Main Menu
User Menu

Samostatná operační skupina "Narev" [1939-1939]

Narew Independent Operational Group

Samodzielna Grupa Operacyjna "Narew"

     
Název:
Name:
Samostatná operační skupina "Narev"
Originální název:
Original Name:
Samodzielna Grupa Operacyjna "Narew"
Datum vzniku:
Raised/Formed:
23.03.1939
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
12.09.1939
Nástupce:
Successor:
Operační skupina Podhorski
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
23.03.1939-31.08.1939 Generální inspektorát branné moci [1926-1939]
01.09.1939-12.09.1939 Hlavní velitelství Vrchního velitele
Dislokace:
Deployed:
23.03.1939-01.09.1939 Łomża, ? /
01.09.1939-06.09.1939 Śniadowo, ? /
07.09.1939-08.09.1939 Zambrów, ? /
08.09.1939-11.09.1939 Wysokie Mazowieckie, Michałki dvůr /
12.09.1939-12.09.1939 Dąbrowa, Gogole /

Velitel:
Commander:
23.03.1939-12.09.1939 Młot-Fijałkowski, Czesław (generał brygady) 1)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
23.03.1939-12.09.1939 Podkowiński, Stanisław (podpułkownik dyplomowany artylerii)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
24.08.1939-12.09.1939 18. pěší divize
24.08.1939-07.09.1939 33. pěší divize (záložní)
24.08.1939-09.09.1939 Podleská jezdecká brigáda
24.08.1939-09.09.1939 Suvalská jezdecká brigáda
31.08.1939-05.09.1939 Velitelství skupiny železničního vojska č. 13
06.09.1939-08.09.1939 35. pěší divize (záložní)
10.09.1939-12.09.1939 Jezdecká operační skupina Podhorski

Ručně vyplněné položky:

Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
1) Dne 07.09.1939-08.09.1939 byl pro dobu nepřítomnosti velitele skupiny na velitelském stanovišti dočasně pověřen velením brigádní generál Ludwik Kmicic-Skrzyński, dosavadní velitel Suvalské jezdecké brigády.
Dne 09.09.1939-10.09.1939 byl velitelem skupiny dočasně pověřen velením brigádní generál Zygmunt Podhorski, dosavadní velitel Podleské jezdecké brigády.

Zdroje:
Sources:
Jurga, Tadeusz: Obrona Polski 1939, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1990
Iwanowski, Wincenty: Wysiłek zbrojny narodu polskiego w czasie II wojny światowej cz. I Kampania wrześniowa 1939, PAX, Warszawa 1961
Majorkiewicz, Felicjan: Dane nam było przeżyć, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1972
Porwit, Marian: Komentarze do historii polskich działań obronnych 1939 roku, Cz. II, Czytelnik, Warszawa 1973
URL : https://www.valka.cz/Samostatna-operacni-skupina-Narev-1939-1939-t63338#426918Verze : 1
MOD
DOWÓDZTWO SAMODZIELNEJ GRUPY OPERACYJNEJ "NAREW"


dowódca grupy - gen. bryg. Czesław Młot-Fijałkowski


SZTAB
szef sztabu - ppłk dypl. Stanisław Podkowiński
szef Oddziału I Organizacyjno-Mobilizacyjnego - mjr dypl. Wacław I Kobyliński
szef Oddziału II Wywiadu - mjr dypl. Józef Olędzki
szef Oddziału III Operacyjnego - mjr dypl. Jan Gorzko
szef Oddziału IV Zaopatrzenia - kpt. dypl. Leonard Matrybiński


DOWÓDZTWA RODZAJÓW BRONI
dowódca artylerii - gen. bryg. Otton Krzisch
dowódca lotnictwa i obrony przeciwlotniczej - ppłk dypl. pil. Stanisław Nazarkiewicz
dowódca saperów - ppłk dypl. Józef Szylling
dowódca łączności - mjr Tadeusz Klemens Błoński
dowódca taborów - NN
dowódca żandarmerii - kpt. Grzegorz Czeski
dowódca etapów - płk Alfred Schmidt


KWATERMISTRZOSTWO
kwatermistrz - mjr dypl. Bronisław Kwaskowski
szef uzbrojenia - ppłk Józef Mączyński
szef intendentury - płk Adam Antoni Kosiba
szef służby zdrowia - ppłk dr Zenon Szczepanowicz
szef służby weterynaryjnej - mjr dr Jan Ludwik Eberle
szef kolejnictwa - ppłk dypl. Piotr Kończyc
szef służby sprawiedliwości - mjr Władysław Trzeciecki
szef służby duszpasterstwa - NN
szef służby wyznań niekatolickich - NN
komisarz cywilny - kpt. Józef Drożański
dyrektor poczty - NN
komendant Kwatery Głównej - kpt. Wojciech Krasodomski



Źródło: T. Kryska-Karski, Materiały do historii Wojska Polskiego, Londyn 1982, z. 2
URL : https://www.valka.cz/Samostatna-operacni-skupina-Narev-1939-1939-t63338#226239Verze : 0