Main Menu
User Menu

38. pěší divize (záložní) [1939-1939]

38th Infantry Division (Reserve)

38 Dywizja Piechoty (Rezerwowa)

     
Název:
Name:
38. pěší divize (záložní)
Originální název:
Original Name:
38 Dywizja Piechoty (Rezerwowa)
Datum vzniku:
Raised/Formed:
31.08.1939
Předchůdce:
Predecessor:
1)
Datum zániku:
Disbanded:
20.09.1939
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
31.08.1939-31.08.1939 Generální inspektorát branné moci
01.09.1939-06.09.1939 Hlavní velitelství Vrchního velitele
06.09.1939-12.09.1939 Armáda „Malopolsko“
13.09.1939-20.09.1939 Uskupení Sosnkowski
Dislokace:
Deployed:
31.08.1939-05.09.1939 Łuniniec, ? /
06.09.1939-06.09.1939 Lvov, ? /
07.09.1939-09.09.1939 Dobromil, ? /
10.09.1939-10.09.1939 Hubice-Miżyniec, ? /
11.09.1939-11.09.1939 Miżyniec, ? /
12.09.1939-12.09.1939 Balice, ? /
13.09.1939-13.09.1939 Mościska-Sądowa Wisznia, ? /
14.09.1939-15.09.1939 Sądowa Wisznia, ? /
16.09.1939-16.09.1939 Bortiatyń-Wola Dobrostańska-Janów, ? /
17.09.1939-17.09.1939 Janów, fara /
18.09.1939-18.09.1939 Jamelna, dvůr /
19.09.1939-20.09.1939 Brzuchowice, ? /

Velitel:
Commander:
31.08.1939-20.09.1939 Wir-Konas, Alojzy (pułkownik piechoty) 2)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
31.08.1939-16.09.1939 Wallich, Tadeusz Augustyn Ludwik (podpułkownik dyplomowany piechoty) 3)
16.09.1939-20.09.1939 pravděpodobně nebyl jmenován
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
.
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
1) Velitelství divize bylo mobilizováno na bázi Velitelství Sboru ochrany pohraničí a velitelství Brigády Sboru ochrany pohraniči „Polesí“.
2) Před mobilizací byl velitelem divizní pěchoty 21. horské pěší divize.
3) Před mobilizací byl náčelníkem štábu velitelství Sboru ochrany pohraničí. 16.09.1939 při boji o kótu 317 „Turecká mohyla“ padl do zajetí.
Zdroje:
Sources:
Dalecki, Ryszard: Armia "Karpaty" w wojnie 1939 roku, Wydawnictwo LIBRA, Rzeszów 2009
Dalecki, Ryszard: Czy 38 DP Rez. została rozbita 16.9.1939 pod Rodatyczami? In: Wojskowy Przegląd Historyczny R. XVI Nr 1/1971 str. 413-424
Jurga, Tadeusz: Regularne jednostki Wojska Polskiego w 1939 r, WIH, MON, Warszawa 1975
Sosnkowski, Kazimierz: Cieniom września, MON, Warszawa 1988
URL : https://www.valka.cz/38-pesi-divize-zalozni-1939-1939-t63230#434581Verze : 3
MOD
38 Dywizja Piechoty Rezerwowa we wrześniu 1939 r.:


Dowództwo i sztab – sformowane na bazie dowództwa Brygady KOP "Polesie"
dowódca dywizji – płk Alojzy Wir-Konas
dowódca piechoty dywizyjnej – płk Józef Pecka
dowódca artylerii dywizji – płk Stefan Zielke
szef sztabu – ppłk dypl. Tadeusz Augustyn Wallich
dowódca łączności – kpt. Jan Leonowicz
dowódca saperów – NN
kwatermistrz – mjr dypl. Tadeusz Ryczel
szef uzbrojenia – NN
szef intendentury – kpt. Jóżef Bączkowski
szef taborów – kpt. Stanisław Antoni Feluś
szef służby zdrowia – mjr dr Kazimierz Maresz
szef służby weterynaryjnej – mjr rez. dr Stanisław Wojciechowski
szef służby sprawiedliwości – kpt. mgr Ignacy Cybulski
szef służby duszpasterskiej – ks. kapelan Antoni Wójcik
komendant kwatery głównej – kpt. Jan Jarmiński


Oddziały i pododdziały
* kompania sztabowa– dowódca: kpt. Stanisław II Konasiewicz
* kompania gospodarcza – dowódca: por. Arkadiusz Roman Draheim
* 96 Pułk Piechoty Rezerwowy – dowódca: ppłk Andrzej II Bogacz
** dowództwo - sformowane na bazie dowództwa batalionu KOP "Stołbce"
** 1 batalion piechoty - sformowany na bazie batalionu KOP "Stołbce"
** 2 batalion piechoty - sformowane na bazie batalionu KOP "Kleck"
** 3 batalion piechoty - sformowany na bazie Batalionu KOP "Ludwikowo"
* 97 Pułk Piechoty Rezerwowy – dowódca: płk dypl. Jerzy Jan Płachta-Płatowicz
** dowództwo - sformowane na bazie dowództwa batalionu KOP "Rokitno"
** 1 batalion piechoty - sformowany na bazie batalionu KOP "Dawidgródek"
** 2 batalion piechoty - sformowane na bazie batalionu KOP "Rokitno"
** 3 batalion piechoty - sformowany na bazie batalionu KOP "Bereźne"
* 98 Pułk Piechoty Rezerwowy – dowódca: ppłk Tadeusz Mirski-Woleński
** dowództwo - sformowane na bazie dowództwa batalionu KOP "Hoszcza"
** 1 batalion piechoty - sformowany na bazie batalionu KOP "Hoszcza"
** 2 batalion piechoty - sformowane na bazie batalionu KOP "Ostróg"
** 3 batalion piechoty - sformowany na bazie batalionu KOP "Dederkały"
* 38 Pułk Artylerii Lekkiej – dowódca: ppłk Teofil Szadziński
** III dywizjon
* 50 Dywizjon Artylerii Lekkiej – mjr Czesław Odrowąż-Pieniążek
* I dywizjon 5 Pułku Artylerii Ciężkiej – dowódca: mjr Czesław Leśnikowski
* I dywizjon 6 Pułku Artylerii Ciężkiej – dowódca: mjr Edward Reguła
* 38 Batalion Saperów – dowódca: NN
* 64 Kompania ckm i Broni Towarzyszącej – dowódca: kpt. rez. Józef Wolfram
* kawaleria dywizyjna - szwadrony KOP "Kleck" i "Stołbce" – dowódca: rtm. Stanisław Neyman
* kompania telefoniczna – dowódca: kpt. Tadeusz Jankowski


Służby
617 Grupa Taborów – dowódca: kpt. Hipolit Lipski
Szpital Polowy nr 51 – komendant: mjr dr Stefan Łubkowski
Szpital Polowy nr 602 – dowóca: mjr lek. Jerzy Vogl


Źródło: Tadeusz Kryska-Karski, Materiały do historii Wojska Polskiego, Londyn 1986, z. 18.
URL : https://www.valka.cz/38-pesi-divize-zalozni-1939-1939-t63230#225758Verze : 0