Main Menu
User Menu

22. horská pěší divize [1939-1939]

22 Dywizja Piechoty Górskiej/22nd Mountain Infantry Division

     
Název:
Name:
22. horská pěší divize
Originální název:
Original Name:
22 Dywizja Piechoty Górskiej
Datum vzniku:
Raised/Formed:
27.08.1939
Předchůdce:
Predecessor:
22. horská pěší divize
Datum zániku:
Disbanded:
10.09.1939 1)
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
27.08.1939-28.08.1939 Armáda "Lodž"
28.08.1939-31.09.1939 Generální inspektorát branné moci
01.09.1939-10.09.1939 Armáda „Krakov“
Dislokace:
Deployed:
27.08.1939-01.09.1939 Přemysl/? /
02.09.1939 Krzeszowice/prostor /
03.09.1939 Olkusz/? /
04.09.1939-05.09.1939 Olkusz-Słomniki /? /
06.09.1939 Racławice-Działoszyce-Skalbmierz/? /
07.09.1939 Probołowice/? /
08.09.1939 Chotel Czerwony/hájenka západně /
09.09.1939 Busko-Białoborze/prostor /
10.09.1939 Sichów/prostor /

Velitel:
Commander:
27.08.1939-28.08.1939 Grot, Leon (pułkownik dyplomowany piechoty)
28.08.1939-09.09.1939 Endel-Ragis, Leopold Marcin (generał brygady) 2)
10.09.1939 Woźniakowski, Jan Stefan (pułkownik artylerii) 3)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
27.08.1939-10.09.1939 Wójcik, Feliks Tadeusz 4) (podpułkownik dyplomowany piechoty)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
.
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
1) Zbytek divize byl po neúspěšných bojích rozdělen do dvou skupin bez nadřízeného velitelství a jednotného velení.
2) Po neúspěšném boji v prostoru Buska se před půlnocí na 10.09.1939 pokusil o sebevraždu zastřelením. Jeho život zachránila zdravotní služba divize.
3) Před 10.09.1939 velitel divizního dělostřelectva.
4) 10.09.1939 byl jeho automobil při cestě k navázání spojení s jednotkami 55. pěší divize (záložní) zasažen palbou jejího protitankového kanonu. Padl.
Zdroje:
Sources:
Jurga, Tadeusz: Regularne jednostki Wojska Polskiego w 1939 r, WIH, MON, Warszawa 1975
Moś, Wojciech B.: Strzelcy Podhalańscy 1918-1939, Krajowa Agencja Wydawnicza w Krakowie, Kraków 1989
Przemsza-Zieliński, Jan: Śląski front ´39 – Obrona Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego we wrześniu 1939 roku, „Sowa-Press“ Sosnowiec 1999
Steblik, Władysław: Armia „Kraków“ 1939, MON, Warszawa 1975
URL : https://www.valka.cz/22-horska-pesi-divize-1939-1939-t63127#430371Verze : 0
MOD
22 Dywizja Piechoty Górskiej w kampanii wrześniowej 1939 r.


dowództwo i sztab
dowódca dywizji – płk dypl. Leopold Endel-Ragis
dowódca piechoty dywizyjnej – płk Leon Grot
dowódca artylerii dywizyjnej – płk Jan Stefan Woźniakowski
szef sztabu – ppłk dypl. Szczęsny Jan Wójcik
kwatermistrz – kpt. dypl. Roman Józef Kosiński
dowódca saperów – kpt. Michał Knapik
dowódca łączności – kpt. Antoni Dworzański
szef intendentury – kpt. Mieczysław Leopold Stankiewicz
szef taborów – rtm. Zygmunt Lipowicz
szef służby zdrowia – mjr dr Zygmunt Rotter
szef służby weterynaryjnej – NN
szef służby sprawiedliwości – kpt. dr Stanisław Marian Kochmański
szef służby duszpasterskiej – NN
komendant Kwatery Głównej – kpt. Janusz Stanisław Dukiet


oddziały i pododdziały
2 Pułk Strzelców Podhalańskich (Sanok) – dowódca: ppłk dypl. Stefan Szlaszewski
5 Pułk Strzelców Podhalańskich (Przemyśl) – dowódca: ppłk Antoni Żółkiewski
6 Pułk Strzelców Podhalańskich (Sambor, Drohobycz) – dowódca: ppłk dypl. Mieczysław Dobrzański
22 Pułk Artylerii Lekkiej (Przemyśl) – dowódca: ppłk Marian Surman
22 Dywizjon Artylerii Ciężkiej (Przemyśl – 10 pac) – dowódca: mjr Walerian Knyżyński
22 Batalion Saperów (Przemyśl – 4 psap) – dowódca: kpt. Edward Morek
22 Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej typu "A" (Stężyca – 11 daplot) – dowódca: por. Janusz Makarczyk (nigdy nie dotarła do dywizji)
22 Kompania Telefoniczna (Przemyśl) – dowódca: kpt. Mieczysław Bolesław Hawryluk
102 Kompania Karabinów Maszynowych i Broni Towarzyszącej (Sanok – 2 psph) – dowódca: por. Franciszek Urbuś
22 Szwadron Kawalerii Dywizyjnej (Przemyśl) – dowódca: mjr Czesław Julian Jakóbiak
102 Kompania Kolarzy (Przemyśl – 5 psph) – dowódca: por. Edward Berezowski
Kompania Sztabowa (Przemyśl – 5 psph) – dowódca: kpt. Wacław Hurczyn
22 Pluton Pieszy Żandarmerii – dowódca: ppor. rez. mgr Stefan Bednarek
Dowódca Plutonu Łączności KG – dowódca: ppor. Apolinary Karol Poznański


służby



Ośrodek Zapasowy 22 DPG – dowódca: ppłk Mieczysław Pretsch



Źródło: T. Kryska-Karski, Materiały do historii Wojska Polskiego, Londyn 1986, z. 18.
URL : https://www.valka.cz/22-horska-pesi-divize-1939-1939-t63127#225380Verze : 0