotných, 5. letecké armádě a Letectvu armády Spojených států. (generální rozkaz č. 62)

DD.MM.1943

Stříbrná hvězda
Silver Star
Citace ke Stříbrné hvězdě:
Prezidentu Spojených států Amerických, oprávněného zákonem Kongresu z 9. července 1918, je potěšením předat Stříbrnou hvězdu poručíku (leteckého sboru) Richardu Ira Bongovi (ASN: 0-433784), Letectva armády Spojených států, za statečnost v akci proti ozbrojeným nepřátelským silám během služby jako pilot stíhačky P-47 u 9. stíhací perutě, 49. stíhací skupiny, PÁTÉ letecké armády, (tehdy 370. služební peruť, přidělená k 39. stíhací peruti, 35. stíhací skupiny), v akci proti nepříteli poblíž Buny na Nové Guinei, 27. prosince 1942. Poručík Bong byl člene letky čtyř letadel P-38, která se střetla s letkou patnácti až osmnácti nepřátelských letadel u Dobodura, poblíž Buna na Nové Guinei a zničili sedm nepřátelských letadel. Poručík Bong osobně zničil dvě nepřátelská letadla. Jeho statečné akce a zanícená služební oddanost, bez ohledu na jeho vlastní život, odpovídaly nejvyšším tradicím vojenské služby a odrážejí velkou zásluhu na něm, jeho jednotce a Letectvu armády Spojených států. (generální rozkaz č. 62)

08.12.1944

Medaile cti armáda
Medal of Honor Army
Citace k Medaili cti:
Prezidentu Spojených států Amerických, ve jménu Kongresu, je potěšením předat Medaili cti majoru (leteckého sboru) Richardu Ira Bongovi (ASN: 0-433784), Letectva armády Spojených států, za zřetelnou udatnost a horlivost v akci nad rámec služebních povinností během služby u 49. stíhací skupiny, V. stíhacího velitelství, Páté letecké armády v akci v Jihozápadním pacifiku od 10. října do 15. listopadu 1944. Ač přeřazen ke službě jako letecký instruktor, nevyžadující ani ani neočekávající plnění bojových povinností, major Bong dobrovolně a na vlastní žádost požadoval účast v opakovaných bojových misích, včetně nesmírně nebezpečných letů nad Balikpapan na Borneu a v Leyte na Filipínách. Jeho agresivita a odvaha vyústili v sestřelení osmi nepřátelských letadel během tohoto období. (Generální rozkaz č. 90.)

DD.MM.RRRR

Filipinská medaile nezávislosti
Philippine Independence Medal
-

DD.MM.RRRR

Filipínská prezidentská citace
Philippine Presidential Unit Citation
-

DD.MM.RRRR

Medaile za osvobození Filipin
Philippine Liberation Medal
s bronzovou hvězdou (2x)

DD.MM.RRRR

Medaile vítězství (2. světová válka)
World War II Victory Medal
-

DD.MM.RRRR

Medaile za americké tažení
American Campaign Medal
-

DD.MM.RRRR

Medaile za službu v amerických obranných silách
American Defense Service Medal
-

DD.MM.RRRR

Prezidentská citace (letectvo & armáda) (1942-1947)
Presidential Unit Citation (Air Force & Army) (1942-1947)
s bronzovým dubovým listem (2x)

DD.MM.RRRR

Letecká medaile
Air Medal
se 2 stříbrnými a 4 bronzovými dubovými listy (15x)

DD.MM.RRRR

Medaile za asijsko pacifické tažení
Asiatic-Pacific Campaign Medal
se stříbrnou kampaňovou hvězdou (5x)

DD.MM.RRRR

Záslužný letecký kříž
Distinguished Flying Cross
se stříbrným a bronzovým dubovým listem (7x):
1. za akci z 8. ledna 1943, kdy nad přístavem Lae na Nové Guinei sestřelil své 5. letadlo
2. za akce od 26. února do 10. června 1943
3. za akci z 29. října 1943, kdy nad Rabaulem sestřelil 2 Zera (18. a 19. sestřel)
4. za akci z 5. listopadu 1943, kdy nad Rabaulem sestřelil 2 Zera (20. a 21. sestřel)
5. za akci z 3. března 1944, kdy nad Tadji sestřelil 2 bombardéry Sally (23. a 24. sestřel)
6. za akci z 12. dubna 1944, kdy nad Hollandií sestřelil 3 Oscary (26., 27. a 28. sestřel)
7. za akci z 7. prosince 1944, kdy nad Ormocem sestřelil bombardér Sally a stíhačku Tojo (37. a 38. sestřel)


Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Bong
www.veterantributes.org
https://valor.militarytimes.com/hero/2681
URL : https://www.valka.cz/Bong-Richard-Ira-t63745#574634Verze : 3
MOD
Major Richard Ira BongV malém městečku Poplar, stát Wisconsin, se 24. září 1920 manželům Bongovým narodil syn Richard. Své dětství prožil na rodinné farmě a po ukončení středoškolských studií vstoupil na Superior State Teacher College, se záměrem stát se učitelem. Volné chvíle věnoval létání, absolvoval civilní pilotní program a získal soukromou pilotní licenci. Létání ho uchvátilo natolik, že se rozhodl zavrhnout kariéru učitele a začátkem roku 1941 rozšířil řady příslušníků USAAC. Pilotní výcvik ukončil v lednu 1942 a zároveň byl povýšen do hodnosti Second Lieutenant. Prvním Bongovým působištěm se stává Hamilton Field v Kalifornii, kde slouží u 49. Pursuit Squadron ze 14. Pursuit Group. V červenci 1942 byla skupina přesunuta do Anglie a Richard vyměnil „zaměstnavatele“ a stal se příslušníkem 84. Fighter Squadron náležející 78. Fighter Group, která také měla základnu na Hamilton Field a stejně jako předešlá jednotka létala na strojích P-38 Lightning.


V září 1942 se Major General George C. Kenney stal velitelem 5. USAAF umístěné v Austrálii a rozhodl se ze Států povolat padesát pilotů letounů P-38 Lightning. Mezi povolanými piloty je také Richard, který do Austrálie dorazil v listopadu 1942 a byl přidělen k 9. Fighter Squadron 49. Fighter Group. Peruť však stále měla ve výzbroji letouny Curtiss P-40 Warhawk a tak je Bong poslán na stáž ke 39. Fighter Squadron 35. Fighter Group. Peruť se na Lightningy přezbrojila v říjnu 1942 a operovala nad Novou Guineou, kde se podílela na obraně přístavu Port Moresby.


První vítězství získal Richard 27. prosince 1942 a hned se mu podařil získat double sestřelem bombardéru Val a stíhačky Zero. Své konto obohatil 7. ledna 1943 ziskem dalšího dvojnásobného vítězství nad dvojicí stíhaček Ki-43 Oscar. Následujícího dne se Bong zařadil mezi stíhací esa sestřelem japonské stíhačky stejného typu jako předešlý den a zároveň je povýšen do hodnosti First Lieutenant.


V lednu 1943 byla 9. Fighter Squadrona přezbrojena na stíhačky P-38 Lightning a operovala z letiště Schwimmer, které se nacházelo 12 mil od přístavu Port Moresby. Začátkem března se Richard vrátil ze stáže a konto u 9. Fighter Squadron otevřel 3. března, kdy sestřelil jednu stíhačku typu Ki-43 Oscar. 11. března získal svůj třetí double sestřelem dvou Zer. Skóre v měsíci březnu uzavřel 29. března, kdy mu za oběť padl japonský průzkumný stroj. Za celý měsíc duben se mu podařilo získat jeden sestřel, a to 14. dubna, kdy z oblohy smetl bombardér Betty. Tento měsíc není jediným chudým měsícem na sestřely. V květnu nezískal žádný a za celý měsíc červen získal „pouze“ jedno vítězství, a to 12. června sestřelem armádní stíhačky Ki-43 Oscar. Následující měsíc je na sestřely i události bohatší. 26. červenec je pro Richarda nejúspěšnějším dnem, neboť v tento den získal hned čtyři sestřely, byl povýšen do hodnosti Captain a stal se velitelem letky 9. Fighter Squadron. O dva dny později sestřelil další stíhačku Ki-43 Oscar. O zvýšení svého konta se postaral až 2. října, kdy se mu podařilo sestřelit další japonský průzkumný letoun. 29. října se mu podařilo zvítězit nad dvojicí stíhaček Zero. Po dalším dvojnásobném vítězství z 5. listopadu byl stažen z bojových operací a odeslán na dovolenou do Států.


Richard I. Bong se zpátky na pacifické bojiště vrací v únoru 1944. Není poslán zpět ke 49. Fighter Group, ale je převelen k V. Fighter Command. První úspěch po svém návratu získal Richard 15. února, když sestřelil stíhačku Ki-61 Tony. V měsíci březnu získal další double, když 3. března sestřelil dva bombardéry Ki-21 Sally. Po této „šňůře“ bojových úspěchů je Bong povýšen do hodnosti Majora a 3. dubna se mu podařilo sestřelit stíhačku Ki-43 Oscar. 12. dubna je Bong vyslán na inspekci k 80. Fighter Squadron. Během inspekce přijal nabídku k účasti na operaci a společně s dalšími piloty 80. FS vzlétl k náletu na přístav Hollandia. Při této akci se mu podařilo získat hattrick sestřelením stíhaček Ki-43 Oscar. Tímto hattrickem Richard překonal dosavadní skóre nejúspěšnějšího amerického pilota Eddie Rickenbackera, který za I. světové války získal 26 sestřelů. Po tomto úspěchu je opět stažen z bojových operací a poslán na odpočinek do Států. Během odpočinku předával své pilotní zkušenosti dalším kadetům na výcvikové základně.


Třetí operační „rundu“ zahájil Richard v říjnu 1944 a opět jako příslušník V. Fighter Command. Že ze svých loveckých zkušeností během dovolené nic nezapomněl, se Japonci měli přesvědčit 10. října, kdy je Bong připravil o jedno Zero a jednu dvoumotorovou stíhačku Nakajima J1N-1 Gekko/Irving. Další sestřel získal 27. října a za obět mu padla další stíhačka Ki-43 Oscar. 28. října sestřelil dvě stíhačky stejného typu jako předešlý den. 10. listopadu doplatila stíhačka Ki-43 Oscar na setkání s Richardem, který nezaváhal a stíhačku poslal k zemi. O den později získal double, když v akci odrovnal dvě Zera. I měsíc prosinec je bohatý nejen na sestřely, ale i na události. 7. prosince se mu podařilo nad ostrovem Bohol sestřelit jednu stíhačku Ki-44 Tojo a jeden bombardér Ki-21 Sally. 15. prosince se mu podařilo získat další sestřel a své konto uzavřel Bong 17. prosince ziskem čtyřicátého sestřelu, když zvítězil nad stíhačkou Ki-43 Oscar. Toto vítězství pro něj znamená konec bojového nasazení. V tomto měsíci také obdržel z rukou generála Douglase McArthura nejvyšší americké vyznamenání - Congressional Medal of Honor.


4. ledna 1945 se Richard vrátil definitivně z pacifického bojiště do Států. Se svým Lightningem absolvoval propagační turné a po jeho skončení byl odeslán do Burbanku v Kalifornii, kde se z něj stal zkušební pilot a podílel se na testování nových tryskových letounu Lockheed P-80 Shooting Star.


Pak ale přichází tragický 6. srpen 1945. Tragický den nejen pro japonskou Hirošimu, na kterou je svržena první atomová bomba, ale i pro americké USAAF. Toho dne Richard usedl do stroje s výrobním číslem 44-85048 a odstartoval. Že není něco v pořádku, bylo patrno již krátce po startu. Jak uvedli očití svědkové hned po startu začal z motoru vycházet dým a on odhodil překryt kabiny a snažil se svůj život spasit pod vrchlíkem padáku. Bohužel měl malou výšku a padák se nestačil otevřít. Jeho tělo bylo nalezené zabalené v padáku několik desítek metrů od trosek jeho letounu, který po nárazu na zem explodoval. Ostatky Richarda I. Bonga byly převezeny a pohřbeny 8. srpna 1945 v rodném městečku Poplar.


Kromě již uvedeného vyznamenání Richard I. Bong ještě obdržel Distinguished Service Cross, 7x Distinguished Flying Cross, 2x Silver Star, 15x Air Medal, the American Campaign Medal, the American Defense Service Medal, the Asiatic-Pacific Campaign.


Sestřely Richarda I. BONGA


datum
jednotka
letadlo
soupeř
27. 12. 1942
39. FS 35. FG
P-38 Lightning
Aichi D3A Val
Mitsubishi A6M Zero
7. 1. 1943
39. FS 35. FG
P-38 Lightning
2x Nakajima Ki-43 Oscar
8. 1. 1943
39. FS 35. FG
P-38 Lightning
Nakajima Ki-43 Oscar
3. 3. 1943
9. FS 49. FG
P-38 Lightning
Nakajima Ki-43 Oscar
11. 3. 1943
9. FS 49. FG
P-38 Lightning
2x Mitsubishi A6M Zero
29. 3. 1943
9. FS 49. FG
P-38 Lightning
Mitsubishi Ki-46 Dinah
14. 4. 1943
9. FS 49. FG
P-38 Lightning
Mitsubishi G4M Betty
12. 6. 1943
9. FS 49. FG
P-38 Lightning
Nakajima Ki-43 Oscar
26. 7. 1943
9. FS 49. FG
P-38 Lightning
2x Nakajima Ki-43 Oscar
2x Kawasaki Ki-61 Tony
28. 7. 9143
9. FS 49. FG
P-38 Lightning
Nakajima Ki-43 Oscar
2. 10. 1943
9. FS 49. FG
P-38 Lightning
Mitsubishi Ki-46 Dinah
29. 10. 1943
9. FS 49. FG
P-38 Lightning
2x Mitsubishi A6M Zero
5. 11. 1943
9. FS 49. FG
P-38 Lightning
2x Mitsubishi A6M Zero
15. 2. 1944
V. FC
P-38 Lightning
Kawasaki Ki-61 Tony
3. 3. 1944
V. FC
P-38 Lightning
2x Mitsubishi Ki-21 Sally
3. 4. 1944
V. FC
P-38 Lightning
Nakajima Ki-43 Oscar
12. 4. 1944
V. FC
P-38 Lightning
3x Nakajima Ki-43 Oscar
10. 10. 1944
V. FC
P-38 Lightning
Mitsubishi A6M Zero
Nakajima J1N Irving
27. 10. 1944
V. FC
P-38 Lightning
Nakajima Ki-43 Oscar
28. 10. 1944
V. FC
P-38 Lightning
2x Nakajima Ki-43 Oscar
10. 11. 1944
V. FC
P-38 Lightning
Nakajima Ki-43 Oscar
11. 11. 1944
V. FC
P-38 Lightning
2x Mitsubishi A6M Zero
7. 12. 1944
V. FC
P-38 Lightning
Mitsubishi Ki-21 Sally
Nakajima Ki-44 Tojo
15. 12. 1944
V. FC
P-38 Lightning
Nakajima Ki-43 Oscar
17. 12. 1944
V. FC
P-38 Lightning
Nakajima Ki-43 Oscar
Prameny:
časopis PKR č. 10
www.aviationhalloffamewisconsin.com
https://usfighter.tripod.com/bong.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Bong

URL : https://www.valka.cz/Bong-Richard-Ira-t63745#227441Verze : 0
Video s fotkami Richarda Bonga
URL : https://www.valka.cz/Bong-Richard-Ira-t63745#628617Verze : 2
MOD
https://www.ozatwar.com/ozatwar/bong.htm
https://allthatsinteresting.com/richard-bong

Bong, Richard Ira - Kapitán Richard Ira Bong, spolubojovníky přezdívaný Big bang(protože když zaútočil tak jako velký třesk zničil každého japonce, co se mu připletl do cesty aniž by vůbec tušil, že ho má v zaměřovači), ve svém P-38J Lightning s fotkou své budoucí ženy Marjorie Marge Ann Vattendahl, v době kdy měl na kontě 25 sestřelů, tedy mezi 3. kdy dosáhl 25. sestřelu, a 12. dubnem 1944,kdy dosáhl trojitého vítězství, 26.-28. sestřel a pokořil nejúspěšnější americké eso 1. světové války, Eddieho Rickenbackera.

Kapitán Richard Ira Bong, spolubojovníky přezdívaný "Big bang"(protože když zaútočil tak jako velký třesk zničil každého japonce, co se mu připletl do cesty aniž by vůbec tušil, že ho má v zaměřovači), ve svém P-38J Lightning s fotkou své budoucí ženy Marjorie "Marge" Ann Vattendahl, v době kdy měl na kontě 25 sestřelů, tedy mezi 3. kdy dosáhl 25. sestřelu, a 12. dubnem 1944,kdy dosáhl trojitého vítězství, 26.-28. sestřel a pokořil nejúspěšnější americké eso 1. světové války, Eddieho Rickenbackera.
Bong, Richard Ira - Zde replika Bongova P-38J-15-LO Lightning, výr. č. 42-103993 (foto výše) v Bongově muzeu v rodném Superioru ve Wisconsinu.

Zde replika Bongova P-38J-15-LO Lightning, výr. č. 42-103993 (foto výše) v Bongově muzeu v rodném Superioru ve Wisconsinu.
Bong, Richard Ira - Bong se svou budoucí ženou

Bong se svou budoucí ženou
URL : https://www.valka.cz/Bong-Richard-Ira-t63745#628715Verze : 2
MOD
Dvě největší esa a rivalové amerického letectva.

Vlevo major Richard Ira Bong (40 s.) a major Thomas Buchanan McGuire Jr. (38 s.) 15. listopadu 1944 na Filipínách. V té době měl Bong na kontě 36 sestřelů a McGuire 28. Bohužel ani jediný se nedožil konce války.

Thomas McGuire zahynul 7. ledna 1945 během leteckého souboje na Filipínách, když v souboji nízko nad zemí moc utáhl zatáčku, jeho Lightning ztratil rychlost a zřítil se, navzdory své zásadě vyhýbat se soubojům v malé výšce. Jeho dychtivost překonat Bonga ho stála život.

Richard Bong zahynul o téměř přesně 7 měsíců později, 6. srpna 1945 při zkušebním letu prvního proudového stíhacího letounu americké armády Lockheed P-80 Shooting Star, když mu krátce po vzletu vypověděla palivová pumpa a záložní buď nezapnul nebo nefungovala. Rozhodl se ve výšce 100 metrů vyskočit na padáku, bohužel pro něj padák se nestačil úplně rozbalit. Jeho tělo dopadlo na zem a zabalilo se do padáku.

Tuto tragédii ale přehlušilo něco jiného. Když toho dne vyšla na titulní straně zpráva o Bongově smrti, byla hned pod palcovým titulkem se zprávou o prvním úspěšném atomovém útoku na Hirošimu (foto níže).

cs.wikipedia.org
https://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_McGuire
blog.nuclearsecrecy.com

URL : https://www.valka.cz/Bong-Richard-Ira-t63745#628719Verze : 13
MOD