Beharry, Johnson Gideon

Lance Corporal Johnson Gideon Beharry, VC


britský voják a nejmladší žijící nositel Victoria Cross, který získal za opakovanou záchranu života členů své jednotky v Iráku v roce 2004.


Johnson Gideon Beharry se narodil 26.07.1979 v Grenadě a ve svých 20 letech se přestěhoval do Velké Británie. V srpnu 2001 vstoupil do britské armády k Princess of Wales's Royal Regiment. Po výcviku v Cattericku se stal řidičem obrněného vozu Warrior a byl začleněn do čety C 1. praporu. Než byl odeslán do Iráku, strávil 6 měsíců v Kosovu a další 3 měsíce v Severním Irsku.


V roce 2004 jeho jednotka působila v oblasti Basry na jihu Iráku, kde také došlo k opakovaným střetům s povstalci. Dále již dám slovo citaci k udělenému Viktoriinu kříži :


Vojín Beharry vykonal dva velké hrdinské skutky, kterými zachránil životy jeho spolubojovníků, oba tváří v tvář nepříteli, pod palbou, za velkého osobního rizika (v druhém případě utrpěl těžké zranění). Jeho odvaha si zaslouží nejvyššího ocenění.


V brzkých ranních hodinách 01.05.2004 byla jednotka, ve které Beharry sloužil, odeslána k dozásobení izolovaného stanoviště koaličních jednotek v centru problémového města Al-Amarah. Beharry byl řidičem vozidla velitele čety, která byla rotní zálohou.


Jak se hlavní síly jeho jednotky přesouvaly městem ke koaličnímu stanovišti, přišel rozkaz napadnout nepřátelské síly a vysvobodit pěší patrolu, která se dostala do palby ručních zbraní, kulometu, podomácku vyrobených výbušnin a RPG.


Krátce poté, co minuli kruhový objezd na cestě k obklíčené patrole, uvědomili si vojáci, že silnice před nimi je zcela prázdná - žádní civilisté, žádná auta - jasný náznak toho, že něco není v pořádku. Velitel čety dal zastavit vozidlo, aby mohl zhodnotit situaci. V ten okamžik bylo vozidlo několikrát zasaženo RPG. 30tunový Warrior byl vážně zasažen, velitel čety i střelec byli zranění a otřeseni, stejně jako další vojáci v zadní části Warrioru.


Při zásahu byl zničen i radiový systém vozu, a tak Beharry ztratil spojení jak s ostatními vozidly, tak s posádkou ve věži Warrioru. Nevěděl, zdali jsou jeho velitel a ostatní členové osádky naživu, nebo jak vážná jsou jejich zranění.


V této nebezpečné situaci na vlastní rozhodnutí zavřel poklop pro řidiče a vyrazil s Warriorem vpřed, ve snaze navázat nějaké spojení. Zastavil před barikádou, vystavěnou přes cestu, když jeho vozidlo zasáhl další granát, vypálený z malé boční ulice nebo střechy okolních domů. Výbuch způsobil, že vozidlo začalo hořet a kouř rychle plnil vnitřní prostory. Beharry tedy otevřel poklop, aby se zorientoval a zhodnotil situaci. Sám, bez radiového kontaktu, nyní vedl městem konvoj 6 Warriorů pod palbou nepřítele.


Beharry za nejlepší cestu k záchraně svých kolegů vyhodnotil průnik přímo vpřed. Najel svým Warriorem do barikády, bez ohledu na to, že mohla být zaminovaná, a uvolnil tak cestu pro zbývajících 5 Warriorů.


Sotva však překonal barikádu, zahlédl další RPG řítící se na jeho vozidlo. Instintivně přitáhl rukou pancéřový poklop řidiče, zatímco se druhou rukou snažil udržet vozidlo na silnici. Výbuch mu ale vytrhl poklop z ruky a Beharryho zasáhla síla výbuchu spolu s plameny, které dále ve vozidle znovu zranily střelce ve věži.


Zásah také zničil periskop, který Beharrymu sloužil při řízení vozidla, a tak po dalších 1 500 metrů ven z pasti řídil Beharry Warrior s hlavou ven z vozidla, vystaven tak nepřátelské palbě. Vozidlo bylo opakovaně zasaženo palbou ručních zbraní i RPG. Jedna kulka ráže 7,62 mm zasáhla jeho helmu, ale zůstala zachycena v její vnitřní části. Navzdory těžké palbě a osobnímu nebezpečí vedl Beharry svou jednotku ven z pasti.


Spolu s dalšími vozidly dorazil Beharry k stanovišti u Cimic House, které bylo toho času také pod palbou. Beharry bez ohledu na svou bezpečnost zastavil vozidlo, vylezl ven a přímo pod palbou vyprostil ze stále hořícího vozu svého velitele a odnesl ho do jiného Warrioru. Poté se k hořícímu stroji vrátil, aby z věže vytáhl zraněného střelce a taktéž mu pomohl do bezpečí. Poté ze zadní části vozu odvedl otřesené, dezorientované a zraněné vojáky.


Beharry se pak vrátil do hoříciho Warrioru potřetí, sedl k řízení a projel do bezpečí obranného perimetru a zabránil tak zničení nebo ukořistění cenného vozidla. Až nyní zatáhl za rukojeť hasícího přístroje, znehybněl motor vozidla a přesunul se do relativního bezpečí jiného stroje. Vevnitř se pak Beharry zhroutil kvůli naprostému psychickému a fyzickému vyčerpání a byl spolu s dalšími, kterým zachránil život, evakuován.


Po lékařském ošetření se vrátil do služby, aby už 11.06.2004 byl nasazen spolu se svým Warriorem jako součást jednotky rychlé reakce na úkol zničit minometný oddíl, který útočil na koaliční vojáky v Al-Amarahu. Jako vedoucí vůz čety se rychle přesouval setmělým městem směrem k očekávanému nepříteli, když byl najednou napaden útočníky ze střech domů podél ulice.


Během prvního útoku jeden z RPG zasáhl pancíř Warrioru pouhých několik centimetrů od Beharryho hlavy a způsobil mu tak na hlavě těžké zranění. Další granát zasáhl věž a bok vozidla, takže i velitel čety a další členové posádky utrpěli zranění.


Se zakrvácenou hlavou a omezeným výhledem získal opět Beharry kontrolu nad vozidlem a okamžitě otočil Warrior pryč z nastražené pasti. Warrior pak pokračoval v cestě, až o kus dal narazil do zdi domu a zastavil. Beharry ztratil vědomí, ale vozidlo již bylo v bezpečí. Osádka byla vyproštěna vojáky z ostatních vozidel.


Navzdory vážnému zranění hlavy, nepřátelské palbě a tváří v tvář nepříteli tak Beharry podruhé zachránil životy svých kolegů. Prokázal tak opakovaně extremní statečnost a nezpochybnitelnou odvahu.


Beharry musel podstoupit operaci mozku a byl ještě v ošetření, když mu byl Jejím Veličenstvem královnou Alžbětou II. dne 27.04.2005 udělen Victoria Cross, nejvyšší vojenské vyznamenání Velké Británie a Commonwealthu.


Beharry se tak stal prvním nositelem VC za více než 20 let, naposledy byl VC udělen posmrtně dvěma vojákům - H. Jonesovi a I J. McKayovi - během Falklandské války v roce 1982. Naposledy byl žijícím vojákům Commonwealthu udělen VC za války ve Vietnamu v roce 1969 (Australané K. Payne a R. S. Simpson) a pokud bereme jen britskou armádu, tak dokonce až v roce 1965 Gurkhovi Rambahaduru Limbovi. Beharry je nejmladší z 12 žijících nositelů Victoria Cross. Podpořil tak hrdinnou statistiku své jednotky, když se stal 57. nositelem VC v řadách Princess of Wales's Royal Regiment.


V září 2006 byl Beharry, který stále trpí bolestmi hlavy a zad po prodělaném zranění, povýšen do hodnosti Lance Corporal, ale není zatím schopen výkonu služby. Čas během rekonvalescence ze zranění věnoval sepsání své autobiografie, která vyšla na podzim 2006 pod názvem Barefoot Soldier


V únoru 2007 byl jeho portrét, vytvořený Emmou Wesleyovou, předán National Portrait Gallery v Londýně.


A podle Sunday Telegraph z dubna 2007 byl plánovaný 90minutový dokument BBC Beharrym zrušen s tím, že tento příběh je příliš pozitivní a mohl by popudit odpůrce války v Iráku. Tuto informaci nedokáži objektivně posoudit, zdali je pravdivá a jak spolehlivý zdroj Telegraph je, proto ji zde nechávam bez komentáře, udělejte si prosím svůj názor.A na závěr pár citací :


Možná jsem byl statečný, já nevím. V té době jsem jen dělal svou práci, neměl jsem čas na nějaké přemýšlení - vojín Johnson Beharry


Už je to docela dlouhá doba, co jsem naposledy udělovala jedno z těchto [vyznamenání] - královna Alžběta II.


Jsem dnes zastíněn vojínem Beharrym, a zcela po právu! Bylo mi ctí stát vedle něho - Generál Sir Mike Jackson, který toho dne obdržel Knight Grand Cross of the Order of the BathZdroj :


http://www.answers.com/topic/johnson-beharry
en.wikipedia.org
http://www.gazettes-online.co.uk
www.operations.mod.uk
URL : https://www.valka.cz/Beharry-Johnson-Gideon-t63160#225525 Verze : 2
Vlevo Johnson Beharry, vpravo Sir Mike Jackson


Zdroj : dailytelegraph.co.uk
URL : https://www.valka.cz/Beharry-Johnson-Gideon-t63160#225526 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více