Main Menu
User Menu

3. horská střelecká brigáda [1939-1939]

3 Brygada Strzelców Górskich/3rd Mountain Rifle Brigade

     
Název:
Name:
3. horská střelecká brigáda 1)
Originální název:
Original Name:
3 Brygada Strzelców Górskich 1)
Datum vzniku:
Raised/Formed:
26.08.1939
Předchůdce:
Predecessor:
Obranný podúsek č. 3 „Sanok“
Datum zániku:
Disbanded:
19.09.1939
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
27.08.1939-06.09.1939 Operační skupina „Jaslo“
06.09.1939-10.09.1939 Operační skupina „Jižní“
11.09.1939-12.09.1939 Armáda „Malopolsko“
12.09.1939-14.09.1939 bez nadřízeného velitelství 2)
14.09.1939-19.09.1939 Skupina „Stryj“
Dislokace:
Deployed:
27.08.1939-29.08.1939 Sanok/? /
29.08.1939-07.09.1939 Krosno/? /
07.09.1939-09.09.1939 Rymanów/? /
09.09.1939 Tyrawa Wołoska/? POL/POL /
10.09.1939-11.09.1939 Suszyca Wielka/? /
11.09.1939 Ławrów /? /
11.09.1939-12.09.1939 Wysocko Niżne/? /
12.09.1939-13.09.1939 Korostów/? /
13.09.1939-16.09.1939 Turka/? /
16.09.1939-17.09.1939 Stary Sambor/prostor /
18.09.1939 Turka/? /
19.09.1939 Užocký průsmyk/prostor /

Velitel:
Commander:
26.08.1939-19.09.1939 Kotowicz, Jan Stefan (pułkownik piechoty)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
26.08.1939-19.09.1939 Czechowski, Kazimierz Konrad (kapitan dyplomowany piechoty)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
.
Čestný název:
Honorary Name:

Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
1) Přesný název zněl Brygada Górska Strzelców nr 3. Tento název byl určen rozkazem I. oddělení Hlavního štábu L.3343/mob.39 ze dne 17.07.1939. V polské historiografii uváděná jako 3. horská brigáda (3 Brygada Górska) nebo 3. horská střelecká brigáda (3 Brygada Strzelców Górskich). Dnem 25.08.1939 bylo velitelství brigády rozkazem Ministerstva vojenských záležitostí L.8940 zařazeno do stavu Sboru ochrany pohraničí.
2) V tomto období byla brigáda bez kontaktu s jakýmkoliv vyšším velitelstvím.
Zdroje:
Sources:
Dalecki, Ryszard: Armia "Karpaty" w wojnie 1939 roku, Wydawnictwo LIBRA, Rzeszów 2009
Rybka, Ryszard, Stepan, Kamil: Najlepsza broń. Plan mobilizacyjny „W″ i jego ewolucja, Oficyna Wydawnicza „Adiutor″, Warszawa 2010
Sufin, Tomasz: 3. Brygada Strzelców Górskich w Kampanii Wrześniowej 1939 roku, Oficyna Wydawnicza „Jaks“, Pruszków 2004
URL : https://www.valka.cz/3-horska-strelecka-brigada-1939-1939-t63698#458368Verze : 0
MOD
3 Brygada Górska we wrześniu 1939 r.



Dowództwo i sztab:
dowódca Brygady – płk Jan Kotowicz
szef sztabu – kpt. dypl. Kazimierz Konrad Czechowski
kwatermistrz – mjr Władysław Tarnawski


Oddziały i pododdziały
* 2 Pułk Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza "Karpaty" – dowódca ppłk Jan Ludwik Zachodny
** I batalion – dowódca mjr Karol Józef Piłat
** II batalion – dowódca mjr Wacław Wawrzyniec Majchrowski
* Batalion Obrony Narodowej (dalej ON) "Krosno" typu IV – dowódca kpt. Antoni Melnarowicz
* Batalion ON "Jarosław" typu I – dowódca kpt. Władysław Bolesław Bochenek
* Batalion ON "Brzozów" typu IV – dowódca kpt. Jan Kraus
* Batalion ON "Sanok" typu I – dowódca kpt. Tadeusz Kuniewski
* Batalion ON "Rzeszów" typu I – dowódca mjr Tadeusz Ochęduszko
* Batalion ON "Turka" typu I – dowódca mjr Stefan Chaszczyński
* Batalion ON "Sambor" typu I – dowódca mjr Marian Wincenty Suda
* Batalion ON "Przemyśl" typu I – dowódca kpt. Michał Włodzimierz Moroz
URL : https://www.valka.cz/3-horska-strelecka-brigada-1939-1939-t63698#227232Verze : 0