Main Menu
User Menu

> Tanky Sherman v izraelské armádě

TANKY SHERMAN V IZRAELSKÉ ARMÁDĚNa konci 2. světové války byly stovky tanků M4 Sherman vyřazeny u spojeneckých vojsk z činné služby. Byly to téměř jediné tanky, které byly dostupné pro mladý stát Izrael - s jeho bojujícím nově vznikajícím hospodářstvím a s mnoha státy, jež na něj uvalily zákaz dovozu zbraní.


První tanky Sherman byly zakoupeny v průběhu roku 1948 z italské skládky, během Války o nezávislost, kde čekaly na svůj odprodej a následné sešrotování. Izraelská armáda (IDF) jich nakonec nakoupila 35, ale v operačním nasazení na konci války jich zbylo pouze 14. Tyto tanky měly znehodnocené kanóny a proto byly přezbrojeny německými 75 mm polními děly Krupp.


Během začátku 50. let, bylo nakoupeno mnoho dalších vozidel M4 Sherman z rozdílných zdrojů. A tak se Sherman stal standardním tankem izraelských obrněných formací. Ve spolupráci s Francií byly tanky přezbrojeny výkonnějšími 75 mm kanóny (Sherman M-50) a později ještě výkonnějšími 105 mm kanóny (M-51). Některé z tanků označovaných jako "Super Sherman" vyzbrojených dlouho-hlavňovým kanónem M1 (ráže 76 mm) byly dále přeprodány.


Tanky řady M4 Sherman (americké výroby) bojovaly v řadách IDF ve 4 významných konfkliktech. A to od Války o nezávislost až do Války Yom Kippur, tedy od roku 1948 až do roku 1973. To je 25 let aktivní služby v první linii, mnohem více než jakýkoli jiný tank.
Žádné jiné vozidlo izraelské armády nebylo tolikrát modifikováno a nemělo tolik variant jako tank M4 Sherman. Mimo jeho hlavního užívání v podobě tanku vznikla řada ženijních variant (odminovávací vozidlo, vyproštovací vůz) samohybná děla, mobilní minomety nebo raketomety, obrněné ambulance, pohyblivé terčová vozidla a spousta dalších... Samohybná 155 mm houfnice M-50 je také konverzí tanku M4 Sherman. Vznikla spojením podvozku (korby) z tanku a francouzské houfnice.Tanky Sherman byly viděny v akcích v roce 1956 na Sinaji, v operaci Kadesh, kde byly nasazeny proti egyptské armádě (která nasadila svou verzi tanku M4 Sherman, s věží z tanku AMX-13).
Jedno z nejlépe střežených tajemství v době Sinajské kampaně (1956) byly tanky Sherman M-50, které vznikly přezbrojením tanků M4 Sherman (vyrobených v Spojených státech) novými dlouhohlavňovými kanóny ráže 75 mm (vyrobenými ve Francii). Když Sinajská kampaň propukla, měl Izrael připravených 180 tanků Sherman M-50 k boji, z celkových 205 tanků. Vozidla byla nasazena v bojích na poloostrově Sinaj, ve smělé bitvě u Roeifa Dam pod vedením velitele, jímž byl Moshe Brill.


Po modifikacích podvozku a motoru (prováděnými dílnami IDF) byly užívány v průběhu Šestidenní války a Války Yom Kippur.
V Šestidenní válce, v roce 1967, byly tankové brigády stále tvořeny hlavně tanky Sherman, ačkoli do služby přicházelo stále více moderních tanků. Když propukla Šestidenní válka, měl Izrael 515 tanků Sherman připravených k boji, z celkových 520.
V době vypuknutí Války Yom Kippur měla izraelská armáda k dispozici 340 tanků Sherman.V tuto chwíli tanky Sherman ještě pořád bojovaly jako vždy v čelních linií. Bojovaly proti syrským a egyptským tankům řady T-54/T-55 a T-62, s výzbrojí pocházející z období 2. světové války (americký 76 mm kanón M1, francouzský kanón ráže 75 mm, vycházející z německého KwK 42 L/70). Posádky tanků Sherman tehdy vytvořily motto obrněného sboru izraelské armády (IDF armor corps) : "Man is the steel".


V roce 1970-1980 získalo Chile z Izraele tanky M-50 (popřípadě M-51), v množství přibližně 50 kusů. Ty byly o pár let později přezbrojeny izraelským 60mm kanónem HVMS a dostaly i nový motor. Tanky jsou již v současné době vyřazeny a nahrazeny tanky Leopard 1.Verze tanku M4 Sherman (používané nebo vyvinuté v Izraeli)


Tanky
- M4A1 Sherman (včetně subverzí M4A1(76)W Sherman a M4A1(76)W HVSS Sherman)
- M4A3 Sherman
- M4A4 Sherman
- tanky různých variant s věží vybavenou houfnicí (ráže 105)
- M-1
- Sherman M-50
- Sherman M-51
- Sherman M-60


Ženijní vozidla
- M-32 (vyprošťovací tank)
- Trail Blazer "Gordon" (vyprošťovací tank)
- standardní tanky vybavené radlicemi nebo odminovávacím zařízením


Samohybná děla
- M-50 (155 mm)
- L-33
- Makmat (160 mm)


Samohybné raketomety
- MAR-240
- MAR-290
- Kilshon


Jiné ...
- Ambutank (obrněná ambulance)
- Eyal (pozorovací vozidlo)
- Driver trainig (vozidlo pro výcvik řidičů)
- Monster (pojízdný terč)
Informace, jakož i níže uvedené obrázky byly (jsou) čerpány z internetových stránek - http://www.israeli-weapons.com/ ; https://www.valka.cz/ ; http://www.wikipedia.org/ ; http://www.freerepublic.com/ ; http://www.waronline.org/ ;
URL : https://www.valka.cz/Tanky-Sherman-v-izraelske-armade-t62483#223866Verze : 1
MOD
Tanky M4 Sherman IDF
> Tanky Sherman v izraelské armádě - M4A3 se 105 mm houfnicí

M4A3 se 105 mm houfnicí
> Tanky Sherman v izraelské armádě -


> Tanky Sherman v izraelské armádě -


URL : https://www.valka.cz/Tanky-Sherman-v-izraelske-armade-t62483#223867Verze : 0
MOD